Προς το περιεχόμενο

Simply ellectronics-DHL-και τελωνείο


HyPer_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω κάνει μια παραγγελία απο simply ellectronics (υποτίθεται απο Αγγλία) που τελικά αποδείχτηκε ότι στάλθηκε με DHL απο Honk Kong προς Θεσσαλονίκη.

Πείρα τηλ. στην DHL πριν φτάσει το δέμα μου, να τους ρωτήσω τι γίνετε με extra φόρους στο τελωνείο, και μου είπαν ότι έχει φύγει και το περιμένουμε, και ότι στάνταρ θα περάσει τελωνείο αλλά ότι και καλά έχει δηλωθεί όλα τα έξοδα να τα πληρώσει ο αποστολέας. Μου ζήτησαν όμως το ΑΦΜ μου και να τους στήλω το αποδεικτικό mail της αγοράς.

Αφου τους ρώτησα πολλές φορές τι άλλο θα πληρώσω, μου απαντούσαν συνεχώς ότι εγώ δε θα πληρώσω τίποτε άλλο.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Έχει γίνει σε κανέναν άλλο?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άλλο νήμα δεν έγραψες αυτές τις πληροφορίες και καλό θα είναι να δώσεις το link της αγοράς που έκανες για να δούμε τι γράφει ο πωλητής.

 

Μήπως επέλεξες να το στείλει με DHL, γιατί συνήθως στέλνουν με ταχυδρομείο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το δέμα περνάει από το τελωνείο όταν έρχεται με courier.

Εάν δεν τους έστειλες τα στοιχεία που σου ζήτησαν, καλλίτερα μην τα στείλεις εάν δεν έρθει πρώτα το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To link είναι αυτό: http://www.simplyelectronics.net/mainproduct.php?pid=11920

Και δε με ρώτησαν πως να το στήλουν. Απλά έλεγαν ότι εγω δε θα πληρόσω τίποτα άλλο.

Κάτι που μου είπε και η DHL. Τους έστειλα τα στοιχεία. Αλλά δε ξέρω τι να περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφορά από το άλλο νήμα

 

 

Αγόρασα απο simply ellectronics που γράφει ότι και καλά τα στέλνει απο Αγγλία, αλλα το tracking ID που μου έδωσαν της DHL

λέει απο Honk-Kong προς Θεσσαλονίκη.

Το θέμα είναι ότι πέιρα τηλ. στην DHL και μου έιπαν 3 διαφορετικοί υπάλληλοι ότι όλα τα έξοδα εκτελωνισμου κτλ. θα τα χρεωθούν οι Κινέζοι

Και ότι εγώ δε θα δόσω τίποτε άλλο. Απλά έπρεπε να τους δόσω το ΑΦΜ μου και να τους προωθήσω το  αποδεικτικό mail της αγοράς,

και όλα ok. Έκανα ότι μου είπαν.

Με πείραν σήμερα ένα τηλ. στο σπίτι αλλά έλειπα και είπαν στους δικούς μου ότι θα ξαναπάρουν πράγμα που δεν έγινε (μιας και Σάββατο)

Τι να περιμένω? Ισχύει οτι αναλαμβάνει τους φόρους ο αποστολέας ή με δουλεύουν?

 

 

Η πρώτη παρατήρηση είναι ότι το συγκεκριμένο κατάστημα είναι γνωστό από καιρό και αμφιλεγόμενο ως προς την αξιοπιστία του.

Δεν ξέρω για ποιους λόγους αποφάσισες να αγοράσεις από αυτό, χωρίς να μάθεις πρώτα για την αξιοπιστία του.

 

Στο site τους αναφέρεται δωρεάν αποστολή (εάν αγόρασες την Canon 60D) αλλά είναι σπάνιο και απίθανο να στέλνει δωρεάν και μάλιστα με courier.

 

Αφού έδωσες ήδη τα στοιχεία που σου ζήτησαν (ΑΦΜ και απόδειξη), θα περιμένεις να ξημερώσει η ΔΕ για τη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ... Αν και θα ήθελα να μάθω αν είχε κανείς παρόμοιο θέμα όσον αφορά την αξιοπιστία της DHL που επιμένει ότι δε θα δόσω ούτε ΕΥΡΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλε μου και εμενα αν δεις σε παρομοιο ποστ ειμαι παθων με την DHL. Εγω βεβαια οταν μιλησα δεν τους ειπα για τελωνειο ουτε μου ζητησανε τιποτα, απλα ποτα ποτε παραλαμβανω ρωτησα. Ειδωμεν θα δειξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαίνεται λογικό να στέλνει ένας πωλητής το δέμα και να περιμένει να του πουν από το τελωνείο της χώρας αποστολής τι κοστούμι θα του βγάλουν, και να τα πληρώσει, ώστε να παραλάβει ο αγοραστής το δέμα;

 

Εμένα, τουλάχιστον, όχι.

Εάν είχες προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού, όπως συμβαίνει με την αγορά από Αμερική, τότε δεν θα συζητούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εμένα μου φάνηκε λογικό, γι αυτό τους ρωτούσα επανειλημμένα πόσα περίπου θα χρειαστεί να δόσω.

Αλλά επέμεναν στο ΤΙΠΟΤΑ

Επεξ/σία από HyPer_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάπου διάβασα ότι υπάρχει περίπτοση σε μια παραγγελία να υπάρχει και ποσό για estimated fees...

Μήπως συμβάινει αυτό και σε εμένα, Και η DHL απλά θέλει μια απλή εξουσιοδότηση μου??

Γιατί κάτι τέτοιο μου είπαν στο τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Kάπου διάβασα ότι υπάρχει περίπτοση σε μια παραγγελία να υπάρχει και ποσό για estimated fees...

Μήπως συμβάινει αυτό και σε εμένα, Και η DHL απλά θέλει μια απλή εξουσιοδότηση μου??

Γιατί κάτι τέτοιο μου είπαν στο τηλ.

Τι εγινε τελικα...? Παρελαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...