Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.fpress.gr/trapezes/item/49131-pros-nea-halarosi-sta-capital-controls

 

"Προς νέα χαλάρωση στα capital controls"

Προτάσεις των τραπεζών είναι από όσο λέει. Δεν αποφασίστηκε τίποτα ακόμα. Με τέτοιους ρυθμούς "χαλάρωσης", ούτε σε 10 χρόνια δεν επανερχόμαστε στην πρότερη κατάσταση φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.fpress.gr/trapezes/item/49131-pros-nea-halarosi-sta-capital-controls

 

"Προς νέα χαλάρωση στα capital controls"

Προτάσεις των τραπεζών είναι από όσο λέει. Δεν αποφασίστηκε τίποτα ακόμα. Με τέτοιους ρυθμούς "χαλάρωσης", ούτε σε 10 χρόνια δεν επανερχόμαστε στην πρότερη κατάσταση φυσικά...

 

Και κλεισαμε ηδη 1,5 χρονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή αλλαγή στα capital controls.

Από σήμερα επιτρέπεται στις επιχειρήσεις που τηρούν διπλό γραφικό λογιστικό σύστημα να ανοίγουν νέους λογαριασμούς στις τράπεζες ανεξαρτήτως εάν ήδη τηρούν λογαριασμούς εκεί.

 

http://www.parapolitika.gr/article/390108/nees-allages-ishyoyn-apo-simera-sta-capital-controls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορούν τώρα να προστεθούν funds στο paypal; Θέλω να κάνω μια αγορά απο το αμερικανικό amazon, αλλά η mastercard πιστωτική μου τρώει απορριψη..

Ναι ,κανονικά με έμβασμα τραπέζης μπορείς να φορτώσεις . To Amazon όμως δεν δέχεται paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,επειδή ακούστηκε ότι τα Τελωνεία άλλαξαν πολιτική την τελευταία εβδομάδα,και τα εμπορεύματα από Κίνα επιβαρύνονται αβέρτα με δασμούς,δεν γράφετε την εμπειρία σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή έχω χαθεί λίγο στο thread με τόσες απαντήσεις, θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας;

 

Κατάφερα να βάλω χρήματα στο balance με μεταφορά από το e-banking της Eurobank αλλά όταν προσπαθώ να ολοκληρώσω μια παραγγελία σε οποιοδήποτε site και με κάνει redirect στο paypal μου ζητάει να βάλω debit ή credit card για να την ολοκληρώσω.

Γίνεται με κάποιον τρόπο να μην χρειάζεται αυτό και να πληρώνω από το balance μου;

Προσπαθώ να βάλω και την debit και δεν την δέχεται.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,επειδή ακούστηκε ότι τα Τελωνεία άλλαξαν πολιτική την τελευταία εβδομάδα,και τα εμπορεύματα από Κίνα επιβαρύνονται αβέρτα με δασμούς,δεν γράφετε την εμπειρία σας;

Είναι δυστυχώς αλήθεια το γράφουν και σε άλλα φορουμ. :X  Ελπίζω να ήταν προσωρινό γιατι περιμένω 3 μικρο δέματα απο Aliexpress και δεν έχω όρεξη να πληρώσω 3 ευρώ έξοδα τελωνείου ανεξαρτήτως ποσού (ακόμα και για κάτω απο τα 22 ευρώ της ατέλειας)  :mad:  Εχουν αναφερθεί τέτοιες περιπτώσεις, (πλαστική θήκη 0,80 + 3 ευρώ έξοδα !!!) αντε να βρεις το δίκιο σου.

 

Ολα τα δέματα απο εξωτερικό εκτός Ε.Ε. με αξία μικρότερη των 22 ευρώ έχουν φορολογική ατέλεια μέσω ΕΛΤΑ μόνο (όχι για Courier)

Απο 22 έως περίπου 150 ευρώ μπαίνει καπέλο ΦΠΑ 24% και 3 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού

Απο 150 και πάνω ΦΠΑ 24% και δασμοί περίπου 45-50% της αξίας, και 3 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού

 

Αυτά νομίζω ισχύουν αν έχω λάθος ας διορθώσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα δέματα απο εξωτερικό εκτός Ε.Ε. με αξία μικρότερη των 22 ευρώ έχουν φορολογική ατέλεια μέσω ΕΛΤΑ μόνο (όχι για Courier)

Απο 22 έως περίπου 150 ευρώ μπαίνει καπέλο ΦΠΑ 24% και 3 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού

Απο 150 και πάνω ΦΠΑ 24% και δασμοί περίπου 45-50% της αξίας, και 3 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού

 

Αυτά νομίζω ισχύουν αν έχω λάθος ας διορθώσει κάποιος

 

Η τελωνειακή νομοθεσία, που στηρίζεται στις οδηγίες της ΕΕ, δεν ξεχωρίζει το φορέα διακίνησης (ταχυδρομείο και courier) των δεμάτων που εισάγονται από τρίτες χώρες.

 

Το τέλος παρουσίασης των 3€ καθώς και τα υπόλοιπα τέλη των ΕΛΤΑ (εκτελωνισμού 8€, διαχείρισης δασμών 4€ και αναθεώρησης δασμών 10€) προβλέπονται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ αλλά δεν εφαρμοζόντουσαν τόσο αυστηρά, όπως από την προηγούμενη βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλος παρουσίασης των 3€ καθώς και τα υπόλοιπα τέλη των ΕΛΤΑ (εκτελωνισμού 8€, διαχείρισης δασμών 4€ και αναθεώρησης δασμών 10€) προβλέπονται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ αλλά δεν εφαρμοζόντουσαν τόσο αυστηρά, όπως από την προηγούμενη βδομάδα.

 

Αυτή είναι πολύ σοβαρή είδηση αν ισχύει. Πες περισσότερα. Από την προηγούμενη εβδομάδα (υπάρχει δυνατότητα/βούληση να μονιμοποιηθεί δηλαδή αυτή η πρακτικά) ή -μόνο- την πρηγούμενη εβδομάδα (λόγω της επίσκεψης του Ομπάμα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με την επίσκεψη Ομπάμα, αφού η απάντηση σε όσους μίλησαν με το τελωνείο του αεροδρομίου ήταν ότι εφαρμόζουν εντολές-εγκύκλιο, την οποία, όμως, κανείς δεν γνωρίζει.

Το περίεργο είναι ότι το τέλος παρουσίασης (3€) χρεώθηκε σε όλα τα δέματα και έχουν καταγραφεί, επιπλέον των διαφορετικών χρεώσεων για "φόρους" που δεν αντιστοιχούν σε ΦΠΑ.

Και το ακόμη πιο περίεργο είναι ότι αυτά έχουν χρεωθεί και σε δέματα αξίας 3€ και 5€ (!!!).

 

Σχετικά θέματα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41844&page=95

Από το #1413 (17/11/16) και στις επόμενες σελίδες καταγράφονται περιστατικά αυτής της κατηγορίας.

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-181 

Από το #2706 και στις επόμενες σελίδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με την επίσκεψη Ομπάμα, αφού η απάντηση σε όσους μίλησαν με το τελωνείο του αεροδρομίου ήταν ότι εφαρμόζουν εντολές-εγκύκλιο, την οποία, όμως, κανείς δεν γνωρίζει.

Το περίεργο είναι ότι το τέλος παρουσίασης (3€) χρεώθηκε σε όλα τα δέματα και έχουν καταγραφεί, επιπλέον των διαφορετικών χρεώσεων για "φόρους" που δεν αντιστοιχούν σε ΦΠΑ.

Και το ακόμη πιο περίεργο είναι ότι αυτά έχουν χρεωθεί και σε δέματα αξίας 3€ και 5€ (!!!).

 

Σχετικά θέματα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41844&page=95

Από το #1413 (17/11/16) και στις επόμενες σελίδες καταγράφονται περιστατικά αυτής της κατηγορίας.

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-181 

Από το #2706 και στις επόμενες σελίδες

 

 

Ενδιαφέρον. Όταν θα αρχίσουν να τα "τρώνε" τα δεματάκια των 2 και 3€ επειδή δεν θα παραλαμβάνει κανείς και θα επιβαρύνονται και το διαχειριστικό κόστος (επιστροφή στον αποστολέα) να τους δω. Όσοι δε, φοβούνται ότι με 50-100 προσλήψεις τελωνειακών θα καταστεί εφικτό να ανοίγονται όλα τα δέματα μάλλον δεν συνειδητοποιούν για τι όγκο διακίνησης πρόκειται και ότι δεν επαρκούν ούτε 5.000. Άσε που διορισμοί γίνονται και θα γίνονται πάντοτε γιατί απλά οι άνθρωποι γερνάνε και συνταξιοδοτούνται οπότε προκύπτουν κενά. Σε κάθε περίπτωση λύσεις βρίσκονται πάντα. Η "παγκοσμιοποίηση" (στην οικονομία) δεν υπάρχει κανένας τρόπος να αναστραφεί πλέον όπως είπε και ο Ομπάμα. :-D

 

Υ.Γ. Α και παρεμπιπτόντως μόλις πριν 1 λεπτό βρήκα πακετάκι (απλό όχι συστημένο και αξίας δηλωμένης και πραγματικής γύρω στα 5$) στην πόρτα μου με ένα βαλιτσάκι ηλεκτρικούς πυκνωτές το οποίο προφανώς δεν είχε καμία επιβάρυνση. Για τις θήκες των 1-2€ δεν είναι ανάγκη σε κάθε περίπτωση να πληρώνουμε και παραπάνω για να τις παραγγέλνουμε με tracking no ρε παιδιά μόνο και μόνο για να παίζουμε με το 17track...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...