Προς το περιεχόμενο

Τέλος το Skype στις Smart TV's


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από το παρακάτω νέο που διάβασα:

 

http://www.bbc.com/news/technology-35752658

 

... εμφανίστηκε και ειδοποίηση στη Samsung που έχω ότι σταματάει η εφαρμογή Skype.

 

Και το έρωτημα είναι τί κάνουν τώρα όσοι το χρειάζονται και έχουν αγοράσει και την κάμερα της Samsung;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ αγοράζουν tablet με έξοδο hdmi

ή αγοράζουν tablet/κινητό με δυνατότητα σύνδεσης σε smart tv (wifi, dlna, κλπ)

και για hardcore users android tv με usb webcam και ειδικό software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι γονείς μου επέλεξαν να αγοράσουν την αυθεντική κάμερα Samsung και να δώσουν 90 ευρώ είχαν δει στην ίδια της σελίδα ότι υποστηρίζει Skype και στην ουσία όλη η διαφημιστική σελίδα έπαιζε γύρω από το Skype. Δεν το ήθελαν για χαβαλέ, αλλά για να βλέπουν το γιό τους και το εγγονάκι τους στο εξωτερικό.

 

Με αυτό το άδειασμα της Microsoft, στην ουσία θεωρώ ότι πολλοί καταναλωτές μπορούν να διεκδικήσουν επιστροφές προϊόντος και επιστροφή χρημάτων, απλώς γιατί εξαπατήθηκαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάνω από όλα το δίκαιο του καταναλωτή.

 

Όταν λες «αγόρασε αυτό το προϊόν μου, πάνω από όλα γιατί υποστηρίζει την τάδε διαδεδομένη υπηρεσία» στην ουσία πουλάς το προϊόν πατώντας σε υπηρεσίες τρίτων. Μαγκιά του τρίτου να παίξει τα επιχειρηματικά του παιχνίδια και να σε αδειάσει αν π.χ. βλέπει ότι δεν έχει όφελος από αυτό. Έτσι κι αλλιώς τέτοιες αποφάσεις παίρνονται πάνω σε στρατηγικά σενάρια που πιθανόν δεν είμαστε πάντα σε θέση να αντιληφθούμε.

 

Στην τελική, δεν τον ενδιαφέρει τον καταναλωτή το ποιός άδειασε ποιόν. Μού ειπες να αγοράσω την κάμερα σού γιατί πάνω από όλα υποστηρίζει τις Skype βιντεοκλήσεις από την τηλεόραση που αγόρασα και έδωσα και αρκετά χρήματα για να είναι «έξυπνη». Η «μείωση εξυπνάδας» λοιπόν θα σού στοιχίσει, αφού μού υποσχέθηκες κάτι που πλέον δεν έχω.

 

;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάνω από όλα το δίκαιο του καταναλωτή.

 

Όταν λες «αγόρασε αυτό το προϊόν μου, πάνω από όλα γιατί υποστηρίζει την τάδε διαδεδομένη υπηρεσία» στην ουσία πουλάς το προϊόν πατώντας σε υπηρεσίες τρίτων. Μαγκιά του τρίτου να παίξει τα επιχειρηματικά του παιχνίδια και να σε αδειάσει αν π.χ. βλέπει ότι δεν έχει όφελος από αυτό. Έτσι κι αλλιώς τέτοιες αποφάσεις παίρνονται πάνω σε στρατηγικά σενάρια που πιθανόν δεν είμαστε πάντα σε θέση να αντιληφθούμε.

 

Στην τελική, δεν τον ενδιαφέρει τον καταναλωτή το ποιός άδειασε ποιόν. Μού ειπες να αγοράσω την κάμερα σού γιατί πάνω από όλα υποστηρίζει τις Skype βιντεοκλήσεις από την τηλεόραση που αγόρασα και έδωσα και αρκετά χρήματα για να είναι «έξυπνη». Η «μείωση εξυπνάδας» λοιπόν θα σού στοιχίσει, αφού μού υποσχέθηκες κάτι που πλέον δεν έχω.

 

;)

Τυπικά οι κατασκευαστές όταν πουλούσαν το προϊόν ήταν απόλυτα σωστοί. Το οτι αγοράζεις ένα προϊόν δε σημαίνει οτι ο εκάστοτε κατασκευστής ειναι υποχρεωμένος να σε καλύπτει για πάντα και ειδικά για περιπτώσεις που είναι υπαιτιότητα τρίτου. Η ms αποφάσισε το σκίσιμο. 

 

(αναλογο παράδειγμα) Αγοράζω αυριο ενα αυτοκίνητο για να πηγαινω από τη δουλειά στο σπίτι μου. Δεδομένου οτι μενω σε στενο, ο πωλητης μου λεει τις διαστάσεις και οτι μπορώ να φτάνω μεχρι την πόρτα μου. Μετά απο 1 χρόνο έρχεται ο δήμος και πεζοδρομεί τα γυρω απο το σπίτι μου στενά, οποτε πρέπει να το παρκάρω τουλάχιστον 2 στενά μακριά και να περπατώ μεχρι το σπιτι μου. Δεν μπορώ να αξιώσω από την toyota/kia/vw/κλπ να μου επιστρέψουν χρήματα. Η πώληση ήταν καθαρή. Αν όμως υπήρχε η πληροφορία οτι θα γίνει πεζοδρόμηση σε 1 χρόνο και ο πωλητης το ήξερε και το απέκρυπτε τοτε μονο έχω δικαίωμα αξίωσης. 

 

Πρακτικά οι σοβαρές εταιρίες θα προσπαθήσουν να βρουν λύση, οποτε ή θα τα σκάσουν χοντρά στην ms για copyrights ή θα φτιάξουν κάτι αντίστοιχο γνωρίζοντας οτι ένα 2-5% θα γκρινιάζει γιατί δεν υπάρχει πλεον το skype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου έβγαλε μήνυμα η TV (samsung) ότι από τον Ιούνιο δεν θα υποστηρίζετε το skype!

 

Για μένα φυσικά και μπορείς να ζητήσεις επιστροφή!! Καμία σχέση με το παράδειγμα που λέει ο φίλος isay.To αμάξι δεν διαφημίζετε ως το αμάξι που χωράει στον δικό σου δρόμο! Και φυσικά δεν έχει να κάνει η εταιρία με τον δήμο που άλλαξε τον δρόμο! Η samsung όμως έχει να κάνει με την microsoft...Και από την στιγμή που θέλουν να τα "σπάσουν",πρόβλημα τους,θα πληρώσουν τις συνέπειες!! Δεν φταίω εγώ που τους τα έσκασα για να έχω skype και τελικά δεν έχω!! 

 

Και μάντεψε....ακόμα έτσι διαφημίζουν τις smart tv.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Για πάντα» δεν υπάρχει, αλλά αν κάποιος αγόρασε την αυθεντική κάμερα με διαφήμιση Skype support τον τελευταίο μήνα ή εβδομάδα; B)

Αν μιλάμε για τέτοιο διάστημα, μια χαρά τα λες. Ειδικά στην εβδομαδα δεν λες τιποτα, πας την κάμερα, την αποδειξη και κοιτάς για να σου δωσουν τα χρήματα. Αν όμως μιλάμε για πάνω απο τρίμηνο/εξάμηνο, κανενα δικαστήριο ή ένωση καταναλωτων δε θα σε δικαιώσει. 

Μόλις μου έβγαλε μήνυμα η TV (samsung) ότι από τον Ιούνιο δεν θα υποστηρίζετε το skype!

 

Για μένα φυσικά και μπορείς να ζητήσεις επιστροφή!! Καμία σχέση με το παράδειγμα που λέει ο φίλος isay.To αμάξι δεν διαφημίζετε ως το αμάξι που χωράει στον δικό σου δρόμο! Και φυσικά δεν έχει να κάνει η εταιρία με τον δήμο που άλλαξε τον δρόμο! Η samsung όμως έχει να κάνει με την microsoft...Και από την στιγμή που θέλουν να τα "σπάσουν",πρόβλημα τους,θα πληρώσουν τις συνέπειες!! Δεν φταίω εγώ που τους τα έσκασα για να έχω skype και τελικά δεν έχω!! 

 

Και μάντεψε....ακόμα έτσι διαφημίζουν τις smart tv.....

Το παράδειγμα ήταν για να γίνει κατανοητή η υποθεση. Δηλαδή το C1 δεν διαφημίστηκε σαν μικρό αυτοκίνητο πόλης; Θες αλλο; Αγοράζω τηλεόραση χωρίς ψηφιακό αποκ/τη. Μετά απο 1 χρόνο βγαίνει το κράτος και λεει οτι σε 1 ένα χρόνο θα γίνουν ψηφιακά. Θα παω στον Κωτσόβλογο και θα ζητάω χρήματα; Όταν σου πούλησε το προϊόν αυτό έπαιζε.

 

Κάτι ακομα. Στους όρους χρήσης η εταιρεία καλύπτεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι γονείς μου επέλεξαν να αγοράσουν την αυθεντική κάμερα Samsung και να δώσουν 90 ευρώ είχαν δει στην ίδια της σελίδα ότι υποστηρίζει Skype και στην ουσία όλη η διαφημιστική σελίδα έπαιζε γύρω από το Skype. Δεν το ήθελαν για χαβαλέ, αλλά για να βλέπουν το γιό τους και το εγγονάκι τους στο εξωτερικό.

 

Με αυτό το άδειασμα της Microsoft, στην ουσία θεωρώ ότι πολλοί καταναλωτές μπορούν να διεκδικήσουν επιστροφές προϊόντος και επιστροφή χρημάτων, απλώς γιατί εξαπατήθηκαν.

Αν γίνει αυτό τότε όπως η Sony υποχρεώθηκε να επιστρέψει περί τα 90$ (αν θυμάμαι καλά )μετά από αγωγή των χρηστών που τους αφαιρέθηκε μια πολύ λειτουργία το otherOS τότε η Samsung και η κάθε εταιρία που χρησιμοποίησε το Skype σαν μέσο προσέλκυσης συγκεκριμένου κοινού θα υποχρεωθεί να δώσει αποζημιώσεις με κάποιο τρόπο, πόσο μάλλον και για την ακριβή αγορά της κάμερας. Επειδή έπαιξε διαφήμιση ότι το PS3 λειτουργεί και σαν υπολογιστής και πολλοί πάτησαν πάνω στη διαφήμιση για να πουλήσουν το δικαστήριο έκρινε ότι έπρεπε να αποζημιώσει τους χρήστες που είχαν προβεί σε αγορά κονσόλας PS3 πρίν το firmware 3.21, μας είχε αποζημιώσει με 5 παιχνίδια αν θυμάμαι καλά αξίας 90$.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε isay sorry αλλά τα παραδείγματά σου δεν με πείθουν! 

Και στα 2 παραδείγματα σου πάντως αλλάζει κάποιος κάτι,που δεν έχει σχέση με την εκάστοτε εταιρία (TV ή αυτοκινήτου)! Είναι εκτός ευθύνης δηλαδή της εταιρίας του προϊόντος που αγόρασες!! Αυτό που διαφήμιζε η τηλεόραση,ότι παίζει αναλογικά κανάλια δηλαδή,συνεχίζει να το κάνει μια χαρά!!!

 

Η samsung όμως ή η lg κτλπ έχουν συνεργασία με την microsoft και διαφημίζουν τις tv τους σύμφωνα με αυτό.....

Μου λένε ότι έχουν skype αλλά δεν έχουν!!! Είναι τελείως διαφορετικό....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η Google πριν απο λίγο καιρό τα ίδια...όταν Sony smart tv μου αγορασμένη πριν 3 χρόνια 1200 ευρω πλέον εδώ και ενα χρονο δεν υποστηρίζει το YOUTUBE.....τωρα πάει και το Skype να δούμε τι άλλο δεν θα κάνει σε λίγο καιρό..ΕΛΕΟΣ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...