Προς το περιεχόμενο

[Kάρτα μνήμης microSD] SAMSUNG MB-MP32DA/EU 32GB EVO MICRO SDHC CLASS 10 WITH ADAPTER - 15,90 € @ e-shop.gr Crazy Sundays [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


evankouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πάλι συγχαρητήρια για την πλήρη και εμπεριστατωμένη παρουσίαση.

Στη χθεσινή αναζήτηση για μπαταρία του κλειδιού αυτ/του, είδα ότι το e-shop την είχε σε αρκετά ανταγωνιστική τιμή και συμπλήρωσα την παραγγελία με τα ακουστικά που πρότεινες. Σήμερα πρόσθεσα και την κάρτα αυτή που χρειαζόμουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τον καλό τον λόγο & τα like! :D

 

"makfil", αν έχεις την καλοσύνη σε παρακαλώ να γράψεις ποια είναι η άποψη σου για την κάρτα πριν τη λήξη της προσφοράς (& για τ' ακουστικά εδώ), καθότι δεν τα πήρα ακόμη (αναμένοντας απόψεις χρηστών μαζεύω διάφορα είδη στο καλάθι μου του e-shop, μπας & βγουν πάνω από 90 € για να μου τα φέρουν σπίτι χωρίς κόστος :mrgreen: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ευσημα και απο εμενα για την πολυ καλη ερευνα. επανω στην ωρα μιας και εψαχνα και εγω καρτουλα.

να ρωτησω κατι μιας και δεν εχω ιδεα απο καρτουλες. απο την δικη μου αναζητηση βρηκα απο κινα, στα 10€ 64 GB και στο ali express αλλα και e-bay, οπως αυτη http://www.ebay.com/itm/HOT-64GB-Micro-SD-Micro-SDHC-Class-10-TF-Flash-Memory-Card-Free-Adapter-/231347235531?pt=UK_AudioTVElectronics_PDAsAccessories_MemoryCards&hash=item35dd5eaacb

 

πως μπορουμε να ξερουμε για τα "καλα" και "αξιόπιστα" χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει η καρτουλα ?

 

οχι οτι αυτη του e-shop δεν αξιζει τα χρηματα της, καθε αλλο μιας και ειναι και επώνυμη....αλλα το αναφαιρω για να μαθω σχετικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές από Κίνα επώνυμων προϊόντων ως "original" σε εξευτελιστικά χαμηλές τιμές "μυρίζουν" από μόνες τους ότι κάτι δεν πάει καλά. badair.gif Για να το αντιληφθείς για κάθε είδος δεν είναι το ευκολότερο πράγμα. Δεν είμαι ο πλέον ειδικός για να σου απαντήσω, αλλά το πρώτο που κάνω είναι να ψάχνω στα specs να δω αν γράφουν τον κωδικό του κατασκευαστή στο μοντέλο κι αν εμφανίζεται σε κάποια φωτογραφία.

 

Π.χ. στη συγκεκριμένη κάρτα το μοντέλο της είναι "MB-MP32DA/EU", όπως ακριβώς το γράφει στην προσφορά του e-shop.gr που postαρα & όπως εμφανίζεται στην πίσω πλευρά της κάρτας στη 2η photo του 2ου spoiler που postαρα.

 

Αν δεις στις φτηνές προσφορές των 8-9 $ των κινέζων του Aliexpress, κανείς δεν γράφει στην περιγραφή τους ("Item specifics") τον συγκεκριμένο κωδικό μοντέλου:

  • Άλλοι γράφουν αοριστίες τύπου "Model Number: MICRO SD CARD" (btw ο συγκεκριμένος έχει καλές κριτικές απ' όταν την πουλούσε ακριβά στα 28$, αλλά ακόμη & σ' αυτή την τιμή η τελευταία κριτική είναι κάκιστη).
  • Άλλοι γράφουν συγκεκριμένο κωδικό μοντέλου που είναι όμως διαφορετικός από το original, όπως "Model Number: RX-907" (ο συγκεκριμένος την έχει ακόμη & σε χωρητικότητες που δεν βγάζει τη σειρά EVO η Samsung!  :ph34r: ).

Παρατήρησε επίσης ότι την πίσω πλευρά της κάρτας με τον κωδικό δεν τη δείχνουν σε φωτογραφία (όχι ότι δεν θα μπορούσαν να κοτσάρουν & καμιά τέτοια, αλλά μ' αυτό τον τρόπο μάλλον αποφεύγουν το εύκολο claim).

 

Σημειώνω πως όλο αυτό τον τραχανά τον άπλωσα για το πώς μπορούμε να προσπαθήσουμε να ξεχωρίσουμε μια κινεζομαϊμού που θέλει να πλασαριστεί ως original. Αυτό όμως δεν σημαίνει ντε & καλά πως η μη original κινεζομαϊμού ή κάτι που το πουλάνε "no brand name" είναι κακό προϊόν. Μπορεί π.χ. η κάρτα να είναι αβάφτιστη ή/& να την έχουν βαφτίσει οι κινεζονονοί "Samsung Evo" & να μην είναι τέτοια, αλλά αν ο αγοραστής είναι τυχερός μπορεί να λειτουργεί/αποδίδει με τα specs που υπόσχονται. Είπαμε... οι φτηνοαγορές από Κίνα είναι joker που... ίσως σου κάτσει! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την SJ4000 που πολλοί συμφορουμίτες έχουμε πάρει θα κάνει?

 

Τα specs της SJ4000 λένε "External memory: supporting SDHC Card up to 32GB". Άρα δεν βλέπω για ποιο λόγο να μην κάνει η original EVO των 32GB, αφού έχει ικανοποιητική ταχύτητα εγγραφής. Λογικό βέβαια είναι όσο πιο καλή/γρήγορη είναι η κάρτα, τόσο πιο καλή/αξιόπιστη να είναι η ποιότητα εγγραφής.

 

 

Performance

 

In this review, we will include the following comparables:

  • Samsung microSDHC Plus
  • SanDisk Extreme Pro microSDXC UHS-I
  • Toshiba microSD Class 10 UHS-I
  • SanDisk Ultra microSDXC

Using our Consumer Testing Platform, we measured transfer speeds from the 32GB Samsung EVO microSD card with IOMeter. Sequential posted read and write speeds of 44.4MB/s and 19.1MB/s respectively. The top-in-class SanDisk Extreme Pro microSDXC boasted reads of 90.9MB/s and write speeds of 74.7MB/s while the Samsung’s microSDHC Plus 32GB card clocked in at 71.44MB/s read and 20.08MB/s write. The SanDisk Ultra recorded sequential activity at 44.66MB/s and 14.29MB/s for read and write respectively. The Toshiba card showed the slowest results, measuring 34.3MB/s read and 12.1MB/s write.

 

When comparing random large-block transfers, the Samsung EVO posted 43.9 MB/s read with an impressive 32.0 MB/s write, the latter of which was surprisingly one of the best bunch. The SanDisk Extreme Plus measured read and write speeds of 85.9MB/s and 43.8MB/s respectively, while the SanDisk Extreme PRO microSDHC posted 87.6MB/s read and 13.4MB/s write. The Samsung microSDHC Plus 32GB hit 67.35MB/s read and the SanDisk Ultra 20.04MB/s write and 43.98MB/s and 2.45MB/s for read and write, respectively. The Toshiba microSD clocked in at 33.1MB/s read and 1.6MB/s write.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για την αναλυτική παρουσίαση...

Την είχα δει και εγώ την καρτουλα,γιατι ετοιμάζομαι να πάρω κινητό με slot και θέλω μια...

Οποιος θέλει 32αρα αξίζει σίγουρα, απλά παλιοτερα είχε βάλει στο crazysundays 64αρα uhs-1 adata στα 24 ευρώ και επειδή την είχα τη συγκεκριμένη στο παρελθόν και έπιανε 20mb/s write, τη θεωρώ καλύτερη περίπτωση συναρτήσει του μεγέθους αν την ξαναβάλει... (γενικά τα ανακυκλώνει τα adata προϊόντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για την αναλυτική παρουσίαση...

Την είχα δει και εγώ την καρτουλα,γιατι ετοιμάζομαι να πάρω κινητό με slot και θέλω μια...

Οποιος θέλει 32αρα αξίζει σίγουρα, απλά παλιοτερα είχε βάλει στο crazysundays 64αρα uhs-1 adata στα 24 ευρώ και επειδή την είχα τη συγκεκριμένη στο παρελθόν και έπιανε 20mb/s write, τη θεωρώ καλύτερη περίπτωση συναρτήσει του μεγέθους αν την ξαναβάλει... (γενικά τα ανακυκλώνει τα adata προϊόντα)

 

Ευχαριστώ για το κοπλιμάν! :P

 

Όπως μπορείς να δεις στο review που παρέθεσα στο spoiler, λένε ότι κι η EVO πιάνει 20άρια.

Εξάλλου, στα περισσότερα ηλεκτρονικά μικροκλαπατσίμπαλα που παίρνουμε, στα specs τους συνήθως γράφουν ότι σηκώνουν κάρτα μέχρι 32gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα android κινητά, ακόμη και τα παλιά που λένε ως 32 παίζουν μια χαρά και τις 64αρες. Τώρα για κάμερες κλπ δε ξέρω... Απλά συνήθως το όριο που βάζουν έχει να κάνει με τη μέγιστη χωρητικότητα την εποχή που βγήκε το προϊόν συνεπώς και μπόρεσαν να τεστάρουν...δε σημαίνει ότι δεν θα παίξει με μεγαλύτερη, απλά ότι δε το τεσταραν...

 

Η samsung μάλλον είναι ακόμα ταχύτερη...αλλωστε λέει πως 44mb/s. Βέβαια απο ένα σημείο και πάνω είναι άχρηστη η ταχύτητα αφού και 4k video να γράφεις με τρελο bitrate δεν θα φτάσεις τόσο ψηλά... Περισσότερο πρότεινα την adata σαν vfm στο θέμα χωρητικοτητα/κοστος, που όλοι θέλουμε οσο πιο μεγάλη γίνεται για να μην χρειαστεί ποτε αναβάθμιση...

 

Όπως και ναχει, μου χρωστάνε και 2.5€ απο το e-shop...λεω να την πάρω τη samsung γιατι βαριέμαι να περιμένω πότε θα ξαναβάλουν την άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως προτιμησα να παρω την 64αρα με 21 ευρω απο δω :

http://www.ebay.com/itm/191412934167?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Ο τυπος φαινεται αξιοπιστος, ειναι 10 χρονια στο ebay με 100% feedback, και κυριως τον προτιμησα επειδη ειναι στην Κυπρο και δε θα αργησει να ερθει λογικα...

 

Του εκανα λοιπον μια best offer στις 15 λιρες, τη δεχτηκε και την τσιμπησα....αλλα και στην κανονικη τιμη των 18 λιρων μια χαρα ειναι πιστευω (2 λιρες μεταφορικα σε καθε περιπτωση)

 

Εχει μια τελευταια, οποιος αλλος θελει ας την τσιμπησει...χωρις να φερω καμια ευθυνη βεβαια αν στραβωσει κατι...αλλα οπως ειπαμε ειναι 10 χρονια με 100% feedback με οτι αξιοπιστια συνεπαγεται αυτο για οτν καθενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...