Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με mac book pro. Πάει πολύ αργά, κολλάει κτλ


noasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ως windows user θα χρειαστώ τα φώτα σας για το mac book pro της κοπέλας μου το οποίο "ζορίζεται" πλέον αρκετά. Το μόνο που γνωρίζω για το μηχάνημα είναι ότι το πήρε αρχές του 2011 και σύμφωνα με το about this mac έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

OSX version 10.9.5

2.4 GHz Intel Core i5
4GB 1333 MHz DDR3

 

Το θέμα λοιπόν είναι πως η κατάστασή του το καθιστά τελευταία έως και μη-λειτουργικό. Η χρήση είναι office (αρκετά μεγάλα documents λόγω δουλειάς και σπουδών) + internet, skype κτλ αλλά τίποτα παραπάνω.

 

Το μηχάνημα "κολλάει", χρειάζεται να κάνει save σε ότι κάνει ανά 5 λεπτά μιας και μετά από λίγο το πιο πιθανό είναι πως θα χρειαστεί force quit.. κτλ

 

Μετά το boot, πρέπει να περιμένεις λίγο πριν αρχίσεις να το λειτουργείς και σύμφωνα με το activity monitor τα 3,99 GB της RAM είναι ήδη "κατειλημμένα" (δεν γνωρίζω αν έχει να κάνει με το πως δουλεύει το συγκεκριμένο λειτουργικό).

 

Όπως ανέφερα παραπάνω είμαι χρήστης windows αλλά έχω την εντύπωση ότι ένα οποιοδήποτε μηχάνημα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά θα έπρεπε να μπορεί να "σηκώνει" ένα word και ένα browser..

 

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα με συμβουλεύατε να κοιτάξω; Το λειτουργικό που τρέχει είναι αποτέλεσμα 2 updates, εάν έκανα κάτι σε format + clean install θα βοηθούσε ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο στα mac? Το λειτουργικό που τρέχει είναι αντίστοιχο του μηχανήματος; Χρειάζεται κάποιο update/downgrade?

 

Το ανέφερα στη δουλειά, μου είπαν να κοιτάξω πόσο χώρο έχει στο σκληρό. Όταν πάω σπίτι το απόγευμα θα ενημερώσω το post μου.

 

Όποια ιδέα/συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα 4GB μνημη και σίγουρα έναν SSD.. αν δεν μπορεις οικονομικά και τα δυο ξεκίνα απο το δεύτερο..

Το clean install πάντα βοηθάει στην αρχή εως ότου καταλήξει πάλι στο ιδιο σημείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα 4GB μνημη και σίγουρα έναν SSD.. αν δεν μπορεις οικονομικά και τα δυο ξεκίνα απο το δεύτερο..

Το clean install πάντα βοηθάει στην αρχή εως ότου καταλήξει πάλι στο ιδιο σημείο..

 

 

Φταιει η μνήμη για το excel ?  Καλά πήρα με 16 gb εγώ άλλα προβληματίζομαι ιδιαίτερα !

 

 

Κανε κανένα format και από την αρχή όλα 

 

 

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το μηχάνημα ΙΣΩΣ να φοράει ήδη SSD (θα το κοιτάξω και θα σας πω).

Η λύση του hardware update δεν με πείθει.. θέλω να πω.. 8gb RAM για ένα word? Δεν έχει λογική..

 

Είδα ότι και οι δύο μου προτείνετε να κάνω clean install/format. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω επ' αυτού; Ποιά έκδοση του OSX θα μου προτείνατε να βάλω; Το OSX είναι δωρεάν; Κατεβάζω iso και το καίω; Με το office τι γίνεται; (αμφιβάλω αν η κοπέλα μου έχει κρατήσει κάπου serials κτλ)

 

Θενκς και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το μηχάνημα ΙΣΩΣ να φοράει ήδη SSD (θα το κοιτάξω και θα σας πω).

Η λύση του hardware update δεν με πείθει.. θέλω να πω.. 8gb RAM για ένα word? Δεν έχει λογική..

 

Είδα ότι και οι δύο μου προτείνετε να κάνω clean install/format. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω επ' αυτού; Ποιά έκδοση του OSX θα μου προτείνατε να βάλω; Το OSX είναι δωρεάν; Κατεβάζω iso και το καίω; Με το office τι γίνεται; (αμφιβάλω αν η κοπέλα μου έχει κρατήσει κάπου serials κτλ)

 

Θενκς και πάλι!

Ναι πράγματι η λογική "κλωτσάει" σε όλους μας οταν πρέπει να μπει το χέρι στην τσέπη.. :rolleyes:

To γράφεις μόνος σου στο usage φτανει  3.99 και στις μέρες μας δεν αρκεί ενα κακογραμμένο office for mac ώστε να καταστρέψει την μνήμη αλλα κ ενας μονο Safari αρκεί .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πράγματι η λογική "κλωτσάει" σε όλους μας οταν πρέπει να μπει το χέρι στην τσέπη.. :rolleyes:

To γράφεις μόνος σου στο usage φτανει  3.99 και στις μέρες μας δεν αρκεί ενα κακογραμμένο office for mac ώστε να καταστρέψει την μνήμη αλλα κ ενας μονο Safari αρκεί .. :)

 

Δεν είναο οικονομικό το θέμα.. 4gb για ένα browser, ναι, μου φαίνονται (πάρα) πολλά. Πες το αυτό σε mac haters και θα πέσουν να σε φάνε :fear: :fear:

 

3.99gb καταλαμβάνονται πριν ανοίξει οτιδήποτε, θα το ξανακοιτάξω σε λίγο και θα ενημερώσω. Θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα timemachine backup για αρχή για να μην χάσεις αρχεία κτλ. και μετά προχώρα σε οτιδηποτε.

https://www.apple.com/support/macbookpro-videoissues/

Δες απο το παράπνω λινκ αν ανήκει σε αυτά τα μοντελα το δικό σου, αλλιώς κάνεις nvram reset και βλέποντας και κανοντας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ως windows user θα χρειαστώ τα φώτα σας για το mac book pro της κοπέλας μου το οποίο "ζορίζεται" πλέον αρκετά. Το μόνο που γνωρίζω για το μηχάνημα είναι ότι το πήρε αρχές του 2011 και σύμφωνα με το about this mac έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

OSX version 10.9.5

2.4 GHz Intel Core i5

4GB 1333 MHz DDR3

 

Το θέμα λοιπόν είναι πως η κατάστασή του το καθιστά τελευταία έως και μη-λειτουργικό. Η χρήση είναι office (αρκετά μεγάλα documents λόγω δουλειάς και σπουδών) + internet, skype κτλ αλλά τίποτα παραπάνω.

 

Το μηχάνημα "κολλάει", χρειάζεται να κάνει save σε ότι κάνει ανά 5 λεπτά μιας και μετά από λίγο το πιο πιθανό είναι πως θα χρειαστεί force quit.. κτλ

 

Μετά το boot, πρέπει να περιμένεις λίγο πριν αρχίσεις να το λειτουργείς και σύμφωνα με το activity monitor τα 3,99 GB της RAM είναι ήδη "κατειλημμένα" (δεν γνωρίζω αν έχει να κάνει με το πως δουλεύει το συγκεκριμένο λειτουργικό).

 

Όπως ανέφερα παραπάνω είμαι χρήστης windows αλλά έχω την εντύπωση ότι ένα οποιοδήποτε μηχάνημα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά θα έπρεπε να μπορεί να "σηκώνει" ένα word και ένα browser..

 

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα με συμβουλεύατε να κοιτάξω; Το λειτουργικό που τρέχει είναι αποτέλεσμα 2 updates, εάν έκανα κάτι σε format + clean install θα βοηθούσε ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο στα mac? Το λειτουργικό που τρέχει είναι αντίστοιχο του μηχανήματος; Χρειάζεται κάποιο update/downgrade?

 

Το ανέφερα στη δουλειά, μου είπαν να κοιτάξω πόσο χώρο έχει στο σκληρό. Όταν πάω σπίτι το απόγευμα θα ενημερώσω το post μου.

 

Όποια ιδέα/συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

To Μavericks  που έχει μέσα είχε ΠΟΛΥ κακή διαχείρηση μνήμης. Κατεβάστε το El Capitan και κάνε εγκατάσταση θα δει τεράστια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Μavericks  που έχει μέσα είχε ΠΟΛΥ κακή διαχείρηση μνήμης. Κατεβάστε το El Capitan και κάνε εγκατάσταση θα δει τεράστια διαφορά. 

 

Clean install πως κάνω; (ή κάνω restore και καπάκι update σε capitan?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά:

 

Εφόσον η κοπελιά είναι φοιτήτρια, καιρός να μάθει LaTeX. Να σωθεί μια για πάντα, να δεις μετά πως αρχεία χιλιάδων σελίδων και χιλιάδων εικόνων είναι μόλις μερικά kB... Παίρνεις το αρχειάκι σου και το τρέχεις σε ένα άλλο μηχάνημα του 1980 και πάλι έχεις το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς περιπέτειες....

 

Word και κουραφέξαλα...........

 

Κοίτα και το εξής: το έπαθα εγώ με έναν εκτυπωτή/fax hp που έχω. όταν λοιπόν σέρνεται το μηχάνημα, άνοιξε τον activity manager,  να δεις τι τρέχει και τι resources καταλαμβάνει.

 

Εμένα ο οδηγός του εκτυπωτή κατανάλωνε 290% της CPU power, το μηχάνημα σερνόταν, και πύρωνε τρελά. Μόλις αφαιρούσα τον εκτυπωτή από τους printers, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clean install πως κάνω; (ή κάνω restore και καπάκι update σε capitan?)

Μπορείς να το κατεβάσεις από το app store, να φτιάξεις στικάκι usb και να κάνεις clean install. Αν και δε νομίζω ότι χρειάζεται σώνει και καλά, μόνο αν θες να το κάνεις. Και από πάνω μπορείς να το περάσεις μια χαρά θα είναι (απλά ΠΡΙΝ κάνεις αναβάθμιση, πήγαινε στο disk utility και κάνε verify/repair permissions και μετά κάνε αναβάθμιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...