Προς το περιεχόμενο

Downloading στη Γερμανία. Είναι παράνομο?


theoritikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν ταξίδι στην Γερμανία για μια εβδομάδα. Προτού πάω όλοι με προειδοποιούσαν να μην κατεβάσω torrents, streamαρω με popcorn time κλπ.

 

Στο ξενοδοχείο που έμενα, το είχε Έλληνας. Ένας από την παρέα που δεν ήξερε για την απαγόρευση πήγε να κατεβάσει με torrent, αλλά το έκοβε ο router. Όταν του εξήγησα τι παίζει, ο ιδιοκτήτης μου είπε οτι ουδέποτε είχε κάποιο πρόβλημα γιατί και αυτός κατεβάζει και streamάρει (όχι βέβαια όπως εμείς οι Έλληνες).

 

Τελικά τι ισχύει με το downloading στην Γερμανία? Ποιο πρωτόκολλο θεωρείται παράνομο, και ποιο νόμιμο?

Επίσης, αν πας να κατεβάσεις κάτι μέσω vpn,πάλι θεωρείσαι παράνομος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[..]Ποιο πρωτόκολλο θεωρείται παράνομο, και ποιο νόμιμο?[..]

Δεν νομιζω πως υπαρχει παρανομο πρωτοκολλο. Θα ναι αστειο και τραγικα δυσλειτουργικο κατι τετοιο.

Το περιεχομενο μπορει να ειναι παρανομο, ειτε ειναι απο http, ειτε απο ftp, ειτε απο torrent(κλπ, κλπ), και σ αυτο πρεπει να εστιασεις, σε συνδυασμο με το ποσο εντοπισιμο ειναι κατι τετοιο εαν γινει ελεγχος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι ισχύει με το downloading στην Γερμανία? Ποιο πρωτόκολλο θεωρείται παράνομο, και ποιο νόμιμο?

Επίσης, αν πας να κατεβάσεις κάτι μέσω vpn,πάλι θεωρείσαι παράνομος?

 

Είναι παράνομα "τα πάντα", εκτός από τα πράγματα που είναι φανερά νόμιμα γιατί πληρώνεις (Spotify, αγοράζεις mp3 και κατεβάζεις, κλπ).

 

Στην πράξη θα σε τσιμπήσουν αν δουλεύεις torrent χωρίς vpn, τα υπόλοιπα είναι σχετικά safe για τεχνικούς λόγους. Και by the way τώρα μεταξύ μας, αυτό που αναρωτιέσαι αν με vpn και νεραϊδόσκονη γίνεσαι νόμιμος μη το πεις παραέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζομαι και γω για Γερμανία(μόνιμα), δε θα την παλέψω χωρίς downloading όμως, βγαίνει και GoT την άνοιξη που θα πάω :P

Γνωστούς που έχω βλέπουν online αλλά δεν είμαι fan του streaming γιατί η ποιότητα είναι μέτρια

Με vpn πόσο σίγουρος μπορεί να είσαι ότι δεν θα σου έρθουν μερικά χιλιάρικα πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδω και κανα πενταμηνο κατεβαζω καμια ταινια μεσω τορρεντ χωρις vpn αλλα δεν το παρακανω,μια ταινια τη βδομαδα για το ρεπο ας πουμε.

Μέχρι τωρα δεν εχει συμβεί κατι.

Ειχα ανησυχήσει και γω με αυτο και τελικα εχω καταληξει απο διαφορες συζητήσεις εδω οτι το upload ειναι αυτο που κυνηγάν οι πάροχοι ενεργα,οποτε κλεινεις το upload και το seeding και μειωνεις τις πιθανοτητες.

Επισης παιζει να σχετιζεται και με το σε πιο κρατιδιο βρισκεσαι στη χωρα.

 

Απ'την αλλη με ενα μεσο μισθο εδω μπορεις να ανταπεξελθεις σε ενα spotify,ενα crunchyroll και ενα netflix και εισαι μια χαρα νομιμος και με ενα σωρο επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

netflix θα έχω σίγουρα, 10€/μήνα δεν είναι τίποτα

Αλλά αν δεν κάνω λάθος, δεν δείχνει σειρές άλλων καναλιών που είναι ongoing(π.χ game of thrones up to date) ενώ ξεχνάς και τις νέες κυκλοφορίες

Επίσης για την ώρα δεν έχει ελληνικά, εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά η κοπέλα μου δεν θα την παλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τα game of thrones walking dead flash και τα λοιπα trending σιριαλ τρεχουν σε κανάλια τυπου pro sieben,τυχαια τα εχω δει γιατι δεν τα παρακολουθω και πολυ,με γερμανικο dub ομως,τα παντα σχεδον ειναι με γερμανικο dub στη τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

netflix θα έχω σίγουρα, 10€/μήνα δεν είναι τίποτα

Αλλά αν δεν κάνω λάθος, δεν δείχνει σειρές άλλων καναλιών που είναι ongoing(π.χ game of thrones up to date) ενώ ξεχνάς και τις νέες κυκλοφορίες

Επίσης για την ώρα δεν έχει ελληνικά, εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά η κοπέλα μου δεν θα την παλέψει

Γιατί ρε συ; Το Family Guy δεν σ'αρέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τα game of thrones walking dead flash και τα λοιπα trending σιριαλ τρεχουν σε κανάλια τυπου pro sieben,τυχαια τα εχω δει γιατι δεν τα παρακολουθω και πολυ,με γερμανικο dub ομως,τα παντα σχεδον ειναι με γερμανικο dub στη τηλεοραση.

 

Ελεύθερο κανάλι είναι αυτό?

Το dub είναι γτπ σε οποιαδήποτε γλώσσα. Για αρχή δε θα μπορώ να παρακολουθήσω στα γερμανικά, αργότερα όμως θα είναι καλή εξάσκηση

 

Γιατί ρε συ; Το Family Guy δεν σ'αρέσει;

 

Δεν έχω τσεκάρει το συγκεκριμένο

Λίγο futurama και southpark(ελάχιστα) που είδα δε με τρέλαναν...επίσης τα περισσότερα jokes είναι σχετικά με american culture/πρόσωπα/γεγονότα και ψιλοξενίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pro7 ελευθερο ναι,εχει ενα σωρο ελευθερα που δειχνουν σειρες,δεν τα ξερω και καλα βεβαια,

αλλα οπως ειπες για μας τους συνηθισμενους σε αγγλικα το γερμανικο dub ειναι γτπ τελειως.Ο συγκατοικος μου τα βλεπει και δεν του φαινεται περιεργο,απολυτως φυσιολογικο θα ελεγα,εμενα μου φαινεται γελειο παντως.

 

στο walking dead τα ζομπια κανουν σα χαλασμενα μοτερακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...