Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση Windows 8.1 σε Toshiba!


agnostos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το forum!

Χθες προσπαθησα να εγκαταστησω σε εναν Toshiba Satellite L755-11Q windows 8.1 απο 7! Επειδη το συγκεκριμενο laptop εχει μερικα ψιλοπροβληματα στο DVD-ROM drive προπσαθησα να κανω εγκατασταση με usb. Εγραψα το iso σε ενα flashακι με το Rufus, ρυθμισα το bios να bootαρει απο usb, ομως ο υπολογιστης αρνειται να δει το λειτουργικο και να bootαρει απο το flashακι! Εκανα προσπαθεια τοσο αυτοματη οσο και χειροκινητη απο το boot menu αλλα συνεχιζει να αγνοει το λειτουργικο(αν και βλεπει το flashακι το bios) και προχωραει σε boot απο το σκληρο... Τι παει στραβα; Να πω οτι εχω ξανακανει format με την ιδια μεθοδο και το ιδιο flashακι χωρις προβλημα. Επισης περασα και 2η φορα τα windows στο flashακι μηπως εγινε προβληματικη αντιγραφη αλλα καμια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά στο bios είναι το θέμα μπες στο bios και άλλαξε το secure boot αν είναι enable κάντο disable αν είναι ήδη disable τότε άλλαξε το boot mode αν είναι uefi κάντο legacy

Επεξ/σία από mafiozoskotsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δες αν έχει κάτι σαν USB support, USB legacy support γενικά ψάξτo λίγο το κάθε bios είναι διαφορετικό... αν δεν έχει ούτε και αυτά τότε στο rufus στην δεύτερη επιλογή που λέει "Σύστημα διαμερισμού και τύπος συστήματος" επέλεξε το "GPT Σύστημα διαμερισμού για υπολογιστές με UEFI και στη τρίτη επιλογή “Fat 32”

post-226781-0-54861100-1418942616_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει επιλογη "usb legacy" και εχω δοκιμασει και με τις 2 επιλογες (enabled/disabled)...

Επισης εχω φτιαξει το bootable flash με τις ρυθμισεις που λες (εχοντας δοκιμασει σαν συστημα διαμερισμου και τα αλλα 2 και συστημα αρχειων NTFS χωρις αποτελεσμα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εγινε η εγκατασταση με εξωτερικο optical drive!

Τωρα εχω αλλο προβλημα... Μου πεταει μπλε οθονη απο τον driver του wifi qualcomm atheros... Απο οτι διαβασα στο internet εχει θεμα με τα 8.1... Τι κανουμε τωρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγοί εγκατασταθήκαν αυτόματα με την εγκατάσταση τoν windows αν ναι καν’ τους απεγκατάσταση σε ασφαλή λειτουργία με το Link.png Site: revo uninstaller και κάνε εγκατάσταση τους οδηγούς από το official site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...