Προς το περιεχόμενο

Acer e5-572g Review


Tempor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγινα κατοχος του συγκεκριμενου και θα ηθελα να εκφερω τις αποψεις μου.

 

CPU Intel i5 4210m 2.6 - 3.2 ghz

GPU Nvida 840m

Ram 4gb Ddr3 low voltage 1600mhz (Αναβαθμισα σε 8gb)

Hdd 500gb 5400rpm (Αναβαθμισα σε 7200 rpm)

Αγγλικο πληκτρολογιο

 

Θετικα

-Παρα πολυ ησυχο ανεμιστηρι. Δε τρεχει ποτε σε φουλ ταχυτητα ομως που αυξανει τις μεγιστες θερμοκρασιες. 80κατι για CPU 60κατι για GPU

-Ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων λειτουργουν συνεχως στη μεγιστη turbo boost συχνοτητα τους.

-Εχει μονο μια υποδοχη για μικροφωνο/ακουστικα αλλα αναγνωριζει τους περισσοτερους τυπους. Δοκιμασα στανταρ ακουστικα και sony και δεν ειχα θεμα. 

 

Αρνητικα

-Ξεβαμμενα χρωματα. Χαμηλη φωτεινοτητα. Δε νομιζω να μπορει να χρησιμοποιηθει εκτος σπιτιου. Η ευκρινεια ομως ειναι πολυ καλη.

-Δυσκολο στην αναβαθμιση λογο αποσυναρμολογησης

-Το touchpad ειναι touchpad και στα κλικς. Οποτε οταν κλικαρετε το ποντικι κουνιεται. Πολυ σπαστικο

-Για να εγκατασταθουν windows 7 σε GPT πρεπει να γινει απο στικακι. Αλλιως MBR και legacy mode για να γινει απο dvd.

-Finger print magnet

-Μολις δυο led. Ενα για μπαταρια και ενα για power.

 

Άλλα

-Η επεκταση της ραμ αυξανει αισθητα την αποκριση του συστηματος

-Αν θελετε να το ανοιξετε πρεπει να εχετε το στανταρ σταυροκατσαβιδο αλλα και ενα λιγο μικροτερου μεγεθους. Δε χρειαζεται ομως αν θελετε να αναβαθμισετε μονο το σκληρο.

-Αν θελετε windows 7 θα πρεπει να ανατρεξετε στα site των κατασκευαστων για καποιους driver. 

 

Αποψη μου.

Ειμαι ικανοποιημενος καθως το μονο που ηθελα ηταν υψηλες επιδοσεις χωρις φασαρια.Μακαρι να ειχε καλυτερη οθονη.

 

Απορια μου.

Τωρα που το αποσυναρμολογησα για να το αναβαθμισω εχασα την εγγυηση; 

 

Περιμενω τις αποριες σας.

Επεξ/σία από Tempor
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

πολύ ενδιαφέρουσα η παρουσίαση σου. καλύπτεις τους περισσότερους τομείς του υπολογιστή.

 

το λαπτοπ το αγόρασες καινούργιο? τι αναβάθμιση έκανες?

 

Σε κάποια σημεία έχει σφραγγίδες που σπάνε με την αποσυναρμολόγηση και χάνεις την εγγύηση.

 

αν απλά άνοιξες κάποιο καπάκι για να αλλάξεις μνήμες και σκληρό δίσκο δεν έχασες την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου έχει ήδη παραγγείλει το συγκεκριμένο λαπτοπ και από ότι είδα με λίγο search πρεπει να το ανοίξεις ολόκληρο για να προσθέσεις άλλα 4 gb ram. (Επίσης είχε όντως σφραγίδες; Αν ναι, διευκρίνησέ το, να του πω να γίνει η αναβάθμιση από το eshop απευθείας μην χάσει την εγγύηση για 40 €)

Αν μπορείς παρέθεσε ποια ram είναι αυτή που πρόσθεσες για να κάνεις dual channel ή αυτή με την οποία ήρθε το laptop για να παίρνουμε σειρά και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ το πηρα καινουριο. Αναβαθμισα σκληρο σε hgst 7k1000 και ram kingston kvr16ls11/4. Μεγαλη διαφορα με dual channel. Δεν παρατηρησα σφραγιδες η αυτοκολλητα. Μονο οι βιδες ηταν ως συννηθως βαμμενες μπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το πήρα και εγώ το λάπτοπ, όπως επίσης και μια 4άρα μνήνη... 

Το άνοιξα και άβγαλα το πληκτρολόγιο για να βάλω τη RAM αλλά ψηλοφοβήθηκα γιατί μου φάνηκε αρκετά μπίζιλο για να βάλεισ απλά μια RAM...

 

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να βγει ολόκληρη η motherboard για να μπει η RAM? Είναι από την κάτω μεριά?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν από την κάτω μεριά, λογικά θα μπορούσες να την κουμπώσεις από καπάκι που θα είχε από την κάτω πλευρά.

Εφόσον καπάκι δεν έχει από κάτω, απλά το πληκτρολόγιο αφαιρείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το πήρα και εγώ το λάπτοπ, όπως επίσης και μια 4άρα μνήνη... 

Το άνοιξα και άβγαλα το πληκτρολόγιο για να βάλω τη RAM αλλά ψηλοφοβήθηκα γιατί μου φάνηκε αρκετά μπίζιλο για να βάλεισ απλά μια RAM...

 

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να βγει ολόκληρη η motherboard για να μπει η RAM? Είναι από την κάτω μεριά?

 

Ευχαριστώ!

 

Ναι πρεπει να βγαλεις ολη τη μητρικη και να τη γυρισεις αναποδα. Δες και εδω 

 

Προσεχε να τη βαλεις εως μεσα στην υποδοχη να κουμπωσει πληρως η ραμ. Σε εμενα χρειαστηκε αρκετη βια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πρεπει να βγαλεις ολη τη μητρικη και να τη γυρισεις αναποδα. Δες και εδω 

 

Προσεχε να τη βαλεις εως μεσα στην υποδοχη να κουμπωσει πληρως η ραμ. Σε εμενα χρειαστηκε αρκετη βια.

Παιζει να βλεπω πρωτη φορα να πρεπει να γυρισεις τουμπα το λαπτοπ για να του βαλεις απλα μια ραμ.

Είναι από τα φθηνα τους μοντελα? Απιστευτη ταλαιπωρια να πρεπει να λυσεις ολο το λαπτοπ για να βαλεις μια μνημη...

Δεν εχει και πολλες σειρες η acer πλεον. Μονο την aspire. Καποτε καλυτερη κατασκευαστικα ηταν η timeline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα κατάφερα!

Πραγματικά απίστευτη ταλαιπωρία για να βάλεις απλά λίγη παραπάνω RAM!

Και πανεύκολα μπορείς να χαλάσεις κάτι...

 

Επόμενη απορία... Πέρασα win 7 64bit και δε μπορώ να βρω πουθενά μα πουθενά ethernet driver που να δουλεύουν...

Κανείς που να έχει βρει κάτι ως τώρα??

 

Ή του περάσατε όλοι όσοι το πήρατε win8???
 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zacharias99, on 28 Nov 2014 - 7:00 PM, said:zacharias99, on 28 Nov 2014 - 7:00 PM, said:

 

Επόμενη απορία... Πέρασα win 7 64bit και δε μπορώ να βρω πουθενά μα πουθενά ethernet driver που να δουλεύουν...

Κανείς που να έχει βρει κάτι ως τώρα??

Αν εχει Broadcom Ethernet (οπως πολλα αλλα ACER μοντελα), σου ανεβασα τους drivers...

http://www.filedropper.com/broadcomnetlink

 

Δοκιμασε τους (απο device manager εννοειται θα τους βαλεις, δεν εχουν setup), και ενημερωσε μας αν δουλεψαν.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα παρει και γω απο το e-shop πριν λιγο καιρο..
οντως το touchpad ειναι σπαστικο
επισης για windows 7 θες drivers. τους κατεβασα απο
http://www.acer.gr/ac/el/GR/content/drivers
για το ethernet οντως στο μοντελο E5-572G δεν εχει..αλλα αν πατε στο προηγουμενο μοντελο E5-571G
εχει καποια εξτρα οπως το LAN Driver για το ethernet.
δε το εχω ανοιξει ακομα..σιγουρα ram και ssd θα του δινουν αρκετη δυναμη..
ο i5-4210M φαινεται αρκετα καλος με 4,455 στο Benchmark απο Passmark
 
ενδεικτικα απο το passmark πηρα

 

7e17dbe7_o.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,το έχω παραγγείλει και εγώ το συγκεκριμένο και περιμένω να έρθει με ssd και +4gb ram . Πριν λίγο με πήραν από το e-shop και μου λένε ότι δε γίνετε να μπει η ram γιατί έχει 1 slot το laptop . Τους λέω ότι το έχω δει στο youtube κτλ και επιμένουν πως έχει ένα και να βάλω μια x8 αν θέλω ..  Τι τους λέω τώρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα, έχω και εγώ το εν λόγω λάπτοπ και θέλω να του περάσω ssd και extra ram. Επίσης, έχω πάρει ένα cuddy για να βάλω στην θέση του dvd τον μαμά σκληρό του. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω χρόνο να το αφήσω στο e-shop για το upgrade (μένω εξωτερικό) και επειδή δεν θέλω να χάσω την εγγύηση (έχω ακόμα 1.5 χρονο εγγύηση), είδατε τίποτα αυτοκόλλητα για την εγγύηση όπως το ανοίξατε; Πως καταλαβαίνει το e-shop ότι ανοίχτηκε το λάπτοπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...