Προς το περιεχόμενο

Αγορα φιλτρου ND


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Σκεφτομαι να αγορασω ND 64 για Nikon 18-55mm της Hoya. Ηθελα να ρωτησω ποσο  αργο χρονο μπορει να με δωσει σε ηλιοβασιλεμα αλλα και ποιο νωρις το μεσημερι για να ξερω αν αξιζει τον κοπο να το αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν εφαρμογές για κινητά που υπολογίζουν  αν βάλεις παραμέτρους.

Χοντρικά πάντως αν χωρίς φιλτρο έχεις 1/10 με το φιλτρο θα έχεις 0.1*64 αρα 6.4"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να jackαρω το ποστ του φιλου, ηθελα να ρωτησω και εγω κατι σχετικο με τα ND.

 

Για να μην αγοραζω διαφορετικα φιλτρα και για διαφορετικους φακους, σκεφτομαι να παρω ενα ND μεταβλητης πυκνοτητας και με τους αντιστοιχους ανταπτορες να το προσαρμοσω στους αντιστοιχους φακους μου.

Σιγουρα υπαρχουν τα ακριβα B+W και HOYA αλλα μιας και δεν εχω χρησημοποιησει variable ND, εχω διαβασει καλα λογια για το φτηνο FOTGA που ειναι ρυθμιζομενο απο ND2 ως ND400, κοστιζει περιπου 15 ευρω και σκεφτομαι να το δοκιμασω.

 

Το εχει χρησημοποιησει καποιος και αν ναι αξιζει ή να παρω κατι καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να θελω να jackαρω το ποστ του φιλου, ηθελα να ρωτησω και εγω κατι σχετικο με τα ND.

 

Για να μην αγοραζω διαφορετικα φιλτρα και για διαφορετικους φακους, σκεφτομαι να παρω ενα ND μεταβλητης πυκνοτητας και με τους αντιστοιχους ανταπτορες να το προσαρμοσω στους αντιστοιχους φακους μου.

Σιγουρα υπαρχουν τα ακριβα B+W και HOYA αλλα μιας και δεν εχω χρησημοποιησει variable ND, εχω διαβασει καλα λογια για το φτηνο FOTGA που ειναι ρυθμιζομενο απο ND2 ως ND400, κοστιζει περιπου 15 ευρω και σκεφτομαι να το δοκιμασω.

 

Το εχει χρησημοποιησει καποιος και αν ναι αξιζει ή να παρω κατι καλυτερο?

Θα σου πω την γνωμη μου καθως ειχα περιστρεφομενο και το πεταξα στα σκουπιδια. Μην παρεις ΠΟΤΕ. Παρε 2-3 στανταρ φιλτρα να κανεις την δουλεια σου σωστα. Το μεταβλητο οσο το περιστρεφεις αρχιζει και εμφανιζεται ενας μαυρος σταυρος στην εικονα. Αυτο ισχυει για ολα τα μεταβλητα απο τι ξερω. Το 400 δεν θα μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις ποτε σε μεταβλητο. Το nd που ειχα ηταν ND2-400 σαν αυτο που θελεις. Μακρια...

Επεξ/σία από Sttathiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να jackαρω το ποστ του φιλου, ηθελα να ρωτησω και εγω κατι σχετικο με τα ND.

 

Για να μην αγοραζω διαφορετικα φιλτρα και για διαφορετικους φακους, σκεφτομαι να παρω ενα ND μεταβλητης πυκνοτητας και με τους αντιστοιχους ανταπτορες να το προσαρμοσω στους αντιστοιχους φακους μου.

Σιγουρα υπαρχουν τα ακριβα B+W και HOYA αλλα μιας και δεν εχω χρησημοποιησει variable ND, εχω διαβασει καλα λογια για το φτηνο FOTGA που ειναι ρυθμιζομενο απο ND2 ως ND400, κοστιζει περιπου 15 ευρω και σκεφτομαι να το δοκιμασω.

 

Το εχει χρησημοποιησει καποιος και αν ναι αξιζει ή να παρω κατι καλυτερο?

Εγώ πάντως ένα της Walimex που έχω από 2 εώς 8 στοπ, μου βινιετάρει προς τα 8 στοπ στο ευρυγώνιο του φακού. Αν ξαναγόραζα δεν θα επέλεγα μεταβλητό παντως, αν και για πειραματισμούς καλό είναι. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχω 3 φιλτρα τα οποια δεν κανουν πλεον για τον βασικο μου φακο, γιαυτο σκευτομαι το variable με stepdown.

Αυτο το θεμα με το βινιεταρισμα και τον σταυρο ειναι που με προβληματιζει και δεν το εχω παρει ακομα αλλα αυτο συμβαινει σε ολα αλλα στο wide του φακου και κατω απο τα 28mm περιπου απο οτι εχω διαβασει.

 

Μαλλον δεν τα γλυτωνω να νεα φιλτρα  :unsure: αν και σκεφτομαι και τα τετραγωνα που μπαινουν με ανταπτορα σε ολους τους φακους, που ουτε αυτα εχω δοκιμασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχω 3 φιλτρα τα οποια δεν κανουν πλεον για τον βασικο μου φακο, γιαυτο σκευτομαι το variable με stepdown.

Αυτο το θεμα με το βινιεταρισμα και τον σταυρο ειναι που με προβληματιζει και δεν το εχω παρει ακομα αλλα αυτο συμβαινει σε ολα αλλα στο wide του φακου και κατω απο τα 28mm περιπου απο οτι εχω διαβασει.

 

Μαλλον δεν τα γλυτωνω να νεα φιλτρα  :unsure: αν και σκεφτομαι και τα τετραγωνα που μπαινουν με ανταπτορα σε ολους τους φακους, που ουτε αυτα εχω δοκιμασει...

Πανε σε στανταρ φιλτρα φιλε και δεν θα χασεις. Εγω μολις αγορασα ND8 και παρήγγειλα το N64. Ο καταστηματαρχης με ειπε και κατι που δεν το γνωριζα. Οτι τα φιλτρα ND βιδωνουν το ενα πανω στο αλλο και κοβουν περισσοτερα stop. Μπορω δηλαδη να βιδωσω το 64αρι πανω στο 8αρι και να με κοψει επιπλεον στοπ. Αν γνωριζει κανεις τιποτα για αυτο ας το επιβεβαιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοειται οτι μπορεις να βιδωσεις το ενα φιλτρο στο αλλο για περισσοτερα stop αναλογα με το τι θελεις.

Το θεμα οπως ειπα ειναι πρακτικο, δηλαδη να μην αγοραζω νεα φιλτρα για καθε φακο που θα αγοραζω.

Τα φιλτρα που εχω ειναι 52mm ενω πλεον ο βασικος μου φακος ειναι 67mm ή πχ ενας μελλοντικος φακος να εινα ακομα μεγαλυτερος.

Για αυτο το λογο σκεφτομουν το μεγαλο variable με stepdown adapters ή το συστημα Cokin ή Lee με τα τετραγωνα φιλτρα που προσαρμοζονται σε οποινδηποτε φακο και μπορεις να στακαρεις 3-4 φιλτρα μπροστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοειται οτι μπορεις να βιδωσεις το ενα φιλτρο στο αλλο για περισσοτερα stop αναλογα με το τι θελεις.

Το θεμα οπως ειπα ειναι πρακτικο, δηλαδη να μην αγοραζω νεα φιλτρα για καθε φακο που θα αγοραζω.

Τα φιλτρα που εχω ειναι 52mm ενω πλεον ο βασικος μου φακος ειναι 67mm ή πχ ενας μελλοντικος φακος να εινα ακομα μεγαλυτερος.

Για αυτο το λογο σκεφτομουν το μεγαλο variable με stepdown adapters ή το συστημα Cokin ή Lee με τα τετραγωνα φιλτρα που προσαρμοζονται σε οποινδηποτε φακο και μπορεις να στακαρεις 3-4 φιλτρα μπροστα.

 

Μαλλον η καλυτερη λυση ειναι τα τετραγωνα αλλα ας μας δωσει τα φωτα του καποιος που εχει την εμπειρια και τις γνωσεις πανω σε αυτο. Παντως εγω δεν θα πηγαινα σε μεταβλητα. Πιστευω οτι ειναι μονο για πειραματισμους οπως ανεφερε ενας φιλος παραπανω. 

Μαλλον η καλυτερη λυση ειναι τα τετραγωνα αλλα ας μας δωσει τα φωτα του καποιος που εχει την εμπειρια και τις γνωσεις πανω σε αυτο. Παντως εγω δεν θα πηγαινα σε μεταβλητα. Πιστευω οτι ειναι μονο για πειραματισμους οπως ανεφερε ενας φιλος παραπανω. 

Οταν αγορασα το μεταβλητο δεν γνωριζα το προβλημα. Πηγα λοιπον μερα μεσημερι να βαλω αργο χρονο και δεν μπορεσα να βαλω ουτε ενα δευτερολεπτο. Σαλταρησα. Δεν ξαναπερνω μεταβλητο ουτε τζαμπα. Στα λεω για να ξερεις και να μη μετανιωσεις αν το αγορασεις. Απλα ακαταλληλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορω να βοηθησω εγω στα φιλτρα μιας και εχω ξοδεψει πολυ χρονο και χρημα:

 

Αν ξεχασω κατι απο αυτα που διαβασα, ας με ρωτησει καποιος.

 

Λοιπον ξεκιναω:

 

1) Variable ND filter

Προσωπικα θα το προτεινα ΜΟΝΟ σε εναν πολυ αρχαριο που ξεκιναει να μαθαινει και εχει φακο κιτ 18-55, σε καμια αλλη περιπτωση

Τίμιο φιλτρο ειναι ειναι το CAMDIOX 2-1000,

για πιο προσωρημενους ---> μακρυα

 

2) Βιδωτα

Μια καλη λύση προτείνονται φυσικα τα Hoya. Απαλο κίτρινο color cast και καλο IQ

Καλό θα είναι να αγορασετε σε αρκετά mm πχ 77 και να ανέβετε με step up απο π.χ τα 56mm στα 77mm

Με τα step up θα τα εχετε και για αλλους φακους, ή ακόμα και μελλοντικούς

Έχω 2, ένα KENKO ND1000, και ένα HOYA PRO1 ND8

 

3) Κατηγορία Pro - Τετράγωνα φίλτρα.

Το λεω Pro γιατί το θεωρω βλακεία κάποιος να δώσει 200 ευρώ για να παρει ενα καλο βιδωτο.

εγω προσωπικα χρησιμοποιώ τα παρακάτω

Formatt Hitech GDN hard edge 2 stop

Formatt Hitech GND soft edge 3 stop

Formatt Hitech Reverse Grad 3 stop

Formatt Hitech ND σειρα firecrest -16 stop (οχι δεν ειναι λαθος)

σύντομα Formatt Hitech ND firecrest -10 στοπ

 

Υπαρχουν παντα και τα Cokin που ειναι μια τιμια λυση

 

Γενικη αρχη

Οταν κάνουμε stack φιλτρα, ειτε βιδωτα ειτε τετραγωνα, αναλογα με την ποιοτητα αρχιζουμε και χανουμε σε πληροφορια.

 

Οποτε ναι μεν αν στακαρουμε 2 x ND8 έχουμε  2 x 4 = -8 stop απο το φως, αλλα σαν ποιοτητα δεν θα ειναι το ιδιο αν βαλουμε ενα των 8 στοπ.

 

Επίσης με το stackαρισμα έχουμε και σταδιακο βινιεταρισμα, αναλογα παντα τα mm του φακου (εφοσον μιλαμε για WL ή UWL φακο)

 

Και για να παμε σε πιο ακριβες λυσεις π.χ Formatt Hitech εχουμε αλλα θεματα παλι.... μπορω να επεκταθω περισσοτερο

 

http://www.photocontest.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=100%3A3-filtra-pou-kathe-fotografos-topiou-prepei-na-gnorizei&catid=22&lang=el&Itemid=156

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ φιλε Κωστα για τις πληροφοριες ;)

 

Αν και δεν ειμαι pro και για λογους πρακτηκοτητας με διαφορετικους φακους, κατευθηνομαι στα τετραγωνα και με ενα οικονομικο Cokin P με καποια φτηνα φιλτρα, ωστε να εξοικειωθω και οταν νιωσω καλυτερα να παρω καλυτερης ποιοτητας φιλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγω ειμαι PRO νομίζεις?? χαχαχα :)  τα φιλτρα ειναι ομως και απο το να πεταω λεφτα, ειπα να παρω κατι καλο εξ αρχης....

 

Απλα απο οτι βλεπω....αν δεν παρω τα καλυτερα....δεν θα ησυχασω.... αλλα δεν το βλεπω γιατι το budget μετα ξεφευγει... και ξεφευγει πολυ....


EDIT: Αν παντως δεν σκοπευεις να πας σε GND, και θες μονο ND και CPL, και θες να κρατηθεις και σε καλες τιμες..... τα βιδωτα φρονω οτι ειναι μια πιο καλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορω να βοηθησω εγω στα φιλτρα μιας και εχω ξοδεψει πολυ χρονο και χρημα:

 

Αν ξεχασω κατι απο αυτα που διαβασα, ας με ρωτησει καποιος.

 

Λοιπον ξεκιναω:

 

1) Variable ND filter

Προσωπικα θα το προτεινα ΜΟΝΟ σε εναν πολυ αρχαριο που ξεκιναει να μαθαινει και εχει φακο κιτ 18-55, σε καμια αλλη περιπτωση

Τίμιο φιλτρο ειναι ειναι το CAMDIOX 2-1000,

για πιο προσωρημενους ---> μακρυα

 

2) Βιδωτα

Μια καλη λύση προτείνονται φυσικα τα Hoya. Απαλο κίτρινο color cast και καλο IQ

Καλό θα είναι να αγορασετε σε αρκετά mm πχ 77 και να ανέβετε με step up απο π.χ τα 56mm στα 77mm

Με τα step up θα τα εχετε και για αλλους φακους, ή ακόμα και μελλοντικούς

Έχω 2, ένα KENKO ND1000, και ένα HOYA PRO1 ND8

 

3) Κατηγορία Pro - Τετράγωνα φίλτρα.

Το λεω Pro γιατί το θεωρω βλακεία κάποιος να δώσει 200 ευρώ για να παρει ενα καλο βιδωτο.

εγω προσωπικα χρησιμοποιώ τα παρακάτω

Formatt Hitech GDN hard edge 2 stop

Formatt Hitech GND soft edge 3 stop

Formatt Hitech Reverse Grad 3 stop

Formatt Hitech ND σειρα firecrest -16 stop (οχι δεν ειναι λαθος)

σύντομα Formatt Hitech ND firecrest -10 στοπ

 

Υπαρχουν παντα και τα Cokin που ειναι μια τιμια λυση

 

Γενικη αρχη

Οταν κάνουμε stack φιλτρα, ειτε βιδωτα ειτε τετραγωνα, αναλογα με την ποιοτητα αρχιζουμε και χανουμε σε πληροφορια.

 

Οποτε ναι μεν αν στακαρουμε 2 x ND8 έχουμε  2 x 4 = -8 stop απο το φως, αλλα σαν ποιοτητα δεν θα ειναι το ιδιο αν βαλουμε ενα των 8 στοπ.

 

Επίσης με το stackαρισμα έχουμε και σταδιακο βινιεταρισμα, αναλογα παντα τα mm του φακου (εφοσον μιλαμε για WL ή UWL φακο)

 

Και για να παμε σε πιο ακριβες λυσεις π.χ Formatt Hitech εχουμε αλλα θεματα παλι.... μπορω να επεκταθω περισσοτερο

 

http://www.photocontest.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=100%3A3-filtra-pou-kathe-fotografos-topiou-prepei-na-gnorizei&catid=22&lang=el&Itemid=156

 

 

Ακριβως τα ιδια ηθελα να γραψω!Εχεις απολυτο δικιο και στις 3 παρατηρησεις σου...

Μονο να σημειωσω πως εαν ενδιαφετε κανεις για αγορα απο εξωτερικο ας ριξει μια ματια στα HAIDA.

Δεν ειναι φτηνιαρικα, εχουν περιπου την μιση τιμη ομως απο τα "γνωστα" επωνυμα bw/hoya κτλ  και θα τολμησω να πω οτι ειναι αν οχι καλυτερα, εφαμιλλα.

Εαν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχα αγορασει 35-40 ευρω το 10 στοπ 77mm μεσω ebay απο Γερμανο πωλητη, 4-5 μερες εκανε ν ερθει. 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγω ειμαι PRO νομίζεις?? χαχαχα :)  τα φιλτρα ειναι ομως και απο το να πεταω λεφτα, ειπα να παρω κατι καλο εξ αρχης....

 

Απλα απο οτι βλεπω....αν δεν παρω τα καλυτερα....δεν θα ησυχασω.... αλλα δεν το βλεπω γιατι το budget μετα ξεφευγει... και ξεφευγει πολυ....

EDIT: Αν παντως δεν σκοπευεις να πας σε GND, και θες μονο ND και CPL, και θες να κρατηθεις και σε καλες τιμες..... τα βιδωτα φρονω οτι ειναι μια πιο καλη λυση

 

Εχω ακριβως το ιδιο "μικροβιο" χαχααχα 

Προσπαθω να κρατησω το budget στο χαμηλοτερο δυνατο αλλα να παρω το καλυτερο δυνατον.

 

Αυτο που με ενδιαφερει βασικα ειναι τα ND και CPL αλλα με το holder θα εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω και καποια soft ή hard GND και να "παιξω" και με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...