Προς το περιεχόμενο

DGN2200 σε hol - Authentication fails


infin1tyGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να αγοράσω το DGN2200v4 μήπως γλιτώσω από το άθλιο υπέροχο Alcatel που δίνει η hol αλλά δεν κάνει με τίποτα Authentication (ωστόσο συγχρονίζει κανονικά και δείχνει τα στατιστικά της γραμμής). Username και password απ' όσο ξέρω δε χρειάζονται στη hol οπότε έβαλα αρχικά αυτά που είχε το προηγούμενο router (username: [email protected] και password: guest) αλλά δοκίμασα και το username μου (@hol.gr) χωρίς αποτέλεσμα. VPI/VCI έχω 8/35, Encapsulation δοκίμασα PPPoE/LLC και PPPoA/VC-MUX. Το MTU για κάποιο λόγο μου το έβαλε μόνο του 1468 το Setup Wizard, το ρύθμισα στα 1492 και μετά την επανεκκίνηση έπαιξε κανονικά. Αλλάζω κάποιες άλλες ρυθμίσεις που απαιτούν επανεκκίνηση, πάλι κόκκινο το LED. Κατέβασα το τελευταίο firmware και έκανα την αναβάθμιση αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;

 

Παρεμπιπτόντως, με 9 dB Attenuation (11 σύμφωνα με το Alcatel) και 6.1 SNR δεν θα έπρεπε να συγχρονίζω πάνω από 16000 Kbps; Και τα δύο router περίπου εκεί συγχρονίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να αγοράσω το DGN2200v4 μήπως γλιτώσω από το άθλιο υπέροχο Alcatel που δίνει η hol αλλά δεν κάνει με τίποτα Authentication (ωστόσο συγχρονίζει κανονικά και δείχνει τα στατιστικά της γραμμής). Username και password απ' όσο ξέρω δε χρειάζονται στη hol οπότε έβαλα αρχικά αυτά που είχε το προηγούμενο router (username: [email protected] και password: guest) αλλά δοκίμασα και το username μου (@hol.gr) χωρίς αποτέλεσμα. VPI/VCI έχω 8/35, Encapsulation δοκίμασα PPPoE/LLC και PPPoA/VC-MUX. Το MTU για κάποιο λόγο μου το έβαλε μόνο του 1468 το Setup Wizard, το ρύθμισα στα 1492 και μετά την επανεκκίνηση έπαιξε κανονικά. Αλλάζω κάποιες άλλες ρυθμίσεις που απαιτούν επανεκκίνηση, πάλι κόκκινο το LED. Κατέβασα το τελευταίο firmware και έκανα την αναβάθμιση αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;

 

Παρεμπιπτόντως, με 9 dB Attenuation (11 σύμφωνα με το Alcatel) και 6.1 SNR δεν θα έπρεπε να συγχρονίζω πάνω από 16000 Kbps; Και τα δύο router περίπου εκεί συγχρονίζουν.

α.αν εχεις 11 margin ζητα 6 Margin απo Hol για να πας παραπανω.θα σου πουν να σου βαλουν πχ 9 επειδη το 6 ειναι χαμηλο και μπορει να εχεις αποσυνδεσεις και βλακειες.μην δινεις σημασια.στην χειροτερη ζητα 9 δες αν παιζεις σταθερα και μετα ζητα 6.καποια ασυμβατοτητα ειναι.και ναι δεν υπαρχουν στοιχεια οποτε το authentication failed δεν στεκει πολυ.η αληθεια ειναι οτι τα εχεις κανει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όταν έβαλα τη γραμμή, 6.1 dB SNR βλέπω στο router χωρίς να έχω ζητήσει κάτι. Παίζει να είμαι στα 9 (ή χειρότερα στα 11) κι ας δείχνει 6; Ευχαριστώ πάντως, μάλλον θα επικοινωνήσω με την υποστήριξη της hol μήπως καταφέρω τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όταν έβαλα τη γραμμή, 6.1 dB SNR βλέπω στο router χωρίς να έχω ζητήσει κάτι. Παίζει να είμαι στα 9 (ή χειρότερα στα 11) κι ας δείχνει 6; Ευχαριστώ πάντως, μάλλον θα επικοινωνήσω με την υποστήριξη της hol μήπως καταφέρω τίποτα...

αν και με τα 2 εχεις 6 τοτε σιγουρα εισαι σε 6αρι οποτε δεν παει παραπανω.οτι εισαι κοντα δεν λεει κατι μονο του.μπορει να μην εισαι σε καλο ζευγαρι χαλκου μπορει και κατι μεσα στο σπιτι .αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε στο κεντρικο πριζακι χωρις τιποτε αλλο πανω.αν πιανουν ακομα περισσοτερο δοκιμη σε κατανεμητη/χωνευτη.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο και θελει να μην ειναι και αναποδα γιατι εχω δει και σε πριζακια αλλα και σε συναγερμο να το βαζουν αναποδα.οχι αν λεει 6 εισαι στα 6.οποτε ουτε για αυτο βλεπω να κανουν κατι αλλα ουτε για το authentication αφου θα σου πουν οτι εισαι ενταξει αφου με το δικο τους ρουτερ παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να βαλεις [email protected] kai guest και θα εισαι πενα.Η HOL εχει globespan dslam και ειναι λιγο αθλιοι.Νομιζω οτι το DGN2200 ειναι με Broadcom chipset οποτε θα εισαι σιγουρα σταθερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να βαλεις [email protected] kai guest και θα εισαι πενα.Η HOL εχει globespan dslam και ειναι λιγο αθλιοι.Νομιζω οτι το DGN2200 ειναι με Broadcom chipset οποτε θα εισαι σιγουρα σταθερος.

 

Έχω δοκιμάσει όλα τα πιθανά username και passwords (ακόμα και ένα περίεργο password που βρήκα στο Alcatel όταν έκανα export τις ρυθμίσεις) και έχω δοκιμάσει και όλα τα firmwares. Τελικά παίζει μόνο αν βγάλω και ξαναβάλω 3-4 φορές το καλώδιο τηλεφώνου (ή αντίστοιχα να κάνω επανεκκίνηση). Διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα με DGN2200 σε hol, το επέστρεψε, του έδωσαν άλλο αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα. Σε άλλον του έδωσαν username και password και έπαιζε κανονικά.

 

Προς το παρόν συνδέθηκε και εδώ και 2 μέρες παίζει οκ οπότε το άφησα έτσι, φαντάζομαι όμως αν το κλείσω θα περάσω πάλι τα ίδια. Έχω στείλει στη NETGEAR αλλά δεν νομίζω να μπορούν να βοηθήσουν, αν βρω χρόνο θα επικοινωνήσω και με τη hol μήπως γίνει κάποιο reset στο port του DSLAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...