Προς το περιεχόμενο

LENOVO Y50 προβλημα


yohaan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα αγορασει το μοντελο της Lenovo G510 απο MG Manager και αφου εκανε 5 λεπτα να αρχισει να λειτουργει σωστα αφοτου μπει στα windows 8.1 το εστειλα στην λενοβο και μου το αντικατεστησαν ως προβληματικο. Ειπα αυτην την φορα να παρω κατι καλυτερο να ειμαι σιγουρος, ετσι και πηρα το Y-50(free dos) πάλι της ιδιας εταιρειας. Ειπα επισης να του βαλω 7αρια windows μιας και εχω ακουσει μερικα παραπονα. Τι καλυτερο απτο δοκιμασμενο πραγμα στην τελικη? Ομως μετα το 1ο μεγαλο update χωρις να προσθεσω κανενα περιεργο προγραμμα ο υπολογιστης κανει 2-3 λεπτα να μπει στα windows και δεν λειτουργει καθολου καλα. 

 

Οι drivers ειναι απτο site της Lenovo για το μοντελο αυτο. Επισης επειδη χρονια εγω φτιαχνω ολους τους υπολογιστες του σπιτιου ποτε δεν ειχα τετοια προβληματα.

 

Τι μπορει να φταιει? Παιζει να εχω κανει κατι λαθος? Διοτι σχεδον το αποκλειω. Το θεμα ειναι γιατι μετα το update αρχιζει και δεν τραβαει το μηχανημα? 

 

Καμια ιδεα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε high.

Το περιεργο ειναι οτι οταν εφτασα στο MG manager ειδα πως ειχαν αλλα 2 μηχανηματα για αντικατασταση, ολα λενοβο. Και 2/2 σε μενα ειναι πολυ περιεργο. Συν οτι εχω ακουσει και απο αλλους παραπονα. Αρα κατι παιζει με τα λενοβο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει πρόβλημα και αυτο μάλλον έπεσες στην περίπτωση με ελλατωματική παρτίδα γιατι προσωπικά εχω δουλέψει με lenovo και κανενα δεν ειχε πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα το συγκεκριμενο μοντελο πριν απο 3 μερες την δευτερα δλδ.του εβαλα τα 8.1 και εχω κανει ολα τα update apo to windows update.μεχρι στιγμης ολα καλα κανενα παραπονο.δοκιμασε να αλλαξεις windows μηπως φταιει κατι ασημαντο και διορθωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα το συγκεκριμενο μοντελο πριν απο 3 μερες την δευτερα δλδ.του εβαλα τα 8.1 και εχω κανει ολα τα update apo to windows update.μεχρι στιγμης ολα καλα κανενα παραπονο.δοκιμασε να αλλαξεις windows μηπως φταιει κατι ασημαντο και διορθωθει.

 

Το θεμα ειναι πως και το προηγουμενο που ειχα αγορασει G510 της ιδιας εταιρειας ειχε το ιδιο προβλημα με 8.1 windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μεγάλος χρόνος boot μπορεί να οφείλεται σε πάρα πολλούς λόγους.

 

Αναφέρω ενδεικτικά μερικούς, μαζί με τον τρόπο αντιμετώπισής τους:

 

1. Φορτώνονται πολλά προγράμματα με το start-up (διαγράφεις με το msconfig ότι δεν είναι απολύτως απαραίτητο).

 

2. Έχεις προβληματικές εγγραφές στην registry (κάνεις καθαρισμό με κάποιο πρόγραμμα σαν το Registry Repair της Gralysoft).

 

3. Τρέχουν στο start-up πολλά scheduled tasks (πηγαίνεις στο computer management / tasks και διαγράφεις ότι δεν είναι απολύτως απαραίτητο).

 

4. Τρέχεις βαρύ antivirus (κάποια antivirus επιβαρύνουν πολύ τον χρόνο εκκίνησης, με το ρεκόρ να το κατέχει το AVG που προσθέτει πάνω από 60 δευτερόλεπτα σε αυτόν).

 

5. Έχεις φορτωμένα PUPs - Potentially Unwanted Programs (τρέχεις τον ESET online scanner με την ρύθμιση να διαγράφει τα PUPs).

 

6. Έχεις conflicts στο λειτουργικό (ελέγχεις τι critical errors έχεις στα administrative events και ψάχνεις λύσεις στο internet για κάθε ένα από αυτά).

Επεξ/σία από Euclides
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο ειχε γινει καποιο λαθος στο BIOS και δεν ειχα την επιλογη legacy first.

Το laptop ειναι σαφεστατα καλυτερο αλλα δεν μπορω να πω οτι τρελαινομαι. Δηλαδη κανει κανα λεπτο και , για να μπει στα windows.

Το θεμα μου ειναι οτι δεν του εχω βαλει antivirus και τρεχει το windows defender. Βεβαια δεν το βλεπω στο κατω δεξια μερος του taskbar. Πρεπει να κανω καποια ρυθμιση ή μηπως εχετε να προτεινετε καποιο αλλο ελαφρυ antivirus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το windows defender το ειχα και εχω πάντα απενεργοποιημένο αλλα μετα απο ψάξιμο και διάβασμα αποφάσισα τελικά να του δώσω μια ευκαιρία αντι κάποιου αλλου antivirus αφου ειναι και ελαφρύ , θα έλεγα να το λειτουργήσεις για ένα διάστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το windows defender το ειχα και εχω πάντα απενεργοποιημένο αλλα μετα απο ψάξιμο και διάβασμα αποφάσισα τελικά να του δώσω μια ευκαιρία αντι κάποιου αλλου antivirus αφου ειναι και ελαφρύ , θα έλεγα να το λειτουργήσεις για ένα διάστημα

 

Άρα να το αφησω. Αλλά γιατι στο action center μου βγαζει οτι δεν εχω ενεργοποιημενο antivirus? Δεν το βλεπουν τα windows σαν antivirus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop ειναι σαφεστατα καλυτερο αλλα δεν μπορω να πω οτι τρελαινομαι. Δηλαδη κανει κανα λεπτο και , για να μπει στα windows.

 

To laptop είναι μια χαρά.

 

Αν είναι σωστά σεταρισμένο, μετρημένος με τον Boot Timer, ο χρόνος εκκίνησης ανάλογα με την διαμόρφωση του hardware πρέπει να είναι:

  • Με CPU i3 4000M, μνήμη 4 GB και λειτουργικό Windows 7 x86 -> γύρω στα 35 δευτερόλεπτα.
  • Με CPU i5 4200U, μνήμη 4 GB και λειτουργικό Windows 7 x86 -> γύρω στα 30 δευτερόλεπτα.
  • Με CPU i7 4700MQ, μνήμη 6 GB και λειτουργικό Windows 7 x64 -> γύρω στα 20 δευτερόλεπτα.

ΟΙ χρόνοι αυτοί αναφέρονται σε συστήματα με Microsoft Essentials για antivirus, και να ξεκινάνε αυτόματα με το start-up μόνο οι drivers και το Skype.

 

Αν βάλεις SSD, οι χρόνοι αυτοί υποδιπλασιάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...