Προς το περιεχόμενο

Epson on Win10


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι είναι γενικότερο πρόβλημα και απόλυτα αναμενόμενο με pre-λειτουργικό, αλλά μια ερώτηση δεν βλάπτει.

 

Είμαι με τη build 10130x64 και έχω τον SX515w.

 

Βλέπει αυτόματα κάτι σαν εκτυπωτή (μέχρι 360p ανάλυση, χωρίς κάποια δυνατότητα ρύθμισης), το scanner κανονικά(!) και αυτά...

 

Δοκίμασα να περάσω τους οδηγούς για τα 7 αλλά και τα 8.(χ) από τη μαμά με διάφορα compatibility mode (7, 8, ΧΡ) και πάντα παντού τζίφος.

 

Υπάρχει κάποια λύση ή περιμένω πότε θα αξιωθεί η Epson να βγάλει οδηγούς της προκοπής (δεν το βλέπω πολύ πιθανό...).

 

εδιτ: Πλέον, μετά από πλήρη απεγκατάσταση του πολυμηχανήματος και επανεκκίνηση (με τους οδηγούς από WinUpdate απενεργοποιημένους γιατί μου μαμάνε τη GPU), βλέπει μόνο το scanner και όχι τον εκτυπωτη!

 

Φτου...

 

Ευχαριστώ για όποια λύση και πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ στον εαυτό μου:

 

Έλυσα, εν μέρει, το πρόβλημα με "αλχημίες".

 

1) Κατέβασμα τελευταίων οδηγών (οι οποίοι είναι οι οδηγοί για Win8.x/7), και extract του περιεχομένου με winrar κλπ.

 

2) Επανεκκίνηση του υπολογιστή αφού σε Command Prompt@Admin rights περάσω την εντολή: "bcdedit /set onetimeadvancedoptions on" και επιλογή του "7" (disable driver enforcement).

 

3) Με τον εκτυπωτή συνδεδεμένο και αναμμένο, Control Panel ->Device Manager -> USB device(?)/Printer/οπουδήποτε σας εμφανίζει τη συσκευή -> Update Driver ->Browse My Computer -> Let Me Pick -> Next (χωρίς να επιλέξετε κάποια κατηγορία) -> Have Disk -> Browse στο φάκελο όπου αποσυμπιέστηκε ο οδηγός.

 

4) Επιλογή του .inf (1-2 θα βγάζει, ανάλογα αν είναι εκτυπωτής ή πολυμηχάνημα) και ολοκλήρωση της εγκατάστασης.

 

5) Ο εκτυπωτής πλέον λειτουργεί κανονικά, αλλά: Σε κάθε επανεκκίνηση όταν είναι συνδεδεμένος/ανοικτός, τα Win τα πάιζουν, πετάνε τη νέα-αναβαθμισμένη-χαμογελαστή GSOD (galazia screen of death) και επανεκκινύν ατέρμονα.

 

Λύση: Βγάζετε το USB ή σβήνετε το μηχάνημα πριν (επαν)εκκινήσετε. Αφού ήδη έχει μπει στα Win, λειτουργεί (λογικά) χωρίς θέμα.

 

Σε αναμονή της μαμάς Epson ή της MS για σωστή υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...