Προς το περιεχόμενο

d-link 2750B N300


euronmyous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

   Πήρα το ανωθι adsl/router το οποιο μπορειτε να δειτε και στο ακολουθο Link

 

http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/d-link-dsl-2750b-n300-asyrmato-modem-router-300mbps/prod3690044pp/?gclid=CNiPkLzzjsICFfQatAod0kgAhg

 

Πρώτο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν η αδυναμια συνδεσης απο την πρωτη κιολας στιγμη. Παροχο εχω την forthnet. Συνεχισε να επιμενει οσες φορες και αν το set-αρα ειτε απο cd  ειτε manualy απο την σελιδα του να μην συνδεεται βγαζοντας μηνυμα οτι δεν εχω βαλει σωστα τον κωδικο του παροχου η δεν εχω βαλει το ethernet. Ειναι HW version D1 και ειχε περασμενο το 1.01 firmware Ψαχνοντας το προβλημα επεσα σε αυτο το post http://www.insomnia.gr/topic/469082-d-link-dsl-2750b-n300-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-router-20%E2%82%AC-multirama/page-11

 

Οσοι λοιπον ειχαν προβλημα παρομοιο με το δικο μου εκαναν update firmware σε νενοτερη εκδοση και συγκεκριμενα σε μια Αυστραλιανη 2.07 την οποια και δοκιμασα να περασω πρωτα αλλα μου βγαζε μηνυμα wrong image. Βρηκα λοιπον απο αλλο site νεο firmware EU 1.0.2 και ως δια μαγειας συνδεθηκε αμεσως.

 

Η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν υπαρχει τροπος να βαλω την εκδοση 2.0.7 (αν και νομιζω θα επρεπε να χα την revision B1 αντι για την D1 που χω)

 

Η επομενη μου ερωτηση αφορα το DMZ και συγκεκριμενα αν υπαρχει καποια εκδοση του προγραμματος ωστε να παιξω με SNR margins πετυχαινοντας καλυτερες ταχυτητες (12.300  max τωρα)

 

ΥΓ θα ψαξω κιολας αλλα αν υπαρχει καποιος οδηγος για να ρυθμισω bandwidth για καθε χρηστη (QOS/IP traffic shaping) θα ηταν ευπροσδεκτος

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

οσο θυμαμαι.
α.αλλο Hardware version το b και αλλο το d Οποτε εχουν και αλλα Firmware.
b.οχι dmz αλλα Dmt εννοεις.το dmz ειναι για να ανοιξεις ολα τα ports για μια Ip(demilitarized zone)
δεν εχω ακουσει για dlink να παιζει με dmt ή να μπορεις με καποια εντολη μεσα απο cli να ριξεις το snr.
τι παροχο εχεις και τι margin εχεις μηπως μπορει να γινει κατι για να κερδισεις σε ταχυτητα.
γενικα εχουν αναφερθει καμποσα παραπονα και σε καποιο αλλο θεμα που δεν επαιρναν ip με dlink ανεξαρτητος παροχου.
καποι επαιξαν με firmware update.καποιοι αλλοι απλα το γυρισαν απο pppoe/llc σε Pppoa/vcmux ή το αναποδο ενω αλλοι απλα το πηγαν πισω.

εδω ειναι το manual για να δεις αν εχει qos και ποσο ευκολα μπορει να σεταριστει παντα.
αν δεν βρεις κατι μπορεις να βαλεις σε καθε pc το net limiter και να κοψεις απο εκει ταχυτητα.


εχει qos.οπως βλεπω σελιδα 56 γραφει το manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...