Προς το περιεχόμενο

Paypal ερωτησεις για πληρωμη κατευθειαν στο balance.


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑιδια να κανω μια ερωτηση?

Εχω εναν λογαριασμο paypal.Primary currency ειναι το ευρω .Κανω ομως πωλησεις και σε δολλαρια η λιρες Αγγλιας.

Μολις κανω καποια πωληση το paypal μου τα μετατρεπει κατευθειαν σε ευρω (με ληστρικες ισοτιμιες).

Θελω το εξης.Οταν κανω καποια πωληση , το ποσο να μπαινει στο balance στο ιδιο νομισμα (πχ σε δολλαρια ή λιρες ).

Οταν κανω αγορες σε ευρω να χρεωνομαι οπως και πριν στον τραπεζικο μου λογαριασμο.Οταν κανω αγορες σε δολλαρια η λιρες να αφαιρειται το ποσο απο το balance εφοσον υπαρχει υπολοιπο.Αν οχι οπως και τωρα να αφαιρειται απο τον τραπεζικο μου λογαριασμο με ισοτιμια της τραπεζας μου ομως και οχι του paypal.

Πως μπορει να γινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το balance δεν μπορείς να κανείς τίποτα, αν χρειαστεί αλλαγή νομισματος το έλεγχο και την χρέωση την έχει αποκλειστικά το ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το balance δεν μπορείς να κανείς τίποτα, αν χρειαστεί αλλαγή νομισματος το έλεγχο και την χρέωση την έχει αποκλειστικά το ππ

Με αφορμη αυτο να ρωτησω και γω (αν το εχει αντιμετωπισει καποιος) γιατι το paypal δε με αφηνει να αλλαξω τροπο πληρωμης σε καρτα?

Εχω balance αλλα θελω να χρησιμοποιησω τη καρτα και οχι το balance...

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τροπος και ο εύκολος ειναι μολις κάνεις login στο ππ για να πληρώσεις, αντι να πατήσεις το κουμπι "Confirm and pay" πατάς το "Change"

post-165560-0-54885400-1443291343_thumb.png

 

 

 

Στο παρακάτω βήμα κανείς αυτό που λες με την επιλογή 1, εκει απο οτι θα δείτε υπαρχουν και αλλες επιλογές, με την 2 αλλάζεις το νόμισμα του balance σε περίπτωση βέβαια που εχεις πολλά balance, και η 3 αλλάζεις καρτες σε περίπτωση που έχεις συνδεμενες πέραν της μιας

 

post-165560-0-07416800-1443291351_thumb.png

 

ΠΡΟΣΟΧΗ μονο γιατι απο οτι θυμάμαι κραταει την τελευταία αλλαγή οποτε αν κανετε επόμενη αγορά θα πληρώσετε με την τελευταία επιλογή που είχατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια να κανω μια ερωτηση?

Εχω εναν λογαριασμο paypal.Primary currency ειναι το ευρω .Κανω ομως πωλησεις και σε δολλαρια η λιρες Αγγλιας.

Μολις κανω καποια πωληση το paypal μου τα μετατρεπει κατευθειαν σε ευρω (με ληστρικες ισοτιμιες).

Θελω το εξης.Οταν κανω καποια πωληση , το ποσο να μπαινει στο balance στο ιδιο νομισμα (πχ σε δολλαρια ή λιρες ).

Οταν κανω αγορες σε ευρω να χρεωνομαι οπως και πριν στον τραπεζικο μου λογαριασμο.Οταν κανω αγορες σε δολλαρια η λιρες να αφαιρειται το ποσο απο το balance εφοσον υπαρχει υπολοιπο.Αν οχι οπως και τωρα να αφαιρειται απο τον τραπεζικο μου λογαριασμο με ισοτιμια της τραπεζας μου ομως και οχι του paypal.

Πως μπορει να γινει αυτο?

Δοκίμασε να πας

My Account>Profile>My Money, Paypal balance>Currencies

και να κάνεις "Add Currency" δολλάρια και λίρες. Νομίζω ότι έτσι θα πετύχεις αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα έχει διαφορετική διαδρομή.

 

My Account>Profile>Add.... (όποιο θέλεις από αυτά)

Στη νέα οθόνη που θα σε βγάλει πατάς δεξιά εκεί που λέει back to my profile.

 

Αριστερά θα βρεις το My Money και δεξιά το currencies.

 

Κάπως έτσι θα μοιάζει μετά

 

50o8b9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το εκανα και βγηκε καπως ετσι

 

2mmfl9v.png

 

πριν απο λιγο δεχτηκα αλλη μια πληρωμη και επειδη δεν προλαβα να το αλλαξω περασε και αυτη σε ευρω (ειναι ομως pending).

ετσι θα ειμαι οκ(οι πληρωμες μου σε λιρες να περνανε στο balance των λιρων αλλα οι πληρωμες να γινονται κανονικα σε ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά είχα διαβάσει ότι 

 

- Όταν πληρώνεσαι το ποσό μπαίνει στο αντίστοιχο balance.

 

- Όταν πληρώνεις πάει και τραβάει από το ατίστοιχο balance και αν δεν φτάνει το ποσό τότε ότι περισσεύει το παίρνει από το primary.

 

Από εσένα περιμένουμε να μας επιβεβαιώσεις αν ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πολλά νομίσματα στο ππ και θέλεις να αγοράσει κάτι πχ σε δολάρια θα πρέπει πριν την αγορά να γυρίσεις στο currency τα δολλάρια ως primary μονο έτσι θα τραβήξει τα δολάρια χωρίς επιπλέον χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πολλά νομίσματα στο ππ και θέλεις να αγοράσει κάτι πχ σε δολάρια θα πρέπει πριν την αγορά να γυρίσεις στο currency τα δολλάρια ως primary μονο έτσι θα τραβήξει τα δολάρια χωρίς επιπλέον χρεώσεις

Μπερδευει το πραγμα.

Πριν κανω την αλλαγη φιλη μου ειχε περασει στο balance δολλαρια και οτι αγορες εκανα απο το ebay σε δολλαρια μου τα τραβαγε απο εκει (δε γινοταν και αλλιως λογω cc).Οταν εκανα αγορα σε αλλο νομισμα (πχ aud) παλι τραβαγε απο το balance κανοντας την μετατροπη της ισοτιμιας.

Σκοπος μου ειναι καθε πληρωμη να μπαινε στο αντιστοιχο balance (usd.Gbp,Eur) και καθε αγορα στο αντιστοιχο νομισμα να το τραβαει απο το αντιστοιχο balance.Αν τελειωσει καποιο balance (usd πχ) na τραβαει απο καποιο αλλο κανοντας την μετατροπη της ισοτιμιας.

Ετσι οπως το εκανα δεν  ειμαι οκ?Εννοειται οτι μολις λαβω πληρωμη θα ενημερωσω..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον NikosKallithea (και δεν έχω λόγω να μην τον πιστέψω)

 

Στο πρώτο σκέλος  "καθε πληρωμη να μπαινε στο αντιστοιχο balance (usd.Gbp,Eur)" είσαι ok.

 

Για να πετύχεις όμως το δεύτερο σκέλος "καθε αγορα στο αντιστοιχο νομισμα να το τραβαει απο το αντιστοιχο balance."

θα πρέπει πριν την αγορά να κάνεις primary το αντίστοιχο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι επιφυλακτικος και θα σου πω γιατι.

Φιλη μου περασε οπως προειπα usd στο balance.Primary ηταν το ευρω.Οτι αγορα εκανα σε οποιοδηποτε νομισμα μου το τραβαγε απο το usd balance(η αληθεια ειναι οτι balance δεν ειχα σε αλλο νομισμα και λογω cc δεν μπορουσε να τραβηξει απο την καρτα).

Περιμενω να κανω καμια πωληση ακομη σε gbp να δω αν θα μπει στο balance.Μετα θα κανω μια μικρη αγορα της μιας λιρας να δω απο που θα τραβηξει.

Εκτος αν καποιος ξερει σιγουρα τι παιζει..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...