Προς το περιεχόμενο

Υπερθένμανση i5 6600k


tmaestros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!Πριν 3 μερες εφτιαξα το παρακατω συστημα.i5 6600k  3,5ghz--16 giga ram ddr4 στα 2666 mhz.--Μητρικη msi Ζ170Α gaming M5-GPU MSI GTX970--Υδροψυξη cooler master 120 xl.Η συναρμολογιση εγινε στο πλαισιο Θεσσαλονικης στη Βενιζελου.Το λογισμικο μου ειναι win7 ultimate 64 bit.Το θεμα μ ειναι οτι οταν ανεβαζω τον επεξεργαστη στα 4500mhz η θερμοκρασια καθως παιζω Dying Light ξαφνικα μεσα σε 10 λεπτα ανεβαινει απο 70 στους 95 βαθμους στο αποτομο κ μ βγαζει μπλε οθονη.Οταν τον εχω στα 4000 mhz δεν εχω καποιο θεμα, η θερμοκρασια ειναι στα 60-65 στο παιχνιδι!Χωρις over clock η θερμοκρασια ειναι στους 32 βαθμους!Απο το bios της μητρικης ανεβασα μονο τον επεξεργστη...δεν πειραξα τπτ αλο.Τι μπορει να φταει.....??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το auto voltage που δίνουν οι μητρικές είναι πολλές φορές υπερβολικό για τα mhz που ζητάς. Οπότε καλό είναι να το βάζεις εσύ manually

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά.

εαν εχεις αφήσει την τάση στο αυτόματο,απλα ΠΗΔΑΣ τον επεξεργαστή στο overvolting που του κάνει η μητρική ενδεχομένως.

Γύρνα τον σε stock ρολόγια κ αν θες ανέβασμα χρειάζεται υπομονή και διάβασμα στο ιντερνετ.

Δεν ειναι αντε βαζω ενα νουμερο και τα υπολοιπα αυτόματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω πειραξει τπτ απο ταση....μονο τον επεξεργστη ανεβασα!η ταση επειρεαζει την θερμοκρασια του επεξεργστη?

Οταν λεω εγω οτι οι περισσοτεροι ειναι για κλειδωμενους intel παρα για ξεκλειδωτους καποιοι με κοροιδευουν...

 

Πως ανεβαζεις τον επεξεργαστη αγαπητε χωρις να πειραχτουν τα ρευματα και η ταση???Ακομα και Auto να το βαλεις παλι πειραζει τα ρευματα.

 

Ο i5 λοιπον εχει stock ρολογια 3500Mhz και με Turbo boost 3900. Κοινως ειτε εσυ εκανες/κανεις Overclock οτι να ναι ειτε σου κανανε.

 

Καλησπερα παιδια!Πριν 3 μερες εφτιαξα το παρακατω συστημα.i5 6600k  3,5ghz--16 giga ram ddr4 στα 2666 mhz.--Μητρικη msi Ζ170Α gaming M5-GPU MSI GTX970--Υδροψυξη cooler master 120 xl.Η συναρμολογιση εγινε στο πλαισιο Θεσσαλονικης στη Βενιζελου.Το λογισμικο μου ειναι win7 ultimate 64 bit.Το θεμα μ ειναι οτι οταν ανεβαζω τον επεξεργαστη στα 4500mhz η θερμοκρασια καθως παιζω Dying Light ξαφνικα μεσα σε 10 λεπτα ανεβαινει απο 70 στους 95 βαθμους στο αποτομο κ μ βγαζει μπλε οθονη.Οταν τον εχω στα 4000 mhz δεν εχω καποιο θεμα, η θερμοκρασια ειναι στα 60-65 στο παιχνιδι!Χωρις over clock η θερμοκρασια ειναι στους 32 βαθμους!Απο το bios της μητρικης ανεβασα μονο τον επεξεργστη...δεν πειραξα τπτ αλο.Τι μπορει να φταει.....??

Τον επεξεργαστη πως ακριβως τον ανεβαζεις/κανεις Overclock??? Απλα ανεβαζεις την συχνοτητα και αυτο ειναι???Δεν κανεις μετα δοκιμες να δεις τι θερμοκρασιες εχεις??

99% δεν επαρκεί η seidon 120XL.

εκτός κ αν εβαλες τρομερά μεγάλη τάση για το OC.

Βασικα αρκει και με το παραπανω η Seidon για τετοιες συχνοτητες αν δεν ειναι μαπα το κομματι που του εχει τυχει.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αρκει και με το παραπανω η Seidon για τετοιες συχνοτητες αν δεν ειναι μαπα το κομματι που του εχει τυχει.

είχα την εντύπωση γενικότερα οτι η μικρή seidon δεν ειναι πολλά,απλά για να λες οτι έχεις wc.

ίσως να την μπερδεύω με κάποια αλλη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον οι συγχρονοι επεξεργαστες περα απο τα cpu cores εχουν ενσωματώσει  και πυρηνες για gpu. Οποτε συνολικα αυξανεται η εκπεμπόμενη θερμότητα. Δες συνολικά πόσα compute cores εχει ο i5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βαζω το συγκεκριμενο θεμα παει να πει οτι δεν γνωριζω τι πρπει να κανω φιλε μ....!!!οποτε αν μπορεις να βοηθησεις εχει καλως.....


Οταν λεω εγω οτι οι περισσοτεροι ειναι για κλειδωμενους intel παρα για ξεκλειδωτους καποιοι με κοροιδευουν...

 

Πως ανεβαζεις τον επεξεργαστη αγαπητε χωρις να πειραχτουν τα ρευματα και η ταση???Ακομα και Auto να το βαλεις παλι πειραζει τα ρευματα.

 

Ο i5 λοιπον εχει stock ρολογια 3500Mhz και με Turbo boost 3900. Κοινως ειτε εσυ εκανες/κανεις Overclock οτι να ναι ειτε σου κανανε.

 

Τον επεξεργαστη πως ακριβως τον ανεβαζεις/κανεις Overclock??? Απλα ανεβαζεις την συχνοτητα και αυτο ειναι???Δεν κανεις μετα δοκιμες να δεις τι θερμοκρασιες εχεις??


Βασικα αρκει και με το παραπανω η Seidon για τετοιες συχνοτητες αν δεν ειναι μαπα το κομματι που του εχει τυχει.

εγραψα πανω οτι τον δοκιμασα κ μανισιο κ στα 4000 mhz....!τον ανεβασα απο το bios....τα υπολοιπα τα ριθμισε μονο του...αν γνωριζεις ποσο πρπει να τα βαλω εχει καλως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοκ έχει ήδη αρκετή δύναμη ο i5 6600k, αν βαριέσαι την διαδικασία του oc και δεν το χρειάζεσαι κιόλας το αφήνεις για αργότερα, τότε που θα σου χρειαστεί πραγματικά. Χρηστάρα η seidon 120xl είναι 5 βαθμούς πιο ζεστή από h100i, 100% την μπερδεύεις με την μάπα την seidon 120v η οποία όντως είναι μόνο και μόνο για να λες ότι έχεις υδρόψυξη :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για ποια Seidon μιλατε??

 

 

Καλησπερα παιδια!Πριν 3 μερες εφτιαξα το παρακατω συστημα.i5 6600k  3,5ghz--16 giga ram ddr4 στα 2666 mhz.--Μητρικη msi Ζ170Α gaming M5-GPU MSI GTX970--Υδροψυξη cooler master 120 xl.Η συναρμολογιση εγινε στο πλαισιο Θεσσαλονικης στη Βενιζελου.Το λογισμικο μου ειναι win7 ultimate 64 bit.Το θεμα μ ειναι οτι οταν ανεβαζω τον επεξεργαστη στα 4500mhz η θερμοκρασια καθως παιζω Dying Light ξαφνικα μεσα σε 10 λεπτα ανεβαινει απο 70 στους 95 βαθμους στο αποτομο κ μ βγαζει μπλε οθονη.Οταν τον εχω στα 4000 mhz δεν εχω καποιο θεμα, η θερμοκρασια ειναι στα 60-65 στο παιχνιδι!Χωρις over clock η θερμοκρασια ειναι στους 32 βαθμους!Απο το bios της μητρικης ανεβασα μονο τον επεξεργστη...δεν πειραξα τπτ αλο.Τι μπορει να φταει.....??

Αυτη εννοει ο ts

http://www.skroutz.gr/s/5734056/CoolerMaster-Nepton-120XL.html?keyphrase=coolermaster+120xl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για ποια Seidon μιλατε??

 

 

Αυτη εννοει ο ts

http://www.skroutz.gr/s/5734056/CoolerMaster-Nepton-120XL.html?keyphrase=coolermaster+120xl

υπάρχει και τούτη

http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-liquid-cooler/seidon-120xl/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...