Προς το περιεχόμενο

Tp Link W9980 ADSL χρήση πολύ αργό wi-fi!!!


themis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά

Πριν 2 μέρες αγόρασα το w9980 τις tp link γιατί ήθελα να γλιτώσω από το κακό zte τις wind και αφού το έκανα εγκατάσταση όπως έδειχνε το βιβλιαράκι και πιάνω σήμα το internet μου φαίνεται ακόμα αργό και σε ταινίες που κατέβασα και σε όλα αργούσε πολύ!! μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω μέσα από το router ώστε να πιάνω μονο adsl και όχι ταυτόχρονα vdsl γιατί δεν έχω vdsl (αργότερα βλέπουμε)μήπως αυτό φταίει και γενικά για να έχω καλο wifi τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω!! επίσης όταν κανεις δημιουργία σύνδεσης που σου λέει username και pass πρέπει να πάρω την wind να μου πει τα δικά τις username και pass όπως είχα κάνει όταν πείρα το zte?? άμα μπορεί και κανεις να βγάλει καμια φωτογραφία με τις ρυθμίσεις θα ήταν καλύτερα!! 

επίσης κάτι που παρατήρησα αφού προσπάθησα να κάνω κάτι ενώ άλλαξα το όνομα του modem να φαίνεται στο δίκτυο με ένα όνομα που του έχω βάλει όταν βάζω το καλώδιο παραμένει όπως ήταν πριν...ξέρει κανεις πως βγαίνει αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.για να μην μπλεκουμε τα πραγματα

για το κομματι της συνδεσης το σεταρεις το ρουτερ σαν Pppoe/llc με vpi 8 vci 35.Λογικα ειναι ετοιμα αυτα και εσυ βαζεις Username/password απο wind>αν δεν δινει στοιχεια η wind τοτε βαζεις κατι τυχαιο ισα να υπαρχει κατι.

στο wireless το κλειδωνεις με wpa2 αν μπορεις ή εστω Wpa +wpa2 και διαλεγεις και ενα καναλι απο 1-11 αλλιως το αφηνεις auto Οπως ειναι.

β.προληπτικα περνας και το τελευταιο firmware.τσεκαρεις α.ταχυτητα συγχρονισμου β.ποσο κατεβαζεις με καλωδιο και γ.ποσο κατεβαζεις με wifi.στις ασυρματες καρτες βαζεις τους τελευταιους drivers και επισης το ρουτερ να μην ειναι πουθενα χωμενο  αλλα καπου που να ειναι οσο γινεται ανοιχτσα γυρω γυρω για να πιανεις καλυτερα σημα.και βεβαια μην ειναι στην αλλη πλευρα του σπιτιου.για το ονομα δεν το καταλαβα το τελευταιο.μαλλον εννοεις οτι αλλαξες to ssid και δεν αλλαξε?κανε τις αλλαγες με καλωδιο πρωτα και μετα μπες wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, εγώ πήρα σήμερα το W9980B (δλδ για ISDN), αλλά δεν συγχρονίζει με τίποτα! Έχω Otenet 24άρα και στην τεχνική τους υποστήριξη λένε ότι επειδή είναι του εμπορίου, δεν μπορούν να με βοηθήσουν! Έχετε καμιά ιδέα; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγώ πήρα σήμερα το W9980B (δλδ για ISDN), αλλά δεν συγχρονίζει με τίποτα! Έχω Otenet 24άρα και στην τεχνική τους υποστήριξη λένε ότι επειδή είναι του εμπορίου, δεν μπορούν να με βοηθήσουν! Έχετε καμιά ιδέα; Ευχαριστώ!

σιγουρεψου οτι ειναι για isdn και οτι εχεις isdn.Θα πρεπε να συγχρονιζει χωρις καν να ρυθμισεις τιποτα.δοκιμασε firmware update να δεις αν θα αλλαξει κατι.κανει προσπαθεια συγχρονισμου ή τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρεψου οτι ειναι για isdn και οτι εχεις isdn.Θα πρεπε να συγχρονιζει χωρις καν να ρυθμισεις τιποτα.δοκιμασε firmware update να δεις αν θα αλλαξει κατι.κανει προσπαθεια συγχρονισμου ή τιποτα?

Είναι για isdn (http://www.tp-link.com/fr-be/products/details/?model=TD-W9980B)

Έχω isdn 100%! (έχω το κλασικό zte τώρα)

Κάνει προσπάθεια για συγχρονισμό, αλλά το λαμπάκι αναβοσβήνει συνέχεια (περίμενα κανά 20λεπτο, το επανεκκίνησα κλπ)

Θα προσπαθήσω firmware update, αν και με το γερμανικό μενού δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μενου δεν αλλαζει στα αγγλικα?κατι θα πρεπει να υπαρχει?αν οχι περνα καποιο Firmware για αγγλικα.αλλιως μετα παμε για καποια ασυμβατοτητα εκτος αν εχει χαλασει ο εξοπλισμος.Ναι ο οτε σου λεει ειναι του εμποριου δεν μπλεκουμε.Κακη επιλογη το Over isdn.Χανεις και σε ταχυτητα.αν εχεις κανεναν που να εχει adsl over isdn να εκανες δοκιμη το ρουτερ σου εκει να δεις αν φταιει αυτο ή οχι τουλαχιστον.αλλιως μετα ή ασυμβατοτητα ή παλιο Firmware.με κανα google translate αλλα ακομα πιο ευκολα με το Manual για το 9980 over pstn που θα ειναι στα αγγλικα θα βρεις την επιλογη για firmware update.


να θελει ρυθμιση οτι θα παιξει adsl και οχι vdsl το θεωρω δυσκολο.απο Default Πρεπει να ειναι και τα 2 αλλα αν θες δες αν εχει καμια επιλογη στο μενου.ρυθμισε το πχ καρφωτα adsl2+ Μηπως αλλαξει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι για αλλαγή γλώσσας δε βλέπω...

 

Βρήκα όμως κάτι πολύ ενδιαφέρον. Στο firmware update (http://www.tp-link.com/en/download/TD-W9980.html#Firmware) υπάρχει μια ένδειξη "(2)Improved the compatibility with ISP OTE in Greece."!!!

 

Το router από πίσω γράφει επακριβώς: TD-W9980B(DE) v1.0

 

Αναρωτιέμαι τώρα αν θα ήταν καλό να προχωρήσω στην αναβάθμιση ή εάν επειδή είναι (DE) το δικό μου, κάπου θα χτυπήσει και θα βγει off...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα δεν θα χτυπησει και ελπιζω να σου κανει και αγγλικο μενου.αλλα ακομα και να χτυπησει ευκαιρεια θα ειναι να παρεις κατι αλλο μετα αφου οπως φαινεται δεν θα παιξει.αλλα κατα 99 τις 100 δεν θα εχεις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...