Προς το περιεχόμενο

LG G2 Downgrade


cookos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω το LG G2 περίπου 2 χρόνια τώρα. Μέχρι την ημέρα που το αναβάθμισα σε Lollipop (το αγόρασα με stock KitKat 4.4) ήταν ένα υπέροχο τηλέφωνο, γρήγορο, χωρίς lag. Δυστυχώς το έκανα upgrade σε Lollipop και από εκείνη την ημέρα συνεχώς καταριέμαι.

Θέλω να το γυρίσω σε 4.4 και είδα στο YouTube κάποια βιντεάκια με τα tools που χρειάζεται (LG Drivers και LG Flash Tool 2014). Στις διαθέσιμες ROM υπάρχουν διάφορες για το D802 μοντέλο (που έχω) χωρίς να ξέρω ποιά είναι η καταλληλη και φοβάμαι μην το κάνω brick το κινητό. Είναι αγορασμένο από Ελλάδα.

 

Βρήκα αυτό εδώ το οποίο έχει 4 Rom για Ευρώπη. Ποιά από όλες; Μπορώ με κάποιο τρόπο να το δώ αυτό στο κινητό;

 

Γενικά είναι εύκολο;Να το δοκιμάσω;  :fear:

 

Κάθε βοήθεια δεκτή από όσους ξέρουν, ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και'γω.......

(με το εν λόγω κινητό)

Έχω ξενερώσει τη ζωη μου.....

Καμία ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το firmware θα το κατεβάσετε από εδώ:

 

http://lg-phone-firmware.com/firmware-Lg+G2-Tutti-36.html

 

Το KitKat είναι οι εκδόσεις V20B μέχρι V20H

 

Μπορείτε να βάλετε Europe Open ή Greece Open. Μόνη προσοχή να μήν βάλετε firmware που λέει 16G σε έκδοση κινητού 32GB και το ανάποδο.

 

To εργαλειο που θα χρησιμοποιήσετε είναι το Lg Flash Tool. Link και οδηγίες:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

 

Για το πώς θα βάλετε τη συσκευή σε Download mode:

http://www.android.gs/enter-download-mode-lg-g2/

 

(Βασικά με σβηστό το κινητό, πατάτε το Volume UP και κρατώντας το πατημένο συνδέετε το USB με την συσκευή και τον υπολογιστή. Κρατάτε πατημένο το Volume UP ως ώτου η συσκευή σας δείξει ότι είναι σε Download Mode)

 

Πρίν κάνετε το οτιδήποτε, σιγουρευτείτε ότι καταλάβατε τις οδηγίες. Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Εφοσον θα κάνετε downgrade, θα πρέπει να επιλέξετε το CSE flash.

 

Eίναι γεγονός ότι η αναβάθμιση σε Lollipop τα έκανε μαντάρα σε πολλές συσκευές πολλών εταιριών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το KitKat είναι οι εκδόσεις V20B μέχρι V20H

 

 

Ευχαριστώ πολύ! Φαντάζομαι πως είναι ίδια έκδοση με μικροαλλαγές (η Η πιο καινούργια) οπότε οποιαδήποτε και να χρησιμοποιήσουμε δε θα έχουμε πρόβλημα, έτσι;

 

Ελπίζω να τα καταφέρω. Ευχαριστώ και πάλι.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτυχία!

Πραγματικά σα να αγόρασα πάλι νέο κινητό...το παλιό μου! Πάει ξανά σ-φ-ε-ν-τ-ο-ν-α! Καμία σχέση με πριν. :wub:  :D

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, ήταν εύκολο τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ροοτ το κινητο σου η οχι ???

 

Aν το "όπως-το-πήρα-από-το-κουτί-του" σου κάνει... ε αυτό! :lol:  :rolleyes:

Η αναβάθμιση σε Lollipop πριν από καιρό έγινε μέσω LG Suite με officialROM, δεν είχα ασχοληθεί με Rom Android παλαιότερα, μόνο με iOS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε και πραγματικά χαίρομαι που επανήλθε γιατί είμουν έτοιμος να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και να σου πω ότι ακόμη και αν το γυρίσεις δεν θα είναι ποτέ όπως παλιά...γιατί μου συνέβη σε μία παλιατζούρα sony του '12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το "όπως-το-πήρα-από-το-κουτί-του" σου κάνει... ε αυτό! :lol: :rolleyes:

Η αναβάθμιση σε Lollipop πριν από καιρό έγινε μέσω LG Suite με officialROM, δεν είχα ασχοληθεί με Rom Android παλαιότερα, μόνο με iOS..

Ευχαριστω πολυ το ιδιο εχω κανει και εγω και τωρα θα κανω αυτο που ειπες εσυ .να φανταστω απο αρχεια δεν εμεινε τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να σου πώ 100% αλλά δεν το νομίζω. Αν το βάλεις στο 4.ΧΧ με το οποίο το αγόρασες πού θα είναι το πρόβλημα; Δεν έχει η κάθε εταιρεία/κατάστημα δική της ROM..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...