Προς το περιεχόμενο

Mini Review Philips BDM4065UC


Nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω βλάβης της U2711 μετά από 4 χρόνια υπηρεσίας, αποφάσισα να αγοράσω νέα οθόνη και κατέληξα στην Philips BDM4065UC, 40' 4κ στα 60ΗΖ.


Πρώτη εντύπωση, 40' είναι πολύς χώρος. Αν δεν έχετε μεγάλο γραφείο θα δυσκολευτείτε. Επίσης στις 40' τα 4Κ ανάλυση είναι απλά τέλεια, δεν υπάρχει καμία δυσκολία στον να διαβάσετε τα γράμματα ή να κάνετε οποια εργασία θέλετε.


Καταρχήν τα 60ΗΖ στα 4Κ είναι εφικτό μόνο με χρήση DP θύρας, με HDMI λόγω προτύπου 1.4 δεν ξεπερνά τα 30ΗΖ, και δυστυχώς από τα 30ΗΖ στα 60ΗΖ η διαφορά είναι ορατή. Σημείωση εδώ, αν δεν σας φτάνει το καλώδιο που δίνει η οθόνη μαζί θα δυσκολευτείτε να βρείτε μεγάλο καλώδιο χωρίς να δώσετε αρκετά χρήματα. Επίσης θα πρέπει να το υποστηρίζει και η κάρτα γραφικών( η 970 βρίσκει την ανάλυση, δεν ξέρω για άλλες κάρτες).


Η οθόνη έχει πολλαπλές συνδέσεις και υποστηρίζει Picture in Picture. Δεν υπάρχει TV tuner, οπότε δεν είναι τηλεόραση.


Το panel είναι VA και όχι IPS οπότε αυτό θα θεωρηθεί αρνητικό από κάποιους. Παρόλα αυτά το panel εχει πλήρες sRGB ρύθμιση. Για όσους έχουν colorimeter υπάρχει δυνατότητα για λεπτομερείς ρυθμίσεις σε κάθε κανάλι, χωρίζοντας την οθόνη σε τέταρτα. Εγω πάντως δεν ασχολήθηκα....:)


Όσο αφορά την ποιότητα εικόνας, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Δεν βλέπω καμία ορατή ατέλεια και δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί το Light bleeding Που αναφέρουν άλλοι.


Τώρα από πλευράς ταινιών και παιχνιδιών:


Πολύ καλή εικόνα σε ταινίες λόγω του πολύ καλού μαύρου που έχει. Κανένα πρόβλημα μόνο που δεν υπάρχει πρακτικά 4Κ περιεχόμενο.


Η εικόνα σε παιχνίδια είναι πολύ καλή. Δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα με την συμπεριφορά της οθόνης.


Αυτά για αρχή, οταν γυρίσω σπίτι θα ανεβάσω και εικόνες συγκριτικά με μια 27' που εχω δίπλα της


  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη φιλε! :) Πρεπει να ναι αλλη φαση η 40 ιντσες! Προς τα εκει παει γενικα η αγορα γτ δεν πιστευω καποιος που ειχε 27-29" να παει να παρει οθονη με λιγοτερες ιντσες. Για μενα καλυτερο το VA. Αν ηταν ips θα ειχες χαθει στο glow και το φωτισμενο γκρι αντι για μαυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι 40' για monitor είναι, ιδιαίτερα για παιχνίδια, μια τελείως διαφορετική ιστορία, ακόμα κι αν είχες 27' παλιότερα.Το VA panel το είχα και παλιότερα όταν είχα πάρει μια LG 24' το 2005( η πρώτη LCD οθόνη κάτω από 1000 ευρώ σε αυτό το μέγεθος :) ), οπότε ήξερα τι έπαιρνα. 

Βεβαια στα 4Κ αρχίζει να φαίνεται τι μηχάνημα έχεις, θέλει πολλά ευρώ για κάρτα-κάρτες γραφικών. Η 970 λόγω 3,5GB μνήμης είναι οριακή και μάλλον χρειάζεται 2η σε SLI, αλλά δύσκολα δίνω άλλα 400 ευρώ.... Οι νέες κάρτες της ΑΤΙ με 8GB μνήμη ίσως κάνουν καλύτερη δουλειά.

Αυτό που ξέχασα να γράψω είναι ότι το σύστημα στηριξης είναι απλά ανεπαρκές, ίσως σε τηλεόραση να ταιριαζε αλλά σε monitor με τίποτα. Εγώ πήρα ένα στήριγμα τοίχου σε VESA 200 (13 ευρώ από το public) και το σύνδεσα σε ένα σύστημα που έχω φτιάξει στον τοίχο, μαζί με μια 27' σαν δεύτερο monitor. Περισσότερα στις φωτογραφίες που θα ανεβάσω μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-40456-0-03396200-1451310615_thumb.jpgpost-40456-0-37252600-1451310618_thumb.jpg

Και δυο εικόνες από το γραφείο με τις 2 οθόνες πάνω. Η μικρότερη ειναι 27' για να καταλάβετε την διαφορά μεγέθους. Το βιντεο που τρέχει στην 40΄ ειναι 1080π σε 1:1 ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αρχικά είχα προσπαθήσει να πάρω την 34' αλλά η τιμή της LG (το μοντέλο C87 έχει στην Ελλάδα τα ίδια ευρώ με το C97 εξω και 1300ευρώ είναι πολλά λεφτά) και το γεγονός ότι κανένας δεν την έφερνε μετά από 1-2 μήνες προσπάθειας με έκανε να δω και άλλες λύσεις.

Η phillips για την τιμή της (~730 ευρω) δεν είναι φτηνή αλλά την θεωρώ τίμια, συν το γεγονός ότι με τα υπόλοιπα από τα 1300 ευρώ θα μπορούσα να αγοράσω μια κάρτα γραφικών αν την χρειαζόμουν.

Επίσης τα 60ΗΖ στα 4Κ είναι ολα τα λεφτά όσο αφορά την ποιότητα εικόνας...

Τελικά θα πρέπει να αποφασίσεις τι σχήμα οθόνης θέλεις και να προχωρήσεις ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η c97 παίζει στα 760 σε έκδοση χωρις thunderbolt ( που δεν με ενδιαφέρει ).

Περιμένω να  δω που θα τιμολογηθουν και οι καινούριες μιας και έχει ces σε λίγες μέρες και μετά θα κινηθώ.

Κολλάω για 4k γιατί θέλω πολλά λεφτά σε gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gtx 760 Όπως καταλαβαίνεις δεν τραβάει. Όσο για τις απαιτήσεις όχι δεν είναι ίδιες γιατί είναι πολύ περισσότερα τα pixel σε 4k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα σχεδον ίδιες :)

Ναι πράγματι μαλλον θα είναι μικρή και για τις δύο οθόνες-αναλύσεις κυρίως λογω μνήμης. Το GTA V που γράφει πόση Video Ram χρειάζεται, θέλει στα 4Κ, χωρίς να κόψεις πράγματα, περίπου 3,5-3,7GB από την κάρτα γραφικών. Οπότε ότι με μνήμη λιγότερη από 4GB θα έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμίσεις στα γραφικά όταν παίζεις ένα παιχνίδι είναι στο normal-high και περίπου σε τι fps παίζεις; Πληροφοριακά ρωτάω για να δω τη συμπεριφορά της 970 σε 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

η c97 παίζει στα 760 σε έκδοση χωρις thunderbolt ( που δεν με ενδιαφέρει ).

Περιμένω να  δω που θα τιμολογηθουν και οι καινούριες μιας και έχει ces σε λίγες μέρες και μετά θα κινηθώ.

Κολλάω για 4k γιατί θέλω πολλά λεφτά σε gpu.

 

μονο που η LG c997 δεν ειναι full 4K , εχει αναλυση   3440x1440 , ενω η philips 3840x2160.

 

Φιλε Νικο μετα απο τοσο καιρο με την οθονη πια ειναι η γνωμη σου? σκεφτομαι να την παρω, μιας και εγω μια 980ΤΙ , οποτε απο θεμα καρτας δεν νομιζω να εχω προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...