Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ξεκινώ το θέμα μετά από παρότρυνση μελών σε άλλο θέμα, διότι από σήμερα η Number26 ξεκίνησε δραστηριότητες και στην Ελλάδα (όπως και στην Ιταλία, Ιρλανδία, Σλοβακία, Γαλλία και Ισπανία). Βασικά είναι η πρώτη της επέκταση εκτός Γερμανίας και Αυστρίας.

 

 

Τι είναι η Number26; Είναι  μια Γερμανική τραπεζική startup με έδρα το Βερολίνο που προσφέρει τραπεζικές υπηρεσίες με έμφαση στο mobile banking.

 

Τι προσφέρει; Με την εγγραφή στο site (https://number26.eu/gr/)

 

ή μέσω smartphone

 

Android https://play.google.com/store/apps/details?id=de.number26.android&hl=en

iOS https://itunes.apple.com/de/app/number26/id956857223?mt=8

 

 σας ανοίγει κανονικό γερμανικό λογαριασμό με IBAN στην τράπεζα Wirecardbank (https://en.wikipedia.org/wiki/Wirecard) και ο λογαριασμός προστατεύεται από το γερμανικό δημόσιο μέχρι του ποσού των 100.000€.

 

Μετά την  εγγραφή σας θα χρειαστεί να κάνετε επιβεβαίωση των στοιχείων μέσω κάμερας. Πρέπει να έχετε διαβατήριο μαζί σας.

 

Η διαδικασία γίνεται από αυτήν την εταιρεία http://www.idnow.eu/

 

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία θα σας στείλουν μια Mastercard στο σπίτι με την οποία θα μπορείτε να κάνετε τις αγορές και τις αναλήψεις σας. Η κάρτα έχει NFC, αλλά δεν είναι ενεργό.

 

Δεν ξέρω πόσο καιρό κάνει να έρθει η κάρτα στην Ελλάδα, στη Γερμανία μου ήρθε σε 2 εργάσιμες και δωρεάν. Για την Ελλάδα δεν ξέρω να σας γράψω.

 

Η ενεργοποίησή της γίνεται με την εισαγωγή στο site  του αριθμού πελάτη που βρίσκεται επάνω στην κάρτα.

 

Επίσης η κάρτα έχει επάνω το ΙΒΑΝ και το BIC της τράπεζας και είναι eye catching γιατί transparent! Λεπτομέρεια αυτό!

 

Χρεώσεις: Πραγματικά δεν έχει καμία χρέωση! Καμία όμως!

  • Δεν έχει χρεώσεις ανοίγματος και διατήρησης λογαριασμού.
  • Δε χρεώνει για την  έκδοση της κάρτας, ούτε κάποια συνδρομή για την κατοχή.
  • Τα εισερχόμενα και εξερχόμενα εμβάσματα είναι δωρεάν. Τουλάχιστον μέχρι τώρα μπορείς να στείλεις μόνο σε μέλη του SEPA, δηλαδή μέσα στην Ευρώπη ουσιαστικά.
  • Δεν έχει προμήθειες συναλλάγματος, η μετατροπή γίνεται με βάση την ισοτιμία της Mastercard.
  • Δε χρεώνει τις αναλήψεις από τα ATM.
  • Γενικά δε χρεώνει τίποτα (τουλάχιστον μέχρι σήμερα).

Αρνητικά:

  • Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό μόνο με διαβατήριο και τίποτα άλλο. Ούτε δίπλωμα νέου τύπου, ούτε ταυτότητα.
  • Η ταυτοποίηση γίνεται μέσω βιντεοκλήσης και για κάποιους αυτό μπορεί να είναι περίεργο.
  • Η επικοινωνία με το support τους, αλλά και όλες οι σελίδες και τα έγγραφά τους είναι μόνο στα Αγγλικά και τα Γερμανικά.

 

Πως βγάζει λεφτά τότε; Στο site τους γράφουν ότι κερδίζουν από την προμήθεια της Mastercard και από τους τόκους των λογαριασμών μας, που τους κρατούν όλους γιατί αυτή τη στιγμή στη Γερμανία είναι σχεδόν μηδενικοί.

 

Η δική μου εμπειρία:

 

Έχω λογαριασμό στην  Number26 εδώ και αρκετούς μήνες (όταν άνοιγε λογαριασμούς μόνο στη Γερμανία και την Αυστρία).

 

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και ότι γράφουν στο site τους πραγματικά ισχύει. 

 

Προσθέτουν συνεχώς καινούργιες υπηρεσίες, όπως πρόσφατα το Cash26, δηλαδή κατάθεση και ανάληψη χρημάτων από το λογαριασμό μας μέσω του κινητού μας σε συγκεκριμένες αλυσίδες σουπερμάρκετ. Σου βγάζει ένα barcode στο κινητό, το δείχνεις στο Supermarket και δίνεις ή λαμβάνεις τα χρήματα. Δουλεύει, το έχω χρησιμοποιήσει. Βέβαια είναι μόνο για Γερμανία ακόμη. Ελπίζω να έρθει και στην Ελλάδα.

 

 

Κάποιες παραπάνω πληροφορίες:

 

Επειδή στη Γερμανία δεν υπάρχει μεγάλη αποδοχή πιστωτικών καρτών Visa και Mastercard, διότι έχουν μεγάλες προμήθειες, έχουν γράψει ότι θα δώσουν και μια Maestro με NFC δωρεάν μαζί με τη Mastercard μέσα στον Δεκέμβριο. Δε γνωρίζω αν θα τη δώσουν και στην Ελλάδα.

 

Επίσης πριν από λίγες ημέρες έδωσαν δυνατότητα υπερανάληψης μέχρι 2000€ στη Γερμανία, παροχή που απαιτεί πιστωτικό έλεγχο. Δεν ξέρω αν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα, αλλά δεν το νομίζω.

 

EDIT: Έχουν γράψει σε σχόλια σε twitter και facebook, αλλά και στο faq τους ότι θα προσθέσουν αργότερα και savings λογαριασμό, αλλά και δυνατότητα για συνδικαιούχους.

 

Αυτά για αρχή, όποιος έχει κάποια απορία ή αν έχω ξεχάσει κάτι ας το γράψει να το προσθέσω.

 

ΔΕΥΤΕΡΟ EDIT: Από 16 Απριλίου 2016 και μετά, η Number26 σταμάτησε να δέχεται εγγραφές νέων πελατών εκτός κατοίκων Γερμανίας & Αυστρίας.

 

Όποιος προσπαθήσει να ανοίξει account στη Ν26 τώρα με δηλωμένη χώρα Ελλάδα λαμβάνει το παρακάτω e-mail:

"Thanks for your interest in signing up for a new NUMBER26 account!
 
We're temporarily backed-up in the opening of new accounts in your country. But we've added you to our wait list and will send you another email as soon as we have a further update. We very much appreciate your understanding in the meantime.
 
With best regards from Berlin,
Your NUMBER26 Team"

 

Thanks σε billdanos και theopan για τις πληροφορίες. 

 

FAQ

 

To faq βρίσκεται εδώ https://number26.eu/support/

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Και κάτι τελευταίο, αλλά αρκετά σημαντικό στην εποχή που ζούμε. Έχουν άπειρες κενές θέσεις εργασίας σε πολλούς τομείς. Αν κάποιος ψάχνει για δουλειά στο Βερολίνο ας ρίξει μια ματιά https://number26.de/jobs/

Επεξ/σία από paredwse
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Μετά την  εγγραφή σας θα χρειαστεί να κάνετε επιβεβαίωση των στοιχείων μέσω κάμερας. Πρέπει να έχετε διαβατήριο μαζί σας.

Σίγουρα? Δεν κάνει η ταυτότητα?

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Πολυ ενδιαφερον προταση για να αποφυγουμε τα cc.

2 ερωτησεις.

Η εξακριβοση στοιχειων γινεται μονο με διαβατηριο η μπορεις και με την ταυτοτητα λογο eu?

Επισης θα υπαρχουν σημεια να κανεις καταθεση στο λογαριασμο απο Ελλαδα η μονο με μεταφορα με e-banking γιατι λογω cc μπορει και να τρωμε ακυρο(δεν εχω ενημερωθει τι εχει αλλαξει τελευταια με την μεταφορα χρηματων προς το εξωτερικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα? Δεν κάνει η ταυτότητα?

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση

 

 

Καλησπερα.Πολυ ενδιαφερον προταση για να αποφυγουμε τα cc.

2 ερωτησεις.

Η εξακριβοση στοιχειων γινεται μονο με διαβατηριο η μπορεις και με την ταυτοτητα λογο eu?

Επισης θα υπαρχουν σημεια να κανεις καταθεση στο λογαριασμο απο Ελλαδα η μονο με μεταφορα με e-banking γιατι λογω cc μπορει και να τρωμε ακυρο(δεν εχω ενημερωθει τι εχει αλλαξει τελευταια με την μεταφορα χρηματων προς το εξωτερικο).

 

Εμένα μου ζήτησαν διαβατήριο και νομίζω ότι ακόμη αυτό ισχύει.

 

Η εξακρίβωση γίνεται μέσω βίντεο από ειδική εταιρεία και τα έγγραφα ταυτοποίησης πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις.

 

Στη Γερμανία μπορείς να κάνεις ταυτοποίηση και στο ταχυδρομείο, σε άλλες χώρες δεν ισχύει αυτό. 

 

Στο faq τους γράφουν αυτό:

 

How does the identity verification via video call work?
In order to verify your identity via video call, log into your NUMBER26 mobile app or your NUMBER26 online banking and click on ‘Verify your identity’. Your video call starts after you accept the terms and conditions of our verification provider IDnow in the time between 8 a.m. and 12 p.m. Don’t forget to have your passport or identity card with you.
 
Το θέμα είναι ότι η ελληνική ταυτότητα είναι τραγική και υπάρχει περίπτωση να μην τη δέχονται. Εμένα πριν από μήνες μου ζήτησαν διαβατήριο.
 
Μεταφορά χρημάτων μπορείς να κάνεις μέσω εμβάσματος και μέχρι 500€ το μήνα από ελληνική τράπεζα.
 
Ίσως αργότερα δώσουν το Cash26 και στην Ελλάδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν πριν μερικές ώρες προσπάθησα να επιβεβαιώσω τον λογαριασμό μου, αλλά απέτυχε. πρέπει να έχει θέμα το σύστημα τους καθώς το sms με τον pin κωδικό δεν έφτασε ποτέ και μου είπαν να δοκιμάσω ξανά αύριο
 
στο video chat ζητούν να τους πεις το email σου (αυτό που έκανες εγγραφή)
μετά σου λέει να κοιτάξεις στην κάμερα του κινητού για μια φωτογραφία
στη συνέχεια ο υπάλληλος σου λέει οτι θα ανοίξει την μπροστινή κάμερα του κινητού σου και σου ζητάει να το κρατήσεις απέναντι από το διαβατήριο ταυτόχρονα και στις δυο σελίδες (2-3)
μετά σου λέει να φέρεις πιο κοντά το κινητό στην υπογραφή της 3 σελίδας και έπειτα σου ενεργοποιεί το φλας λέγοντας σου να κουνήσεις το διαβατήριο στη 2 σελίδα ώστε να καταγραφεί η λωρίδα γνησιότητας στην κάμερα.
ύστερα επαναφέρει την μπροστινή κάμερα και σου λέει να πεις το αριθμό του διαβατηρίου.
και τέλος εδώ είναι που κόλλησε σε εμένα, σου εμφανίζετε μια ειδική φόρμα και σου λέει να πληκτρολογήσεις τον κωδικό που έρχεται με sms. σε εμένα δεν ήρθε ποτέ και μου είπε να δοκιμάσω ξανά αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις μόνο την κάρτα και όχι IBAN, ουσιαστικά ισοδυναμεί με το να βγάλεις κάρτα από το site της mywirecard;

 

Βασικά το να έχεις IBAN προστατεύει τα χρήματά σου από πιθανό κίνδυνο. Επίσης η number26 δεν έχει προμήθειες, ενώ η wirecard έχει. 

 

Πάντως η τράπεζα πίσω από την startup είναι η Wirecard Bank AG που εκδίδει και την mywirecard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν πριν μερικές ώρες προσπάθησα να επιβεβαιώσω τον λογαριασμό μου, αλλά απέτυχε. πρέπει να έχει θέμα το σύστημα τους καθώς το sms με τον pin κωδικό δεν έφτασε ποτέ και μου είπαν να δοκιμάσω ξανά αύριο

 

στο video chat ζητούν να τους πεις το email σου (αυτό που έκανες εγγραφή)

μετά σου λέει να κοιτάξεις στην κάμερα του κινητού για μια φωτογραφία

στη συνέχεια ο υπάλληλος σου λέει οτι θα ανοίξει την μπροστινή κάμερα του κινητού σου και σου ζητάει να το κρατήσεις απέναντι από το διαβατήριο ταυτόχρονα και στις δυο σελίδες (2-3)

μετά σου λέει να φέρεις πιο κοντά το κινητό στην υπογραφή της 3 σελίδας και έπειτα σου ενεργοποιεί το φλας λέγοντας σου να κουνήσεις το διαβατήριο στη 2 σελίδα ώστε να καταγραφεί η λωρίδα γνησιότητας στην κάμερα.

ύστερα επαναφέρει την μπροστινή κάμερα και σου λέει να πεις το αριθμό του διαβατηρίου.

και τέλος εδώ είναι που κόλλησε σε εμένα, σου εμφανίζετε μια ειδική φόρμα και σου λέει να πληκτρολογήσεις τον κωδικό που έρχεται με sms. σε εμένα δεν ήρθε ποτέ και μου είπε να δοκιμάσω ξανά αύριο.

να υποθεσω τα video τα κρατανε στο αρχειο τους #notgood :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω τα video τα κρατανε στο αρχειο τους #notgood :-/

 

ε κάτσε, με κάποιο τρόπο πρέπει να καλύψουν και τα νότα τους.

εσύ αν είχες τέτοια υπηρεσία θα άφηνες τον οποιοδήποτε να κάνει λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε κάτσε, με κάποιο τρόπο πρέπει να καλύψουν και τα νότα τους.

εσύ αν είχες τέτοια υπηρεσία θα άφηνες τον οποιοδήποτε να κάνει λογαριασμό.

και η LeuPay τα καλυπτει με το verification αλλα δε σε βαζει να κανεις τον καραγκιοζη μπροστα στη καμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία γίνεται από αυτή την εταιρεία 

http://www.idnow.eu/

 

Τα video δεν ξέρω αν τα κρατούν, αλλά μου ακούγεται λογικό. Είναι τράπεζα και μάλιστα γερμανική, οπότε πρέπει να τηρεί τους κανονισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...