Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες προγραμματισμού για αρχάριους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σκοπεύω να σπουδάσω επιστήμη υπολογιστών και θέλω να μάθω λίγο προγραμματισμό.
Ποιές θεωρείτε ότι είναι οι καλύτερες και οι πιο χρήσιμες  γλώσσες για έναν αρχάριο και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας , θα ήθελα να εγείρω το εξής ερώτημα : μιας και είμαι αρχάριος (όσο αφορά τον προγραμματισμό) θα ήθελα εάν μπορούσατε να μου απαντήσετε , πιο είναι κατά την γνώμη σας ένα καλό βιβλίο για αρχάριους ώστε να μάθω Ψευδοκώδικα. Έχω μάθει πως είναι σχετικά εύκολο ( εννοείται με τακτικό διάβασμα και απασχόληση ) . Ευχαριστώ εκ των προτέρων και το εκτιμώ βαθύτατα . Εάν έχετε κάποιον τίτλο κατά νου στείλτε μου link .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , θα ήθελα να εγείρω το εξής ερώτημα : μιας και είμαι αρχάριος (όσο αφορά τον προγραμματισμό) θα ήθελα εάν μπορούσατε να μου απαντήσετε , πιο είναι κατά την γνώμη σας ένα καλό βιβλίο για αρχάριους ώστε να μάθω Ψευδοκώδικα. Έχω μάθει πως είναι σχετικά εύκολο ( εννοείται με τακτικό διάβασμα και απασχόληση ) . Ευχαριστώ εκ των προτέρων και το εκτιμώ βαθύτατα . Εάν έχετε κάποιον τίτλο κατά νου στείλτε μου link .

 

Μην μπλέκεις χριστιανέ μου με ψευδοκώδικα από την αρχή! χειρότερα θα σου είναι να μάθεις...

 

Ο ψευδοκώδικας χρησιμεύει μόνο στην λύση ενός προβλήματος και είναι το 1ο πράγμα που κάνουμε για να λύσουμε ένα πρόβλημα, δεν χρησιμοποιείται για να μάθεις προγραμματισμό! προϋποθέτει γνώσεις προγραμματισμού!

 

Όσο για το τι προτείνω, προτείνω Java ή .NET για αρχή, στη συνέχεια να πάτε λίγο πιο χαμηλά σε C/C++ και ύστερα ξεκινήστε τις βόλτες στις υπόλοιπες γλώσσες, Python κλπ.

Τις ζητάει η αγορά! όχι τίποτα άλλο... αλλιώς δεν θα τις πρότεινα τις γλώσσες "βόλτα".

 

ΥΓ: Προσωπικά δεν σου προτείνω να αρχίσεις με "περίεργη" γλώσσα όπως Python γιατί πιο πολύ θα σε μπερδέψει το συντακτικό-λογική παρά να σε μάθει... για αυτό σου προτείνω τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Προσωπικά δεν σου προτείνω να αρχίσεις με "περίεργη" γλώσσα όπως Python γιατί πιο πολύ θα σε μπερδέψει το συντακτικό-λογική παρά να σε μάθει... για αυτό σου προτείνω τα πάνω.

Πάντως με την Python πιστεύω κάποιος θα εστίαζε καθαρά στη λογική του προγραμματισμού. Μη ξεχνάμε ότι ο προγραμματισμός δεν είναι μόνο η γλώσσα αλλά και αλγόριθμοι και δομές δεδομένων. Η python προσφέρει μία σειρά από έτοιμες δομές δεδομένων. Οπότε αν μάθει κανείς τις πολυπλοκότητες σε high level, τότε μπορεί σε οποιαδήποτε γλώσσα να έχει το χάρισμα. Επίσης τη Python μπορεί να τη χρησιμοποιήσει κανείς και σα ψευδογλώσσα. Είναι πάρα πολύ χρήσιμη για prototyping. Μακάρι να ήξερα πριν κανα-δυο χρόνια. Τώρα που άρχισα να μαθαίνω python πιστεύω ότι εξελίχθηκα λίγο στο σχεδιασμό λογισμικού, επειδή μπορώ και εστιάζω στο πρόβλημα σχεδιασμού και όχι στην υλοποίηση των δομών. Αφού έχεις έτοιμο το σχεδιασμό και τα tests έτοιμα, τότε έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να "γράψεις" πχ σε C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...