Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή νεκρανάσταση pc (overclock , mini αναβαθμιση ή κάτι άλλο ?)


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπόν.
Μέχρι τώρα δεν ειχα θέμα με τα παιχνίδια που έπαιζα γιατι ηταν most mmo και γενικά το είχα παρατήσει λίγο το θέμα gaming. Τα mmo που έπαιζα και το diablo 3 για παράδειγμα έτρεχαν μια χαρά καμια 60+ fps , οπότε δεν ειχα πρόβλημα και δεν έκανα αναβάθμιση/build απο την αρχή όταν ειχα τα φράγκα. Μαλακία i know , παμ παρακάτω.

αυτή τη στιγμή έχω ενα παλιό pc μαθουσάλα με

cpu e5300 @ 2,6ghz (wolfdale-2m)
gpu ati 4770hd 5770
ram 4gb a-data g series ddr-2 (4gb)
mobo asus p5kpl-cm

έχω δυο οθόνες , 1680x1050 και μια full hd , οπότε παίζω στην πρώτη για να κρατάω χαμηλότερα την ανάλυση χωρίς να χαλάει αυτό που βλέπω.

ξέρω οτι το καλύτερο ειναι να φτιάξω καινούριο αλλα μέχρι να βάλουν τα φράγκα που περιμένω στην τράπεζα δεν περισσεύουν για νεο pc , ειναι δευτερεύων αλλα οπως κ να χει όμως θέλω να κάνω κάτι να τραβήξει λίγο στο tera να ζπρωξω κανα 2 μηνάκια μπας κ μπουν τα φράγκα κ δουμε άσπρη μέρα .

το παιχνίδι τρέχει αλλα έχω frame drops κλπ και γενικά μου τη δίνει στα νευρα. Και άλλα games το ίδιο. Οπότε τι κάνω τώρα ...

οι επιλογές μου ειναι

1) overclock @ 3,2ghz απο 2,6 (θα βοηθήσει ?? ) έχω διαβάσει άπειρες φορές οτι τρέχει κομπλε κ παίρνει oc ο συγκεκριμένος cpu
2) mini αναβαθμιση? να κοιτάξω για κάποια μεταχειρισμένη gpu/cpu και αν ναι ποια ? Δεν υπάρχει θέμα , ανταλλάσσω το xbox 360 rgh , μεταχειρισμένη κ για παλιό pc πιστευω να βρω σε καλο trade.
3)ή κάτι άλλο:  τσιμπάω στα κρυφά την 5770 και τον i3?i5 απο το pc της αδερφής μου που τρέχει το tera κ ότι άλλο έχω δοκιμάσει smooth και ψηλά τα settings. αν και νομίζω δεν τον συγκεκριμένο cpu η mobo μου, αλλα αυτή ειναι η τελευταία επιλογή γιατι αν και δεν κάνει χρήση της gpu/cpu παίζοντας fb games σε περίπτωση που το καταλάβει θα παίσει γκρίνια και δε μπορώ τη γκρίνια
#τα νευρα μου

btw να δοκιμάσω σήμερα oc ή να περιμένω αυριο που θα πάρω να αλλάξω θερμαγώγιμη πάστα? το άνοιξα κ το καθάρισα χθες απο τα κιλά σκόνης  κ η πάστα ειχε γίνει στόκος.

post-212651-0-96311800-1404306066_thumb.jpg


ps: ακόμα κ αν δεν με χονευει κάποιος κ έχει τη λύση ας τη δώσει , σκεψου το κ αλλιώς φίλεμ hater , αν μπορέσω να παίζω tera δε θα μπαίνω συχνά στο inso B)

min για το game
 

CPU: Intel Pentium 4 3.2GHZ/AMD Athlon64 3200+ CPU Speed: 3.2 GHz RAM: 2 GB OS: Windows XP/Vista/7 Video Card: NVIDIA GeForce 7600 GT or ATI Radeon X1600 XT (for Laptops: ATI Mobility Radeon HD4870 or,NVIDIA GTX 200M series) Free Disk Space: 25 GB

recommended
 

CPU: AMD Athlon 64 X2 6000+ or INTEL Core 2 Duo E6750 CPU Speed: Info RAM: 2 GB OS: Windows XP/Vista/7 Video Card: ATI Radeon HD 3870 or NVIDIA Geforce 8800 GT Free Disk Space: 25 GB

Επεξ/σία από nicoc89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ο i3 δεν κουμπωνει πάνω στην μητρική σου...

τώρα αυτό με την αδελφή μπορείς να δανειστεις για "λίγο" την gpu της χωρίς να την ρωτήσεις βεβαίως!:-P

αν παίζει μόνο fb games δεν νομίζω να καταλάβει διαφορά!;-)

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτά που γράφεις θα πήγαινα σε καμιά φθηνή λύση της amd (cpu και mobo, όπως και να το κάνουμε ο celeron σε περιορίζει αρκετά) και θα έπαιρνα της 5770 της αδερφής σου, βάζοντας στο δικό της κουτί της 4770  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε μου τη δίνει στα νευρα να τη βλέπω να παίζει fb games με pc που θα μ έπεφτε κουφέτο για τα παιχνίδια που παίζω τώρα και εγώ να μη μπορώ να παίξω σαν άνθρωπος

αν κάνω oc στα 3,2 και τσιμπήσω την κάρτα της θα δω διαφορά η θα την κρατάει πολύ πίσω o cpu ?
να ψάξω για κανένα φθηνό used QUAD Q8400 και να κάνω swap τις gpu μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις GPU εννοειται πως θα τις κανεις swap ... ακου εκει φβ παιχνιδια. Να της βρεις και ενα γκομενο για να μην ασχολειται τοσο και σε παρει πρεφα.

 

Οσο για τον επεξεργαστη, πετα τον απ΄το παραθυρο, ειναι τρελο bottleneck.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι να τον πετάξω για πε
bottleneck απότι βλέπω σημαίνει οτι κρατάει πίσω το σύστημα σωστά? αυτό παίζει να βοηθήσει μέχρι να βάλω άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δανείσου" την gpu της αδερφής και αν μπορείς πάρε μια ψήκτρα για να ανεβάσεις τον e5300 όσο πάει θα παίζεις κάπως καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΤΕΡΑ ειναι cpu intensive (αλλα θελει και αρκετα καλη καρτα γραφικων) οποτε το συστημα σου δεν..

 

Εαν βαλεις τον ι3/ι5 θα ειναι καλυτερα τα πραγματα, εγω θα ελεγα να εξηγησεις στην αδελφη πως εχει και να παρεις το δικο της κουτι οπου και η 5770 ειναι καλουτσικη καρτουλα για τωρα. Πιστευω δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για αναβαθμιση σε τοσο παλιο συστημα (για το τερα που ειναι βαρυτατο παιχνιδι). Μαζεψε λεφτα και παρε νεο πισι με ι5 και καμια 270χ η ανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την αλλαγή της κάρτας παίζει καλά σε high στην 1680χ1050 οθόνη
θα πάρω πάστα να αλλάξω π έχω να αλλάξω κανα χρόνο και έχει φύγει όλη κ βλέπω

η ψήκτρα μου ειναι αυτή που λέει ο 8elwADSL
αυριο θα το πάω απο 2,6 στα 3,2 να δω τι λέει
έτσι κ αλλιώς δεν έχω και καίλα να παίξω tera, επειδή ειναι f2p ειπα να ασχοληθώ για κανα 2-3 ώρες τη μέρα το ήθελα
νεο pc θα φτιάξω σε κανα 2-3 μηνες να παίζω κανένα απο τα mmo που θα βγούν το χειμώνα++++, οπότε οτι μπορώ να παίζω τώρα οκ ειναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Καταρχας επειδη παιζω το tera ειναι αρκετα κακογραμμενο και εχει αρκετα προβληματα απο πολλους χρηστες!

Για μενα ισχυει κανε swap τα πραγματα με το pc της αδερφης σου!:P

Επισης παρε και αυτο το link εχει να κανεις tweak αρκετα πραγματα οσο αφορα το game μεχρι και για το lag εχει μεσα αν δεις εχει πολλους οδηγους ισως ανεβασει λιγο τα fps!

http://tera-online-guides.blogspot.gr/2012/10/tweaking-tera-onlines-game-performance.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...