Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω τη βοηθεια σας...

Εχω τα εξης:

i5-2500K

P8Z77-V LX

και ψαχνω καρτα γραφικων.

Εχω βαλει στο ματι την GTX970 4GB G1 Gaming τωρα που εχει πεσει η τιμη της.

Το budget ειναι μεχρι τα 300 ευρω

Παιχνιδια δεν παιζω συχνα.

Το σκεπτικο ειναι οτι επειδη δεν κανω συχνα αναβαθμισεις προτιμω <καλες> καρτες ακομη και αν μπορω να κανω τη δουλεια μου με φτηνοτερη

Δεν παρακολουθω τις εξελιξεις στο χωρο οποτε αν υπαρχει αντιπροταση...

Οθονη θα παρω μια απο αυτες:

Dell E2316H

LG 24MP58VQ

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάζομαι ότι μια επιλογή είναι η RX 480 που έρχεται οσονούπω. Αρκεί να μην έχεις πρόβλημα να περιμένεις λίγο και αρκεί να έρθει κοντά στην τιμή που υποτίθεται ότι θα έχει, δηλαδή στα 250-300 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικο ειναι οτι επειδη δεν κανω συχνα αναβαθμισεις προτιμω <καλες> καρτες ακομη και αν μπορω να κανω τη δουλεια μου με φτηνοτερη

Δεν παρακολουθω τις εξελιξεις στο χωρο οποτε αν υπαρχει αντιπροταση...

Οθονη θα παρω μια απο αυτες:

 

Φιλε μου αυτο το σκεπτικο ειναι λανθασμενο. Οσο πιο ακριβη ειναι μια καρτα γραφικων συνηθως τοσο πεφτει η αποδοση της σε σχεση με την τιμη της. Παραδειγμα ας πουμε κοιτα την τιμη τις 970 vs 980, 300 vs 400 euro δηλαδη 33% ακριβοτερη αλλα με μονο 20% καλυτερη αποδοση.

 

Το ιδανικο σημειο για να αγορασεις μια καρτα γραφικων στη θεση σου ειναι εκει που βρισκεται η 480 η οποια αναμενεται στις αρχες του Ιουλιου. Θα ηταν παρα πολυ κακη επιλογη να παρεις καρτα προηγουμενης γενιας αυτη τη στιγμη, προσπαθησε να περιμενεις 2 βδομαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

 

http://www.e-shop.gr/vga-asus-radeon-r7-250-r7250-oc-2gd3-2gb-ddr3-pci-e-retail-p-PER.513674

http://www.e-shop.gr/vga-sapphire-amd-radeon-r7-250-1gb-gddr5-pci-e-bulk-p-PER.510906

 

αυτες λενε τιποτα ή δεν αξιζουν τα λεφτα τους?

 

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μπορω να περιμενω δεν ειναι προβλημα αλλα διαβαζω για 250 για τα 4gb και 300 για τα 8gb!

Παιζει να ειναι τοσο φτηνες;

Τελος Ιουλιου μαλλον θα ειναι εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

 

http://www.e-shop.gr/vga-asus-radeon-r7-250-r7250-oc-2gd3-2gb-ddr3-pci-e-retail-p-PER.513674

http://www.e-shop.gr/vga-sapphire-amd-radeon-r7-250-1gb-gddr5-pci-e-bulk-p-PER.510906

 

αυτες λενε τιποτα ή δεν αξιζουν τα λεφτα τους?

 

ευχαριστω και παλι

 

Kακές επενδύσεις. ΄Η κάτι τέτοιο τώρα https://www.skroutz.gr/s/8267342/MSI-Radeon-R7-360-2GB-R7-360-2GD5-OCV1.html ή κάνεις υπομονή κάνα 2 μήνες για την καινούργια φουρνιά καρτών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω κάρτα γραφικών για να αντικαταστήσω την αγαπημένη μου Gainward GTS 250 1gb.

 

Οι απαιτήσεις μου είναι Photoshop (λίγα πράγματα) και Lightroom.

Παιχνίδια δεν παίζω.

 

Budget περί τα 70€, δεκτές και προτάσεις σε μεταχειρισμένες.

 

 

case: Silencio 550,

mobo: Gigabyte MB Z68A-D3H-B3,

cpu: Intel Core i5 2400,

ram: Corsair XMP 12GB DDR3-1600,

gpu: Nvidia GTS 250 1GB ram,

psu: Corsair Builder Series CX500 V2,

dvdrw: Samsung DVD-RW SH-222AB Sata Black,

hdd: Crucial M4 256gb SSD, 2xWD 250gb,

monitor: Philips 231E

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

παιδιά με δεδομένο ότι οι κάρτες που προτείνατε (750 και 660) είναι γενικώς δυσεύρετες και πάντα εκτός μπάτζετ, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά με δεδομένο ότι οι κάρτες που προτείνατε (750 και 660) είναι γενικώς δυσεύρετες και πάντα εκτός μπάτζετ, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα?

ε ναι με της τιμες που πανε και βαζουν μερικοι μερικοι...

αλλα ως τα 70ε δεν εχω να προτεινω κατι αλλο... αντε καμια 650τι με 2γιγα μνημη κατα προτιμηση ... στα 50-60ε

και η 750τι και 660 απλη 70-80ε μαξ

η περιμενεις λιγο ακομα μηπως πεξει καμια 460 καινουργια με κανα 100αρι τπτ και παρεις μια τετοια και εισαι κομπλε

και με της εγγυησεις σου και ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε , εχω αποφασισει να αγορασω μια 750ti . Λογω budget , ελαχιστο gaming , απλα να αναβαθμισω το συστημα μου με μια καλυτερη απο αυτην που εχω . (ενσωματωμενη Radeon HD 8670D στον επεξεργαστη μου.)

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτες:

 

https://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-N750Ti-TF-2GD5-OC.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4513802/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-WindForce-2X-OC-GV-N75TOC-2GI.html 

 

Επειδη ειμαι ολιγον ασχετος στις λεπτομερειες που εχει η καθεμια , θα ηθελα την βοηθεια σας . (η αν υπαρχει καποια καλυτερη 750ti σε αυτο το ευρος τιμων)

 

Το pc που εχω περιλαμβανει :

 

mb: ASROCK FM2A88M EXTREME4+ RETAIL

cpu: AMD A10 6800K 4.10GHZ BOX

ram:  HyperX Fury Blue 8GB DDR3-1866MHz

hd: Seagate Barracuda 1TB SATA HDD

ssd: Samsung 840 Evo 120GB

psu: CORSAIR VS SERIES VS550 - 550W

case: CoolerMaster K280

case fan: CoolerMaster Silent Sl1

 

Θα ηθελα την γνωμη σας περι συμβατοτητας επεξεργαστη , τροφοδοτικου , κτλ . 

Η χρηση του υπολογιστη ειναι κυριως Illustrator - Photoshop , ταινιες , σερφαρισμα ,ελαχιστο gaming,. 

Δεν ξερω αν θα δω τεραστια διαφορα στην χρηση που κανω με την καινουρια καρτα αλλα θεωρω θα ειναι προφανως καλυτερη απο την προηγουμενη που εχω (διορθωστε με αν κανω λαθος) 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λίγο τις γνώσεις σας...

 

Με sli 2 κάρτες Asus Gtx 760 direct CUII 2 GB θα έχω στο σύνολο 4gb; Σε τι επίπεδα θα είμαι; Μιας 970 ας πούμε;

i5 6600k / 16gb Ram 3200mhz

 

Μήπως θα βοηθούσε να πω όλο το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5 6600k / 16gb Ram 3200mhz

Μήπως θα βοηθούσε να πω όλο το σύστημα;

Ισως και λιγο καλητερες απο την 970 αλλα θα εχεις μεγαλητερη καταναλωση απο οτι αν ειχες μια 970(170w ή καθε 760 ενω 145w ή 970)και πιθανον μεγαλητερες θερμοκρασιες σε ολο το κουτι.Τι PSU εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως και λιγο καλητερες απο την 970 αλλα θα εχεις μεγαλητερη καταναλωση απο οτι αν ειχες μια 970(170w ή καθε 760 ενω 145w ή 970)και πιθανον μεγαλητερες θερμοκρασιες σε ολο το κουτι.Τι PSU εχεις?

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το τροφοδοτικό μου είναι XFX 550 TS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το τροφοδοτικό μου είναι XFX 550 TS

Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα 760 σε sli με αυτο το τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...