Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη Βιογραφικού Σημειώματος, συμβουλές για συνεντεύξεις σε εργοδότες κτλ


MariosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Επειδή ψάχνω εργασία θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες καλές πληροφορίες, tips για το πως θα συντάξω ένα κάλο βιογραφικό σημείωμα και το πως θα κάνω καλές και θετικές εντυπώσεις σε εργοδότες.

 

Από προσωπική εμπειρία η κατάσταση μου σε συνεντεύξεις είναι λίγο δράμα, με πιάνει πολύ άγχος και μου βγαίνει έντονα και χάνω την μπάλα.

 

Στην τελευταία μου συνέντευξη στην εταιρία που πήγα, μπήκα σε μία αίθουσα, ήμουν εγώ, μία κυρία και ένας κύριος με τα laptop τους.

 

Μου έκαναν διάφορες ερωτήσεις, όπως:

  • να τους περιγράψω την προηγούμενη μου καριέρα
  • που έχω δουλέψει
  • τι έκανα, έφτιαχνα κτλ
  • τι εμπειρίες είχα από προηγούμενους πελάτες
  • τι μάθαινα στο σχολείο μου
  • τι κάνω για hobby
  • αν με προσλαβαινάν  για ποιο λόγο θα έφευγα από την εταιρία (μου φάνηκε μεγάλη ερώτηση παγίδα)

Και κατά την διάρκεια των απαντήσεων μου τις γράφανε στα laptop τους.

Αυτό ως αποτέλεσμα μου προκάλεσε άγχος, να με κάνει να βιάζομαι να απαντήσω και να μπερδεύεται καμιά φορά η γλώσσα μου και να μου οι απαντήσεις μου με ένταση.

Σίγουρα μετά από όλα αυτά πιστεύω πως έφαγα άκυρο και δεν νομίζω να μπουν καν στο κόπο να με προσλάβουν

 

1) Μπορείτε να μου δώσετε κάποια tips ώστε να με πιο καλά προετοιμασμένος για την επόμενη εταιρία;

2) Κανένα καλό πρότυπο ή κάνα καλό οδηγό να φτιάξω ένα καλό βιογραφικό σημείωμα;

3) Να μοιραστείτε τις προσωπικές σας εμπειρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Επειδή ψάχνω εργασία θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες καλές πληροφορίες, tips για το πως θα συντάξω ένα κάλο βιογραφικό σημείωμα και το πως θα κάνω καλές και θετικές εντυπώσεις σε εργοδότες.

 

Από προσωπική εμπειρία η κατάσταση μου σε συνεντεύξεις είναι λίγο δράμα, με πιάνει πολύ άγχος και μου βγαίνει έντονα και χάνω την μπάλα.

 

Στην τελευταία μου συνέντευξη στην εταιρία που πήγα, μπήκα σε μία αίθουσα, ήμουν εγώ, μία κυρία και ένας κύριος με τα laptop τους.

 

Μου έκαναν διάφορες ερωτήσεις, όπως:

  • να τους περιγράψω την προηγούμενη μου καριέρα
  • που έχω δουλέψει
  • τι έκανα, έφτιαχνα κτλ
  • τι εμπειρίες είχα από προηγούμενους πελάτες
  • τι μάθαινα στο σχολείο μου
  • τι κάνω για hobby
  • αν με προσλαβαινάν  για ποιο λόγο θα έφευγα από την εταιρία (μου φάνηκε μεγάλη ερώτηση παγίδα)

Και κατά την διάρκεια των απαντήσεων μου τις γράφανε στα laptop τους.

Αυτό ως αποτέλεσμα μου προκάλεσε άγχος, να με κάνει να βιάζομαι να απαντήσω και να μπερδεύεται καμιά φορά η γλώσσα μου και να μου οι απαντήσεις μου με ένταση.

Σίγουρα μετά από όλα αυτά πιστεύω πως έφαγα άκυρο και δεν νομίζω να μπουν καν στο κόπο να με προσλάβουν

 

1) Μπορείτε να μου δώσετε κάποια tips ώστε να με πιο καλά προετοιμασμένος για την επόμενη εταιρία;

2) Κανένα καλό πρότυπο ή κάνα καλό οδηγό να φτιάξω ένα καλό βιογραφικό σημείωμα;

3) Να μοιραστείτε τις προσωπικές σας εμπειρίες;

1) Παντα θα παιρνεις μια βαθια ανασα πρωτου μπεις και δεν θα φοβασαι τιποτα. Οταν πας σε μερικες συνεντεξεις θα σου φυγει αυτοματα αυτο το αγχος. Καλο ειναι να τον κοιτας μεσα στα ματια τον αλλον σαν να του λες σε "προσεχω απολυτα" και κατα 2ον τα χερια σου να ειναι πανω στα ποδια σου ωστε να μην βλεπει τι κανεις και φυσικα να μην εχεις αμηχανια.

 

 

2)Κανενα βιογραφικο δεν ειναι σωστο. Ειναι θεμα πως θα το παρει ο εργοδοτης, μπορει να εχεις το τελειο βιογραφικο αλλα επειδη να ειναι στριμμενος να μη του αρεσει. Πολλοι βαζουνε φωτογραφια τους εγω προσωπικα οχι διοτι μπορει να μου το πεταξουνε μιας και σε καποιον μπορει να νευριασει και να μην με γουσταρει εξαρχης. Γνωμη μου ειναι να δεις διαφορα. Και αν θες κανε ενα mix. Παραδειγμα εμενα ειναι τα στοιχεια μου ολα μετα οι σπουδες απο πιο προσφατες εως τις πιο παλαιοτερες. Επειτα γνωσεις υπολογιστη γνωσεις αγγλικων στρατο καποια πραγματα για εμενα .Τωρα στο ειπα στο περιπου.

 

3) Η πρωτη μου συνεντευξη ηταν στη Forthnet για πωλητη. Ομολογω τα ειχα κανει πανω μου 22 χρονων κιολας τοτε 1 φορα ειχα ψαχτει για πιθανες ερωτησεις απαντησα σωστα παρολο το αγχος αλλα οταν ειδε ηλικια γελασε. Μου λεει εισαι μικρος για αυτην τη δουλεια. Τι να κανουμε δεν πειραζει. Σε αλλες στη πορεια πηγανε καλα σε αλλες οχι σε αλλες ξενερωσα. Εχω παει νομιζω σε καμια 6-7αρια. Αλλα με το καιρο αποχτας εμπειριες. Μην αγχωνεσαι θα σου φυγουνε. Καλο ειναι να κοιτας και οδηγιες στο ιντερνετ για πιθανες ερωτησεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μάθαινα στο σχολείο μου

 

Έχεις μόνο απολυτήριο λυκείου ή και κάποιες άλλες σπουδές μετά; Γιατί μου φαίνεται εντελώς άκυρη η ερώτηση αυτή εφόσον έχεις σπουδάσει κάτι μετά το λύκειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μαζί σου ό,τι έχει φτιάξει μόνος σου, σε άλλες δουλείες (αν επιτρέπετε να το δείξεις) κτλ.Αν για παράδειγμα είσαι προγραμματιστής πάρε μαζί σου το laptop με τα προγράμματα που έχεις φτιάξει. Αν είσαι φωτογράφος, φωτογραφίες. Αν είσαι μηχανικός πάρε μαζί σου σχέδια, πλακέτες κτλ.

 

Συνήθως στην πρώτη συνέντευξη θα είναι κάποιος από το HR που δεν θα ξέρει πολλά. Με τον παραπάνω τρόπο τον παγιδεύεις σε κάτι που το γνωρίζεις καλά.

 

Αν είσαι τυχερός θα είναι και κάποιος τα_ξέρω_όλα_και_έχω_και_MBA και θα τον σκίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πριν πας για συνεντευξη μαθε οτι μπορεις απο τα internέtς, σχετικα με την εταρια. Φαντασου πως θα μπορουσες να τους φανεις χρησιμος, ωστε να βγαλουν λεφτα.

 

 Πηγαινε καθαρος και περιποιημενος, με ενα ντυσιμο που θα ειναι παρομοιο με αυτο που θελουνε, αν προσληφθεις. Προσεξε μικρολεπτομερεις, οπως πχ τσιγαριλα στα δαχτυλα. (Φευγει, αν τα τριβεις 2-3 φορες τη μερα με λεμονοκουπες)

 

 Εννοειται οτι δεν αργεις. Αν γινει κατι και αργησεις, τους ενημερωνεις τηλεφωνικα, και αν χρειαστει κλεινετε για αλλη ωρα/μερα. Δεν πας πολυ νωριτερα. Κανε μια βολτα εκει γυρω. Το ιδανικο ειναι να σκασεις 5-10 λεπτα πριν. Δεν πρεπει να δειχνεις απελπισμενος, αλλα και ουτε οτι εισαι χασομερης. Να εχεις το mindset "σας κανω χαρη που ηρθα, μπας και βγαλει κανα φραγκο το μπουρδελο σας. Αν ειστε τοσο μαλακες, εσεις θα χασετε, σας λυπαμαι ρε γιαμιοληδες". ΠΡΟΣΟΧΗ εννοειται οτι θα εισαι ευγενικος και τυπικος και δεν θα εχεις υφος ξερολα ή φαντασμενου ή ασεβη. Βαζεις το κινητο στο αθορυβο.

 

 Εχε στο νου σου οτι αυτος που σου παιρνει συνενεντευξη δεν εχει κατι εναντιον σου, αλλα ειναι ενας ανθρωπος που πρεπει να δικαιολογησει τον μισθο του, ακολουθωντας τα πρωτοκολλα της εταιριας. Εσυ πρεπει να "διαφημισεις" τον εαυτο σου, να του δειξεις (ή ακομα καλυτερα να τον κανεις να ανακαλυψει αυτος) τις επαγγελματικες και κοινωνικες σου δεξιοτητες.

 

Προσπαθησε να εχεις τον ελεγχο της συζητησης. Δεν ειναι ανακριση. Αν μπορεις εχε μαζι σου δειγματα της εργασιας σου, λογικη ποσοτητα, τακτοποιημενα και ευπαρουσιαστα. Καλο ειναι να μπορεις να τα αφησεις, αν σου ζητηθει. (Εννοειται οτι εχεις κατοχυρωσει copyright)

Πρεπει να φαινεσαι ηρεμος, χωρις πολλες συναισθηματικες διακυμανσεις, επαγγελματιας. Κοιτα να δουλεψεις τον τονο της φωνης σου και την γλωσσα του σωματος. Δεν λες ψεμματα, αλλα ισορροπεις στην αληθεια που θα βοηθησει τους στοχους και των δυονων σας.

 

Το αγχος θα φυγει με την τριβη, τον σταρχιδισμο και την εσωτερικη γαληνη. Μπορεις να πιεις 2-3 ποτηρια βοτκα (που δεν μυριζει, και μετα μασα δυοσμο), ισα-ισα να βοηθησει το RP. ΟΧΙ παραπανω, γιατι μπορει να μην στα 'χει σκασει την ωρα που πινεις, αλλα μεχρι να φτασεις να εισαι ΟΚ. Παντα με  καλο στομαχι (ΟΧΙ τουμπανο). Δεν θελεις να σε περασουν για μπεκρη-μανιακο-ή τυπο που κλανει και ρευεται. Καλυτερο να μην καπνισεις, ακομα και αν σου προσφερουν.

 

 

 "τι κάνω για hobby" Ο,τι κανεις, που ειναι καπως ξεχωριστο. ΟΧΙ ομως τιποτα creepy ή τερμα geeky πραματα. Αυτα που θα ελεγες και στον πεθερο σου. Απλη αναφορα, με λιγο συναισθημα, ωστε να δει οτι εισαι πολυμηχανος και εχεις μερακι οταν ασχολεισαι με κατι που γουσταρεις. Δεν μπαινεις σε λεπτομερειες, εκτος και αν σου ζητησει αυτος. Αν ξεφυγει η κουβεντα, τον παροτρυνεις ευγενικα να τελειωσετε πρωτα με το κυριως θεμα της συζητησης.

 

"αν με προσλαβαινάν  για ποιο λόγο θα έφευγα από την εταιρία (μου φάνηκε μεγάλη ερώτηση παγίδα" Στην πραγματικοτητα ολα ειναι παγιδες, για να καταλαβουν τον χαρακτηρα σου. politically correct απαντησεις  "αν δεν ημουν ευχαριστημενος με το εργασιακο περιβαλλον", "εαν οι στοχοι της εταιρειας δεν ταιριαζαν με την ηθικη μου" κτλ. Αν χρειαστει να δειξεις δυσαρεσκεια για οτιδηποτε, το κανεις οπως θα εκραζες την αδερφη της γκομενας σου μπροστα στην ιδια την γκομενα σου, ή οπως θα εκραζες δημοσια τον Κουγια.

 

Το νοημα στις απαντησεις ειναι να δειχνεις νορμαλ ανθρωπος (οχι παντογνωστης) με λογικη, μεθοδικοτητα και ικανοτητα λυσης προβληματων. Σε σκαλωμενες ερωτησεις μπορεις να σκεφεις κανα λεπτο, και μετα να του πεις μια τεκμηριωμενη απαντηση στο περιπου.

 

Πριν μιλησετε για τα γκαφρα, ρωτα τον λεπτομερεις για το τι ακριβως θα κανεις, τι αρμοδιοτητες-υπεθυνοτητες θα εχεις, τυχων εκτακτες εργασιες, τα ωραρια κτλ. Ρωτα και γενικα για την εταιρεια. Γενικα δωσε την εντυπωση οτι πρεπει και αυτος να προκαλεσει το ενδιαφερον σου. Ολοι αυτοι εχουν βαρεθει να ακουνε και θα τους αρεσει λιγο freestyle παρλα. Αν ειναι δυο και παραπανω, δεν επικεντρωνεσαι στον εναν, αλλα δεν ασχολεισαι και με αυτους που κανουν κρα οτι ειναι γλαστρες.

 

Στο τελος

-τους ρωτας αν θελουν να μαθουν κατι αλλο

-τους δειχνεις οτι ανεβηκε η εικονα της εταιρειας στα ματια σου, μετα απο αυτα που εμαθες. Εχεις τικαρει 2-3 πραγματα στο μυαλο απο αυτα που σου ειπαν, αν χρειαστει να εμβαθυνεις.

-τους ευχαριστεις για τον χρονο τους (μαλακισμενο κλισε, αλλα πρεπει) και τους ξανασφιγγεις (εσυ) το χερι

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το ψυχολογικο κομμάτι, σκέψου πόσο χαμηλές πιθανότητες έχεις να σε προσλάβουν λόγο κρίσης και πλήθος συνεντεύξεων που θα πάρουν. Οπότε πήγαινε χαλαρός σε φάση σαν να συναντάς κάποιον άπο το insomnia να πεις καμία μαλακια να περάσεις την ώρα σου ευχάριστα και όχι σαν "ανάκριση".

 

Μεγάλο ρόλο για να αισθάνεσαι άνετα παίζει και ο εργοδότης αν είναι μαλακας, αν έχει κακή αύρα και το αν σε συμπαθήσει οπτικά.

 

Π.χ. στην πρώτη μου συνέντευξη 18 χρόνων τότε, παρόλο που ήμουν απίστευτα αγχωμένος και χάλια ήταν ένα νέο παιδί κάπου στα 24 που με χε κάνει να αισθάνομαι στα λίγα λεπτά που του μιλούσα σαν να τον ξέρω χρόνια.

 

Στη 2η συνέντευξη σε γνωστή εταιρία τηλεπικοινωνιών με πήραν τόσο πολύ από τα μούτρα και έπεσε τόσο ανάκριση με αδιάκριτες ερωτήσεις που αισθανόμουν τόσο άβολα που στο τέλος λύθηκα στο γέλιο. Εννοείται με το που γέλαγα το διαλύσαμε άμεσα, δε γούσταρα ούτε ο ίδιος να δουλέψω εκεί.

Στη 3η συνέντευξη, ήταν μια πολύ εντυπωσιακή MILF ξανθιά με πράσινα μάτια. Με το που την είδα λέω ΜΠΑ, θα είναι σίγουρα στριμμένη ως γυναίκα και ψωνισμένη θα τα κάνουμε σκατά! Παρόλα αυτά είχε ένα μόνιμο χαμόγελο και με κοιτούσε με τόση πίστη - συμπάθεια στα μάτια καθώς μίλαγα και συνέχεια συμφωνούσε σε σημείο που άρχισα να πιστεύω άλλα πράγματα. Εννοείται πως κάθε τόσο κοιτούσα και διακριτικά τα μπούτια της.

Φυσικά τα πήγα τέλεια, στο τέλος μου λεγε "σε θέλω πολύ εσένα, θα σε σημειώσω για το 2ο κύκλο συνεντεύξεων". Τελικά στη 2η κόπηκα άπο μια εξωτερική συνεργάτη που χε μαζί της ως σύμβουλο για τις συνεντεύξεις επειδή θεώρησε πως μένω μακριά και φοβήθηκαν τον "κρέμασμα". Κάπου εκεί χάθηκε κάθε όνειρο με φαντασιώση μου να γίνω το υπάκουο σκυλάκι της μιλφαρας.

 

Τέλος πάντων, οσο πηγαίνεις σε συνεντεύξεις θα το διαπιστώσεις πως με κάποιους θα έχεις χημεία και δε θα κομπλαρεις. Αν δεν υπάρξει, δεν αξίζει και να δουλέψεις γι' αυτούς οπότε μη χαλιέσαι, να είσαι χαλαρός και ο εαυτός σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ρωτήσω και γω κάτι με την σειρά μου.. Οταν ξεκινήσει η συνέντευξη είναι κακό να ρωτήσεις ακριβώς το αντικείμενο και τα

καθήκοντα της θέσης. Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει ο HR ή ειναι κάτι απολύτως λογικό; Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω κάτι με την σειρά μου.. Οταν ξεκινήσει η συνέντευξη είναι κακό να ρωτήσεις ακριβώς το αντικείμενο και τα

καθήκοντα της θέσης. Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει ο HR ή ειναι κάτι απολύτως λογικό; Ευχαριστώ...

 

πρεπει να τα ρωτησεις αυτα, αν στραβωσει ο αλλος αυτο σημαινει οτι εχει χοντρο προβλημα, και αυτος και ολη η εταιρια μαλλον

 

στα τυφλα θα δουλευεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...