Προς το περιεχόμενο

Το PS4 "κολλάει" τελείως


AntiCambeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και 2-3 ημερες το PS4 κολλησε 2-3 φορες.Αλλοτε οταν ηταν ανοιχτο το application(game) και αλλοτε οπως σημερα κολλησε στο μενου.Οταν το κανει δεν πιανει ουτε το κουμπι eject,ουτε το power,το 2ο μονο ακουγεται οτι "πατηθηκε".Δεν ειναι θεμα του καινουριου update γιατι το εκανε 1-2 φορες πριν και 1 σημερα αφου ειχε περαστει το update.Επειδη δεν εχει διακοπτη on-off αναγκαστικα εβγαζα την πριζα και μετα εκανε check για corrupted data.Οσες φορες κολλησε υπηρχε μεσα cd το οποιο ειναι μονιμα,αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο.

 

Η κονσολα ειναι αγορασμενη Τον Ιανουαριο του 2014 και εχει παιξει αρκετες ωρες.Καλυτερα ομως γιατι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παρουσιασει εντος εγγυησης καποιο προβλημα.

 

1)Σας εχει παρουσιασει το ιδιο προβλημα ποτε?

 

2)Αν το παω στην Cometron και υπαρχει βλαβη επισκευαζουν το υπαρχον?Γιατι αν το αντικαθιστουν με αλλο τοτε θα εχω προβλημα με τον δισκο που εχω κατεβασμενα αρκετα Gb games.

 

3)Υπαρχει αλλος τροπος να κλεισει η κονσολα σε αυτη την περιπτωση?Freezarei τελειως και η οθονη παγωνει.

 

Απ'οτι εχω ακουσει η θερμοαγωγιμη παστα που βαζουν ειναι της πλακας-φθηνη και σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει αυτο λογω αυξησης θερμοκρασιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτο στο νετ...

 

http://www.gottabemobile.com/2014/03/17/3-common-xbox-one-problems-and-fixes/

-Μήπως εχει πιασει αρκετη σκονη μεσα?

-το ανεμιστηράκι δουλεύει?

-το PS4 το εχεις σε χωρο που αερίζεται καλα? 

-Σταθεροποιητή τασης εχεις ? τουλαχιστον πολυμπριζο ασφαλειας?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πιασει αρκετη σκονη και ειναι λογικο.Στα πλαινα φαινεται απο την σκονη που εχει.

 

Οι ανεμιστηρες του δουλευουν οπως στην αρχη,σε χαμηλες στροφες που σημαινει οτι δεν ανεβαζει θερμοκρασιες χειμωνιατικα.Το καλοκαιρι ανεβαζε στροφες για λιγη ωρα μεχρι να πεσει η θερμοκρασια στην κονσολα γιατι οι θερμοκρασιες του περιβαλλοντος ηταν υψηλοτερες.Δεν ακουγεται καν οτι δουλευει.Δειχνει οτι δουλευει φυσιολογικα.

 

Το εχω πανω σε 1 τραπεζακι και αεριζεται απο παντου,δεν ειναι καν μεσα σε επιπλο.

 

Ειναι σε πολυμπριζο surge arrest της APC.

 

Το link που εδωσες ειναι για Xbox one.Ακομα δεν εχω ψαξει το προβλημα στο ιντερνετ να δω αν το κανει και σε αλλους και μηπως καταλαβω σε τι οφειλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το link που εδωσες ειναι για Xbox one.Ακομα δεν εχω ψαξει το προβλημα στο ιντερνετ να δω αν το κανει και σε αλλους και μηπως καταλαβω σε τι οφειλεται.

oooops :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε το cometron. και η πάστα να φταίει δε μπορείς να την αλλάξεις εσύ γιατί θα χάσεις την εγγύηση.

 

αν σου δώσουν αλλο ανακατασκευασμένο πες τους για το σκληρό δίσκο αν μπορούν να κάνουν κάτι. ναι και πιστεύω οτι δεν θα τους νοιάξει γιατί ειναι εκτός όρων εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον θα το αφησω να δω πως θα συμπεριφερθει και αν συνεχισει τα κολληματα μπορει να το παω.

 

Δεν αποκλειεται παντως να φταιει ο δισκος.Οχι λογω χρησης,αλλα ως αστοχια υλικου.Μαλλον μετα τον χρονο θα το δωσω για αλλαγη παστας και καθαρισμο.Ο δισκος θα ηταν η μικροτερη ζημια.

 

gherudos σε τι θα βοηθουσε το βιβλιο?Θα απορροφησει θερμοκρασιες?

 

Υ.Γ. Καμια σχεση με το αθανατο PS3 fat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω πλάκα για το βιβλίο, στις πρώτες παρτίδες PS4 το κάτω κουμπί εξέχει λίγο παραπάνω και από το βάρος του PS4 πατιέται από μόνο του. Βάλε ένα βιβλίο από κάτω που να μην φτάνει να ακουμπήσει τα κουμπιά και πες μας αν συμπεριφέρεται σωστά. Σε άλλους πετάει δισκάκια έξω και δεν δέχεται δισκάκια, σε άλλους ανοίγει από μόνο του και κάτι άλλα τέτοια κουλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ  είχα ένα προβλημα που μου φρίκαρε για λίγα δευτερόλεπτα στο motion της κίνησης στο μενου και μετά ξεκολλαγε και μετά έκανε το ίδιο συνέχεια.εκανα initialize και initialize and reinstall αλλά δεν δουλεψε. Πήρα στην σονυ και μου είπαν ότι υπάρχει περιπτωση να είναι μαγνητικό χτυπημα στον σκληρό δίσκο. Επίσης να πω ότι το ps4 αγοράστηκε το 2013 και είναι το launch edition γεγονός που το κάνει 10 χρονών.Αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι ας μου πει και ας μου προτεινει τρόπους να το φτιάξω 

Επεξ/σία από Alex2007430
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει χτυπησει ο δισκος ειναι ευκολο να το δεις.Βγαζεις τον σκληρο απο την κονσολα και τον βαζεις σε εναν υπολογιστη.Με καποιο προγραμμα που βλεπει την υγεια του δισκου πχ το hd sentinel θα τσεκαρεις τον δισκο σε τι κατασταση ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου αλλά θα μπορουσες να μου πεις πως να το κάνω. Ξέρω να βγάζω και να βαζω τον δίσκο από την κονσόλα τα υπόλοιπα όμως όχι. Βοηθά με σε παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Alex2007430 είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου αλλά θα μπορουσες να μου πεις πως να το κάνω. Ξέρω να βγάζω και να βαζω τον δίσκο από την κονσόλα τα υπόλοιπα όμως όχι. Βοηθά με σε παρακαλω

Αν έχεις θήκη για 2.5" ιντσες βάζεις τον σκληρό μέσα συνδέεις την θήκη στον υπολογιστή κάνεις εγκατάσταση το hard disk sentinel (ας είναι trial δεν μας πειράζει) και το τρέχεις και σου λέει ποσοστό επί % της υγείας του δίσκου.

Αν δεν έχεις θήκη πρέπει να βρεις καλώδιο sata to usb για να τον συνδέσεις.

Βασικά φθηνές είναι οι θήκες κάνα 10-15€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...