Προς το περιεχόμενο

Είναι το Coil Whine λόγος αντικατάστασης GPU;


Mitsos_The_Great

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Παραγγείλαμε μια MSI R9 390 για PC φίλου και κατά το gaming ακούγεται ο κλασσικός ήχος από το πηνίο.

Αξίζει το τρέξιμο για RMA μιας και:

1) Ο ήχος δεν είναι τόσο αντιληπτός όταν είναι το καπάκι του Case κλειστό (μέχρι τα 100fps που δοκιμάσαμε τουλάχιστον). Αν έχει τα ηχεία ανοιχτά φυσικά δεν ακούγεται τίποτα.

2) Μόνο στα παιχνίδια γίνεται αυτό και στο browsing (scrolling) αλλά στο browsing πραγματικά πρέπει να κολήσεις το αυτί σου στην κάρτα για να το ακούσεις.

 

Ο ήχος είναι αυτός και δεν ακούγεται τόσο δυνατά όπως στο βίντεο

.

Ένα άλλο θέμα που παρατήρησα είναι ότι κολλάει ο sensor από τα VRM 2 μερικές φορές και δείχνει 53 βαθμούς σε load (κάτι που δεν ισχυεί)

Τι να κάνουμε; Να τη στείλουμε για αντικατάσταση ή να την αφήσουμε όπως είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακούγεται coil whine σαφώς και πρέπει να ζητήσεις αλλαγή και ας μην έχεις πρόλβημα εγω αυτο θα έκανα , απο εκει και πέρα δεν ξέρω μηπως ειναι το ίδιο πράγμα σε ολες τις r9 290x αν και μου φαίνεται δύσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον τιτλο περιμενα να κανει το δυπλασιο θοριβο,και εγω αυτο πιστευω πρεπει να πας να την αλαξεις αλλα  ειναι πολλες καρτες που κανουν παρομιο θοριβο μη σου πω και παραπανο  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτηκα. Δημιουργεί πρόβλημα το Coil Whine μελλοντικά; Να μη μπλέκουμε με επιστροφές και έξοδα αποστολής και στο τέλος δεν μας την αλλάξουν γιατί... ακούγεται ελάχιστα (+ ότι πέσαμε σε καλό κομμάτι αφού ο πυρήνας φτάνει τα 1160Mhz χωρίς τάσεις). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coil whine δεν σου δημιουργει καποιο προβλημα μελλοντικα και ουτε επηρεαζει σε κατι την καρτα γραφικων σου στο να την "χαλασει" για να στο πω ετσι προχειρα απλα ακουγεται αυτος ο ενοχλητικος θορυβος
Δυστυχως,δεν ειναι λογος για rma.
Μπορεις ομως αν θες να προσπαθησεις να δεις αμα θα στην αλλαξουν.
Κεγω το εχω το θεμα αυτο με αλλη καρτα και δεν εγινε αντικατασταση.
Επισης υπαρχει μια μικρη περιπτωση στο μελλον να φυγει αυτος ο θορυβος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει ο ανεμιστήρας στο coil whine, μην ακούω ασυναρτησίες πραγματικά. Το coil whine είναι συχνό φαινόμενο σε αρκετές κάρτες γραφικών αλλά και σε τροφοδοτικά. Ωστόσο δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coil whine δεν σου δημιουργει καποιο προβλημα μελλοντικα και ουτε επηρεαζει σε κατι την καρτα γραφικων σου στο να την "χαλασει" για να στο πω ετσι προχειρα απλα ακουγεται αυτος ο ενοχλητικος θορυβος

Δυστυχως,δεν ειναι λογος για rma.

Μπορεις ομως αν θες να προσπαθησεις να δεις αμα θα στην αλλαξουν.

Κεγω το εχω το θεμα αυτο με αλλη καρτα και δεν εγινε αντικατασταση.

Επισης υπαρχει μια μικρη περιπτωση στο μελλον να φυγει αυτος ο θορυβος.

 

Διάβασα ότι με λίγο stressάρισμα (3-4ωρών) σε μερικούς εξαφανίστηκε. Αξίζει να κουράσω τόσο πολύ την κάρτα;

πορεις να αλαξεις fan στην καρτα το ξερω ακουγετε περιεργο αλλα γινετε με cpu fan ή ακομα και με υδροψυξη 

 

 

Δεν έχει να κάνει ο ανεμιστήρας στο coil whine, μην ακούω ασυναρτησίες πραγματικά. Το coil whine είναι συχνό φαινόμενο σε αρκετές κάρτες γραφικών αλλά και σε τροφοδοτικά. Ωστόσο δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.

Σωστά. Απενεργοποίησα εντελώς τα fan από το MSI Afterburner και δεν σταμάτησε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι με λίγο stressάρισμα (3-4ωρών) σε μερικούς εξαφανίστηκε. Αξίζει να κουράσω τόσο πολύ την κάρτα;

 

 

 

Γιατί εαν παίζεις κάτι και ειναι στο 99% η κάρτα δεν κουράζεται; :P

ρίξε και βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι με λίγο stressάρισμα (3-4ωρών) σε μερικούς εξαφανίστηκε. Αξίζει να κουράσω τόσο πολύ την κάρτα;

Δοκιμασε το και βλεπεις.Αλλα μη περιμενεις σιγουρα αποτελεσματα.

Αυτο μπορει να φυγει μετα απο μερες με  stress αλλα μπορει και να μη φυγει και ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το ξεκαθαρίσουμε (για άλλη μια φορά), επειδή το θέμα coil whine το είχαμε τερματίσει πραγματικά στο 9x series topic, θα επαναλάβω πράγματα που είχαμε πει πολλάκις εκεί.

 

Το coil whine δεν αποτελεί απαραίτητα λόγος rma, εκτός αν μιλάμε για θόρυβο=τσίριγμα πραγματικά ενοχλητικό και σε φάση να ακούγεται και όταν παίζεις με headphones. Εκεί προφανώς και πρέπει να επιστραφεί η gpu.

 

Δεν είναι θέμα fan ή υλοποίησης, μπορεί να έχουμε πάρει 10 άτομα την ίδια ακριβώς κάρτα, και στον έναν να μην κανει κυχ, σε άλλον να είναι λίγο γκρινιάρα και σε άλλον να κάνει σαν τουρμπίνα Boeing 747. Τυχαίνει.

 

Η δική μου εμπειρία σε όσες κάρτες έχουν περάσει από τα χεράκια μου ήταν καλή άλλα σε όλες τις περιπτώσεις είχα coil whine.

 

Συνήθως ως πάντα το φαινόμενο αυτό παρατηρείται όταν η gpu πιάνει τρελά frames. Πχ σε εισαγωγές στα games ή σε κάποιο ελαφρύ(πλέον) παιχνίδι όπως κανένα counter strike ή Minecraft. Αν ανοίξετε οποιοδήποτε πρόγραμμα που να δείχνει τα fps, (και όταν έχουμε vsync στο off) βλέπεις κάτι 200+fps σε αυτές τις περιπτώσεις, οπότε η κάρτα στρεσάρεται άρα φυσικό επόμενο είναι να "γκρινιάζει".

 

Το coil whine, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, σε αρκετές περιπτώσεις με ένα καλό stress κάποιων ημερών μπορεί και να εξαφανιστεί εντελώς. Στην δική μου κάρτα σταμάτησε γύρω στους 4 μήνες, λόγω του ότι δεν την ζόριζα και πολύ γενικά.

 

Δεν μπορεί να χαλάσει μια κάρτα από το cw.

 

Είναι πολύ εύκολο επίσης να το περιορίσουμε καθώς οι περισσότεροι να φανταστώ δεν είστε με 144hz monitors, οπότε παίζετε (ή θέλετε να παίζετε) στα 60fps 60hz.

 

Vsync on μέσω του cp της κάρτας, κλειστό στα games, και τέλος το cw.

 

Απλά και ωραία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το ξεκαθαρίσουμε (για άλλη μια φορά), επειδή το θέμα coil whine το είχαμε τερματίσει πραγματικά στο 9x series topic, θα επαναλάβω πράγματα που είχαμε πει πολλάκις εκεί.

 

Το coil whine δεν αποτελεί απαραίτητα λόγος rma, εκτός αν μιλάμε για θόρυβο=τσίριγμα πραγματικά ενοχλητικό και σε φάση να ακούγεται και όταν παίζεις με headphones. Εκεί προφανώς και πρέπει να επιστραφεί η gpu.

 

Δεν είναι θέμα fan ή υλοποίησης, μπορεί να έχουμε πάρει 10 άτομα την ίδια ακριβώς κάρτα, και στον έναν να μην κανει κυχ, σε άλλον να είναι λίγο γκρινιάρα και σε άλλον να κάνει σαν τουρμπίνα Boeing 747. Τυχαίνει.

 

Η δική μου εμπειρία σε όσες κάρτες έχουν περάσει από τα χεράκια μου ήταν καλή άλλα σε όλες τις περιπτώσεις είχα coil whine. Συνήθως ως πάντα το φαινόμενο αυτό παρατηρείται όταν η gpu πιάνει τρελά frames. Πχ σε εισαγωγές στα games. Αν ανοίξετε οποιοδήποτε πρόγραμμα που να δείχνει τα fps, στα intro (και όταν έχουμε vsync στο off) βλέπεις κάτι 200+fps οπότε η κάρτα στρεσάρεται οπότε λογικό να "γκρινιάζει".

 

Το coil whine, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, σε αρκετές περιπτώσεις με ένα καλό stress κάποιων ημερών μπορεί και να εξαφανιστεί εντελώς. Στην δική μου κάρτα σταμάτησε γύρω στους 4 μήνες, λόγω του ότι δεν την ζορίζα και πολύ γενικά.

 

Δεν μπορεί να χαλάσει μια κάρτα από το cw.

Πάντως εδώ που πιάνει τρελά fps ακούγεται κάπως και είναι σπαστικό. Μόλις βάλω cap στα 60fps βγάζει το σκασμό. :P

Σχετικά με το θόρυβο ακούγεται όπως είπα ελάχιστα όταν τη δοκιμάζαμε ακόμα και στα 40-60fps (με χωρίς ήχο και κλειστό το πλαινό καπάκι).

Θα την κρατήσω 2 μέρες να την λιώσω λίγο.

Τουλάχιστον γλυτώνουμε το RMA κάτι είναι και αυτό. :)

post-293763-0-05017300-1444085563_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητσ, και εγώ αν βγάλω το πλαινό καπάκι και στήσω αυτί στην gpu μου σε full load κατάσταση, προφανώς και με cap στα frames, δεν θα είναι άκρα του τάφου σιωπή όλη η φάση.

 

Δεν νομίζω πως έχεις κάποιο σοβαρό θέμα. Mερικές φορές φταίνε και οι drivers υπόψιν. Με έναν driver μπορεί να μην σου κάνει τίποτα, βάζεις κάποια στιγμή τους latest και λε πουλέ.. Coil whine all the way. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές αυτό.

 

Όπως είπες, λιώσε την και βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνωμη που ξεθαβω το θεμα.απλα λογω αναβαθμισης που εκανα σε mobo και επεξεργαστη και εχω θεμα με τον ηχο μου ακουγετε ενας ηχος τσιριχτος σαν coil whine απ τα ηχεια σε ψιλα fps αλλαζει ο ηχος και γενικα αναλογα τα fps διαμορφωνεται..και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση μεσω της mobo να περναει ο ηχος του coil whine απο την καρτα στα ηχεια... Εντωμεταξι με το παλιο mobo ειχα coil whine στην καρτα με το που αλλαξα δεν ακουγεται απο την καρτα πλεον..οποια βοηθεια δεκτη.εχω ψαξει για drivers κτλπ οτι και να βαλω ακουγετε ο ιδιος ηχος ακομα και τα ακουστηκα που συνδεσα στην πισω θυρα τον ιδιο ηχο ακουω

Επεξ/σία από zeus2014
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...