Προς το περιεχόμενο

αργο λαπτοπ μετα απο πτωση


Techface

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το laptop είναι απο το μέρισμα όμως είμαι ευχαριστημένος επειδή το έφερα σε σημείο που ήταν αρκετά γρήγορο του έβαλα win 10 όλα ok μέχρι που η αδερφή μου το έριξε από το τραπέζι και έγινε εσθήτα Άργος
η υποψίες μου είναι hardware Μαλών σκληρός 
δλδη λέτε ένα format να κάνει τίποτα επειδή είναι είναι ακριβώς λες και θέλη format κατά τ' άλλα όλα δουλεύουν κανονικά ακούω γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειτε ο δίσκος πεθανε, ειτε εχει θεμα ψύξης μετα απο την πτώση. (μπορει να ξεκόλλησε-εσπασε καμια ψυχτρα)

 

δες δίσκο και θερμοκρασίες στον cpu/gpu

 

 

εαν έπεσε την ωρα που ηταν κλειστο ειναι λιγο αδυνατο να χαλασει ο δισκος. εκτός εαν φύγει απο τον 5ο. ηταν ανοιχτο το λαπτοπ οταν εφαγε σαβουρα;

 

 

το φορματ δεν αλλαζει κατι. εαν ηθελε πριν το πεσιμο φορματ θα θελει και μετα. ασχετο με λιγα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα ανασυγκρότηση δίσκου και το τσέκαρα με Hard Disk Sentinel ο δίσκος έχει 100% σε απόδοση και υγειά,τωρα το μονο που μενει ειναι format εξαλλου πιστευω αν ηταν κατι σοβαρο λογικα το λαπτοπ θα εχει σοβαρα θεματα ομως ολα δουλευουν κανονικα απλος εγινε εσθητα πιο αργος λες και του εβαλα βαρια προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λάπτοπ δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα σε επίπεδο hardware. Π.χ. να αλλάξεις κάρτα γραφικών ή μητρική. Μπορείς μάλλον να κάνεις αλλά η δυσκολία το πως θα το κάνεις είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από ένα desktop pc. Και πάνω από όλα πρέπει να γνωρίζεις πως να το κάνεις. Επίσης το ότι τώρα σέρνεται μόνο δεν είναι σημάδι ότι δεν έπαθε κάτι σοβαρό. Μπορει π.χ. να την έχει ακούσει η μητρική και να σε αφήσει από μέρα σε μέρα. Με λογισμικό όπως το speccy ή hwmonitor έλεγξε τις θερμοκρασίες σε cpu και κάρτα γραφικών.

 

Πόση μνήμη έχει το λάπτοπ? Έχει τόση όση πριν την πτώση?

 

Αν μπεις στο BIOS έχεις κολλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μου ακουγεται θεμα δισκου.Μετα απο πτωση ο δισκος ειναι το συνηθεστερο προβλημα.Το HD sentinel δεν θα δειξει τιποτα αν εχει ξεφυγει καποιο ρουλεμαν απο τον δισκο.Το HD sentinel διχνει μονο απο πλευρα software πως τα παει ο δισκος.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις ενα backup τα αρχεια σου καπου γιατι αν λεμε ο δισκος τα φτησει τελιως.Να μην χασεις και τα αρχεια μαζι.

 

Κατα τα αλλα μετα την πτωση ακους περιεργους ηχους μεσα απ το λαπτοπ?? Μιπως τριζει κατι?? Μιπως δουλευει πολυ το ανεμιστιρακι του cpu??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το λαπτοπ ουτε θερμοκρασια ουτε θορυβοους μια χαρα ολα θερμοκραισα γυρο στα 38 κελσιου σταθερα

επισης δεν εχη ανεμηστηρα ειναι το lenovo g50 30 με τον intel n2840 η ram ok 2 πριν και μετα την πτωση

bios δουλευη  μια χαρα οποτε δυο ειναι πιθανα η σκληρος σε φαση που δεν ανιχνευετε η θα την ακουσε η μητρικη

τι ειναι πιο πιθανο λετε?

 

 

???

Επεξ/σία από Techface
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κανέναν σκληρό στην άκρη (κανένας παλιός μικρής χωρητικότητας  ξεμένει καμιά φορά), κάνεις εκεί μια γρήγορη εγκατάσταση λειτουργικού και βασικών προγραμμάτων και βλέπεις πως τρέχει.

Αυτό για να αποφύγεις το φορμάτ και για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης για να τεστάρεις έμμεσα τον σκληρό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως θα κανω θα δοκιμασω με αλλο δισκο αν ολα οκ τοτε ενταξη αλλιως δε με πειραζει απλα θα ειναι σαν να εχω μηχανημα 5τηας μολις εχω νεα σας λεω Ο.ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
παίδες το δοκίμασα στο googly street η πλοήγηση στους δρόμους είναι  καρέ καρέ σαν είναι σε αργή κίνηση  

αντί για γρήγορη που ήταν πριν την πτώση μάλλον κάρτα γραφικών Ε τι λέτε?

 

???

Επεξ/σία από Techface
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άσχετο, αλλά πάτα το εικονίδιο της μπαταρίας δίπλα στο ρολοι και δες ποιο σχέδιο παροχής ενέργειας είναι επιλεγμένο, παίζει να είναι στην εξικονόμηση έτσι όπως το περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...