Προς το περιεχόμενο

Raid 0 σε ssd ή αναβάθμιση ram


MegaAdam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mobo: Asus maximus vii hero

Cpu: Intel i7 4790k

Ram: 2x Hyperx beast 4gb 2133

Ssd: Corsair force ls 240gb

 

Ειμαι ανάμεσα στην αναβάθμιση ραμ, από 8 σε 16, η αναβάθμιση ssd δηλαδή να πάρω άλλον έναν ίδιο και να τους βάλω σε Raid 0. Χρησιμοποιώ το pc για Gaming αλλά και για photo video editing. Τι λέτε ότι συμφέρει περισσότερο και θα μου δώσει καλύτερο performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα τη χρηση...Αν δουλευεις aftereffects, photoshop, vegas κλπ, καλυτερα κοιτα 16gb ram...Αν σε νοιζουν οι τεραστιες ταχυτητες κοιτα για raid...

Αν ομως εισαι για gaming, μεινε οπως εισαι.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλάσια χωριτικότητα, διπλάσιες ταχύτητες στο Data transfer και διπλάσιες πιθανότητες να "σκάσει" ένας δίσκος και φυσικά να τα χάσεις όλα. Αλλά φυσικά θα έχεις και backup, έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλείες photoshop σε μεγάλες φωτογραφίες πολλών Mpixel, τότε η RAM θα βοηθήσει πολύ.

Εάν δουλεύεις μικρά gifακια τότε όχι

Επίσης και μια κάρτα γραφικών θα βοηθήσει σε κάποιες στιγμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ps για να χρειαστει RAM οντως, θες 15k image 300 dpi και να κανεις εκει μεσα ηλιθιες εργασιες τυπου φιλτρα. Και παλι idling εισαι στα 8gb ram με max σε εκτελεση εντολης στα 13 (+ windows κτλ παντα). Σε τετοια πραγματα ή δουλευεις μια η αλλη vectors ή στο 1/8 της αναλυσης γτ οταν μιλαμε για τετοια μεγεθη προφανως μιλαμε για τεραστιες εκτυπωσεις. Προσωπικα δε μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο ακομα και σε εκτυπωσεις 20 μετρων.

 

Κοινως το ο τι το ps θελει RAM δεν ισχυει εκτος αν κανεις εντελως random πραγματα. Αν κανεις video editing θες raid 0. Aν κανεις AE+post θες RAM. Διαλεγεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις video editing θες raid 0. 

Μόνο αν έχεις αρχεία πολύ μεγάλου BitRate, αλλιώς γίνεται και χωρίς. Εγώ δουλεύω από 36 έως 185Mbps με USB3 (~100MB/sec) και είμαι οκ. Κακό δεν κάνει βέβαια να έχεις RAID0, θα είσαι ακόμα πιο άνετος.

 

 

Aν κάνεις AE+post θες RAM. 

 

Και cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλα εννοειται γινεται χωρις :P

 

Λεπτομερεια: το ΑΕ δε θελει cpu αν κανεις motion graphics, παρα μονο αν κανεις heavy post και μονο στο export τα previews τα ξεχνας. Δε ξερω μηπως νοικιαζοντας μεσω CC διορθωνει το προβλημα ή δουλευοντας σε OSX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...