Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με WiFi σε Ubuntu 14.04 LTS. (Solved)


alxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε, πριν μερικές μέρες επανεγκατέστησα τα Ubuntu και χάθηκε μια ρύθμιση που είχα κάνει μόλις τα είχα πρωτοβάλει και είχα θέματα με το wifi. Mου έκανε συνέχεια αποσυνδέσεις από το ασύρματο δίκτυο. Μπήκα από το speedtest να μετρήσω την ταχύτητα και μου κατέβαζε με 1mbps σε 4mbps σύνδεση, ενώ παράλληλα στο laptop της γυναίκας μου και στο iphone 4s που έχω κατέβαζε κανονικά με 3,42-3,45mbps. Tη λύση μου την είχε δώσει κάποιος από το forum των ubuntu όμως κάνουν συντήρηση εδώ και κάποιες μέρες και δε μπορώ να μπώ και να τη βρώ. Μου είχε πεί να ανοίξω το τερματικό και δώσω μια εντολή, έπειτα μου πέταγε έναν κειμενογράφο όπου έβαζα μέσα μια εντολή, αποθήκευσα έκανα restart και όλα ήταν καλά.. Υπόψιν ότι δεν είμαι και πολύ σχετικός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Επεξ/σία από alxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα πες μας πως βλεπει την καρτα σου το lspci και θα το βρουμε εδω :P

Για το τι ειναι το lspci και πολλα αλλα, εχω πει εδω

 

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΆ ΕΊΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΈΒΓΑΛΕ

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 0c)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 PCI Express Root Port (rev 0c)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA Controller [AHCI mode] (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G86M [GeForce 8400M GS] (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)
06:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 01)
07:09.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
07:09.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
07:09.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
07:09.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 12)

ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:MKA5iDyIh3MJ:https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php%3Ff%3D25%26t%3D31879&num=1&hl=el&gl=gr&strip=1&vwsrc=0


Πως λεγόταν το θέμα (ο τίτλος) που είχες ανοίξει στο ubuntu-gr;

ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.

http://webcache.goog...strip=1&vwsrc=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δώσε τη παρακάτω εντολή στο terminal και μετά κάνε reboot:

sudo sh -c 'echo "options iwlwifi 11n_disable=1" >> /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf'

Δίνω την εντολή όπως ακριβώς την έχεις με copy paste, μου ζητάει το password το βάζω αλλά δεν τρέχει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να τρέξει κάτι. Έγινε αυτό που έπρεπε. Τώρα κάνε επανεκκίνηση να δεις άμα δούλεψε.

Δεν δούλεψε, το ίδιο μου κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σκεπτικο που ειπωθηκε παραπανω, βαλε στο /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf

sudo gedit /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf
(αυτο ανοιγει το αρχειο που θες με τον text editor), αυτο

options iwlwifi swcrypto=1
Σωζεις, κλεινεις και επανεκκινεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δούλεψε, το ίδιο μου κάνει..

πως αναιρω αυτη τη εντολη γιατι τωρα δε δουλευει καθολου.....εχω μπει σε αλλο υπολογιστη για να στειλω μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως αναιρω αυτη τη εντολη γιατι τωρα δε δουλευει καθολου.....εχω μπει σε αλλο υπολογιστη για να στειλω μηνυμα

 

Δεν δουλεύει καθόλου το wifi;

 

Άμα θες να αναιρέσεις τη παραπάνω εντολή γράψε όπως λεει ο jim

sudo gedit /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf

και σβήσε εντελώς τη γραμμή

options iwlwifi 11n_disable=1

σώσε το αρχείο και επανεκκίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει καθόλου το wifi;

 

Άμα θες να αναιρέσεις τη παραπάνω εντολή γράψε όπως λεει ο jim

sudo gedit /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf

και σβήσε εντελώς τη γραμμή

options iwlwifi 11n_disable=1

σώσε το αρχείο και επανεκκίνηση

Με αυτή την εντολή σταμάτησε να μου δουλεύει  sudo sh -c 'echo "options iwlwifi 11n_disable=1" >> /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf'

.. έκανα επανεγκατάσταση των ubuntu γιατί δε δούλευε καθόλου το wifi

τώρα έκανα το plan b με τον κειμενογράφο...θα το δουλέψω λίγο και θα σας πώ αν έφτιαξε...ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή την εντολή σταμάτησε να μου δουλεύει  sudo sh -c 'echo "options iwlwifi 11n_disable=1" >> /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf'

.. έκανα επανεγκατάσταση των ubuntu γιατί δε δούλευε καθόλου το wifi

τώρα έκανα το plan b με τον κειμενογράφο...θα το δουλέψω λίγο και θα σας πώ αν έφτιαξε...ευχαριστώ !!!

Όλα κομπλέ, δούλεψε το plan b  με τον κειμενογράφο, σας ευχαριστώ πολύ !!!

Όλα κομπλέ, δούλεψε το plan b  με τον κειμενογράφο, σας ευχαριστώ πολύ !!!

Πως μπορώ να κλείσω το θέμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...