Προς το περιεχόμενο

Radeon 6950 max fan speed and -128°C [SOLVED]


GeorgeSmirlis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες έβαλα καινούρια κάρτα στο σύστημα (Msi R6950 2gb gd5 flashed to 6970) ή κάρτα είναι reference αλλά έχει το θέμα του τίτλου. Ο ανεμιστηρας της κανει σαν σκούπα στο 100% και το ccc και το afterburner δεν με αφήνουν να τον ελεξω και να τον κατεβάσω από το 100%, επίσης η θερμοκρασία που δίνει ο αισθητήρας είναι τελείως λάθος με ένδειξη -128°C. Έχω δοκιμάσει να την αλλάξω pcie slot, αλλά πάλι τα ίδια. Drivers εχω τους τελευταίους. Παιδια τα φώτα σας γιατί η καρτα είναι τούμπανο και είναι κρίμα να μείνει στην άκρη. Οποιαδήποτε μοντα θα προσπαθηθει να γινει!

 

Max fan rpm:5827. Προσπαθησα να τον μειώσω με το χέρι και το hwmonitor έγραψε σωστή ενδειξη.

post-339341-0-01115700-1448691953_thumb.jpg

post-339341-0-23877500-1448692010_thumb.jpg

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Χθες έβαλα καινούρια κάρτα στο σύστημα (Msi R6950 2gb gd5 flashed to 6970) ή κάρτα είναι reference αλλά έχει το θέμα του τίτλου. Ο ανεμιστηρας της κανει σαν σκούπα στο 100% και το ccc και το afterburner δεν με αφήνουν να τον ελεξω και να τον κατεβάσω από το 100%, επίσης η θερμοκρασία που δίνει ο αισθητήρας είναι τελείως λάθος με ένδειξη -128°C. Έχω δοκιμάσει να την αλλάξω pcie slot, αλλά πάλι τα ίδια. Drivers εχω τους τελευταίους. Παιδια τα φώτα σας γιατί η καρτα είναι τούμπανο και είναι κρίμα να μείνει στην άκρη. Οποιαδήποτε μοντα θα προσπαθηθει να γινει!

 

Max fan rpm:5827. Προσπαθησα να τον μειώσω με το χέρι και το hwmonitor έγραψε σωστή ενδειξη.

Βλεπω οτι εχει περασμενο bios απο 6970 (βαση της υπογραφης σου , δοκιμασες με stok bios? , εισαι σιγουρος οτι η καρτα πριν την αλλαγη bios δουλευε σωστα? ,επεισης εισαι σιγουρος οτι η καρτα ξεκλειδωνε σε 6970?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάρτα την πήρα Μεταχειρισμένη από τον sheogorath. Την εχω ψάξει και όντως ξεκλειδωνε σε 6970. Με το στοκ δοκίμασε αλλάζοντας το διακοπτακι σε 6950 και πάλι τα ίδια έκανε (νομιζω), θα το ξαναδοκιμασω για καλό καλού.

Τώρα σκέφτομαι να αποσυνδεσω το φανακι από την καρτα και να το συνδέσω με μια μικρή μοντα στην μητρική με 3pin. Έχει μια υποδοχή η μητρική κάτω ακριβώς απο την καρτα την οποία η μητρικη την ελέγχει από 0v έως 12v.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν προς υπεράσπισής μου τον είχα ενημερώσει για τον θόρυβο :P  :ph34r:

 

Προσωπικά πρότεινα να μπει ροοστάτης ή αντίσταση στην 12άρα γραμμή του ανεμιστήρα για να πέσει η τάση και κατα συνέπεια η ταχύτητα. Σε εμένα έδειχνε άλλη θερμοκρασία οπότε είναι όπως κάτσει ο driver.

Η κάρτα δούλευε αρκετό καιρό σαν 6970.

 

Αλλά και η ιδέα για το 3πινο στην μητρική είναι καλή και ελέγχεις και την ταχύτητα με speedfan ;)

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2132396

 

 

http://www.moddiy.com/products/4%252dPin-PWM-Fan-Connector-(Female)-to-4%252dPin-Mini-GPU-Fan-Connector-(Male).html

4-Pin_PWM_Fan_Connector_(Female)_to_4-Pi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν προς υπεράσπισής μου τον είχα ενημερώσει για τον θόρυβο :P :ph34r:

 

Προσωπικά πρότεινα να μπει ροοστάτης ή αντίσταση στην 12άρα γραμμή του ανεμιστήρα για να πέσει η τάση και κατα συνέπεια η ταχύτητα. Σε εμένα έδειχνε άλλη θερμοκρασία οπότε είναι όπως κάτσει ο driver.

Η κάρτα δούλευε αρκετό καιρό σαν 6970.

 

Αλλά και η ιδέα για το 3πινο στην μητρική είναι καλή και ελέγχεις και την ταχύτητα με speedfan ;)

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2132396

Ακριβώς! Θέλω να την κάνω έτσι ώστε να την ελέγχω με το speed fan, νομιζω θα είμαι κομπλέ.

Εντωμεταξύ έστειλα μήνυμα στην msi για το πρόβλημα, θέλω να δω τι θα απαντησουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα αυτο της φωτο!

Θα βάλω καυτή σιλικόνη γύρω από τις ενώσεις και ανάμεσα, ώστε στο μέλλον να μπορώ να την βγάλω και να ξανασυνδεσω το φανακι στην καρτα!

post-339341-0-28578700-1448719306_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδια με την παλια καρτουλα μου (msi 6950 reference ξεκλειδωμενη σε 6970  :cry: )

μεχρι που εσκασε ενα vrm επανω στην καρτα (βασικα οχι ακριβως εσκασε  :devil: ) και αντι να ψοφησει τελειως δουλευε στα 500mhz  :-D

ηταν ο λογος που πηρα την mk26 παντως.κανε την μαγκια με τα καλωδια ναι.και μην σκας,εαν παθει τιποτα καπου πρεπει να εχω μια reference ψυχτρα με φανακι απο asus (αλλα αυτοκολλητα) για να σου δωσω εαν γινει στραβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδια με την παλια καρτουλα μου (msi 6950 reference ξεκλειδωμενη σε 6970  :cry: )

μεχρι που εσκασε ενα vrm επανω στην καρτα (βασικα οχι ακριβως εσκασε  :devil: ) και αντι να ψοφησει τελειως δουλευε στα 500mhz  :-D

Λολ!

 

Σημάδια δεν είχε το pcb? Φωτό έχεις? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε η δουλειά. Την έβαλα, έβαλα το φανακι στο 35% και λειτουργεί τελεια!

Ο αισθητήρας μετά από λίγο gaming και χρήση στο 99% ξεκολησε και τώρα δείχνει κανονική θερμοκρασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε η δουλειά. Την έβαλα, έβαλα το φανακι στο 35% και λειτουργεί τελεια!

Ο αισθητήρας μετά από λίγο gaming και χρήση στο 99% ξεκολησε και τώρα δείχνει κανονική θερμοκρασία.

Αψογα!

 

Δοκίμασε τώρα αν δουλεύει κανονικά με το 4πινο στην κάρτα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, πρώτα θα βεβαιωθώ μέχρι την Κυριακή ότι δουλεύει σωστά και μετά θα την ξαναβάλω όπως ήταν. Τώρα θα φάει ζόρια! Furmark σου ερχομαι!

Επίσης από 100% που έδειχνε τον ανεμιστήρα της καρτας, μαζί με τον αισθητήρα θερμοκρασίας ξεκόλλησε και ο αισθητηρας που ελέγχει το φανακι! Σουπερ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, πρώτα θα βεβαιωθώ μέχρι την Κυριακή ότι δουλεύει σωστά και μετά θα την ξαναβάλω όπως ήταν. Τώρα θα φάει ζόρια! Furmark σου ερχομαι!

Επίσης από 100% που έδειχνε τον ανεμιστήρα της καρτας, μαζί με τον αισθητήρα θερμοκρασίας ξεκόλλησε και ο αισθητηρας που ελέγχει το φανακι! Σουπερ!!!

Αυτό έλεγα με το 4πινο!

 

Κοίτα θερμοκρασίες στο furmark, καμιά κάρτα δεν αντέχει πολύ στους 90+!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασία που ξεκόλλησε ήταν οι 80°C.

Με 35% στο φανακι, όταν παίζω κάτι βαρύ φτάνει τους 92 peak. Γενικώς στο gaming κυμαίνεται από 80 μέχρι 90 βαθμούς με 35% στο φανακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η θερμοκρασία που ξεκόλλησε ήταν οι 80°C.

Με 35% στο φανακι, όταν παίζω κάτι βαρύ φτάνει τους 92 peak. Γενικώς στο gaming κυμαίνεται από 80 μέχρι 90 βαθμούς με 35% στο φανακι

Bαλε παραπανω το φαν ετσω οταν παιζεις προσπαθησε να κρατας θερμοκρασια γυρω στους 80-85 καθολη την διαρκεια gaming , εγω παντως προτεινω αν εχεις σκοπο να κρατησεις την καρτα κοιτα σε καποια aftermarket ψυκτρα , θα δεις μεγαλη διαφορα σε θερμοκρασιες αλλα και σε θορυβο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...