Προς το περιεχόμενο

Κάνουμε unroot, downgrade, διορθώνουμε το bootloop και επιστρέφουμε σε official firmware στη Samsung συσκευή μας


saruman123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

post-330623-0-46982900-1455007466_thumb.jpg

 

Στον κόσμο του Android οι αναβαθμίσεις των συσκευών έχουν εξελιχθεί σε θέμα μείζονος σημασίας για τους χρήστες, κυρίως γιατί μας κακομαθαίνουν οι custom ROM. Όταν όμως μια εταιρία αποφασίζει να αναβαθμίσει μια συσκευή, τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα.

 

Υπάρχουν επίσης οι περιπτώσεις ανθρώπων που μετά από το "ταξίδι" στις custom ROM θέλουν να επιστρέψουν στο επίσημο firmware γιατί απλά το θεωρούν καλύτερο, ενώ άλλοι δεν τα έχουν καταφέρει με τη διαδικασία root και έχουν προκαλέσει προβλήματα στη συσκευή τους όπως π.χ. bootloop. Τέλος υπάρχει και η κατηγορία χρηστών οι οποίοι θα ήθελαν να κάνουν unroot για τους δικούς τους λόγους, όπως π.χ. την εγγύηση.

 

Σήμερα λοιπόν θα δούμε πώς μπορούμε να τα κάνουμε όλα αυτά στη Samsung συσκευή μας και θα χρησιμοποιήσουμε φυσικά το Odin για να τα καταφέρουμε.

 

Προϋποθέσεις

 

Υπάρχουν κάποιες απαραίτητες προϋποθέσεις τις οποίες πρέπει να προσέξουμε για να πάνε όλα καλά. Θα πρέπει λοιπόν:

 

να εγκαταστήσουμε το Odin στον Windows υπολογιστή μας,

http://www.insomnia.gr/topic/599503-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-odin-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-heimdall-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5/?do=findComment&comment=54637428

να εγκαταστήσουμε τους driver της συσκευής μας εγκαθιστώντας απλά το Kies,

http://www.samsung.com/gr/support/usefulsoftware/KIES/

να κατεβάσουμε το επίσημο firmware που θέλουμε (προτιμάμε το Sammobile), ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε.

post-330623-0-97751900-1455007548_thumb.jpg

Πληροφορίες

Σε όλες τις περιπτώσεις θα γίνει αυτόματα unroot μιας και τα επίσημα firmware δεν είναι rooted.

 

Για να κάνουμε downgrade πρέπει απλώς να επιλέξουμε ένα firmware με παλαιότερη έκδοση Android από αυτή που έχει η συσκευή μας.

Η παρακάτω μέθοδος θα διαγράψει όλα τα δεδομένα από τη συσκευή μας.

 

Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας το Kies θα πρέπει είναι κλειστό στο υπολογιστή μας, όπως και το anti-virus καθώς μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Η διαδικασία

 

Ακολουθείτε τη διαδικασία με δική σας ευθύνη!

Δημιουργούμε ένα λογαριασμό στο SamMobile και πηγαίνουμε στη σελίδα με τα επίσημα firmware της Samsung.

http://www.sammobile.com/

Αναζητούμε τη συσκευή μας και επιλέγουμε το ανάλογο firmware για τη χώρα μας.

post-330623-0-49538100-1455007662_thumb.jpg

Αποσυμπιέζουμε το zip που κατεβάσαμε στον υπολογιστή.

Απενεργοποιούμε τη συσκευή μας και την ενεργοποιούμε σε Download Mode (συνήθως πατάμε Volume Down + Home + Power).

Συνδέουμε τη συσκευή μας στον υπολογιστή μέσω USB.

Ανοίγουμε το Odin και περιμένουμε να εμφανίσει τη συσκευή μας στο πεδίο ID:COM.

post-330623-0-94658600-1455007731_thumb.jpg

Επιλέγουμε στις σωστές θέσεις του Odin τα αρχεία που περιέχονται στο zip του firmware που κατεβάσαμε ως εξής:

 

Στο PDA το αρχείο με το CODE στην ονομασία του.

Στο Phone το αρχείο με το MODEM στην ονομασία του.

Στο CSC το αρχείο με το CSC στην ονομασία του.

Στο PIT το αρχείο με κατάληξη *.pit.

 

 

Σημείωση: Αν κάποιο από τα παραπάνω δεν περιέχεται στο zip, απλά το αγνοούμε.

post-330623-0-31676900-1455007804_thumb.jpg

 

Σιγουρευόμαστε ότι οι επιλογές "F. Reset Time" και "Auto Reboot" είναι τσεκαρισμένες. Τσεκάρουμε το "Re-Partition" μόνο εάν έχουμε το *.pit αρχείο.

Πατάμε "Start" και περιμένουμε μέχρι να εμφανιστεί η ένδειξη "Pass!" στο επάνω αριστερά παράθυρο.

 

Σημείωση: Η παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει και με το Heimdall,

http://www.insomnia.gr/topic/599503-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-odin-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-heimdall-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5/?do=findComment&comment=54637428

αρκεί να αποσυμπιέσουμε τα αρχεία *tar.md5 για να χρησιμοποιήσουμε τα περιεχόμενά τους.

post-330623-0-35105800-1455007892_thumb.jpg

Αν κολλήσουμε σε bootloop

Απενεργοποιούμε τη συσκευή βγάζοντας τη μπαταρία,

μπαίνουμε σε recovery mode κρατώντας τα πλήκτρα Volume Up + Home και πατώντας το Power μέχρι να εμφανιστεί το πρώτο logo στην οθόνη,

επιλέγουμε "Wipe data / Factory reset"

επιλέγουμε "Wipe Cache Partition" και κάνουμε επανεκκίνηση.

 

Είναι μία κλασική περίπτωση εγκατάστασης μέσω του Odin και τίποτα παραπάνω. Όσοι αρέσκονται στο να εγκαθιστούν custom ROM στη συσκευή τους, είναι καλό να γνωρίζουν τη χρήση του Odin και να έχουν πάντα πρόχειρο ένα επίσημο firmware και μία custom ROM στον υπολογιστή τους για ώρα ανάγκης. Όσον αφορά την εγγύηση, η παραπάνω μέθοδος ενδέχεται να μην πληροί τις προϋποθέσεις της αντιπροσωπείας σε περίπτωση αποστολής στο σέρβις.

 

Πηγη: http://www.doctorandroid.gr/2013/11/unroot-downgrade-bootloop-official.html?m=1

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας
έχω το Samsung Galaxy S4 i9505 και έχω κατεβάσει το kies το κανονικό (όχι το 3) το έκανα εγκατάσταση για τα drivers και βρήκα το odin 10 από το sammobile κατέβασα το I9505XXUHOJ2_I9505YXYHOJ1_EUR και μέσα μου έχει μόνο δυο :

 

I9505XXUHOJ2_I9505YXYHOJ1_I9505XXUHOJ2_home.tar.md5

SS_DL.dll

δεν καταφερα τιποτα, δεν μπορω να βγαλω ακρη..
το odin 10 τα έχει διαφορετικά και δεν μπόρεσα να βρω ούτε τα :

"Στο PDA το αρχείο με το CODE στην ονομασία του.
Στο Phone το αρχείο με το MODEM στην ονομασία του.
Στο CSC το αρχείο με το CSC στην ονομασία του.
Στο PIT το αρχείο με κατάληξη *.pit."

που και πάλι δεν κατάλαβα τι είναι το code,modem,CRC.pit (εκτός αν είναι αρχεία που θα έβρισκα στο firmware που κατέβασα από sammobile

ούτε έγινε πράσινο με pass όταν το σύνδεσα μόνο έβγαλε στο "log" ένα added ότι συνδέθηκε και removed όταν αποσυνδέθηκε :(

δεν ξέρω που πρέπει να περάσω το firmware η τι να κάνω το dll που έχει μέσα όποτε δεν μπόρεσα να περάσω την rom

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το μπέρδεμα μου?
ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδω περα το βιντεακι

http://www.jayceooi.com/how-to-install-galaxy-s4-firmware-i9500-i9505-with-odin/

Αυτο το αρχειο I9505XXUHOJ2_I9505YXYHOJ1_I9505XXUHOJ2_home.tar.md5 που σου εχει μεσα θα το βαλεις στι θεσει του PDA στο Odin.

Αν δεν εχει καποιο αλλο αρχειο μεσα δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα

εμενα δεν εχει pda ομως το odin3 V3,10 εχει :

BL

AP

CP

CSC

(UMS) (που δεν μπορεις να πατησεις "αγνοφαινεται")

να κατεβασω καποια αλλη έκδοση odin; η φταιει κατι αλλο;

επίσης ειναι οκ που απλα μου βγαζει added μονο και δεν πρασινηζει και ετσι οπωσ της φωτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει οπωσδηποτε να γινει πρασινο(PASS) και οχι κοκκινο.

Ετσι θα ξερεις οτι εγινε σωστα η εγκαταστασει.

Ελα βρηκα για το Odin που εχεις.

https://m.youtube.com/watch?v=LxkwRHCVXR8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασα την odin3  3,07 που έχει και ο οδηγός και έβαλα το firmware που κατέβασα στο pda, πάτησα start και μετά από κάποια λεπτά μου έβγαλε πράσινο pass και το κινητό άνοιξε και μου ζητούσε pin

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι υπάρχουν όλες οι εφαρμογές, το φοντο, οι εικόνες που είχα στην συσκευή (όχι στην micro sd που δεν την έχω βάλει ακόμα εξάλλου) και όλα όπως τα είχα.... δεν θα έπρεπε να είναι εργοστασιακό? και να χάσω της εικόνες και της εφαρμογές μου και όλα?
φοβάμαι μήπως ο "λογος" που προκαλούσε αυτό το πρόβλημα υπάρχει ακόμα
είναι λογικό αυτό που έγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λογικα ετσι επρεπε να ειναι.

Για κοιταξε στις πληροφοριες του κινητου να δεις τη σου γραφει..

Παντος αφου εγινε πρασινο η εγκαταστασει εγινε επιτυχως.

Για το Odin που ειχες να ξερεις οτι επρεπε να το βαλεις στο PA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγη χρήση που το κάναμε σήμερα, μας έτυχε πάλι να μην ακούγεται ο ήχος, ούτε σε τραγούδια, ούτε όταν περνούν τηλέφωνο, άλλα ούτε όταν σηκώσουμε μια κλίση δεν ακουγόταν ο άλλος που έπαιρνε.... αυτο διορθώθηκε προσωρινά μετά από ένα κλείσιμο της συσκευής..

είχα τραβήξει screenshots πριν περάσω την rom το "ρυθμίσεις>πληροφορίες συσκευής" και δεν άλλαξε τίποτα από εκεί ούτε η εκδοσή, ούτε τίποτα, δεν ξέρω αν δεν αλλάζουν καν αυτά, σκέφτομαι μήπως είναι "θέμα" της συσκευής μας και έκανα μια "Τρυπά" στο νερό, γιαυτό και είχα το πρόβλημα πάλι δεν ξέρω :/

 

μπορώ να κάνω κάτι?

 

(για το AP δεν το σκεφτικά γιατί ήταν ανάποδα :P θα είχε κάποια διάφορα αν δοκίμαζα μαυτο? η θα πάθει κάνα ζημία από της πολλές προσπάθειες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε αλλης χωρας.

Κοιτα οντος αν το κανεις αρκετα μπορει μετα να καψει πλακετα με τα πολλα φλασαρισματα.

Οποτε κανε αλλη μια προσπαθεια με αλλο firmware αλλης χωρας(να ειναι ευρωπαϊκη)και αν δεις οτι δεν γινεται κατι και με αυτην τοτε πηγαινε το στο service.

Και δοκιμασε με το Odin στο AP δεν παθαινει τιποτα.

Στο βιντεακι εξαλλου εκει δειχνει να το βαζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δοκιμάσω ένα της Αγγλίας άλλα ποιο? μην έχω κάνα πρόβλημα και κλειδώσει σε καμιά εταιρεία και δεν μου δέχεται την sim η τίποτα τέτοιο :/
σε service μάλλον δεν θα μπω σε διαδικασία να το πάμε γιατί θα μας πάλι σίγουρα αρκετά λεφτά (λογο εκτος εγγύησης) θα μείνουμε για καιρό χωρίς κινητό και δεν αξίζει να δώσουμε λεφτά τώρα γιατί θα πάμε για άλλο κινητό και ψάχνουμε φθηνή λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ έβαλα να κατεβαίνει uk (btu) firmware και θα ξανά κάνω την διαδικασία μήπως και σωθούμε αυτήν την φορά...
με ποιον τρόπο μπορώ να σβήσω τα πάντα! μήπως και έτσι γλυτώσουμε από τα προβλήματα (χωρίς ήχο και έτσι) που έχω? να μην μου κρατήσει τίποτα, να το κάνω σαν "καινούριο" ?
 

ευχαριστώ για την βοήθεια σου μέχρι τώρα :) μου είναι πολύτιμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ έβαλα να κατεβαίνει uk (btu) firmware και θα ξανά κάνω την διαδικασία μήπως και σωθούμε αυτήν την φορά...

με ποιον τρόπο μπορώ να σβήσω τα πάντα! μήπως και έτσι γλυτώσουμε από τα προβλήματα (χωρίς ήχο και έτσι) που έχω? να μην μου κρατήσει τίποτα, να το κάνω σαν "καινούριο" ?

 

ευχαριστώ για την βοήθεια σου μέχρι τώρα :) μου είναι πολύτιμη :)

Αφου κανεις την εγκατασταση και εισαι ενταξει μετα κανε τα εξης:

Μπαίνουμε σε recovery mode κρατώντας τα πλήκτρα Volume Up + Home και πατώντας το Power μέχρι να εμφανιστεί το πρώτο logo στην οθόνη,

επιλέγουμε "Wipe data / Factory reset"

επιλέγουμε "Wipe Cache Partition" και κάνουμε επανεκκίνηση.

Η μπορεις να μπεις στις ρυθμισεις του κινητου και να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Δεν ξέρω που να ποσταρω για το θέμα που έχω και το γράφω εδώ. Έχω galaxy s6 (αγοραμσενο) από σκρουτζ. Ενώ όλοι όσοι γνωρίζω προσωπικά με το ίδιο κινητό έχουν την αναβάθμιση σε Android 6 εμένα τπτ. Ξέρετε μήπως τον λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν ξέρω που να ποσταρω για το θέμα που έχω και το γράφω εδώ. Έχω galaxy s6 (αγοραμσενο) από σκρουτζ. Ενώ όλοι όσοι γνωρίζω προσωπικά με το ίδιο κινητό έχουν την αναβάθμιση σε Android 6 εμένα τπτ. Ξέρετε μήπως τον λόγο?

Καλημερα.

Νομιζω εχω δωσει μια λυση εδω http://www.insomnia.gr/topic/605066-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-glaxy-s6-edge-%CF%83%CE%B5-android-60/?do=findComment&comment=54791276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...