Προς το περιεχόμενο

Καμμένη GPU...?!


x+y=z

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

 

εχω μια R7 260x 2G Sapphire. Πριν 3-4 μερες, εχοντας ανοιχτο τον υπολογιστη για περιπου 10', αρχισε αποτομα να μυριζει κατι σαν καμενο...! Εκανα γρηγορα τερματισμο, καθαρισα το pc προσεκτικα (το κανω καθε τοσο, οποτε δεν ειχε τιποτα ιδιαιτερο απο σκονη). Εκανα δοκιμη με κανα δυο παιχνιδια για να το ζορισω λιγο και ολα καλα! Το Speccy που εγκατεστησα (δεν εχω καποια ψυκτρα, μονο ενα ανεμιστηρακι στο πισω μερος) μου εδειχνε τον σκληρο στους 36oC, τη cpu (i3-2120) γυρω στους 40oC (45oC με παιχνιδι), και στα ιδια επιπεδα τη gpu, μονο που εκει ανεβαινε και στους 50oC για λιγο...

 

Σημερα δεν ανοιγε καθολου... Συγκεκριμενα ανοιξε μονο μια φορα απο τις πολλες που δοκιμασα και μετα απο λιγο χαθηκε το σημα. Οι οθονες ειτε τις συνεδεα με το pc μεσω HDMI, ειτε μεσω VGA (απο ανταπτορα DVI), εβγαζαν μηνυμα οτι δεν υπαρχει σημα. Απο ενα σημειο και μετα αρχισε να δειχνει το λογοτυπο της μητρικης. Αν επελεγα να ξεκινησουν κανονικα τα windows χανοταν και παλι το σημα αμεσως μετα το λογοτυπο των windows. Ομως... μπορουσα να μπω σε safe mode!

 

Τελικα συνδεσα το VGA στην onboard καρτα και ανοιξε κανονικα. Οποτε; Εχει καει η καρτα γραφικων; Και αν ναι, πως γινοταν να ανοιγει το pc εστω και σε safe mode ενω παιρνει σημα απο αυτην την καρτα και οχι απο την ενσωματωμενη;

 

Εχω εγγυηση μεχρι το Σεπτεμβρη απο το πλαισιο. Δεν μπορω να μεταφερω ολοκληρο τον υπολογιστη. Μπορω να τους παω ομως την καρτα μονο; Επισης ξερει κανεις αν θα χρεωθω κατι για τον ελεγχο ή ειμαι καλυμμενος απο την εγγυηση, εστω κι αν δεν εχει τελικα προβλημα (επαιρνα τηλεφωνο και δεν απαντουσαν για 15-20', γι'αυτο ρωταω εδω μηπως ξερει καποιος να μου πει);

 

Σημειωτεον οτι επανατοποθετησα την gpu, μηπως ειχε ξεκουμπωσει ή ειχε φυγει κανενα καλωδιο, δοκιμασα δυο καλωδια HDMI, δυο οθονες και εκανα επανεγκατασταση τους drivers της καρτας, οι οποιοι ηταν ηδη ενημερωμενοι.

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια!

Επεξ/σία από x+y=z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο Πλαισιο την καρτα με την αποδειξη να σου πουν αυτοι και σε παρακαλω ενημερωσε μας γιατι παιζουν διαφορα με τις εγγυησεις στις καρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο Πλαισιο την καρτα με την αποδειξη να σου πουν αυτοι και σε παρακαλω ενημερωσε μας γιατι παιζουν διαφορα με τις εγγυησεις στις καρτες.

Παντως φαινεται να ειναι αυτο το προβλημα, ετσι; Αλλα γινεται να ανοιγει σε safe mode αν ειναι εκει συνδεδεμενη η οθονη και οχι στην onboard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως φαινεται να ειναι αυτο το προβλημα, ετσι; Αλλα γινεται να ανοιγει σε safe mode αν ειναι εκει συνδεδεμενη η οθονη και οχι στην onboard;

 

Μου εχει τυχει πολλες φορες με χαλασμενη καρτα γραφικων σε safe mode(οπου δεν φορτωνει drivers) να παιζει "κανονικα" η καρτα ενω σε κανονικη λειτουργια(οταν φορτωνε drivers δλδ) να γινεται χαμος απο γραμμες,πιξελ κτλ.Απο την στιγμη που συνδεοντας την οθονη στην onboard καρτα δουλευει ενω συνδεοντας την 260χ οχι,τι κανει νιαου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πηγα πλαισιο, εδωσα την καρτα και μου ειπαν οτι δουλευει κανονικα σε αυτους. Την κρατησαν για ελεγχο. Αν εχει προβλημα μου προτεινε μια για αντικατασταση και απλα πληρωνω την διαφορα, η οποια ειναι 20€. Αν δεν εχει προβλημα, μου ειπε οτι ισως φταιει το τροφοδοτικο (δεν εχω εγγυηση για το υπολοιπο συστημα, ειναι 5 ετων περιπου) και δεν μπορει να σηκωσει την καρτα, γι' αυτο και ανοιγει μονο με την onboard. Αυτα προς το παρον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πηγα πλαισιο, εδωσα την καρτα και μου ειπαν οτι δουλευει κανονικα σε αυτους. Την κρατησαν για ελεγχο. Αν εχει προβλημα μου προτεινε μια για αντικατασταση και απλα πληρωνω την διαφορα, η οποια ειναι 20€. Αν δεν εχει προβλημα, μου ειπε οτι ισως φταιει το τροφοδοτικο (δεν εχω εγγυηση για το υπολοιπο συστημα, ειναι 5 ετων περιπου) και δεν μπορει να σηκωσει την καρτα, γι' αυτο και ανοιγει μονο με την onboard. Αυτα προς το παρον...

Ποιο ειναι το τροφοδοτικο που εχεις ???Δεν χρειαζεσαι και μεγαλο τροφοδοτικο για i3 και R7 260x. Επισης πρεπει να μας πεις ποια καρτα σου προτειναν που σου ζητανε και χρηματα για να σου πουμε αν αξιζει σε περιπτωση αλλαγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι το τροφοδοτικο που εχεις ???Δεν χρειαζεσαι και μεγαλο τροφοδοτικο για i3 και R7 260x. Επισης πρεπει να μας πεις ποια καρτα σου προτειναν που σου ζητανε και χρηματα για να σου πουμε αν αξιζει σε περιπτωση αλλαγης.

Δε συγκρατησα ποια ηταν. Μου εδειξε μια Sapphire παλι στα 140-149€. Τη δικη μου την ειχα παρει γυρω στα 120-125... Ισως ειναι αυτη http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-R7-360v2-Nitro-2GB-11243-05-20G.htm Νομιζω ομως πως ειπε οτι δεν ειχε ανεμιστηρα πανω, οπως η δικη μου. Θα σας πω με σιγουρια οταν με παρουν τηλεφωνο για νεωτερα σχετικα με την καρτα μου...

 

Το τροφοδοτικο μου ειναι ειναι ενα Turbo-X 550W. Μεχρι πριν λιγο καιρο παντως δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Ακομα και με πολλες ωρες gaming, δεν εκανε ιδιαιτερο θορυβο για σταθερο. Περισσοτερο θα ελεγα κανει η βαση του λαπτοπ. Το παρακανα λιγο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει,το τροφοδοτικο σου ειναι οτι χειροτερο θα μπορουσες να εχεις.Χειροτερο ισως και να μην υπαρχει.Απο την αλλη οντως το συστημα σου δεν ειναι και ενεργοβορο.Την αλλαγη τροφοδοτικου να την βαλεις στο προγραμμα ουτως ή αλλως διοτι ειναι "επικινδυνο" το συγκεκριμενο.Επικινδυνο οχι να σε σκοτωσει αλλα σε καποιο βραχυκυκλωμα κτλ πολυ πιθανο να σου καψει και αλλα parts απο τον υπολογιστη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο σου δεν πρεπει να εχει προβλημα αν και turbo x τουλαχιστον στο να σηκωνει το i3 και R7 260. 

Για την καρτα αν η δικια σου εκανε 120-125ευρω τοτε και δινουν την παραπανω τοτε να αρνηθεις και να ζητησεις πιστωτικο στην τιμη αγορας πιο φθηνα θα σου βγει ή μπορεις να παρεις δυνατοτερη καρτα πχ http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-R7-370-Nitro-Dual-X-OC-2GB-11240-10-20G.htm

 

Βεβαια ισχυει οτι το τροφοδοτικο που εχεις ειναι κακιστο και πρεπει να το αλλαξεις με την πρωτη ευκαιρια με ενα επωνυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο σου δεν πρεπει να εχει προβλημα αν και turbo x τουλαχιστον στο να σηκωνει το i3 και R7 260. 

Για την καρτα αν η δικια σου εκανε 120-125ευρω τοτε και δινουν την παραπανω τοτε να αρνηθεις και να ζητησεις πιστωτικο στην τιμη αγορας πιο φθηνα θα σου βγει ή μπορεις να παρεις δυνατοτερη καρτα πχ http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-R7-370-Nitro-Dual-X-OC-2GB-11240-10-20G.htm

 

Βεβαια ισχυει οτι το τροφοδοτικο που εχεις ειναι κακιστο και πρεπει να το αλλαξεις με την πρωτη ευκαιρια με ενα επωνυμο.

Κοιτα, εχω 4GB RAM οποτε ειναι ασκοπο να εχω μια τοσο καλη GPU σε σχεση με τα παιχνιδια που τρεχω. Τα πιο βαρια δηλαδη ειναι τα Hitman Absolution, SC: Blacklist και L.A. Noire. Οποτε αφου τα τρεχει σε ικανοποιητικες επιδοσεις το pc μου ως εχει, δεν εχω ιδιαιτερο λογο να πληρωσω παραπανω. Εξαλλου τα καινουρια παιχνιδια δεν τα καλυπτει στο επακρο ουτε η CPU μου (για RAM δεν το συζηταω), αρα αν ειναι θα παω για καινουριο pc, αλλα οχι στο αμεσο μελλον... Προς το παρον βολευομαι με το PS4. Οποτε αν ειναι κανενα εικοσαρικο παραπανω για GPU ή κανα πενηνταρι για PSU (αν φταιει τελικα αυτο και προκειται να μου καψει τιποτα αλλο) τα δινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα επεξεργαστη εχεις αν και παλιο και δεν θα εχει θεμα με την καρτα.Για Ram οπως βλεπεις εχουν πεσει οι τιμες τελειως για να πας σε 8gb https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46394_46403_583117/DDR3-Desktop-4GB.html?keyphrase=4gb+ram+ddr3

 

Φυσικα οτι θελεις αλλα αν πας για R7 360 τελικα τοτε κανε καλυτερα οπως σου ειπα και ζητα πιστωτικο στην τιμη αγορας.Θα πληρωσεις λιγοτερα και στην ουσια σου βγαινουν τα επιπλεον 4gb ram ξερω γω.

 

Για τροφοδοτικο δεν χρειαζεσαι πολλα λεφτα αναλογα απο που μπορεις να το αγορασεις.Απο το Πλαισιο εχεις λιγες επιλογες,απο αλλα καταστηματα εχεις περισσοτερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σκεφτηκα, αλλα μπορει να ειναι και βλακεια!

 

Μηπως απλα εχει καει το καλωδιο που ενωνει GPU-PSU; Ή δε θα εδινε καθολου σημα (η R7) ουτε καν για το safe mode;

 

Μολις βρηκα και εβαλα την παλια μου καρτα, μια HD 6450, που απλα την κουμπωνεις στη μητρικη και δε χρειαζεται καποια αλλη συνδεση. Επαιξε μια χαρα! ... με HDMI. Εκτος κι αν απλα ειναι πιο αδυναμη και μπορει να τη σηκωσει το τροφοδοτικο πριν τα φτυσει εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα άλλαξε τροφοδοτικό και το καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος των 220V ...θα στα πάρει όλα μαζί κάποια στιγμή το ότι μύριζε έχει να κάνει με εσωτερική ζημία του τροφοδοτικού σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μύρισε ο υπολογιστής πήγες τη κάρτα σου που φοβόσουν στο Πλαίσιο και είδαν ότι δουλεύει σωστά εκεί τότε ο επόμενος ύποπτος είναι το τροφοδοτικό σου. Αν όπως λες μύρισε κιόλας πλησίασε κοντά να δεις αν ακόμα μυρίζει μέσα το τροφοδοτικό. Άλλαξε το σίγουρα γιατί αυτά δεν έχουν καμία δικλείδα ασφαλείας αν καεί ολοκληρωτικά μπορεί να σου πάρει και τίποτα άλλο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα την καρτα, μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι οκ. Οποτε μπορεσω θα παω το pc για ελεγχο. Ειναι 10€, αλλα η επισκευη ειναι επιπλεον 25€. Εχω δει κατι βιντεο, νομιζω δε θα εχω προβλημα να το αλλαξω μονος μου. Μονο που μπαινει στο πανω μερος του κουτιου, οποτε ισως θελει λιγη περισσοτερη προσοχη και βασικα δε θελω να εχω προβλημα με cable management. Εψαχνα κατι στα 50-60€, αλλα μπορω, αν δεν υπαρχει κατι καλο, να ανεβω αλλα 10 ή ισως 20€ μιας και θα γλιτωσω το κοστος επισκευης.

 

Εχω δει τα παρακατω... Πως σας φαινονται;

http://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-elite-series-600w-p-PER.814997

http://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-g550m-gm-series-550w-modular-80-bronze-rs550-amaab1-eu-p-PER.811576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...