Προς το περιεχόμενο

Έκπτωση 5 λίρες σε παραγγελία ανω των 10 λιρών - μονο για κατοχους MasterCard [Amazon.co.uk]


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ τον TS "newtech"! :)

 

Νομίζω ότι όποιος έχει Mastercard μπορεί να πετύχει πραγματικά καλές ευκαιρίες σε είδη αξίας στο όριο των 10 £ & μικρού όγκου, διότι συμφέρουν παρά τα κερατιάτικα :devil: μεταφορικά του Amazon για Ελλάδα.

Ήδη έκανα μια αγορά, θα την postάρω προς ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμέσως έσπευσα να δω αν συμφέρει η αγορά μιας κάρτας μνήμης "SD Samsung 32GB Evo" που είχα βάλει στο μάτι (την κυνηγούσα καιρό σε προσφορά για SD έκδοση).

 

Βάσει των όσων αναγράφονται, έψαξα στο Amazon.co.uk για την κάρτα με πωλητή το Amazon.

"Samsung Memory 32GB Evo SDHC UHS-I Grade 1 Class 10 Memory Card"

Με τις -5£ του κουπονιού για αγορά με Mastercard συμφέρει η τελική τιμή, παρά τις 5,22£ κερατιάτικα της μεταφοράς.
Το σύνολο που πλήρωσα είναι 13,63£ (~18€), τιμή που δεν την έχω δεν να παίζει για "σίγουρη" Samsung EVO 32GB SD πουθενά

post-83099-0-48707800-1418139949_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή η προσφορα δεν είναι στο προιον αλλα στον τροπο που πληρωνεις μια φορα, καλυτερα να είναι εδώ και όχι σε νέο τοπικ.

 

Ειδικα αφου χωρις την εκπτωση δεν το συζητάμε  - δεν είναι προσφορα με τιποτα. Με την εκπτωση την πληρωσες 1 ευρω ακριβοτερα από ότι αν ειχες καποιο από τα 2 μαγαζια που  εχουν την micro sd 16.50 με ανταπτορα Ελλαδα.

http://www.skroutz.gr/s/4801451/Samsung-microSDHC-32GB-Class-10-Evo-with-Adapter.html

και 2-3 ευρω φτηνοτερα από οσο εχει τωρα εδώ η sd, ιδια τιμη με την τιμη που την ειχε τον Σεπτεμβρη άλλο μαγαζι στο skroutz. Μεγειες σου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με τις -5£ του κουπονιού για αγορά με Mastercard συμφέρει η τελική τιμή, παρά τις 5,22£ κερατιάτικα της μεταφοράς.

 

 

Καλα ρε παιδια, τι εχει κανει με τα μεταφορικα το αμαζον;;;

 

5.22 λιρες μεταφορικα για μια καρτουλα sd;

 

Πηγα να τσεκαρω μπας και χτυπουσα κανενα dvd/bluray κλπ, και ενώ παλια ειχε μεταφορικα 1-2 λιρες, τωρα βλεπω 5 λιρες μεταφορικα και για ένα δισκακι!

 

Ενταξει, αν ημουν Αγγλια κατι θα αγοραζα, από εδώ κοροιδια το βλεπω. :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η προσφορα δεν είναι στο προιον αλλα στον τροπο που πληρωνεις μια φορα, καλυτερα να είναι εδώ και όχι σε νέο τοπικ.

 

Διαφωνώ, διότι μια προσφορά ενός συγκεκριμένου είδους (σαν αυτή που postαρα) είναι πάντα μια προσφορά που μπορεί να την εκμεταλλευτεί κανείς αν τη δει για όσο ισχύει, ασχέτως αν αυτή οφείλεται στον τρόπο που πληρώνεις ή επειδή έτσι τη βάρεσε στον πωλητή/πωλήτρια ή στη... Μαρία την Πενταγιώτισσα! :P

Μια προσφορά όμως που εμφανίζεται σ' ένα γενικότερο θέμα, εύκολα τη χάνει κάποιος ενδιαφερόμενος. Το έχω παρατηρήσει στα megathread, όπου έπρεπε να διαβάζω κάθε post μπας κι εντοπίσω καμιά προσφορά που μ' ενδιέφερε... :rolleyes:

Απολύτως σεβαστή βεβαίως-βεβαίως η απόφαση moderatorίσματος.

 

Ειδικα αφου χωρις την εκπτωση δεν το συζητάμε  - δεν είναι προσφορα με τιποτα. Με την εκπτωση την πληρωσες 1 ευρω ακριβοτερα από ότι αν ειχες καποιο από τα 2 μαγαζια που  εχουν την micro sd 16.50 με ανταπτορα Ελλαδα.

http://www.skroutz.gr/s/4801451/Samsung-microSDHC-32GB-Class-10-Evo-with-Adapter.html

και 2-3 ευρω φτηνοτερα από οσο εχει τωρα εδώ η sd, ιδια τιμη με την τιμη που την ειχε τον Σεπτεμβρη άλλο μαγαζι στο skroutz. Μεγειες σου. ;)

 

Σ' ευχαριστώ! ^_^

Thanks & για την ενημέρωση αλλά γνωρίζω τις τιμές τους Trilly-59-64.gif, εξάλλου είχα postάρει προσφορά της microSD με adaptor στα 15,90 €.

 

Άλλο όμως η SD, που με μεταφορικά για Θεσ/νίκη το skroutz την εμφανίζει min 25,3 €, δηλ. min 30% πάνω απ' την τιμή που την πήρα (& από μαγαζί που δεν έχει & τις καλύτερες κριτικές... <_< ).

 

Οι SD είναι προτιμότερες για συσκευές που τις χωράνε, όπως οι φωτογραφικές μηχανές.

Οι microSD με adaptor παρουσιάζουν πολλές φορές προβλήματα αναγνωρισιμότητας της κάρτας εξαιτίας του adaptor. Απευθύνονται κυρίως σε smartphones-tablets. Τον adaptor τον έχουν για να τη βάλεις στο laptop/pc για να τραβήξεις τα αρχεία, όχι για να τραβάς συνέχεια φωτογραφίες/video & να τη βάζεις-βγάζει (κάποια στιγμή θα χαλάσουν τα pin).

Στη Samsung nx300 DSLM της κόρης μου, μια microSD Sandisk Ultra 16 GB (αυθεντική) κάποιες φορές δεν τη βλέπει εξαιτίας του adaptor (τον αλλάζω & μετά τη βλέπει). Με ίδια SD δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ πρόβλημα. ;) 

 

 

 

Όλες οι κριτικές που έχω διαβάσει λένε ότι είναι από τα απόλυτα vfm σαν memory card, θα ενημερώσω αφού την testάρω μετά την άφιξη της (φέτος -πρόβλεψη άφιξης 17 με 22/12-, όχι... του χρόνου σαν τους κινέζους που ψώνισα πριν μέρες :mrgreen: ).

 

Σχετικά με τα κερατιάτικα c074.gif μεταφορικά των 5,22 £ που χρεώνει το Amazon για τη μεταφορά μιας καρτούλας, συμφωνώ απόλυτα ότι είναι απαράδεκτη η πολιτική του για χρέωση μεταφορικών μόνο προς την Ελλάδα της ΕΕ. :angry: 

Όταν όμως καλούμαι να πληρώσω 5€ για μεταφορικά μιας ακριβότερης "ίδιας" καρτούλα από την Αθήνα στη Θεσ/νίκη & από μαγαζί που δεν έχει καλές κριτικές, τα υπόλοιπα (2 μόλις) στο skroutz δίνουν συνολικές τιμές από 40 € κι επάνω, στο δε ebay οι τιμές είναι από 18 £ (~23 €) κι επάνω από πωλητές που φαίνονται αξιόπιστοι, θα θεωρούσα τον εαυτό μου financially dumb meaculpa.gif αν προτιμούσα άλλη λύση από αυτή του παλιοAmazon, παρά το όποιο "ηθικό" δίλημμα είχα! a018.gif

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είναι μονο ηθικο το διλημμα, είναι και οικονομικο, οποτε το financially dumb εχει και άλλη οψη. Φυσικα δεν θα προτιμουσες λυση του ebay στα 23 ευρω και με φοβο ( αν και το εκανες με τον ssd :P  οπου για "λιγα" ευρω τον εβαλες κατω τον φοβο) αλλα υπαρχουν λυσεις από Ευρωπαικα αξιοπιστα μαγαζια χωρις μεταφορικα. Πχ, υπαρχει στα 21.5€ τελικη η ιδια καρτα (δεν εχει μεταφορικα προς Ελλαδα) από εδώ. http://www.mymemory.de/SDHC/Samsung/Samsung-32GB-EVO-SDHC-UHS-I-Grade-1-Class-10-Speicherkarte

χωρις μαλιστα να την εχει αυτή την ωρα σε καλη τιμη/ καλη εκπτωση.

(δεν βρισκω τους κωδικούς μου για το play.com, τσεκαρε λιγο αν αυτοι οι 3 πωλητες στελνουν Ελλαδα + χωρις μεταφορικα, την εχουν 16 ευρω http://www.play.com/Electronics/Electronics/4-/64586501/Samsung-32GB-Evo-MicroSDHC-UHS-I-Grade-1-Class-10-Memory-Card/Product.html?searchstring=evo+32gb&searchsource=0&searchtype=allproducts&urlrefer=search)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"matrixxx", αν μου τα έλεγες πριν αυτά, σίγουρα θα ψαχνόμουν κι άλλο, με αποτέλεσμα να μην την έπαιρνα πάλι την κάρτα, κι η κόρη μου (που τη θέλει για τη φωτογραφική της για τα Χριστούγεννα) θα μου έβαζε με το δίκιο της πόστα :lol: & θα την αγόραζε ακριβότερα από κάνα μαγαζί στο δρόμο της!

Anyway, επειδή τώρα & βαριέμαι να ψάχνομαι & δεν έχει νόημα αφού δεν θέλω άλλη κάρτα, τις περιπτώσεις που λες θα τις έχω στα υπόψη μου για το μέλλον. :)

 

Για τον EVO δεν το συζητώ, σαφώς τα πήρα τα ρίσκα μου (το έγραψα εξάλλου πολλές φορές), αν όμως βγει τεφαρίκι θα σκάσετε απ' τη ζήλεια! :mrgreen: Τα 30-40 € διαφοράς όμως δεν είναι λίγα (ειδικά για έναν άνεργο εδώ & 3-4 χρόνια... :( )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστιχος το amazon εχει ενα minimum fee (δεν ξερω πόσο ειναι). Στην Ελλάδα δεν παμε καλύτερα πάντως από οτι εχω δει.

Οι -5 λιρες ειναι σαφώς για κάποιον που εχει βρει κατι και απλα θα το παρει οικονομικότερα (οπως εγω το call of duty Ghosts). η από τα blu-ray που εχει με 9.99 αφου η τιμη παει στα £11.46 (με μεταφορικα και εκπτωση) αρα στα 14.50€ (σε οτι εχει 9.99gbp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το "9,99" μπορει να κατεβει λιγο ακομα;

Θελω να πω αν βαλεις μεσα το 23% εναντι 20% και εξακολουθει το οριο να ειναι 10 λιρες τοτε η τιμη που δειχνει το αμαζον στις σελιδες των προϊοντων μπορει να ειναι μεχρι και 9,75 ή 9,76... (υποθετω αυτοματα οτι τα μεταφορικα δεν "παιζουν μπαλα" στην προσφορα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το "9,99" μπορει να κατεβει λιγο ακομα;

Θελω να πω αν βαλεις μεσα το 23% εναντι 20% και εξακολουθει το οριο να ειναι 10 λιρες τοτε η τιμη που δειχνει το αμαζον στις σελιδες των προϊοντων μπορει να ειναι μεχρι και 9,75 ή 9,76... (υποθετω αυτοματα οτι τα μεταφορικα δεν "παιζουν μπαλα" στην προσφορα).

 

Ναι καπου εκει ειναι.  

Ναι η τιμη ειναι χωρις τα μεταφορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...