Προς το περιεχόμενο

Tp Link TD-W8970


Theo_Mich

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις αγορασα το εν λογο ρουτερ . Νωριτερα ειχα το χρεπι που δινει η forthnet zte zxhn h108l. H ταχυτητα μου ομως ειναι πεσμενη και δεν ξερω που οφειλεται αυτο . Με το zte ειχα τα εξης :

                     downstream        upstream

snr margin :  4.1                      5.7

Line attenuation : 32.9              19.3

data rate :              6242            836

 

Πλεον με το καινουριο ρουτερ ειμαι στα εξης της φωτογραφιας . Τι μπορω να κανω ?? Υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις για το συγκεκριμενο ρουτερ ?? Ευχαριστω για τον χρονο σας 

 

 


 Τωρα μολις φορεσε το παλιο ρουτερ παλι και μου δειχνει : 
                                                                downstream             upstream 

SNR Margin
:
6.0 5.9 db    
Line Attenuation
:
32.9 21.0 db    
Data Rate
:
6085 779 kbps

Γιατι συμβαινει αυτο ?? Τι μπορω να κανω ?

post-216355-0-48084400-1415444933_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο υψηλο το margin και το attenuation, τοσο πιο χαμηλη η ταχυτητα.

 

To margin στη Fortnet γενικα "παιζει", με κανα powercycle (σβησιμο - αναμα) μπορει να παει λιγο πιο ψηλα/χαμηλα και να αυξηθει/μειωθει λιγο η ταχυτητα, αλλα το attenuation εκει θα ειναι, αντε να αλλαζει +- 0,κατι.

 

Γενικα η γραμμη σου δεν ειναι καθολου καλη και δε νομιζω να ειναι θεμα ρυθμισεων, παρ'ολ'αυτα μπορεις να παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις (Network -> DSL settings), μηπως και αλλαξει κατι.

 

Αυτες ειναι οι προ-επιλογες, κανε αλλαγες και δες μηπως αλλαζει κατι...

 

7GMoZMB.png?1

Αν δεν αλλαξει κατι, κανε και ενα firmware update (αν δεν εχεις το τελευταιο).
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο υψηλο το margin και το attenuation, τοσο πιο χαμηλη η ταχυτητα.

 

To margin στη Fortnet γενικα "παιζει", με κανα powercycle (σβησιμο - αναμα) μπορει να παει λιγο πιο ψηλα/χαμηλα και να αυξηθει/μειωθει λιγο η ταχυτητα, αλλα το attenuation εκει θα ειναι, αντε να αλλαζει +- 0,κατι.

 

Γενικα η γραμμη σου δεν ειναι καθολου καλη και δε νομιζω να ειναι θεμα ρυθμισεων, παρ'ολ'αυτα μπορεις να παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις (Network -> DSL settings), μηπως και αλλαξει κατι.

 

Αυτες ειναι οι προ-επιλογες, κανε αλλαγες και δες μηπως αλλαζει κατι...

 

7GMoZMB.png?1

Αν δεν αλλαξει κατι, κανε και ενα firmware update (αν δεν εχεις το τελευταιο).

 

 

αυτο ομως που κανει εντυπωση ειναι γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στο "επωνυμο¨ ρουτερ και στην κοφα , και γιατι ειναι καλυτερο εν τελη το κοφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις αγορασα το εν λογο ρουτερ . Νωριτερα ειχα το χρεπι που δινει η forthnet zte zxhn h108l. H ταχυτητα μου ομως ειναι πεσμενη και δεν ξερω που οφειλεται αυτο . Με το zte ειχα τα εξης :

                     downstream        upstream

snr margin :  4.1                      5.7

Line attenuation : 32.9              19.3

data rate :              6242            836

 

Πλεον με το καινουριο ρουτερ ειμαι στα εξης της φωτογραφιας . Τι μπορω να κανω ?? Υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις για το συγκεκριμενο ρουτερ ?? Ευχαριστω για τον χρονο σας 

 

 

 Τωρα μολις φορεσε το παλιο ρουτερ παλι και μου δειχνει : 

                                                                downstream             upstream 

SNR Margin
:
6.0 5.9 db    
Line Attenuation
:
32.9 21.0 db    
Data Rate
:
6085 779 kbps

Γιατι συμβαινει αυτο ?? Τι μπορω να κανω ?

καθε ρουτερ εχει διαφορετικο chipset οποτε θα δεις και διαφορετικο συγχρονισμο.στην δικια σου γραμμη

κανα thomson v8 ή κανα technicolor θα ηταν καλυτερη λυση για σταθεροτητα και sync.απλα ναι το 8970 εχει

παραπανω καλουδια.

την πρωτη φορα συγχρονισες με 4 margin επειδη η γραμμη σου κανει κατι μικρα σκαμπανεβασματα ενω την δευτερη

φορα συγχρονισες με 6 που ειναι το default για αυτο και λιγο πιο χαμηλα.απολυτως φυσιολογικο.

 

στο tp link μπορεις να δοκιμασεις firmware update να κανεις.επισης εισαι λιγο χαμηλα για την αποσταση

που εχεις.αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε στον κατανεμητη να δεις ποσο συγχρονιζεις και εκει μηπως για καποιο λογο χανεις απο τον κατανεμητη και πανω.

επισης αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.κανε και δοκιμη χωρις τηλεφωνα μονο με το ρουτερ στην πριζα

να δεις τι γινεται.στις ρυθμισεις δεν μπορεις να πειραξεις πολλα δυστυχως.

 

Προτείνω να χρησιμοποιήσεις σαν modem αυτό της forthnet και σαν router ΜΟΝΟ αυτό που πήρες.

δεν παιζει οσο ξερω το 8970 σαν router ωστε να γυρισει σε bridge το zte και να βαλει το tp link να κανει κληση pppoe.το να βαλει το tp link σαν access point και να αφησει το zte σαν adsl router το μονο που θα καταφερει ειναι απλα να εχει τον καλο συγχρονισμο του zte και ενα καλυτερο wireless.

 

Οσο πιο υψηλο το margin και το attenuation, τοσο πιο χαμηλη η ταχυτητα.

 

To margin στη Fortnet γενικα "παιζει", με κανα powercycle (σβησιμο - αναμα) μπορει να παει λιγο πιο ψηλα/χαμηλα και να αυξηθει/μειωθει λιγο η ταχυτητα, αλλα το attenuation εκει θα ειναι, αντε να αλλαζει +- 0,κατι.

 

Γενικα η γραμμη σου δεν ειναι καθολου καλη και δε νομιζω να ειναι θεμα ρυθμισεων, παρ'ολ'αυτα μπορεις να παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις (Network -> DSL settings), μηπως και αλλαξει κατι.

 

Αυτες ειναι οι προ-επιλογες, κανε αλλαγες και δες μηπως αλλαζει κατι...

 

7GMoZMB.png?1

Αν δεν αλλαξει κατι, κανε και ενα firmware update (αν δεν εχεις το τελευταιο).

 

     το margin στην forthnet ειναι 6 και δεν παιζει.το margin στην γραμμη παιζει και αυτο γινεται

λογω χαλκου για αυτο και βλεπει διαφορετικο συγχρονισμο καθε φορα.αν ειχε σταθερη γραμμη θα βλεπε παντα

6 margin και σχεδον ιδιο συγχρονισμο.για να συγχρονισε με 4 margin η γραμμη του κανει αρκετα σκαμπανεβασματα.

sra οσο ξερω νομιζω δεν υποστηριζετε.

το annex type μονο annex a θελουμε.

το bit swap ας δοκιμασει να το αλλαξει αν και αμα το κλεισει δεν θα κερδισει κατι.απλα αναγκαζει το ρουτερ

να κανει retrain .

 

αυτο ομως που κανει εντυπωση ειναι γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στο "επωνυμο¨ ρουτερ και στην κοφα , και γιατι ειναι καλυτερο εν τελη το κοφα

πολλοι εχουν την ιδεα οτι ενα καλο ρουτερ φαινεται απο το συγχρονισμο.οχι δεν φαινεται απο αυτο.τα fritz ειναι απο τα πιο καλα ρουτερ και εχουν απειρα πραγματα πανω κτλ αλλα ειναι γνωστο οτι δεν εχουν τον καλυτερο συγχρονισμο.οτι ενα ρουτερ ειναι σαπιδι οπως το zte δεν σημαινει οτι μπορει να μην συγχρονιζει καλυτερα απο καποιο αλλο που ειναι επωνυμο.ασχετα που το zte μπορει να κανει 500 παραξενα με αποσυνδεσεις,χαμηλε εμβελεια wireless κτλ.

ειδικα σε χαλια γραμμες βλεπεις αρκετες διαφορες απο ρουτερ σε ρουτερ και δυστυχως η γραμμη σου ειναι μεσα σε αυτες.

δυστυχως περα απο firmware update δεν μπορεις να κανεις πολλα.παιξε και με τις ρυθμισεις πιο πανω που ειπε ο φιλος αλλα το πιο πιθανο να μην δεις καμια διαφορα.απο εκει και περα αν μπορεις να κανεις και τις δοκιμες που σου ειπα μπας και κερδισεις κατι παραπανω σε ταχυτητα θα ειναι κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

     το margin στην forthnet ειναι 6 και δεν παιζει.το margin στην γραμμη παιζει και αυτο γινεται

λογω χαλκου για αυτο και βλεπει διαφορετικο συγχρονισμο καθε φορα.αν ειχε σταθερη γραμμη θα βλεπε παντα

6 margin και σχεδον ιδιο συγχρονισμο.για να συγχρονισε με 4 margin η γραμμη του κανει αρκετα σκαμπανεβασματα.

sra οσο ξερω νομιζω δεν υποστηριζετε.

το annex type μονο annex a θελουμε.

το bit swap ας δοκιμασει να το αλλαξει αν και αμα το κλεισει δεν θα κερδισει κατι.απλα αναγκαζει το ρουτερ

να κανει retrain .

 

Εχεις δικιο, δεν το εθεσα σωστα για το margin.

Παντως και εγω εχω Forthnet εχω και το εχω δει να κατεβαινει πολλες πολλες σε 4, αλλα δεν ειχα ποτέ θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, δεν το εθεσα σωστα για το margin.

Παντως και εγω εχω Forthnet εχω και το εχω δει να κατεβαινει πολλες πολλες σε 4, αλλα δεν ειχα ποτέ θεμα...

σε μια τελεια γραμμη δεν υπαρχει καμια μεταβολη του margin.τωρα συν πλην ενα ειναι ενταξει.και 4 να παει οπως εσενα δεν σημαινει οτι υποχρεωτικα θα εχεις θεμα.γιατι πολλοι φαντασου το ριχνουν απο μονοι τους στο 4.απο εκει και περα αν πεσει χαμηλα μπορει να κανει ειτε αποσυγχρονισμο ειτε να σηκωσει παρα πολλα errors οποτε να ψιλοσουρνεσαι και στο τελος να κανει αποσυγχρονισμο.εξαρτατε το ρουτερ και την γραμμη παντα για το ποσο χαμηλα μπορει να πεσει χωρις να εχεις θεμα.το thomson τα αντεχει πολυ αυτα για παραδειγμα.το linksys οχι δεν αντεχει τις χαλια γραμμες ειδικα με μεγαλο attenuation.και μετα εξαρτατε και ποση ωρα θα μεινει χαμηλα το margin.επεσε για 1-2-5 seconds επειδη ετυχε κατι ή πεφτει και μενει για πολλη ωρα ή και μονιμα χαμηλα?σε καποιες γραμμες βλεπεις πχ απο 6 να πηγαινει 1 απο 1 να πηγαινει 11 και παει λεγοντας.εκει ναι εχεις αρκετα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα και χρονια πολλα. Αντιμετωπιζω ενα περιεργο πορβλημα με το συγκεκριμενο modem. Το εχω σεταρει σαν wireles router και το εχω κανει brιdge  με το SpeedPort του ΟΤΕ με κληση PPPοE.

Το SpeedPort ειναι πρωτο και κανει συνδεση στο ιντερνετ/τηλεφωνια συνδεμενο στη WAN θυρα του TP-Link. Απο το TP-Link κανω route στο υπολοιπο τοπικο δικτυο στο σπιτι.

 

Το SpeedPort παιρνει IP:192.168.1.1 subnet: 255.255.255.0 και το TP-Link IP:192.168.2.1 subnet: 255.255.255.0. Δηλαδη διαφορετικα δικτυα. Το προβλημα ειναι οτι απο τοτε που αλλαξε ο χρονος το TP-Link χανει την IP:192.168.2.1 και subnet: 255.255.255.0 και παιρνει 169.254.χ.χ και subnet: 255.255.0.0. Αυτο εχει ως αποτελεσμα ολες οι συσκευες πανω στο ρουτερ να χανουν δικτυο.

 

Μολις κανω reset το TP-Link, ολα επανερχονται οπως ηταν. Αυτο εγινε δυο φορες μεχρι τωρα. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.θα δοκιμασα Hard reset.

β.σιγουρεψου οτι ειναι ανοιχτος ο dhcp.

γ.δες για Firmware update.

δ.ελπιζω να μην τα εχει παιξει κανας μετασχηματιστης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο αλλα υπαρκτο.ξεκινα με τα ευκολα για να πας στα πιο δυσκολα εκτος αν εχεις ιδιο μετασχηματιστη ιδια volt ιδια ή περισσοτερα ampere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...