Προς το περιεχόμενο

Pitney Bowes Limited !!!!!!!!!! PAYPAL !!!!!


cooper1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησα να αγοράσω από το ebay uk και το paypal μου κράτησε 23.86 ευρώ ???? Ξανά προσπάθησα και μου ξανά κράτησε 23.86 Pitney Bowes Limited χωρίς να μπορέσω να αγοράσω το προϊόν έχεις κανείς καμία ιδέα τι είναι το Pitney Bowes Limited και που πήγαν τα χρήματα μου ????

Επεξ/σία από cooper1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είναι μέρος του gsp, στο οποίο ανήκει προφανώς το προϊόν που προσπάθησες να αγοράσεις

http://pages.ebay.com/shipping/globalshipping/buyer-tnc.html

 

Εάν η αγορά του προϊόντος αυτού καθ' αυτού δεν προχώρησε, κάνε ότι μπορείς για να βεβαιωθείς ότι δε θα λογιστικοποιηθεί τελικά η χρέωση.

 

Btw, ever heard of google?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κ τι σημαινει gsp? Στα στοιχεια αγορας υπηρχε η τιμη του αντικειμενου κ τα εξοδα μεταφορας. Που ελεγε οτι θα χρεωθουμε επιπλεον απο την pitney bowes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να αγοράσω από το ebay uk και το paypal μου κράτησε 23.86 ευρώ ???? Ξανά προσπάθησα και μου ξανά κράτησε 23.86 Pitney Bowes Limited χωρίς να μπορέσω να αγοράσω το προϊόν έχεις κανείς καμία ιδέα τι είναι το Pitney Bowes Limited και που πήγαν τα χρήματα μου ????

https://www.paypal-community.com/t5/Disputes-and-claims/I-have-been-charged-18-from-pitney-Bowes-inc/td-p/628337?profile.language=en-gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GSP = Global Shipping Program

Η pitney bowes υποτίθεται είναι εταιρία που περνάει τα δέματα απο τελωνείο απ'οτι κατάλαβα.

Κατι τετοιο. Αλλα η αγορα μου ηταν εντος ΕΕ για αυτο παραξενευτηκα. Αλλα τελικα μου εγινε refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταβατζιλικι τελικα η φαση, απο οτι λενε στο link που εβαλε ο isay...

 

Τελωνειακα εξοδα για ενδοκοινοτικη αγορα και μαλιστα χωρις να αναφερεται στο checkout το "καπελο";

 

Bye bye eBay, I will miss you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που δεν το γραφει στο checkout οντως ειναι νταβατζιλικη. Αλλα σε εμενα εγινε refund. Στο paypal εχει αμεση χρεωση κ αμεση επιστροφη. Βεβαια στην καρτα δεν φανηκε ακομη η επιστροφη, οποτε αναμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια τελωνειακά έξοδα ρε παιδιά? Για αγορές από UK, λειτουργεί απλά ως parcel forward υπηρεσία, ενσωματωμένη στο ebay. Ο πωλητής που υπό άλλες συνθήκες μπορεί να μην ήταν διατεθειμένος να στείλει εξωτερικό, προωθεί το δέμα εκεί και εκείνοι το στέλνουν εξωτερικό. Από εκεί και πέρα, είστε απολύτως σίγουροι ότι το ποσό που χρεωθήκατε δεν αναφερόταν στο "Postage and payments"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεμα ειναι οτι χρωνει η Bowes επιπλεον των εξοδων αποστολης. Οταν κανεις checkout, σου εχει αξια αγορας + αποστολης. Κ οταν πας να πληρωσεις μεσω paypal, δεσμευεται απευθειας το ποσο απο Bowes κ το paypal συνεχιζει να ζηταει το ποσο του checkout (αντικειμενο + αποστολη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, χρεώθηκες παραπάνω από το ποσό που αναφέρεται στη σελίδα "Postage and payments"? Ή μήπως αυτό το ποσό το έσπασε στα 2, ένα σαν κόστος αποστολής του πωλητή, και ένα η αμοιβή της Pitney Bowes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικα η αξια του αντικειμενου μαζι με την αποστολη ηταν 260 ευρω. Βαζω λοιπον 270 στην προπληρωμενη, παταω pay now, με βγαζει στη σελιδα του paypal, οπου απο εκει δεν μπορουσα να ολοκληρωσωτην πληρωμη, επειδη η Bowes ειχε ηδη δεσμευσει 20 ευρω οποτε δεν επαρκουσε το υπολοιπο για την πληρωμη...Βεβαια την ιδια στιγμη μου κανει κ refund αλλα το ποσο θα εμφανιστει μετα απο μερες...Ξαναβαζω αλλα 40 ευρω μεσα για να προχωρησω στην αγορα, μου ξαναδεσμευει αλλα 20 ευρω, αλλα μετα μου εβγαλε μηνυμα για τα capital controls, πραγμα παραξενο μιας κ πριν απο ενα μηνα με ακριβως ιδια διαδικασια ειχα αγορασει απο Γερμανια. Παιρνω τηλ στην εξυπηρετηση της τραπεζας κ μου λεει οτι παιζει ρολο στο πως ειναι δηλωμενος ο πωλητης. Αυτο δεν με πολυ επεισε μιας κ στις 2 περπτωσεις ειχα να κανω με ιδωτη και αγορα ιδιας κατηγοριας αντικειμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...