Προς το περιεχόμενο

Bug στους SAMSUNG SSD 840 και 840 EVO


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες, είχαν εμφανιστεί σε πολλούς δικτυακούς τόπους αναφορές από χρήστες ότι οι SSD της Samsung, 840 και 840 EVO, εμφάνιζαν χαμηλές επιδόσεις ανάγνωσης όταν επιχειρείται προσπέλαση παλαιών μπλόκ δεδομένων. Το συγκεκριμένο θέμα παρατηρείται μόνο όταν τα δεδομένα είναι παλαιότερα του ενός μήνα ενώ νεότερα ημερολογιακώς δεδομένα διαβάζονται σε πλήρη ταχύτητα. Σύμφωνα με δημοσιογράφο του Anandtech ο οποίος μίλησε με την Samsung, το πρόβλημα είναι ήδη γνωστό σε αυτούς, και ήδη δουλεύουν στην δημοσίευση ενός νέου firmware στους τελικούς χρήστες το οποίο διορθώνει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Screen%20Shot%202014-09-19%20at%2021.53.

 

 

Τ θέμα είναι παρμένο από το http://www.thelab.gr/eidiseis/i-samsung-anagnwrizei-bug-stous-ssd-840-a-139183.html

 

Το κάνω ανάρτηση εδώ, για να προστατευτούν οι ενδιαφερόμενοι.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bug ειναι σοβαρότατο , μιας και τα αρχεία του λειτουργικού είναι τα παλαιότερα σε ένα σύστημα. Αν λοιπόν ο SSD χάνει ταχύτητα ανάγνωσης των παλαιά εγγεγραμμένων δεδομένων, σημαίνει πως χάνεται η χρηστικότητα του SSD που αγοράζεται κατακόρων για το λειτουργικό !

 

Επίσης αναφορές γίνονται στο ότι το bug είναι στην φύση των TLC που σημαίνει πως υπάρχει η πιθανότητα να μην επιδιορθώνεται με firmaware.


Πως το τρέχουμε αυτο το προγραμματακι με windows 7?

 

 

 

Πας στις ιδιότητες και του ζητάς να τρέξει σε  XP SP3  mode.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bug ειναι σοβαρότατο , μιας και τα αρχεία του λειτουργικού είναι τα παλαιότερα σε ένα σύστημα. Αν λοιπόν ο SSD χάνει ταχύτητα ανάγνωσης των παλαιά εγγεγραμμένων δεδομένων, σημαίνει πως χάνεται η χρηστικότητα του SSD που αγοράζεται κατακόρων για το λειτουργικό !

 

Επίσης αναφορές γίνονται στο ότι το bug είναι στην φύση των TLC που σημαίνει πως υπάρχει η πιθανότητα να μην επιδιορθώνεται με firmaware.

 

 

 

Πας στις ιδιότητες και του ζητάς να τρέξει σε  XP SP3  mode.

 

Που σημαινει???Ολες οι παρτίδες το εχουν το πρόβλημα??? 

post-265281-0-87760700-1411297202_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reinstall κάθε μήνα!!!!

Πάντως άμα βρίσκεται το πρόβλημα @ TLC, θα μπορούσε να βγει ένα firmware που θα ανανεώνει τα αρχεία κάθε χ μέρες, ώστε να είναι πάντα φρεσκοαναγνωσμένα (< μήνα τέλος πάντων). Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο θα μείωνε τη ζωή του δίσκου μια τέτοια διαδικασία.. πάντως όπως και να έχει εγώ μια χαρά τις κόβω τις επιδόσεις του μέχρι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που σημαινει???Ολες οι παρτίδες το εχουν το πρόβλημα??? 

 

 

Ναι ολες.

Reinstall κάθε μήνα!!!!

 

Πάντως άμα βρίσκεται το πρόβλημα @ TLC, θα μπορούσε να βγει ένα firmware που θα ανανεώνει τα αρχεία κάθε χ μέρες, ώστε να είναι πάντα φρεσκοαναγνωσμένα (< μήνα τέλος πάντων). Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο θα μείωνε τη ζωή του δίσκου μια τέτοια διαδικασία.. πάντως όπως και να έχει εγώ μια χαρά τις κόβω τις επιδόσεις του μέχρι τώρα.

 

 

Αυτο σκεφτηκα και εγω απο την αρχη. Αλλα θα μειωθει ο χρονος ζωης του SSD με αυτό τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου τον βγάζει έτσι:

Ναι εχεις προβλημα.

ξέρουμε αν αφορά τους νεους Samsung 850 pro ?

νομιζω ειναι μονο για την σειρα 840 evo και απλη.Εμενα ο 840 pro δεν εχει κανενα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...