Προς το περιεχόμενο

Razer Ouroboros (εμπειρίες) - Επιστολή για προβλήματα


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ όλους τους φίλους.

 post-115429-0-59461600-1423578562_thumb.jpg
 

Θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου σχετικά με το Razer Ouroboros και να ενημερώσω σχετικά με την εξέλιξη της υπόθεσης μου, η οποία ξεκίνησε επίσημα σήμερα.

 

Σας παραθέτω το email που έστειλα στην Zegetron Α.Ε. η οποία είναι ο επίσημος διανομέας.

 

Στις 27/12/2014 αγόρασα από το κατάστημα Public Αγία Παρασκευής, ένα από τα κορυφαία προϊόντα σας, το Razer Ouroboros.

Δυστυχώς από τότε τα προβλήματα εμφανίζονται το ένα μετά το άλλο. Δεν θα μακρηγορήσω και θα περιγράψω ένα προς ένα τα προβλήματα.

Καταρχάς το σύστημα μου αποτελείται από:
 

AMD FX 8320

Asrock 990FX Extreme 9

Kingston 16GB 1600MHz

Nvidia GTX 650Ti Boost SLI

 

Το πληκτρολόγιο είναι το Coolermaster CMSTORM Blue.

Το λειτουργικό είναι Windows 8.1 x64 Pro.

Η έκδοση του Synapse που είναι εγκατεστημένη στο σύστημα, είναι η 1.18.

 

1)      Ανά τυχαία χρονικά διαστήματα ο υπολογιστής από τότε που εγκατέστησα το Razer Ouroboros είναι ασταθής και εμφανίζει μπλε οθόνη όπως φαίνεται παρακάτω με το μήνυμα «PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (rzudd.sys)».

post-115429-0-09787700-1423573009_thumb.jpg

 

 

Όταν εμφανίστηκε η συγκεκριμένη BSOD αμέσως υποψιάστηκα το Razer Ouroboros και με μία γρήγορη αναζήτηση στο Internet βρήκα και άλλους με παρόμοιο πρόβλημα. Ο λόγος που το υποψιάστηκα είναι τα προβλήματα που είχα δει προηγουμένως τα οποία συνεχίζονται παρακάτω.

 

2)      Κάτι που τώρα δεν συμβαίνει προς το παρόν ευτυχώς, ήταν πως όταν σύνδεα το Razer Ouroboros με καλώδιο δεν μπορούσα να έχω έλεγχο του PC και μόνο αν έκανα Reset (restart) μπορούσα να έχω ξανά έλεγχο. Το PC δεν πάγωνε, καθώς κινούμενα στοιχεία και ήχος συνέχιζαν κανονικά, απλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσα να ενεργήσω μιας και ούτε το πληκτρολόγιο ούτε το ποντίκι λειτουργούσαν.

 

3)      Όταν το Razer Ouroboros είναι συνδεδεμένο ασύρματα, τότε το Synapse εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα πάντα: «Please don’t move your mouse for about 2 seconds while changes are being applied»

post-115429-0-21370900-1423572754_thumb.jpg

 

 

Έχω δοκιμάσει να κάνω επανεκκίνηση του συστήματος με κανένα αποτέλεσμα δυστυχώς. Αν συνδέσω το καλώδιο αμέσως το μήνυμα εξαφανίζεται.

 

4)      Πολλές φορές το Razer Ouroboros όταν είναι ακίνητο για πάνω από 5-10 δευτερόλεπτα ο φωτισμός τρεμοπαίζει και αμέσως αφού το κουνήσω επανέρχεται.

 

5)      Κατά την εκκίνηση του υπολογιστή, μέχρι να φορτώσει το Synapse το ποντίκι είναι αργό. Λογικό μιας και οι ρυθμίσεις είναι στο λογισμικό του. Δεν είναι πρόβλημα ζωτικής σημασίας όπως τα υπόλοιπα, απλά το αναφέρω γιατί δημιουργεί σίγουρα πρόβλημα στην εμπειρία χρήσης. Το αναφέρω ως το πρώτο κιόλας πρόβλημα που παρατήρησα.

 

6)      Ένα επίσης παράξενο πρόβλημα είναι το γεγονός ότι αν κλείσω το PC (Shut Down) και μετά από λίγο κουνήσω το Razer Ouroboros, τότε το PC κάνει εκκίνηση (Power On). Φυσικά από το BIOS είναι απενεργοποιημένες όλες οι επιλογές για εκκίνηση του συστήματος από το πληκτρολόγιο και το ποντίκι ή από άλλες συσκευές USB. Είχα και προηγουμένως ποντίκι και συγκεκριμένα το Logitech MX Performace, χωρίς να συμβαίνει αυτό, όπως και τίποτα από τα παραπάνω βεβαίως.

 

Σας στέλνω αυτό το email για να βρω μία λύση σχετικά με όλα αυτά τα προβλήματα που αφορούν το Razer Ouroboros. Θα ήθελα να μου πείτε αν πρόκειται για βλάβη στο Hardware, δηλαδή στο ίδιο το ποντίκι ή για βλάβη στο Software, δηλαδή του Synapse και πως πρέπει να κινηθώ σχετικά με το RMA αν τελικά δεν υπάρξει λύση.

Το Razer Ouroboros εμφανίζεται ως ένα από τα κορυφαία προϊόντα του είδους στην αγορά με το ανάλογο κόστος βεβαίως, που σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να παρουσιάζει όλες αυτές τις δυσλειτουργίες.

Το προϊόν είναι στην αγορά από το 2012, δηλαδή σχεδόν 3 χρόνια. Είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος πως ότι προβλήματα υπήρξαν υποτίθεται πως έχουν λυθεί και αν δεν λύθηκαν, δεν θα λυθούν. Αν επρόκειτο για ένα νέο προϊόν, δεν θα σας ενοχλούσα και θα περίμενα κάποια ενημέρωση λογισμικού.

Η Razer, η εταιρία που είστε ο επίσημος αντιπρόσωπος έχει κάνει πολύ δυναμική είσοδο στην αγορά στα περιφερειακά και θέλω να πιστεύω πως είναι αντάξια για να βρει μία άμεση, σοβαρή και αξιόπιστη λύση.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για την ενόχληση.

 

Υ.Γ.: Το προηγούμενο Razer προϊόν που αγόρασα ήταν τα ακουστικά Razer Kraken Pro από τα οποία μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος και ο λόγος που προχώρησα στην αγορά του Razer Ouroboros.

 

 

Στοιχεία επικοινωνίας

Τηλ.: 6xx xx x6x3x

Email: xxxxxxxxx

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

 

Νικόλαος Λαφαζάνος

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο οτι φενεται εισαι και εσυ αλλο ενα ατομο που μπαινει στην λιστα των προβληματων με τα ποντικια αυτης της εταιριας.

 

σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να παρουσιάζει όλες αυτές τις δυσλειτουργίες.

Τι να πουν δηλαδη και οι χρηστες του Razer Mamba(130ευρω ποντικι) που και αυτο τοτε σε αρκετους δεν τους το αναγνωριζε ή με τα γνωστα Double Clicks που παρουσιαζουν τα περισσοτερα ποντικια της εταιριας(και σε αλλες εταιριες τα παρουσιαζουν αλλα κυριως σε αυτην εμφανιζονται τοσο πολυ)

 

Εγω προσωπικα δεν το εχω το ποντικι αλλα το εχει γνωστος μου και απο την εμπειρια του οταν παιζαμε παιχνιδια και μιλαγαμε μεσω Skype και σε αυτον ειχε θεματακια με το Wireless βεβαια αυτος δεν το ειχε σκαλισει πολυ σε ρυθμισεις αλλα θυμαμαι αραια να μην μπορουσε να κουνηθει και μετα απο λιγο χρονικο διαστημα ενα απο τα πλαινα κουμπια του σταματησε να λειτουργει. 

Προβληματα ειχε και με το Razer Naga Molten το οποιο στην αρχη του παρουσιαζε το γνωστο Double Click στο αριστερο πληκτρο και τωρα δεν λειτουργει καθολου(μιλαμε για 80ευρω ποντικι) οσον αφορα το κοστος που αναφερεις.

Και τελος συμφορουμιτης ειχε ανοιξει πριν λιγες μερες θεμα οπου το Deathadder του λιγο καιρο πριν ληξει η εγγυηση του παρουσιαζε παλι το DOuble Click και η εταιρια δεν του το αλλαζε παρολο που ηταν εντως εγγυησης.

 

Κοινως με αυτα που εχω δει/ακουσει/και διαβασει κυριως απο site του εξωτερικου για προβληματα της εταιριας και επειδη σκεφτομουν και εγω πιο παλια να αγορασω ή το Mamba ή το Uroboros παρολα αυτα πηγα σε Logitech να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

Παντως το τελευταιο που γραφεις για τα ακουστικα ειναι τελειως ασχετο με το προβλημα σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wake up call.Δεν χρειαζεται να ειναι στο bios,μπορει να ειναι ρυθμισμενο και απο καποιο προγραμμα

Το bsod το παθαινα με το panda cloud μεχρι που απενεργοποιησα να κανει σκαν τις σελιδες στον chrome.Ποιο antivirus εχεις?

Για το synapce εχω και εγω καποια παραπωνα επειδη θυμαμαι πολλες φορες ενω επαιζα δεν μπορουσα να κουνησω το ποντικι για 5-10 δευτερολεπτα επειδη εκανε καποιο update.

Ο φωτισμος ειναι καποια ρυθμιση απο το προγραμμα η τα εχουν παιξει τα led

 

Οντως.Τα kraken pro ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα (αν και τωρα βγηκαν τα cloud :D).Αντιθετα τα ποντικια της razer μαζι με τα ποντικια-ακουστικα της steelseries πιστευω ειναι οτι πιο αρμεγμα υπαρχει.Την εχω παθει και εγω με το ποντικι αλλα εμενα εγινε rma σε 1 μερα ενω ημουν εντος εγγυησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιαυτο ειπα οτι τα Kraken pro ειναι ασχετα με το προβλημα του ποντικιου.

1)Γιατι πιο πολυ φενεται σαν ''γλυψιμο''ας πουμε

2)επειδη στα ακουστικα η Razer τα παει πολυ καλυτερα απο πλευρας ποιοτητας απο οτι στα ποντικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φενεται εισαι και εσυ αλλο ενα ατομο που μπαινει στην λιστα των προβληματων με τα ποντικια αυτης της εταιριας.

Μένει να δούμε την επίσημη απάντηση της όμως και μετά να την κρίνουμε. 

 

σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να παρουσιάζει όλες αυτές τις δυσλειτουργίες.

Τι να πουν δηλαδη και οι χρηστες του Razer Mamba(130ευρω ποντικι)

Το Razer Ouroboros είναι ακόμα πιο ακριβό. Δεν έχει σημασία βέβαια τόσο η τιμή. Και 2€ να έχει, δεν το αγόρασε κάποιος για να μην λειτουργεί.

 

Παντως το τελευταιο που γραφεις για τα ακουστικα ειναι τελειως ασχετο με το προβλημα σου :P

Δεν είναι άσχετο.

Με το να δίνω να χρήματα μου σε κάποια εταιρία, εκφράζω κατά κάποιο τρόπο την εμπιστοσύνη μου.

 

wake up call.Δεν χρειαζεται να ειναι στο bios,μπορει να ειναι ρυθμισμενο και απο καποιο προγραμμα

Το bsod το παθαινα με το panda cloud μεχρι που απενεργοποιησα να κανει σκαν τις σελιδες στον chrome.Ποιο antivirus εχεις?

Για το synapce εχω και εγω καποια παραπωνα επειδη θυμαμαι πολλες φορες ενω επαιζα δεν μπορουσα να κουνησω το ποντικι για 5-10 δευτερολεπτα επειδη εκανε καποιο update.

Ο φωτισμος ειναι καποια ρυθμιση απο το προγραμμα η τα εχουν παιξει τα led

 

Οντως.Τα kraken pro ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα (αν και τωρα βγηκαν τα cloud :D).Αντιθετα τα ποντικια της razer μαζι με τα ποντικια-ακουστικα της steelseries πιστευω ειναι οτι πιο αρμεγμα υπαρχει.Την εχω παθει και εγω με το ποντικι αλλα εμενα εγινε rma σε 1 μερα ενω ημουν εντος εγγυησης.

Γιατί με το Logitech δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα;

Χρησιμοποιώ πάντα το Antivirus των Windows. Στην περίπτωση των Windows 8.1, το Windows Defender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AVG ειναι το καλυτερο antivirus που εχω δοκιμασει. Απο πεφερειακα εχω μονο logitech,φτηνα ομως, και Natec και δεν ειχα ποτε προβλημα και ειμαι σε διεθνεις ομαδες on line gamers και εχω καλη αποδοση και κανενα προβλημα.Ποτε δεν πιστεψα στα ακριβα περιφερειακα γιατι ξερω ποσο κοστιζουν σαν κατασκευη και το κερδος των εταιρειων ειναι σκανδαλωδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα κανε ενα φορματ και δοκιμασετο με τους βασικούς driver μονο, και μην  αρχισουμε την συζήτηση για το γιατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε antivirus στα 8.1.Κατα προτειμηση το panda cloud πολυ ελαφρυ.Το antivirus τον 8 ειναι πολυ βαρυ.

Όχι δεν θέλω.

 

πρωτα κανε ενα φορματ και δοκιμασετο με τους βασικούς driver μονο, και μην  αρχισουμε την συζήτηση για το γιατι

Αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει παντως οτι μαλλον για Rma θα φυγει το ποντικι.Πολλα προβληματα εχει αναφερει παραπανω ο Heat για λυθουν με καποιο Firmware πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν δεν ειχε προβληματα με το προηγουμενο Mouse και ολα του παρουσιαστηκαν απλα με το που πηγε το Ouroboros κακως του προτεινετε Anti virus κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έτυχε αντίστοιχο θέμα με τη logitech c920 webcam. Όλοι λένε οτι είναι θέμα οδηγού. Εξαφανίστηκε μόνο του μετά απο λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε windows 8,1 με  ouroboros και blackwidow με ρυθμιση στο synapse να απενεργοποιητε ο φωτισμος οταν μπαινει το screen saver και απο τοτε δεν κλεινει η οθονη μενει μονιμα ανοιχτη λετε να φταιει αυτο?

ελπιζω να μην εχω θεματα με double clicking το χω παθει με το logitech revolution mx και το προβλημα παραμενει και στο μακ μου που το συνδεσα τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...