Προς το περιεχόμενο

Χτίσισμο Pc με budget 700€


Pagouras7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθειά σας στο χτίσιμο ενός νέου desktop...

 

Ποσό που διαθέτουμε : 700€

Χρήση υπολογιστή : Browsing και Gaming 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Σκέφτομαι για αυτή.. Ξεχωριστό budget.. Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/6233928/Dell-UltraSharp-U2515H.html?from=autocomplete&keyphrase=dell+ultrasharp+u2515h
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Ιωάννινα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν έχω πρόβλημα
 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί από γνωστό μου

 

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Δεν επιθυμώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απαντησή σου..
Παιχνίδια δεν παίζω πολλά αλλα άμα τύχει να παίξω ενα pro,fifa ή gta.. Πιο πολύ παίζω Football Manager.. Κοιτάω να πάρω Dell γιατί μετά από μια αναζήτηση στο φόρουμ είδα οτι η Dell έχει πολύ καλό after sale support..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η dell έχει απίστευτο after sale support κοίτα καλύτερα σε οθόνη που είναι πιο πολύ για gaming. Οποιο πρόβλημα υπάρξει δεν υπάρχει εταιρία που δεν θα το επιδιορθώσει :)

 

Στα χρήματα αυτά θα πήγαινα σε i5 4460 και h97 ως βάση. Μιας και δεν αναφέρεις κάπου για oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απαντησή σου..

Παιχνίδια δεν παίζω πολλά αλλα άμα τύχει να παίξω ενα pro,fifa ή gta.. Πιο πολύ παίζω Football Manager.. Κοιτάω να πάρω Dell γιατί μετά από μια αναζήτηση στο φόρουμ είδα οτι η Dell έχει πολύ καλό after sale support..

 

Το θέμα είναι να μη το χρειαστείς το after sales support και στη περίπτωση που δεν το χρειαστείς να μη μείνεις με κάτι που δε θα σου κάνει τόσο καλή δουλειά για τη χρήση που θες.Προσωπικά έχω προτείνει πάρα πολλές φορές Dell αλλά πάντα κοιτάω το συνολικό πακέτο της κάθε επιλογής ξεχωριστά, με γνώμονα τη χρήση.Και στα συγκεκριμένα χρήματα δεν νομίζω να τη πρότεινα για αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μη το χρειαστείς το after sales support και στη περίπτωση που δεν το χρειαστείς να μη μείνεις με κάτι που δε θα σου κάνει τόσο καλή δουλειά για τη χρήση που θες.Προσωπικά έχω προτείνει πάρα πολλές φορές Dell αλλά πάντα κοιτάω το συνολικό πακέτο της κάθε επιλογής ξεχωριστά, με γνώμονα τη χρήση.Και στα συγκεκριμένα χρήματα δεν νομίζω να τη πρότεινα για αυτά που λες.

 

Ποια οθόνη μου προτείνεις εσύ στα ίδια περίπου λεφτά.. Αν και παιχνίδια δεν παίζω πάρα πολλά πιο πολύ την θέλω την οθόνη για ταινίες ίντερνετ κτλ και διάβασμα.. Απλά έβαλα και το Gaming για να μου προτείνουν(γιατί δεν έχω ιδέα) κάποια κάρτα γραφικών που να σηκώνει τα παιχνίδια που προείπα σε περίπτωση που παίξω,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οχι δεν είναι πιο καινούρια τεχνολογία.Για να πάρεις μια καλή 27'' 1440p (γιατί η 25'' είναι μικρή όπως και να το δεις) χρειάζεσαι περισσότερα χρήματα και μια 21:9 έχει πλεονέκτημα για ταινίες και κάποια παιχνίδια.Θα χεις και μεγαλύτερο performance hit με qhd αν και εσύ μιλάς κυρίως για ελαφριά παιχνίδια.Σκέψου το και το ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σύστημα (visionstudio.gr) :

 

3432.png

 

Με δεδομένο ότι δεν ασχολείσαι σε βάθος με gaming, δεν υπάρχει λόγος να μπει τεράστιο ποσό σε κάρτα γραφικών, επεξεργαστή. Οπότε σου επέλεξα κάτι μέσα στο μπάτζετ σου που επιτρέπει και.. ρέστα.

 

Αρχικά για κάρτα ήθελα να βάλω μία GTX950 αλλά η τιμή της σε συνδυασμό με τις επιδόσεις της δεν την έκαναν πιο σωστή επιλογή απ'την r7 370.

 

Το σύστημα θα παίζει σχεδόν τα πάντα απ'το σήμερα του gaming σε υψηλές ρυθμίσεις και για τα παιχνίδια που ασχολείσαι (PRO, FIFA, Manager κτλ) θα είναι σε θέση να τα παίζει σε full ρυθμίσεις για τα ~τουλάχιστον~ 3 επόμενα χρόνια.

 

Τα λεφτά που περισσεύουν μπορείς να τα επενδύσεις σε αγορά ενός SSD σκληρού 240GB ή να πάνε στο μπάτζετ ποιοτικής οθόνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...