Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, έχω το speedport entry 2i. Θέλω να το λειτουργήσω σαν απλό modem, διότι έχω άλλο router. Πως μπορώ να το βάλω σε bridge mode?

 

Προσπάθησα να ακολουθήσω τις οδηγίες από το κεφάλαιο 3.2.1 από εδώ:

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/87751345/Speedport+Entry+2i%28V1+0%29MaintenanceManagement_EN.pdf/d05e80e1-847b-453a-9405-c7cbf5328514

 

Όμως τα βήματα που δίνει, δε βρίσκω τις ανάλογες επιλογές.  πχ λέει να πάω στη σελίδα WAN ETHERNET και να πατήσω "create new item".  Εγώ τέτοια επιλογή δε βλέπω.

 

Είμαι σε τελείως λάθος δρόμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

jkoukos ευχαριστώ.

 

Αν το βάλω σε bridge και αμέσως μετά του συνδέσω το TL-WDR3600, θα δουλέψει. ή θέλει κάποιο setup to TL-WDR3600 ? 

 

Μιλάω για πριν περάσω το OpenWRT στο tp-link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπει σε bridge mode, θα πας στη σελίδα Internet > WAN > DSL Connection, κάνοντας την επιλογή στο πεδίο "Type".

 

Στο DSL Connection κάνω μετά "Create New Connection".  Και φτιάχνω αυτό στη φωτογραφία.

 

http://postimg.org/image/vlfmpvyyn/

 

 

Μετά τι κάνω?  Πως του λέω να ενεργοποιήσει και να χρησιμοποιήσει το καινούριο connection?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζοντας σε bridge mode οποιοδήποτε modem/router, δουλεύει ως modem μόνο.

Τώρα πίσω από αυτό μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε κανονικό router (με WAN θύρα) όπως το TL-WDR3600. Φυσικά σε αυτό πρέπει να κάνουμε τις κατάλληλες ρυθμίσεις και να του περάσουμε τα στοιχεία της σύνδεσης (username/password).

Π.χ. αν το αρχικό modem έχει διεύθυνση 192.168.1.1, τότε στο router θα ορίσεις διεύθυνση στη WAN θύρα μία σταθερή στο ίδιο εύρος (π.χ. 192.168.1.10) αλλά αχρησιμοποίητη.

Κατόπιν θα κάνεις τις υπόλοιπες ρυθμίσεις του δικτύου LAN και του WiFi. Το εύρος των διευθύνσεων που θα ορίσεις στον DHCP για το δίκτυο, θα είναι διαφορετικό (π.χ. 192.168.2.0).

 

Bridge mode θα βάλεις την ήδη υπάρχουσα σύνδεση που έχει τώρα (ATM_DSL).

Θα χάσεις την σύνδεση στο Internet και τότε πρέπει να συνδέσεις το router, που θα το έχεις εκ των προτέρων ρυθμισμένο και θα κάνεις επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jkoukos

 

Δε βρήκα τέτοια δυνατότητα.  Όμως έκανα rename το υπάρχων ATM_DSL σε ATM_DSL_default και ονόμασα το δικό μου connection (με το bridge mode) ATM_DSL.  Μετά το έκανα reboot.

 

Θεωρώ ότι το πείραμα απέτυχε, διότι το μηχάνημα ανταποκρίνεται ακριβώς όπως και πρίν.  Συνδέοντε πάνω του to laptop και το android και σερφάρω χωρίς πρόβλημα.  

 

Μήπως να μη παιδεύομαι, να πάω να δώσω 20 ευρώ να αγοράσω ένα modem? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω για να παίξω, αλλά δεν θα μου φαινόταν παράξενο να είναι κλειδωμένη η επιλογή όπως κάνουν και άλλοι πάροχοι με τις δικές τους συσκευές.

Μήπως έχει πουθενά την επιλογή PPPoE Passtrough όπως το άλλο Speedport που δίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή "PPPoE Passtrough" δεν είδα στη σελίδα των connections.

 

Αν δε λύσω σήμερα το πρόβλημα, αύριο κοιτάζω για modem  (http://www.insomnia.gr/topic/590365-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-modem-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-adslvdsl-over-pstn/).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pppoe passthrough υπάρχει στο default connection ATM_DSL, εμφανίζεται αν πατήσεις details. Είναι default ενεργοποιημένο.

Ετσι έχω συνδέσει εγώ το asus ac66u αλλα δε νομίζω οτι έιναι bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αυτές οι εναλλακτικές;

1) Να του βάλω openWRT.

2) Να το αφήσω να παριστάνει το modem/router, αλλά και πάλι από πίσω να έχω το TL-WDR3600 σαν τον κυρίως router που θα χειρίζεται τις δύο γραμμές Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αυτές οι εναλλακτικές;

1) Να του βάλω openWRT.

2) Να το αφήσω να παριστάνει το modem/router, αλλά και πάλι από πίσω να έχω το TL-WDR3600 σαν τον κυρίως router που θα χειρίζεται τις δύο γραμμές Internet.

διπλο nat οποτε διπλα Port forward εκτος αν παιξεις με pppoe passthrough που σου ειπε ο jkoukos

αν ειναι ενεργοποιημενο τοτε θα τον αφησει και με το ρουτερ να κανει δευτερη κληση οπως ειχες πει Jkoukos στο αλλο θεμα ασχετα που και το πρωτο θα ειναι στο ιντερνετ. ???εκτος αν η wind δεν το υποστηριζει αντιθετα με τον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διπλο nat οποτε διπλα Port forward εκτος αν παιξεις με pppoe passthrough που σου ειπε ο jkoukos

αν ειναι ενεργοποιημενο τοτε θα τον αφησει και με το ρουτερ να κανει δευτερη κληση οπως ειχες πει Jkoukos στο αλλο θεμα ασχετα που και το πρωτο θα ειναι στο ιντερνετ. ???εκτος αν η wind δεν το υποστηριζει αντιθετα με τον οτε.

Έχω κάποιες τεχνικές γνώσεις, αλλά δυστυχώς δε καταλαβαίνω από αυτά τι πρέπει να κάνω.  Αν νομίζεις ότι υπάρχει βιώσιμη λύση, μου το λές με διαφορετικά και πιο απλά λόγια? 

 

ΟΤΕ έχω, όχι wind.

 

 

γιατι σε δυσκολευει να το βαλεις bridge?με τον οτε μιλησες και δεν σε βοηθησαν?

Μίλησα 4-5 φορές και τους έστειλα και email.  Οι περισσότεροι τεχνικοί μου λένε ότι δεν είναι αρμοδιότητά τους να δώσουν τέτοιες πληροφορίες.  1-2 προσπάθησαν να με βοηθήσουν, ρωτόντας συναδέλφους.  Προφανώς δεν ξέρανε και δε βγήκε άκρη.  Στην τελευταία επικοινωνία μου είπανε ότι το κάνανε επίσημο αίτημα και ότι κάποιος τεχνικός τους θα με πάρει σήμερα (Τρίτη) τηλέφωνο να με καθοδηγήσει.  Περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι παροχοι ναι δεν δινουν οδηγιες για bridge γιατι θεωρουν οτι κανεις κατι που δεν το υποστηριζουν.

β.αν το pppoe passthrough ειναι ενεργοποιημενο τοτε κανονικα αν το βαλεις στην Wan του router θα πρεπει να μπορει να παιξει κανονικα κανοντας κληση και ας μην το εχεις γυρισει σε bridge.

jkoukos μηπως εχεις το θεμα που τα εχεις γραψει αναλυτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...