Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

προσπαθω να βαλω το IBAN του λογαριασμου μου στο PayPal για να κανω withdraw αλλα μου μου βγαζει αυτο το error :You cannot add a bank at this time..... 

Ξέρεισ κανένας τι κάνω λάθος, επικοινωνησα με την τράπεζα μου και μου ειπαν οτι δεν μπλοκαρουν αυτοι κατι καθώς δέχονται κανονικα εμβάσματα απο το εξωτερικο .. Με λίγα λόγια εχω balance και δεν μπορω να το τραβήξω :/

 

 

Έχει γραφτεί πολλές φορές η διαδικασία αlλά ας την επαναλάβουμε άλλη μια φορά.

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια, στέλνουμε μήνυμα στο PayPal, μέσω του Help, ζητώντας να μας προσθέσει το ΙΒΑΝ του τραπεζικού μας λογαριασμού. Σε λίγη ώρα έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα. Στο μήνυμα αυτό απαντάμε επαναλαβάνοντας τα ίδια που είχαμε γράψει στο προηγούμενο. 

 

Στη συνέχεια, είτε θα ας καλέσουν από την Ιρλανδία (σε 1-2 μέρες) στο τηλέφωνο που έχουμε δηλώσει είτε θα καλέσουμε εμείς, αν βιαζόμαστε, στο τηλέφωνο που αναγράφεται στο Help (μπορούμε και μέσω Skype). Μετά από μια γρήγορη και εύκολη διαδικασία ταυτοποίησης (email κλπ), ο υπάλληλος θα ανοίξει το σύστημα και είτε θα προσθέσουμε τον ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας είτε θα τον προσθέσει εκείνος.

 

Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που είναι απαραίτητα για κάθε αποστολή εμβάσματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορούμε να στέλνουμε έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας αρκεί ο λογαριασμός αυτός να περιλαμβάνει το ίδιο όνομα που έχει καταγραφεί στο paypal. Τέλος, παρά το γεγονός ότι το paypal λέει στις οδηγίες του ότι τα έξοδα αποστολής εμβάσματος πρέπει να βαραίνουν τον εντολέα, εμείς μπορούμε να το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα και το ποσό που στέλνουμε μεταφέρεται ολόκληρο στο balance (η προμήθεια του 1€ χρεώνεται στον τραπεζικό μας λογαριασμό). 

 

Φυσικά, μετά την προσθήκη του τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να μεταφέρεις χρήματα του balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι αυτό που σ' ενδιαφέρει. 

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά προβλήματος για σύγκριση με άλλους συμφορουμίτες:

 

 Εγγραφή μέσω App της Revolut χθες βράδυ, απλή κ άμεση (εκκρεμεί η ταυτοποίηση με διαβατήριο).

 

 Έκτοτε πολλαπλές επανειλημμένες προσπάθειες (χθες βράδυ κ σήμερα πρωί) για money transfer με Alpha Web Banking για ποσό 350ευρώ απέβησαν άκαρπες στο τελικό στάδιο της μεταφοράς. Δεν μου στέλνει κωδικό η τράπεζα για να ολοκληρώσω την διαδικασία. Στην έναρξη στέλνει κανονικά τον απαραίτητο κωδικό. Μου βγάζει κανονικά ότι η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα (πρώτη επόμενη εργάσιμη) αλλά δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την συναλλαγή.

 Υπάρχει πρόσφατη μεταφορά από κάποιον στο φόρουμ από Alpha Bank; Η να υποθέσω ότι "κλείδωσε" το μηνιαίο ποσό της τράπεζας κ πάμε από Δεκέμβρη κ εάν.... περίοδος Χριστουγέννων χωρίς προεργασία θα γίνει χαμός...!

 

 Ευχαριστώ όλους για τον πολύτιμο χρόνο που διαθέτουν κ βοηθούν όλους τους υπόλοιπους με συμβουλές κ λύσεις σε τόσα θέματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν...

Δοκίμασα να προσθέσω στο LeuPay χρεωστική της Alpha (Enter VISA) και δεν με άφησε να κάνω verify.

Πρόσθεσα όμως μια Bonus World MasterCard (της Alpha), έγινε verified και μετέφερα από τη συγκεκριμένη 50 ευρώ ΑΜΕΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Χθες το βραδυ παρήγγειλα ενα tv box και πληρωσα την παραγγελια με paypay balance αλλα το ποσο δεν εκταμιευτηκε! Μου ηρθε ομως κανονικα email που λεει οτι ελαβαν την πληρωμη μου απο το gearbest. Αλλα στις παραγγελιες μου στο site τους υπαρχει η ενδειξη "waiting for payment". Υπαρχει περιπτωση να καθυστερεί η εκταμίευση του ποσου; Επίσης σε 57,5 ευρω παραγγελία με χρεωσαν 5 ευρω παραπανω!! Βαλε και τα 3 ευρω χρεωση για να βαλω στο balance 70 ευρω μου πηγε συνολικα το μαλι 8 ευρω κεραταλικια!!

 

Έβγαλες καθόλου άκρη με αυτό; Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και δεν ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν...

Δοκίμασα να προσθέσω στο LeuPay χρεωστική της Alpha (Enter VISA) και δεν με άφησε να κάνω verify.

Πρόσθεσα όμως μια Bonus World MasterCard (της Alpha), έγινε verified και μετέφερα από τη συγκεκριμένη 50 ευρώ ΑΜΕΣΑ.

 

 

η bonus world mastercard ήταν χρεωστική, πιστωτική ή προπληρωμένη ??

ίσως το σημαντικότερο από όλα σχετικά με τη leupay το συνημμένο αρχείο.

 

και περισσότερα σχετικά με το PCI-DSS διαβάστε στο: http://www.pci-dss.gr 

cert_2917.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που προκύπτει αυτό?

 

 

Γιατί όταν τραβάς χρήματα από την πιστωτική σου η τράπεζα σε χρεώνει 12-17% τόκο αν δεν βάλεις πίσω τα χρήματα στην πιστωτική πριν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός.

 

Στη χρεωστική όμως τραβάς χρήματα από τον λογαριασμό που έχεις στη τράπεζα. Λόγω CC λοιπόν όλοι με αυτό τον τρόπο θα άδειαζαν τους λογαριασμούς τους και θα έβγαζαν τα χρήματα τους στο Λουξεμβούργο.

 

λογικά μπορούν να συνδεθούν και οι προπληρωμένες....

 

βέβαια 2-3 φίλοι μου είπαν πως έχουν συνδέσει με τον leupay λογ/σμο τους χρεωστικές κάρτες της eurobank.... (ότι να'ναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως το να στείλεις χρήματα από οποιαδήποτε κάρτα θεωρείτε ως αγορά στην κάρτα.

αυτό που θέλω να πω είναι γιατί οι πιστωτικές δεν πιάνουν σε οποιαδήποτε αγορά παραμόνο στη συγκεκριμένη του φίλου παραπάνω.

βέβαια μπορεί και η παραπάνω πληρωμή να υπάγετε στις σποραδικές που γίνονται σε διάφορες αγορές από την αρχή των cc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν...

Δοκίμασα να προσθέσω στο LeuPay χρεωστική της Alpha (Enter VISA) και δεν με άφησε να κάνω verify.

Πρόσθεσα όμως μια Bonus World MasterCard (της Alpha), έγινε verified και μετέφερα από τη συγκεκριμένη 50 ευρώ ΑΜΕΣΑ.

Tι ποσό σου κράτησε για τη μεταφορά των 50 ευρώ απο κάρτα; Γιατι δεν μεταφέρεις στο ΙΒΑΝ σου στο LeuPay με έμβασμα μέσω τράπεζας (1 ευρώ προμήθεια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι ποσό σου κράτησε για τη μεταφορά των 50 ευρώ απο κάρτα; Γιατι δεν μεταφέρεις στο ΙΒΑΝ σου στο LeuPay με έμβασμα μέσω τράπεζας (1 ευρώ προμήθεια). 

 

Λογικά πρέπει να του κράτησε 1% (0,50 euro). Η μεταφορά χρημάτων με σύνδεση κάρτας είναι άμεση ενώ με έμβασμα θέλει 2-3 εργάσιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι ποσό σου κράτησε για τη μεταφορά των 50 ευρώ απο κάρτα; Γιατι δεν μεταφέρεις στο ΙΒΑΝ σου στο LeuPay με έμβασμα μέσω τράπεζας (1 ευρώ προμήθεια). 

Σωστά. Μου κράτησε 1% δηλ. 50 λεπτά.

Δεν έκανα έμβασμα στο ΙΒΑΝ γιατί ήθελα να τσεκάρω ότι όντως η μεταφορά είναι άμεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Μου κράτησε 1% δηλ. 50 λεπτά.

Δεν έκανα έμβασμα στο ΙΒΑΝ γιατί ήθελα να τσεκάρω ότι όντως η μεταφορά είναι άμεση.

Πριν λίγο μετέφερα και εγω δοκιμαστικά απο prepaid καρτα 20 ευρώ στον λογαριασμό μου στο LeuPay και μου χρέωσε 0,50 λεπτά ! Αρα το 1% επι του ποσού μεταφοράς δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...