Προς το περιεχόμενο

στησιμο πυργου (pc)


PhonEee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια θα ηθελα να στησω εναν πυργο βεβαια δεν ξερω πολλα με 400 ευρω και μου ειπαν οτι καλυτερα ειναι να τον φιαξεις μονο σου παρα να παρεις ετοιμο αλλα με το ατομο που μιλαγα παλια και ηξερε δεν μιλαμε πια θα μπορουσε καποιος να μου κανει ενα καλο πακετο στα 400  Πυργο απο ελληνικο μαγαζι σκεφτομαι για eshop αλλα αμα υπαρχει κατι καλυτερο δεκτως :) και κατι αλλο εγω θα πρεπει να του περασω τα windows? ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/

(να ανοίξεις ΕΚΕΙ thread)

 

...και ρίξε και μια ματιά κι εδώ για γενικές οδηγίες στησίματος ->

 

http://www.insomnia.gr/topic/401729-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE/

 

Το eShop είναι καλή λυση γιατί δεν θα πληρώσεις για μεταφορικά αν έχεις κατάστημα κοντά σου και γενικά έχει χαμηλές τιμές και ευκαιρίες/προσφορές (stock house, crazy sundays).

 

Όσο για Win, φυσικά και θα χρειαστεί να βάλεις μόνος. Πώς όχι; 

Ξέρεις όμως πώς; Δισκάκι εγκατάστασης, έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια γενικα αυτο τον καιρο ψαχνω για pc laptop/σταθερο δεν εχω θεμα ομως γινονται καποιες προσφορες αλλα μου ειπαν δεν αξιζουν και ετσι το σκεφτομαι για να φιαξω σταθερο λοιπον στα 400 μπορει να φιαχτει καποιος καλος μονο πυργο εννοω ? η θελει 450? αλλα αμα μπορουσαμε με 400 καλως λοιπον χρηση παιχνια σαν λολ /dota/l2 και ετσι τυπου  προγραμα photoshop /word και τετοια  ε ταινιες και ιντερνετ ευχαριστω :)

 

οποιος μπορει να μου κανει ενα καλο πακετο για πυργο στα 400-450 ευχαριστω πολυ! :) απο καποιο ελληνικο σιτε αμα γινεται 

eshop ?

και κατι αλλο ποσο δυσκολο ειναι να βαλεις windows Νομιζω οτι εχω τα windows xP:p cdaki ειναι ευκολο ι τσσσσσσσσ?:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν σε έστειλε "εκεί" για να κάνεις ποστ, ο Μιλένιουμ, αλλά για να πάρεις τη φόρμα.

Κι εγώ ήμουν που σε είχα στείλει στο τόπικ των αναβαθμίσεων (1ο μου λινκ), για να ανοίξεις ΕΚΕΙ θρεντ (όπου θα το δουν/θα ασχοληθούν περισσότεροι, απ' ό,τι εδώ στο "Hardware Γενικά"). Συνεχίζει να ισχύει : άνοιξε νέο θρεντ ΕΚΕΙ, με βάση τη φόρμα που είπαμε.

 

...κατά τ' άλλα, μιας και για συγκεκριμένα κομμάτια εγώ δεν θα πω κάτι εκεί (καθώς δεν έχω να σου προτείνω), να σου πω εδώ ότι :

 

Με 400, ναι, φτιάχνεις "καλό πύργο". 

400 ή 450 = "τί ειν' ο κάβουρας - τι ειν' το ζουμί του". Απλώς όσο περισσότερα δώσεις, όλο και δυο-τρία κομμάτια θα είναι κάπως "ακόμη καλύτερα".

Από την άλλη, μπορεί με τα 50+ να πληρώσεις "υπεραξία", είτε όσον αφορά τις μάρκες των κομματιών, είτε όσον αφορά τις διαφορές μεταξύ καταστημάτων...

Ζήτα εσύ σύνθεση με 400 (αν το eShop είναι το μόνο που βολεύει για να γλυτώσεις μεταφορικά, τόνισε ότι θες από eShop. Αλλιώς βάλε και πιθανό άλλο κατάστημα που σε βολεύει για παραλαβή από εκεί) πρώτα, και μετά που θα πάρεις απαντήσεις, ρώτα "εάν βάλω ακόμη ένα πενηντάρικο, παίρνω κάπου κάποια καλύτερα κομμάτια, με τα οποία θα δω ουσιαστικές διαφορές, ή τζάμπα θα πάει;"

 

Τέλος το να βάλεις Windows, και συγκεκριμένα ΧΡ, "κανονικά" είναι αεροπατεράδικη διαδικασία (αν και το κάθε-τί έχει διάφορες "σταθερές" που πρέπει να ακολουθηθούν, όπως στο στήσιμο, έτσι και στην εγκατάσταση, αλλιώς θα προκύψουν αναπάντεχα "προβλήματα"). Απλώς να παρακολουθήσεις αυτά που θα λέει/ζητάει η εγκατάσταση χρειάζεται (και να έχεις ορίσει στο BIOS το "DVD" ως συσκευή που να έχει προτεραιότητα, έναντι του δίσκου που θα δεχτεί το λειτουργικό, ούτως ώστε να μπορέσεις να μπουτάρεις το μηχάνημα από το optical drive και το δισκάκι με τα Win).

Πιτσιρίκος παίζει να μην είσαι (όχι απαραίτητα βέβαια), μιας και μιλάς για ΧΡ, οπότε "η κοινή λογική" ενός ενήλικα, αρκεί για να κάνεις εγκατάσταση.

Mια ακόμη λεπτομέρεια είναι ότι για να μπορέσεις να τα βάλεις σε δίσκο του σήμερα, θα πρέπει να ετοιμάσεις δισκέτα (ή USB φλασάκι) που να περιέχει τον SATA driver για τον controller της μητρικής, αλλιώς η εγκατάσταση δεν θα βλέπει τον δίσκο.

(...εκτός κι αν το δισκάκι που έχεις, δεν είναι "ορίτζιναλ", δηλαδή με τα λογότυπα της Microsoft πάνω, αλλά φτιαγμένο από κάποιον, και περιέχει "πειραγμένη" εγκατάσταση η οποία περιέχει διάφορους SATA drivers και κάποιος τους ταιριάζει με τον controller της μητρικής που θα πάρεις...Αυτό βέβαια, θα το δεις στην πράξη μόνο).

 

Τέλος, γενικά τα ΧΡ δεν πολυαξίζουν σε μηχάνημα του σήμερα (χάνεις διάφορα καλά που παρέχουν νεώτερα Win, όπως ας πούμε τα 7 - μέχρι και έχεις πρόβλημα και με hardware : για παράδειγμα με εσωτερικούς δίσκους από 3 ΤΒ και πάνω, θα έχεις προβλήματα).

Ο μόνος λόγος για να βάλεις ΧΡ είναι επειδή "τα έχεις συνηθίσει για χρόνια και δεν θες να τ' αλλλάξεις με τίποτα". Εναλλακτικά, βρες δισκάκι με 7...

 

Να μελετήσεις λίγο ΚΑΙ το άλλο λινκ που σου είχα δώσει, ο οποίος είναι ένας γενικός τυφλοσούρτης για στήσιμο μηχανήματος. Έχει λεπτομέρειες από χρήσιμες έως ζωτικής σημασίας που πρέπει να ξέρεις όταν στήνεις (πχ μαζί με τα υπόλοιπα, πρέπει να προμηθευτείς και κάποια "θερμοαγώγιμη πάστα", την οποία θα απλώσεις στην μεταλλική επιφάνεια του επεξεργαστή, πάνω στον οποίο θα "κουμπώσεις" την ψύκτρα του. Ψύκτρα -σύστημα ψύκτρας/ανεμιστήρα δηλαδή- που θα πρέπει να προμηθευτείς και ίσως να μη στο τονίσουν όταν θα ρωτήσεις για τα κομμάτια της σύνθεσης. όπως δεν θα σου τονίσουν και τους σκέτους ανεμιστήρες -2 τουλάχιστον- που θα χρειαστεί να έχει το κουτί που θα πάρεις, ή αν ΔΕΝ θα έχει, να τους προμηθευτείς/βάλεις εσύ...Το ίδιο ισχύει και για τα SATA καλώδια σύνδεσης που θα χρειαστούν οι σχετικές συσκευές, όπως δίσκος και optical drive, το ανάλογο καλώδιο για πιθανό floppy diskette drive που θα βάλεις, και ούτω καθ' εξής........)

 

...πάντως ρωτάς πράγματα, τα οποία με κάνουν να τονίσω ότι για την περίπτωσή σου το κόβω καλύτερο να κάνεις το ΣΤΗΣΙΜΟ παρέα με κάποιον που γνωρίζει περισσότερα από υπολογιστές...

Βρίσκεσαι Αττική μήπως; Αν ναι και δεν παίζει γνωστός για υποστήριξη (αν και δύσκολο, στις μέρες μας), πες μπας και μπορέσω να βοηθήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια γενικα αυτο τον καιρο ψαχνω για pc laptop/σταθερο δεν εχω θεμα ομως γινονται καποιες προσφορες αλλα μου ειπαν δεν αξιζουν και ετσι το σκεφτομαι για να φιαξω σταθερο λοιπον στα 400 μπορει να φιαχτει καποιος καλος μονο πυργο εννοω ? η θελει 450? αλλα αμα μπορουσαμε με 400 καλως λοιπον χρηση παιχνια σαν λολ /dota/l2 και ετσι τυπου  προγραμα photoshop /word και τετοια  ε ταινιες και ιντερνετ ευχαριστω :)

 

οποιος μπορει να μου κανει ενα καλο πακετο για πυργο στα 400-450 ευχαριστω πολυ! :) απο καποιο ελληνικο σιτε αμα γινεται 

eshop ?

και κατι αλλο ποσο δυσκολο ειναι να βαλεις windows Νομιζω οτι εχω τα windows xP:p cdaki ειναι ευκολο ι τσσσσσσσσ? :D

 

 

Με 4-πύρηνο, μητρική με τα πάντα επάνω, 8GB RAM, 128άρη SSD δίσκο, 1TB για αποθηκη, κάρτα γραφικών με DDR5  μνήμη , κουτί σχετικά ποιοτικό, τροφοδοτικό 80plus.

 

27wyjqg.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...1ον, είσαι σίγουρος ότι τα χρειάζεται ολ' αυτά τα συγκεκριμένα; Εγώ για παράδειγμα έχω υποψίες ότι χρειάζεται ΚΑΙ οθόνη ΚΑΙ περιφερειακά...

(...είδες PhoneEee που στα έλεγα; Ο κόσμος θα σου προτείνει τα "βασικά"...Πρέπει να γράψεις πιο αναλυτικά τί έχεις ήδη από hardware, ΑΝ έχεις...)

Το οποίο σημαίνει πχ εκείνος ο SSD μάλλον κακώς βρίσκεται στη λίστα...(...εδώ θέλει να έχει ΧΡ, για τί SSD συζητάμε...) 

 

Και γενικά, το θέμα είναι πόσο ακριβώς χρήσιμο θα του είναι ένα μηχάνημα, που σημαίνει πρέπει να τον περάσει ο κόσμος από μια μικρή ανάκριση. Πόσο μάλλον όταν λέει προτιμά να δώσει 400Ε...

 

2ον, φαγώθηκα να του λέω να ανοίξει άλλο θρεντ στο τόπικ των αναβαθμίσεων που θα το δει πιο πολύς κόσμος - ποστάροντας "πρόταση", τον "κρατάς" εδώ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...