Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μόντεμ


giaonnis17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες τη βοήθεια σας

Είχα ένα TP-LINK TD-W8970 και είχα πάνω του 10+ συσκευές και όλα ήταν ομαλά. Όταν κατέβαζα από 2 pc ταυτόχρονα μοιραζόταν η ταχύτητα και μπορούσα να σερφάρω ή να βλέπω youtube ταυτόχρονα.

Το άλλαξα με ένα TP-LINK TD-W9980 για το dual band και από τότε άρχισα να έχω θέμα. Έχω πάνω τις μισές συσκευές και μόνο 2 pc από 4 που είχα πριν. Το πρόβλημα είναι πως όταν κατεβάζει το ένα pc το άλλο σέρνετε, είναι θέμα του router; Τελευταία κάτι φορές πέφτει από τα 13mbps στα 2 και του κάνω reset και στρώνει. Έχει όντος θέμα; Να το πάω πίσω;

Μετά τι να πάρω; Θέλω μόντεμ με 1000 lan και 2,4Ghz μόνο, μέχρι 100 ευρώ.

Ακούω καλά λόγια για τα draytek χωρίς να έχω δει ποτέ και για τα asus

Επίσης αξίζει η λύση με ξεχωριστό μόντεμ και ξεχωριστώ router ή δε παίζει ρόλο και στη τελική ποιο μοιράζει τη σύνδεση;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή λες ότι πήρες το 9980 για το dual band και τώρα θες ένα άλλο, γιατί αυτό δεν σου αρέσει, και να έχει μόνο την χαμηλή μπάντα. Δεν υπάρχει λόγος για dual band αλλά πέρα από αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν το θες όντως ή όχι το dual band. Gigabit ethernet πάλι είναι περιττό διότι μέχρι στιγμής οι μέγιστες ταχύτητες είναι VDSL 50 εκτός αν παίξεις με Multilink PPP, αλλά εκεί πάμε σε άλλα μονοπάτια. Πήρες ένα πολύ καλό router με dual band και vdsl2 modulation για να αντικαταστήσεις ένα επίσης πολύ καλό adsl router. Τώρα θες να το αλλάξεις και αυτό. Μην αλλάζεις τα router σαν καραμέλες, κρίμα τα χρήματα που δίνεις. Τα TPLINK είναι vfm.

Σχετικά με το πρόβλημά σου, αν το καινούριο για κάποιο λόγο κάνει παιχνίδια με τον συγχρονισμό, δοκίμασε αυτό που πρότεινες μόνο σου: να βάλεις δηλαδή το παλιό σε bridged rfc 1483 και να κάνεις την PPPoE κληση από το 9980.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου. Το dual band το ήθελα για να μπαίνω από τα 5ghz και να μη τα βλέπουν οι γείτονες αλλά κάθε φορά που ερχόταν κάποιος σπίτι μου άναβα και τα 2,4 οπότε δεν είχε νόημα (τσάμπα τα 5ghz οπότε δε με νιάζουν πλέων) το άλλο πρόβλημα είναι ότι τα 5ghz δε πιάνουν μακριά και για το 2,4 δεν έχω επιλογή επέκτασης μιας και είναι σε εσωτερικές κεραίες. Το gigabit το θέλω γιατί συνδέω μεταξύ τους pc για να στείλω μεγάλα αρχεία ή για να στριμάρω blueray. Το πρώτο μόντεμ το πούλησα και το δεύτερο θα το στείλω πίσω και θα πάρω 100 ευρώ πίστωση να πάρω ότι θέλω οπότε και ρωτάω τι να πάρω. Αν το Asus έχει επιλογή να μου δώσει έστω +2mbps να το πάρω

Τέλος το bridged rfc 1483 που αναφέρεις πως στο καλώ γίνετε και για ποιο λόγο ποτέ δε κατάλαβα ακριβός. Υπάρχει κάποιο tutorial και αν έχω ένα καλώ router μπορώ με ένα φθηνό μόντεμ να έχω το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα. ρωτάω γιατί έχω φθηνό μόντεμ από τον οτέ αλλά και από περιέργεια για αυτή τη WAN υποδοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το modem του οτε που λες θα το βάλεις bridge. Πες ποιο μοντέλο είναι να δω το manual και ακριβώς πού είναι στο interface. Μετά στο δεύτερο συνδέεις με ethernet στην wan θύρα και βάζεις στοιχεία PPPoE αν σου έχει δώσει ο ISP. Αλλιώς το αφήνεις σκέτο PPPoE.

Σχετικά με το Gigabit Ethernet πρέπει και οι ενσύρματες κάρτες δικτύου των υπολογιστών που συνδέεις να είναι Gigabit Ethernet αλλιώς δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα διάβαζα τον άρθρο σου για σύνδεση μόντεμ με ρούτερ. Θα το κάνω σα πείραμα με το ρούτερ που έχω αλλά ΔΕΝ είναι δικό μου και θα πρέπει να το δώσω στον αδερφό μου. Δύο σύντομες ερωτήσεις,1 τι είναι καλύτερο; μοντεμ-ρούτερ σε μία συσκευή ή καλήτερα αγορά ξεχωριστά;

πχ 

http://www.e-shop.gr/draytek-vigor-120-adsl2-2-ethernet-modem-isdn-p-PER.617029

με ένα άλλο ρούτερ ή 

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n55u-d1-dual-band-wireless-n600-gigabit-adsl2-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617488

 

απλά βάζω το asus γιατί διάβασα για επιλογή να αυξάνει τη ταχύτητα και είναι στα χρήματα μου

 

2 τα μόντεμ δουλεύουν χωρίς ρούτερ απλά με ένα switch (μπορεί να ακούγετε βλακεία αλλά θέλω να μάθω)

 

Σε ευχαριστώ και πάλι από ότι φέρνετε το έχεις 

 

Υ.Γ. έχεις ενώσει πότε δύο ή παραπάνω συνδέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα καλυτερα ξεχωριστα οπως παλια. Απλα τωρα δεν βρισκεις ευκολα σκετα μοντεμ. Αυτο που παραθετεις ειναι για isdn γραμμη. Δεν κανει μονο το asus snr tweak. Πολλα κανουν. Οι πιο ψαγμενοι παιρνουν vigor η fritz box. Γινεται μετα το modem να βαλεις ενα απλο switch. Απλα οι lan του switch θα δινουν απλο συγχρονισμενο σημα. Την κληση θα πρεπει να την κανει η συσκευη που συνδεεται στο switch βαζοντας στοιχεια pppoe. Οποτε θα εχεις πολλες διαφορετικες συνδεσεις σε καθε client απο μια public ip. Και ο isp δεν σου επιτρεπει να εχεις πολλες. Οποτε εκει εχεις θεμα. Μπορει να λεει ξερω γω μεχρι τεσσερις public ips εξαρταται. Δεν εχω επιχειρησει να ενωσω συνδεσεις απλα εχω διαβασει στο internet περι load balancing και mlppp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...