Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια πρόχειρη αναζήτηση και παίρνοντας την ιδέα από το thread για περπάτημα, ας βρεθούμε εδώ όλοι οι δρομείς - μικροί και μεγάλοι.

 

Λοιπόν; Πόσοι από εσάς τρέχετε; σε τι βαθμό; με τι ρυθμό; και πόσα χρόνια; Εξοπλισμό;

 

Ας ξεκινήσω εγώ.. Τρέχω σχεδόν 2 χρόνια. Σε παραλία Θεσσαλονίκης, Αρετσού και Χαλκιδική τα καλοκαίρια..

Γύρω στις 4-5 φορές / εβδομάδα από 6-8 χιλιόμετρα..

 

Από εξοπλισμό χρησιμοποιώ adidas energy boost για παπούτσια καθώς και Vivoactive για tracking & παρακολούθηση..

Ο ρυθμός μου είναι χαλαρός 5:45-6:10 σ'αυτα τα χιλιόμετρα με καλύτερο χρόνο 25:05 τα 5 χιλιόμετρα..

 

Επόμενος :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρέχω περίπου 2 με 2.5 χρόνια. Τρέχω συνήθως σχεδόν κάθε μέρα. Άλλες φορές 3 χλμ απλά για ζέσταμα και άλλες φορές 5 χλμ και μετά λίγα βαράκια και ασκήσεις/διατάσεις και άλλες φορές.

Καλύτερος μου χρόνος για τα 5 χλμ είναι τα 22:15 και για τα 10χλμ στα 46:45 (βέβαια, μετά είμαι πτώμα).

 

Εγώ έχω κάποια sport addidas παπούτσια, νερό και ακουστικά για μουσική για να ξεχνιέμαι.

 

Φοβερή εμπειρία: Τρέξιμο στις 6 το πρωί όταν ακόμα είναι σκοτάδι σε πάρκο-άλσος (στο εξωτερικό) με -2 βαθμούς με σκούφο και ακουστικά. Επιστροφή για μπάνιο, πρωινό και μετά δουλειά! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά, ξέχασα το mp3 ως υπεραπαραίτητο αξεσουαρ - εκτός αν τρέχεις δίπλα στη θάλασσα, πρωι, που προτιμάς να ακούς το κυματάκι ;)

 

Εγώ τελευταία -προσπαθώ- να τρέχω 8 η ώρα εδώ Καλαμαριά Αρετσού..μετά σπίτι μπάνιο και έτοιμος για δουλειά με φουλ ενέργεια..Δε συγκρίνεται το πρωινό τρέξιμο με τίποτα άλλο..Αν σηκωθείς από το κρεβάτι και ντυθείς, τελειώσε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω  να ρωτήσω όλους αυτούς που ασχολούνται με τον μαραθώνιο για χρόνια ολόκληρα
και τρέχουν ατελείωτα χιλιόμετρα πόσα σκευάσματα συμπληρωμάτων διατροφής έχουν καταναλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, σειρα μου, ωραιο θεματακι,

 

τρεχω απο τελος μαη, εχασα γρηγορα γρηγορα 20 κιλα μεχρι σεπτεμβρη, ξυπναω αργα ομως και δεν ειμαι πρωινος τυπος,

οποτε τρεχω ή βραδυ ή μεσημερι οταν εχω δυνατοτητα τωρα το χειμωνα,

3-4 φορες την εβδομαδα απο 10-12 χλμ την φορα (συνολο 36 πες μαζι με τα 6 που τρεχω για να παω και να γυρισω στο λατιν),

καποιες φορες χωρις σταση, αλλες φορες διαλλειματικη,

χρονοι 5:30 λεπτα το χλμ μεσο ορο

 

παπουτσια kayano, μπλουζα πολυεστερικη nike pro, αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, σειρα μου, ωραιο θεματακι,

 

τρεχω απο τελος μαη, εχασα γρηγορα γρηγορα 20 κιλα μεχρι σεπτεμβρη, ξυπναω αργα ομως και δεν ειμαι πρωινος τυπος,

οποτε τρεχω ή βραδυ ή μεσημερι οταν εχω δυνατοτητα τωρα το χειμωνα,

3-4 φορες την εβδομαδα απο 10-12 χλμ την φορα (συνολο 36 πες μαζι με τα 6 που τρεχω για να παω και να γυρισω στο λατιν),

καποιες φορες χωρις σταση, αλλες φορες διαλλειματικη,

χρονοι 5:30 λεπτα το χλμ μεσο ορο

 

παπουτσια kayano, μπλουζα πολυεστερικη nike pro, αυτα

 

 

Μάλλον πρέπει να πείραζες το χρονόμετρο ή η διαδρομή να ήταν μικρότερη.

 

8 μήνες ενασχόλησης με 20 κιλά παραπάνω από το κανονικό βάρος,αποκλείεται να πιάσεις

τόσα χιλιόμετρα με τέτοιο χρόνο μέσο όρο.

 

Μάλλον όταν σταματούσες στην διαδρομή,σταματούσες και το χρονόμετρο ή έβαλες Φ.Π.Α στα χιλιόμετρα

 

 

Για να χάσεις 5 κιλά τον μήνα επί 4 μήνες σερί,πρέπει να μαμηθείς στα χιλιόμετρα και στο πατιλίκι.

 

Και για να μαμηθείς στα χιλιόμετρα και στο πατιλίκι πρέπει να έχει καρδιά-πνευμόνια και πόδια.

 

Για να έχεις καρδιά-πνευμόνια και πόδια πρέπει να τρέχεις χρόνια ολόκληρα.

 

Άρα;

 

Άρα κάπου δεν μας τα λες καλά

 

Α! Ξέχασα να πω,πως το καλοκαιράκι με 35 βαθμούς όχι 10 χιλιόμετρα δεν κάνεις ,αλλά ούτε 100 μέτρα.

 

Εκτός και αν έτρεχες στις 6 το πρωί που είναι χαμηλή η θερμοκρασία,αλλά και πάλι από τον ύπνο να σηκωθείς

και να πας μαμιόντας αποκλείεται.

 

Υ.Γ.:Οποιος το γνωρίζει το σπορ θα με καταλάβει,οι υπόλοιποι απλά θα μου πουν οτι δεν ξέρω τι λέω

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αρχίσει να τρέχω εδώ και δύο χρόνια, αλλά δυστυχώς όχι με σταθερούς ρυθμούς. Τώρα τελευταία έκανα πιο πολύ ποδήλατο ή συνδυασμό ποδηλάτου με τρέξιμο.

 

Τώρα με τη νέα χρόνια θέλω να ξαναρχίσω δυναμικά και ίσως να συμμετάσχω σε κάποια διαδρομή του κλασσικού μαραθωνίου.

 

Όταν έτρεχα έκανα 8 χιλιόμετρα 3 φορές την εβδομάδα, γύρω στα 50-60 λεπτά.

 

Παπούτσια είχα κάτι Sketchers που είχαν βολέψει πολύ. Τώρα είμαι στην αναζήτηση. Μάλλον βλέπω να παίρνω κάνα Adidas στις εκπτώσεις γιατί δεν παίζουν φράγκα. Κατά τα άλλα ράδιο από κινητό και χρονόμετρο πάλι από κινητό.

 

Για μαραθώνιο πως το βλέπετε; Αν πας όχι για χρόνο, απλά για τη συμμετοχή, είναι 'εύκολο'; Στο μαραθώνιο Θεσσαλονίκης οι χρόνοι ήταν μέχρι και 6 ώρες, ενώ στην Αθήνα έφταναν και τις 8 ώρες. Βέβαια δεν ξέρω αν επιτρέπεται και περπάτημα στο ενδιάμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπούτσια mizuno και asics.Απο εκεί και μετά το χάος.

 

Η επιλογή του κατάλληλου παπουτσιού γίνεται κατόπιν εύρεσης του πρηνισμού

 

Αυτό είτε εμπειρικά είτε από πελματογράφημα.

 

 

Όταν λέμε mizuno και asics εννοούμε την αφρόκρεμα και όχι παπούτσι του 50 ευρου και του 70 ευρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ θέλω  να ρωτήσω όλους αυτούς που ασχολούνται με τον μαραθώνιο για χρόνια ολόκληρα

και τρέχουν ατελείωτα χιλιόμετρα πόσα σκευάσματα συμπληρωμάτων διατροφής έχουν καταναλώσει.

ειδικα οι ερασιτεχνες μαραθωνιοδρομοι δεν χρειαζονται απολυτως τιποτα. ΟΙ επαγγελματιες ειναι αλλο ζητημα αλλα εκει παιζει σε οτιδηποτε αθλημα και να παρεις οποτε δεν το συζηταμε καν. Και σαν τι συμπληρωμα να παρουν? 

 

Μάλλον πρέπει να πείραζες το χρονόμετρο ή η διαδρομή να ήταν μικρότερη.

 

8 μήνες ενασχόλησης με 20 κιλά παραπάνω από το κανονικό βάρος,αποκλείεται να πιάσεις

τόσα χιλιόμετρα με τέτοιο χρόνο μέσο όρο.

 

Μάλλον όταν σταματούσες στην διαδρομή,σταματούσες και το χρονόμετρο ή έβαλες Φ.Π.Α στα χιλιόμετρα

 

 

Για να χάσεις 5 κιλά τον μήνα επί 4 μήνες σερί,πρέπει να μαμηθείς στα χιλιόμετρα και στο πατιλίκι.

 

Και για να μαμηθείς στα χιλιόμετρα και στο πατιλίκι πρέπει να έχει καρδιά-πνευμόνια και πόδια.

 

Για να έχεις καρδιά-πνευμόνια και πόδια πρέπει να τρέχεις χρόνια ολόκληρα.

 

Άρα;

 

Άρα κάπου δεν μας τα λες καλά

 

Α! Ξέχασα να πω,πως το καλοκαιράκι με 35 βαθμούς όχι 10 χιλιόμετρα δεν κάνεις ,αλλά ούτε 100 μέτρα.

 

Εκτός και αν έτρεχες στις 6 το πρωί που είναι χαμηλή η θερμοκρασία,αλλά και πάλι από τον ύπνο να σηκωθείς

και να πας μαμιόντας αποκλείεται.

 

Υ.Γ.:Οποιος το γνωρίζει το σπορ θα με καταλάβει,οι υπόλοιποι απλά θα μου πουν οτι δεν ξέρω τι λέω

προφανως θελω  να πιστευω οτι δεν μιλαω για τον πρωτο καιρο αλλα για τους χρονους που κανει τωρα. Και το καλοκαιρι κανεις 10αρι αλλο που πρεπει να εισαι ηλιθιος και να παιζεις με τις πιθανοτητες να μεινεις στον τοπο για να τρεξεις μεσημερι αλλα ειπε οτι το χειμωνα παει μεσημερι και το καλοκαιρι παει βραδυ γιατι δεν ξυπναει πρωι.

 

Δεν χρειαζεται χρονια ολοκληρα! 1χρονο τρεξιματος ειχα το χιλιαρι στο 3.50 5αρι στο 20 10 στο 40 και κατι ψηλα και ημι στο 1.36! Δεκαδα και 20αδα σε αγωνες βουνου 17 και 23χλμ αντιστοιχα και 2η θεση σε σκυταλη 3χ21χλμ και δε θυμαμαι τι αλλα. Ορεξη να χεις και να κανεις σωστη προπονηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω φιλε.....σας διαβάζω και κουράζομαι......

 

Εγώ είμαι τυπος που παίρνει το ασανσέρ απο το υπόγειο στον πρώτο , και εσείς λέτε ότι τρέχετε 5 χιλιόμετρα καθε μέρα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω καποια φαση που ετρεχα αρκετα ειχα παρατηρησει μεγαλη βελτιωση μερα παρα μερα.Νομιζω ο καλυτερος μου χρονος ηταν 19.30 τα 4 χλμ, μετα το αφησα το τρεξιμο, ηθελα παντως να καταφερω αναλογο χρονο με ενα χιλιομετρο ακομα...Τελειωνα τα 4 εξαντλημενος με το τελευταιο 400αρι σπριντ.

 

Την ικανοποιηση που ενιωθα με το τρεξιμο και τις bodyweight ασκησεις τωρα δεν την ενιωσα με τα βαρη ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άλλη άσκηση η μια άλλη η άλλη! Το αίσθημα που νοιώθω με το τρέξιμο δε το νοιώθω με τα βάρη Όπως επίσης δεν νοιώθω με το τρέξιμο αυτό που νοιώθω με τα βάρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να πείραζες το χρονόμετρο ή η διαδρομή να ήταν μικρότερη.

 

8 μήνες ενασχόλησης με 20 κιλά παραπάνω από το κανονικό βάρος,αποκλείεται να πιάσεις

τόσα χιλιόμετρα με τέτοιο χρόνο μέσο όρο.

 

Μάλλον όταν σταματούσες στην διαδρομή,σταματούσες και το χρονόμετρο ή έβαλες Φ.Π.Α στα χιλιόμετρα

 

 

Για να χάσεις 5 κιλά τον μήνα επί 4 μήνες σερί,πρέπει να μαμηθείς στα χιλιόμετρα και στο πατιλίκι.

 

Και για να μαμηθείς στα χιλιόμετρα και στο πατιλίκι πρέπει να έχει καρδιά-πνευμόνια και πόδια.

 

Για να έχεις καρδιά-πνευμόνια και πόδια πρέπει να τρέχεις χρόνια ολόκληρα.

 

Άρα;

 

Άρα κάπου δεν μας τα λες καλά

 

Α! Ξέχασα να πω,πως το καλοκαιράκι με 35 βαθμούς όχι 10 χιλιόμετρα δεν κάνεις ,αλλά ούτε 100 μέτρα.

 

Εκτός και αν έτρεχες στις 6 το πρωί που είναι χαμηλή η θερμοκρασία,αλλά και πάλι από τον ύπνο να σηκωθείς

και να πας μαμιόντας αποκλείεται.

 

Υ.Γ.:Οποιος το γνωρίζει το σπορ θα με καταλάβει,οι υπόλοιποι απλά θα μου πουν οτι δεν ξέρω τι λέω

κοιτα, καταρχην δεν καταλαβαινω το υφακι, για ποιο λογο να πω ψεματα ας πουμε;

γυμναζομουν παλιοτερα (και ετρεχα σε διαδρομο) σε γυμναστηριο,

αρα πες οτι δεν ημουν τελειως λαπας, αν προσπαθησω να το εξηγησω,

επισης χορευω τα τελευταια 5-6 χρονια, αν παιζει κανενα ρολο αυτο,

5 χρονια παραδοσιακους και απο φετος το γυρισα σε λατιν,

που σιγουρα ειναι πιο απαιτητικο,

τελος, οσο για τα κιλα, προφανως εκοψα κι ενα ολοκληρο γευμα,

το βραδινο δηλαδη το αντικατεστησα με φρουτα, ειδικα καλοκαιρι σουπερ ηταν,

εχεις επιλογες, τωρα τρωω μανταρινια, πορτοκαλια, μηλα και γαλα,

οχι ολα μαζι προφανως, εναλλαξ

 

 

ειδικα οι ερασιτεχνες μαραθωνιοδρομοι δεν χρειαζονται απολυτως τιποτα. ΟΙ επαγγελματιες ειναι αλλο ζητημα αλλα εκει παιζει σε οτιδηποτε αθλημα και να παρεις οποτε δεν το συζηταμε καν. Και σαν τι συμπληρωμα να παρουν? 

 

προφανως θελω  να πιστευω οτι δεν μιλαω για τον πρωτο καιρο αλλα για τους χρονους που κανει τωρα. Και το καλοκαιρι κανεις 10αρι αλλο που πρεπει να εισαι ηλιθιος και να παιζεις με τις πιθανοτητες να μεινεις στον τοπο για να τρεξεις μεσημερι αλλα ειπε οτι το χειμωνα παει μεσημερι και το καλοκαιρι παει βραδυ γιατι δεν ξυπναει πρωι.

 

Δεν χρειαζεται χρονια ολοκληρα! 1χρονο τρεξιματος ειχα το χιλιαρι στο 3.50 5αρι στο 20 10 στο 40 και κατι ψηλα και ημι στο 1.36! Δεκαδα και 20αδα σε αγωνες βουνου 17 και 23χλμ αντιστοιχα και 2η θεση σε σκυταλη 3χ21χλμ και δε θυμαμαι τι αλλα. Ορεξη να χεις και να κανεις σωστη προπονηση!

πολυ σωστο το τελευταιο

 

 

Πωπω φιλε.....σας διαβάζω και κουράζομαι......

 

Εγώ είμαι τυπος που παίρνει το ασανσέρ απο το υπόγειο στον πρώτο , και εσείς λέτε ότι τρέχετε 5 χιλιόμετρα καθε μέρα...

 

ε, ενταξει, η αρχη ειναι το παν κι εγω οταν πρωτοπηγα να τρεξω τον μαη (δεν ειχα χωνεψει καλα καλα το μεσημεριανο),

δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου, βαρυγκομουσα κλπ, πλεον πλησιαζω τα 12χλμ χωρις διακοπη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...