Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με hp intel-i3 550 πύργο


stefant24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους παιδιά , εδώ και 5 πέντε ώρες ταλαιπωριέμαι να βρω λύση με έναν ενοχλητικό ήχο που βγαίνει και μην φανταστείτε μονοκόμματο λαλάει μελωδία περίπου και δεν ξέρω τι να κάνω αφού δοκίμασα τα πάντα μήπως μπορείτε να μου πείτε που και τι λάθος κάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν δινεις αρκετες πληροφοριες ομως... απο που ειναι ο ηχος ? τι εκανες πριν τον βγαλει? τι μητρικη εχεις ? αν ειναι ηλεκτρονικα μπιπ περιγραψε τα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν δινεις αρκετες πληροφοριες ομως... απο που ειναι ο ηχος ? τι εκανες πριν τον βγαλει? τι μητρικη εχεις ? αν ειναι ηλεκτρονικα μπιπ περιγραψε τα...

Για αυτό το λόγο έχω βγάλει κάποιες φωτογραφίες να σας τις δείξω???

Ο ήχος προέρχεται από αυτό το σημείο :

To βίντεο με τον ήχο 

Επειδή οι φωτογραφίες και το βίντεο πιάνουν πάνω από 20 mb να μου πείτε να σας τα στείλω από κάπου αλλού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stefant24

 

πας με λάθος τρόπο

 

συνήθως θόρυβο κάνουν οι ανεμιστήρες

πιθανότατα έχεις 3 ανεμιστηρες

α) του τροφοδοτικού

β) ψυκτρα του επεξεργαστή

γ) ψύκτρα της vga 

 

και αν έχεις άλλον μέσα στου κουτί

άνοιξε τον υπολογιστή , εντόπισε ποιος ανεμιστηρας κάνει θόρυβο και πες μας να σε βοηθησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aαα παρεπιμπτόντως είναι 

HP Pavilion p6700 Desktop PC


stefant24

 

πας με λάθος τρόπο

 

συνήθως θόρυβο κάνουν οι ανεμιστήρες

πιθανότατα έχεις 3 ανεμιστηρες

α) του τροφοδοτικού

β) ψυκτρα του επεξεργαστή

γ) ψύκτρα της vga 

 

και αν έχεις άλλον μέσα στου κουτί

άνοιξε τον υπολογιστή , εντόπισε ποιος ανεμιστηρας κάνει θόρυβο και πες μας να σε βοηθησουμε

 

Κι όμως αγαπητέ φίλε , αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου , τώρα , στην δική μου περίπτωση δεν βγαίνει κανένας θόρυβος από τις ψύκτρες γιατί ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα αφού τις καθάρισα και δοκιμάσα να τα βγάλω ένα ένα και μετά όλα, το αποτέλεσμα τίποτα , για αυτό δεν είναι από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν άνοιξες το κουτι εν λειτουργία και τσέκαρες όλους τους ανεμιστήρες

 

1) ο υπολογιστής λειτουργει κανονικα?

2) οι μητρικές παλιότερα ήταν συνδεδεμένες με ένα ηχειακι εντός του κουτιου , ξέρεις να ελεγξεις αν διαθέτει τέτοιο πράγμα να το αποσυνδέσεις?

3) από θερμοκρασίες πως πας? είδες ποσο έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ώρα λειτουργίας με το πρόβλημα που έχω 1) δεν δείχνει καθόλου εικόνα 3) μια χάρα οι θερμοκρασίες χλυαρές προς το ζεστές 2) εάν σε κατάλαβα καλά υπάρχει ένα μαύρο πράγμα με σχήμα κυλίνδρου από όπου βγαίνει και το σφύριγμα αλλά δεν ξέρω εάν είναι αυτό το ηχειάκι που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααααα.....δεν είπες το βασικότερο ρε στεφαντ (ζητάς βοήθεια χωρίς να μας λες το σημαντικότερο στοιχείο , γιατί μας το έκρυβες?)

 

αυτή η "μουσικίτσα" σημαίνει ανάλογα με τα μπιπ ότι κάτι έχει "κανει" ..... τσέκαρε αλλη μνήμη .... αν έχει κάρτα γραφικών άλλαξε να δοκιμάσεις , απόσυνδεσε τους δίσκους προσωρινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η τρίτη φορά που το κάνω και δεν έχει αποτέλεσμα (Υ.Γ. το ονομάζομαι Στέφανος και όχι Στέφαντ το τ ήταν λάθος δικό μου κατά την εγγραφή μου στο forum αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε ...νομίζω ότι βαριέσαι 

 

τα γράφεις συμπυκνωμένα , χωρίς να εξηγείς όλες τις παραμέτρους του προβλήματος σου και χωρίς να μας λες τι έχεις προσπαθήσει μέχρι τώρα. Το ευχαριστώ για την συζήτηση πάνω στο πρόβλημα σου πρέπει να το εννοείς .... όχι απλά να το λες και να σου βγάζουμε τα δεδομένα με το τσιγκέλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι , πάντοτε το εννοώ και όχι για να το λέω να περνά έτσι στο ντούκου για να καταλάβεις ότι το εννοώ , πρόσεξες μετά από πόση ώρα μου απάντησε ένας άνθρωπος και μετά εσύ?? Από εκεί και από την βοήθεια που μου δίνετε φαίνεται. Όσον αφορά το τσιγκέλι θέλω ένα ένα για να δοκιμάσω να δω πως θα το λύσω για αυτό αλλιώς έχω βγάλει τον σκληρό τον έχω βάλει αλλού και δεν ανοίγει κολλά δείχνει μία μπλε επιφάνεια(όχι αυτην που έχουμε συνιθήσει) και το ποντίκι , έχω βάλει εγώ έναν άλλο σκληρό δίσκο στον πύργο που συζητάμε και δεν δούλεψε , δοκίμασα να βάλω άλλη κάρτα γραφικών και όχι μία αλλά δύο , άλλαξα μνήμες ραμ αλλά και τις θέσεις του καμιά 12ρια φορές και πάλι τίποτα , για να φανταστείς άλλαξα ακόμη και τροφοδοτικό από HP ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΤΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΑΥΤΟΥ ΣΕ COOLERMASTER ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΠΥΡΓΟΥ (εδώ να σημειώσω δεν έπαιρνε καθόλου μα καθόλου μπρος ούτε το λαμπάκι της τροφοδοσίας δεν άνοιγε) ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ αυτά!!!!


Ακόμα , ξέχασα να πω πως έφτασα στο σημείο να βγάλω την ψύκτρα του επεξεργαστή και να τη καθαρίσω και πάλι τίποτα , αφού μάλιστα δοκίμασα να το αφήσω και χωρίς ψύκτρα τον επεξεργαστή  και πάλι τίποτα. Δοκίμασα και το εξής έβγαλα την μπαταρία που τροφοδοτεί το ΒΙΟS και το ξανάβαλα και μια χαρά......... μα έλα που όμως όταν έκανα επανακκίνηση ξανά μα΄να τα ίδια.


Ρε παιδιά μήπως υπάρχει κανένας (έμπειρος) τεχνικός να μου επιλύσει το θέμα γιατί αύριο πρέπει να το παραδώσω στον ιδιοκτήτη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ώρα λειτουργίας με το πρόβλημα που έχω 1) δεν δείχνει καθόλου εικόνα 3) μια χάρα οι θερμοκρασίες χλυαρές προς το ζεστές 2) εάν σε κατάλαβα καλά υπάρχει ένα μαύρο πράγμα με σχήμα κυλίνδρου από όπου βγαίνει και το σφύριγμα αλλά δεν ξέρω εάν είναι αυτό το ηχειάκι που λες

Μαύρος πλαστικός κύλινδρος με μικρή τρύπα στην μέση είναι το ηχειάκι. Θα πρέπει να κάνει κάποια μπιπ. Ανάλογα τα μπιπ σου δηλώνει και την βλάβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα αυτός είσαι


Αλλά δεν ξέρω τι βλάβη είναι αυτή


Για να φανταστείς κάνει μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιπ μετά μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιπ και διάλλειμα μετά ξανά μα'να

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και για του λόγου το αληθές 


Μηπω

 

Ψάξε το manual της μητρικής ή του μοντέλου, και δες τους κωδικούς τι σημαίνουν. Π.χ. 2 short  3 long = ram error

Μήπως εάν άκουγες αυτό που τράβηξα ίσως καταλάβαινες καλύτερα εσύ και να μου πεις τι είναι εάν καταλάβεις??


Μηπω

 

Ψάξε το manual της μητρικής ή του μοντέλου, και δες τους κωδικούς τι σημαίνουν. Π.χ. 2 short  3 long = ram error

Μήπως εάν άκουγες αυτό που τράβηξα ίσως καταλάβαινες καλύτερα εσύ και να μου πεις τι είναι εάν καταλάβεις??


Eι παιδιά βρήκα αυτό 

Beeps
Description
1 short beep and 1 long beep
Memory problem
2 short beeps and 1 long beep (repeats 5 times)
Unable to initialize video or video card required but not installed
3 short beeps and 1 long beep
CPU configuration error or CPU type is not compatible
The following beep codes can occur while restoring, flashing or updating the BIOS:
Beeps
Description
1 short beep
Legacy floppy drive or CD/DVD drive not detected
2 short beeps
Floppy diskette or compact disc not detected
3 short beeps
Unable to start flashing (such as when missing a utility or BIOS image)
4 short beeps
Flashing failed (checksum error, corrupted image, etc.)
5 short beeps
BIOS recovery successful

αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος εάν ισχύει για εμένα γιατί μιλάει γενικά και μία άλλη ερώτηση όταν λέει Memory problem τι εννοεί γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς???

Φωνή 001.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...