Προς το περιεχόμενο

HTPC Case Mod (NES Project)


foxgre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα αγαπητό forum.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσπάθειά μου για τη κατασκευή ενός "ξεχωριστού" HTPC.

Όλα ξεκίνησαν πριν κανένα τρίμηνο που έψαχνα κουτί για να στήσω ένα HTPC στο σαλόνι και να αντικαταστήσω το τίμιο WD HD Live media player.Μιας και έχω και NAS στο δίκτυο του σπιτιού έλεγα να το εκμεταλλευτώ λιγάκι παραπάνω.

Το πρόβλημα αρχικά ήταν το οικονομικό (πάντα) και το αισθητικό κομμάτι.Με λίγα λόγια ότι κουτί μου άρεσε έκανε μια περιουσία.Και επειδή προτιμούσα να ξοδευτώ στο Hardware σκέφτηκα να φτιάξω ένα κουτί δικό μου.

Η επιλογή ήταν ΠΟΛΎ εύκολη θα έφτιαχνα ένα HTPC με βάση τη πρώτη μου κονσόλα,

ένα Nintendo Entertaiment System aka NES.

Τα είχε όλα,μεγάλο αρκετά για να χωρέσει τα κομμάτια,ξεχωριστό και για μένα πανέμορφο.

Μη θέλοντας να χαλάσω το δικό μου (κουτάτο) αγόρασα από ενα συμφορουμίτη μόλις 10€ ένα μεταχειρισμένο σε πολύ κακή εξωτερική κατάσταση, αλλά ευτυχώς χωρίς σπασίματα.

 

20140719 IMG 0926

20140607 IMG 0838

20140607 IMG 0839

 
Στο κομμάτι του Hardware μετά από ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ψάξιμο (μη θέλοντας να ξεφύγω πολύ οικονομικά) κατέληξα στα εξής:
Μητρική - ASRock AM1 H-ITX 
Επεξεργαστής - AMD 5350 (Qcore 2,05GHz,HD8400 ενσωματωμένη, μόλις 25watt)
RAM - Kingston HyperX 4GB
Hard Disk - SSD Patriot WARP SATA2 128 GB (υπήρχε ήδη, μην πάει χαμένος)
Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη μητρική με κάλυψε σε όλα μου τα θέλω.
Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών με υποστήριξη 4Κ (αν και το ίδιο ισχύει και για τον επεξεργαστή) ,HDMI έξοδο,GIGAbit ethernet,WiFi,7.1 με οπτική,USB3 και το βασικότερο, μπορεί να πάρει εξωτερικό τροφοδοτικό, όπως ένα laptop.
 

PA293537

 
Παίρνω το Dremel και ξεκινάω το ξεκούφισμα...
Πρώτα αφαιρέθηκαν όλα τα ηλεκτρονικά κομμάτια του NES
 

20140607 IMG 0840

20140607 IMG 0841

 

Στη συνέχεια έκοψα όλα τα πλαστικά που τα στήριζαν, εκτός από αυτά που χρειάζονται για να κλείσει το κουτί.

 

20140706 IMG 0892

 

Επόμενο βήμα, έφτιαξα τα στηρίγματα της μητρικής και έκοψα το κομμάτι που θα μπει το backplate της.
ήμουν τυχερος και πήγε αρκετα καλά και εφαρμόζει τέλεια.
 

20140706 IMG 0891

20140706 IMG 0892

 

Στα διαλείμματα που έκανα όταν έφτιαχνα το κουτί, ξεκίνησα και έστηνα  το PC.

Windows 8, XBMC κτλ. Ανακάλυψα λοιπόν ότι στο σημείο που μπαίνει το καλώδιο του τροφοδοτικού 

ανεβάζει πολύ θερμοκρασία. Κατέληξα λοιπόν να προσθέσω και κανένα fan.

Έτσι έβαλα τοποθέτησα ένα 60άρι της Scythe με φίλτρο για την εισαγωγή και ένα mini 40άρι της Sharkoon για την εξαγωγή.Θεωρητικά Low Noise και τα δυο (θα δείξει...)

Όπως φαίνεται στην εικόνα έβαλα και anti-vibe ποδαράκια για να σηκωθεί λίγο το NES ώστε να χωρέσει το φίλτρο και να μπορώ να το καθαρίζω, χωρίς να χρειάζεται να ανοιχτεί το κουτί.

 

20140719 IMG 0916

20140719 IMG 0917

20140719 IMG 0920

 

Η τελική του μορφή είναι κάπως έτσι, φαίνεται και μια μικρή "πινελιά" αντικαθιστώντας την Player1 υποδοχή με ένα USB3 (η δεύτερη κρατήθηκε για μελλοντική υποστήριξη NES χειριστηρίου), επίσης φαίνεται από τις καλωδιώσεις ότι για Power και Reset χρησιμοποιούνται τα αυθεντικά κουμπιά.

 

20140719 IMG 0919

20140719 IMG 0921

20140719 IMG 0925

 
Η όλη διαδικασία λόγω εργασίας και λόγω ότι είμαι μπαμπάς πλέον, διήρκεσε σχεδόν 2 μήνες (σε ώρες γύρω στις 12-15 υπολογίζω)
Το κουτί λύθηκε και έφυγε σε φίλο φανοποιό για βάψιμο.Θα ήθελα να μείνει στα αυθεντικά χρώματα, αλλά ήταν σε άθλια κατάσταση. Οπότε αποφάσισα να γίνει κάπως πιο μοντέρνο με μερικές "ιδιαίτερες" λεπτομέρειες.Λίγο υπομονή και θα ανεβάσω φωτό μόλις είναι έτοιμο.
 

Ελπίζω να σας άρεσε και κυρίως να μην σας κούρασα. Ερωτήσεις,σχόλια,απορίες ευπρόσδεκτα...

Κουβέντα να γίνεται.

Ευχαριστώ πολύ το forum για τη δυνατότητα να το μοιραστώ μαζί σας

Επεξ/σία από foxgre
  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ε.νοείς το φαΐ έτσι? Γιατί στο σλιμ πιστεύω ότι είναι σχεδόν αδύνατο

Ναι το χοντρο που παχηνε απο το πολυ φαΐ :-)

Θα κοιταξω διαστασεις αυριο για να μην ονοιρευομαι αδυνατα πραγματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το παιρνει, 170 x 290 mm ειναι το ps2 και εαν δεν κανω λαθος οι mini itx ειναι 244 × 244 mm :-(

 

λαθος κοιταγα αλλου, 150 χ 150 ειναι οι mini itx

 

 

 

well it's possible.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(γιατι γραφεις ετσι; )

 

να χωραει ειναι το προβλημα και τριπες γινονται, μπορω να βαλω αυτες τις βίδες που καθονται πανω στο κουτι.

 

 

σατανα εσυ topic starter, αλλη δουλεια δεν ειχες ε; με έβαλες σε πειρασμό τωρα :-)

ζηλεύω που δεν το σκέφτηκα τοσο καιρο εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...