Προς το περιεχόμενο

Κριτική ACER E5-572G-39PZ


8anos8888

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφω εδώ ότι έγραψα και στη αξιολόγηση scroutz:

 

3 μήνες χρήση, here we go:

Θετικά: Το πήρα 482 ευρώ, ο επεξεργαστής είναι αρκετά γρήγορος, 1tb αρκετά γρήγορος για σκληρός, η μπαταρία βγαίνει με ευκολία, είναι απροσδόκητα καλή (1.5-2 ώρες με παιχνίδια, 3-4 χωρίς ,με φωτισμό στο 3/9), μεγάλο κουμπί enter, numpad, vga & hdmi port, dvd rw. Οι drivers της acer αποδείκτηκαν μια χαρά μετά τη δεύτερη δοκιμή (είχα ένα μικροπρόβλημα με το μινιjack). Τα ηχεία και η κάμερα είναι αξιοπρεπές. Wifi είναι παρόμοια με ένα stickaky των 10 ευρώ, μέσα από τοίχο στα 2 μέτρα 3 γραμμές.

Αρνητικά: Η οθόνη κάνει τη δουλεία της, αυτό και μόνο, γενικά είμαι ευχαριστημένος, απλά, την επόμενη φορά FHD(1920X1080) και matte, το χειρότερο μειονέκτημα μου προσωπικά είναι το HD(1336X768). 
Η gpu είναι αρκετά γρήγορη, ξεπερνώντας τις προσδοκίες μου στην αρχή, βέβαια ΈΧΕΙ δυστηχώς κάποια προβλήματα με το csgo που ήταν και ο λόγος που αγόρασα λαπτοπ με gpu, τρέχει στα 45-50 fps με κάποια spikes στα max με FHD, αναγκάζωντας με να ρίχνω τα γραφικά πράγμα που δεν το ήθελα... 
Παίζει αξιοπρεπώς κάποια άλλα παιχνίδια (dirt rally 60+ σε high , gtav 15-25 fps σε medium,coh2 20-30 fps σε medium) όλα με τη HD της built-in οθόνης. Η ίδια απόδοση αντίστοιχα σε άλλη οθόνη με FHD απλά low τα γραφικά. 
Λοιπόν το touchpad και το shift key είναι απαίσια, το touch δεν έχει ξεχωριστώ click και το έχει μαζί με την αφή, με αποτέλεσμα να πατάω αριστερό και να πατιέται κάτι άλλο ή να διπλοπατιέται. Το shift key απλά πολύ μικρό, η φάση είναι ότι το δεξί shift key είναι κανονικού μεγέθους, πφφφ. Το μικρόφωνο είναι κακής ποιότητας, δεν ακούγετε σχεδόν τίποτα.

Λίγα λόγια: Είναι ότι πιο budget, value for money μπορούσα να πάρω για τη χρήση που το ήθελα, 
για να ανέβεις σε καλύτερο επεξεργαστή/gpu πρέπει να δώσεις 800+, τώρα για τη ανάλυση της οθόνης το ήξερα και δεν με ένοιαζε γιατί δουλεύω σε εξωτερική. Πέρα από τη gpu και το csgo, είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν εχουν βαλει απο κατω ενα πλαστικο να ανοιγει,πρεπει να το ξυλωσεις ολο και για τις πιο απλες δουλειες.

Στα παιχνιδια λογω της δυνατουτσικης καρτας και της αναλυσης,τα παιζει αξιοπρεπως και σε καλα επιπεδα γραφικων.

Οντως για να πας σε κατι δυνατοτερο θες σχεδον τα διπλασια χρηματα.

Και απο θερμοκρασιες τα παει καλουτσικα.

Σε gaming περιπου σtα 70-75 cpu,60-65 gpu.

Εναν ssd θελει μονο.

Απο ποιοτητα κατασκευης ,φαινεται στο dvd το οποιο φαινεται φθηνιαρικο.

Επισης αυτο το touchpad ,μεγαλο fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε θανο ,

 

δεν θελω να υπονοησω οτι το φορητο δεν ειναι καλο/γρηγορο και λοιπα..αλλα πρεπει να ειχες μηχανημα 20ετιας για να λες 

 

1. τον i3 4000m γρηγορο..γρηγορο σε σχεση με τι ? :)

 

2. τον 1ΤΒ γρηγορο..που 99.999% θα ειναι στις 5400 :)

 

3. την gpu γρηγορη...

 

Οσο για τα παιχνιδια , θα γραψω αυτο που ειχα γραψει καποτε ..αν σε φορητο δεν δεις στην καρτα γραφικων τα τρια παρακατω γραμματα ..δεν τραβαει..

 

G T X

 

εμφαση στο bold

 

επισης τα μοντελα ειναι παραπλανητικα για πολυ κοσμο..

 

π.χ. η gtx 660m ειναι ας πουμε κλασεις ανωτερη απο κατι GT740/840/940....

 

και τελος πρεπει να τεσταρεις την καρτα στην οθονη του συστηματος και οχι σε εξωτερικες οθονες με μεγαλυτερες αναλυσεις.

Για την οθονη του συστηματος την μελετησανε και την βαλανε..οχι για κατι αλλο :)

 

Κατα τα αλλα καλοριζικο και καλοδουλευτο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις γράψε την άποψη σου και εδώ http://www.insomnia.gr/topic/593541-feedback-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE/?do=findComment&comment=54510256όπου προσπαθούμε να συγκεντρώσουμε πληροφορίες, μιας και παίζει ακόμη στην αγορά το συγκεκριμένο λάπτοπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο αρνητικό είναι ότι πρέπει να πάρεις την μητρική αγκαλιά ακόμα και για αναβάθμιση ραμ και δίσκου.

Ναι για τη ram, για το δίσκο από ότι κατάλαβα ανοίγεις το λαπτοπ μόνο.

 

 

Φιλε θανο ,

 

δεν θελω να υπονοησω οτι το φορητο δεν ειναι καλο/γρηγορο και λοιπα..αλλα πρεπει να ειχες μηχανημα 20ετιας για να λες 

 

1. τον i3 4000m γρηγορο..γρηγορο σε σχεση με τι ? :)

 

2. τον 1ΤΒ γρηγορο..που 99.999% θα ειναι στις 5400 :)

 

3. την gpu γρηγορη...

Σε σχέση με το desktop μου, που είχε e8200, επίσης τη γενικότερη μου εμπειρία για γενικά πόσο γρήγορα μπορεί να κάνει κάποια πράγματα και ο συγκεκριμένος τα κάνει. Το ίδιο για το hd, θεωρώ πολύ γρήγορο έναν σκληρό που κάνει 20 secs να ανοίξει το λαπτοπ. Gpu ανάλυσα και σε fps/γραφικά τι μπορεί να κάνει, το να τρέχει gtav σε 25 fps όταν η gpu  μου (hd4850) δεν το ανοίγει καν λόγω directx 10 τη θεωρώ γρήγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...