Προς το περιεχόμενο

flashplayer ubuntu


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω τα Ubuntu και μόλις θέλω να δω κάποιο βίντεο πχ στο youtube δεν το παίζει και εμφανίζει το εξής μήνυμα "Failed to load 'libpepflashplayer.so', έκανα την εξής διαδικασία sudo apt-get update && sudo apt-get -y dist-upgrade και μετά sudo apt-get install -y adobe-flashplugin αλλά και πάλι δεν γίνετε τίποτα, τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον να μην βαζεις στα τυφλα εντολες στο τερματικο. Η εξηγηση παρακατω...

 

Δευτερον, to libpepflashplayer.so ειναι κομματι του pepper flash, δηλαδη του flash που ερχεται μαζι με τον chrome και προοριζεται για chrome, chromium κια τη συγχρονη opera (26+). Δεν δουλευει σε ff και σε οποιονδηποτε αλλο browser ο οποιος χρησιμοποιει npapi plugins.

 

Για να βαλεις το pepper flash, γιατι αυτο σου λειπει, βαζεις το πακετο pepperflashplugin-nonfree, ειτε απο το software store, ειτε με ενα

sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι το ίδιο μου βγάζει, αφολυ τελείωσε η διαδικασία από την εντολή που μου εδώσες στο τέλος έβγαλε το ακόλουθο /tmp/pepperflashplugin-nonfree.ICmd3W1M5O/google-chrome-stable_39.0.2171.99-1_i386.deb’ saved [47410784/47410784]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Αυτο ειναι σωστο. Κατεβαζει το .deb του chrome καπου, το αποσυμπιεζει, παιρνει απο αυτο το προσθετο και το βαζει εκιε που πρεπει. Το αρχειο το παει στο φακελο /usr/lib/pepperflashplugin-nonfree/. Το εχει παει σε σενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επείδη είμαι καινούργιος στο Linux που υπάρχει αυτός ο φάκελος;


Το βρήκα, και έχει μέσα 4 αρχεία, το ένα εχεί την εξής ονομασία libpepflashplayer.so, τι κάνω τώρα με αυτό; Πως το κάνω εγκατάσταση;


Έγινε τελικά. Μπήκα στο Ubuntu Software Center στα Optional add-ons ήταν τσεκαρισμένη η επιλογή GTK-control panel for Adobe Flash Player plugin version 11 (adobe-flash-properties-gtk) την ξετσέκαρα έκανα remove Adobe Flash Player plugin v.11 και το έκανα πάλι εγκατάσταση και έγινε, Έπαιζε κανένα ρόλο που ξετσέκαρα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο (το adobe-flash-properties-gtk) ειναι ενα υποτυπωδες gui για να ρυθμιζεις τα του flash (εικονα). Εννοειται οτι πιανιε και το pepper (ppapi) flash και το plugin (npapi) flash (που ειναι για ff και λοιπους browsers).

 

To npapi flash μπαινει με το πακετο flashplugin-installer το οποιο φαινεται στο software center ως "adobe flash plugin 11".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά βλέπω οτι τα παίζει τώρα τα βίντεο αλλά κολλάνε αρκετά όταν παίζουν ένω όταν παίζω το ίδιο βίντεο στα windows παιζεί κανονικά φορτώνει γρήγορα και ούτε κολλάει, μπορεί να φταίει κάτι σε αυτό το flashplayer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@maou28

Drivers για την καρτα σου εβαλες απο το additional drivers?

 

@jemadux

Wrapper ειναι για να παιζει το παντα up-to-date ppapi plugin του chrome στον npapi compatible ff επειδη το npapi flash ειναι κολλημενο στην 11.2 απο το 2012 και παιρνει μονο security updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απο εκί την έβαλα, και κάπου είχα διαβάσει ότι όταν θέλουν μα εγκαταστήσουμε τους drivers για την κάρτα γραφικών να επιλέγομυε αυτό που έχει την επιλογή από δίπλα recommended, ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή μου είπες να μην βάζω εντολές στα τυφλά, πως μπορω να ξέρω ποια είναι τα σωστά αυτά που πρέπει να κάνω εγκατάσταση; Υπάρχει κάποια σελίδα για να ενημερωθώ για όλα αυτα; Έτσι ώστε να μαθαίνω σιγα σιγα. Πάντώς ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...