Προς το περιεχόμενο

Ακατασχετος λογαριασμος


Stef_25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δηλώσεις έναν ήδη λογαριασμό που διατηρεις (στην Πειραιως ας πούμε) ως ακατασχετο σημαίνει ότι δεν σου τον "πειραζουν" μέχρι το ποσό των 1250 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου πειράζει μέχρι 1250, και για τα υπόλοιπα 250 μέχρι τα 1500 προστατεύεται το 50% μόνο. Δηλαδή αν χρειαστεί να σου κάνουν κατάσχεση θα σου κάνουν 125 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Γνωρίζω όλα τα σχετικα με τον ακατασχετο λογαριασμο πλην της κατανοησης της λέξης "μηνιαίως" στην διατυπωση του σχετικου νομου παρακάτω.

 

Η απορια αφορα αν μπορει καποιος να κινει χρηματα στον ακατασχετο λογαριασμο του κατω από το όριο των 1250€ ωστε να μην κινδυνευει με δεσμευση λογω χρεων στο δημοσιο.

 

Πχ. εχω 1000 ευρω στον ακατασχετο λογαριασμο και τα κανω ολα μεταφορα σε συγγενη (μηδεν υπολοιπο πλεον). Τις επομενες μερες καποιος πχ πελατης, μου κανει εμβασμα 1100 ευρω, δηλ. κατω από το όριο των 1250€. Κινδυνευουν τα 1100 με κατασχεση ή οχι;

Αν ερμηνευσω τη λεξη "μηνιαιως 1250€" με κακο σκοπο, σημαίνει ότι τον τρεχοντα μηνα εγω μπορω να προστατευσω μονο 1250€. Στο παραδειγμα που εγραψα, μεσα σε λιγες μερες συνυπηρξαν στο λογαριασμο 1000+1100€ = 2100 δηλ ξεπεραστηκε το οριο 1250 μηνιαιως που αναφερει ο νόμος.

Επομένως, θα δεσμευτεί η διαφορά 2100-1250= 850 ??

 

Μια μικρη ατομικη επιχειρηση θα μπορουσε να αφαιρει συνεχεια τα χρηματα από τον ακατασχετο λογαριασμο πριν ξεπερασουν το οριο των 1250 ωστε να μπαινουν φρεσκα εμβασματα απο πελατες χωρις κινδυνο;

 

Εψαξα πολλες μερες στο ιντερνετ για καποια αναφορα ή περιστατικό, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

 

ΝΟΜΟΣ:

«καταθέσεις σε πιστωτικά ιδρύματα σε ατομικό ή κοινό λογαριασμό είναι ακατάσχετες μέχρι του ποσού των χιλίων διακοσίων πενήντα (1.250) ευρώ μηνιαίως για κάθε φυσικό πρόσωπο και σε ένα μόνο πιστωτικό ίδρυμα. Για την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου απαιτείται γνωστοποίηση από το φυσικό πρόσωπο ενός μοναδικού λογαριασμού, με υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης στο πληροφοριακό σύστημα της Φορολογικής Διοίκησης. Εφόσον υπάρχει λογαριασμός περιοδικής πίστωσης μισθών, συντάξεων και ασφαλιστικών βοηθημάτων, γνωστοποιείται, αποκλειστικά και μόνο, ο λογαριασμός αυτός»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με το που πιστωνεται ο ακατασχετος λογαριασμος 3 φορες τον μηνα , δυο απο μισθοοσια και μια απο ενα ενοικιο φροντιζω να το ξαλαφρωνω αμεσα .

Εχω μερικες φορες μονο λιγες ληξιπροθεσμες οφειλες στο Δημοσιο 2-3 ημερων μονο και τις πληρωνω με την αναλογουσα προσαυξηση.

 

Δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα

 

Αυτο που δεν ξερω αν το ακατασχτο ποσο ισχυει για ολο τον μηνα ή για λιγες μερες μονο .

Περυσι μια μονο φορα μπηκαν 4500 ευρω απο τον εργοδοτη μου με μορφη δανειου για αγορα ΙΧ και παρακολουθουσα καθε λιγο την κινηση ( εχω ειδοποιηση και με email) και μολις μπηκαν σε 3 λεπτα τα εχα μεταφερει στον πωλητη σε αλλη τραπεζα.

 

Επισης δεν ξερω αν η τραπεζα που υπαρχουν τυχον χρεη εχει δικιαωμα για καταθεσεις στην ιδια τραπεζα να παρακρατει τυχον χρεος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Η διαφορά μεταξύ μας είναι ότι εγω βγηκα προσφατα απο τις 100 δοσεις (μετα απο 1μιση χρονο παραμονης) και αμεσως ολο το χρεος μου προς την εφορια εγινε απαιτητό. Ηδη μου κατασχεσαν ενα ποσο σε μια απο τις 3  τραπεζες που εχω λογαριασμους. Στην 2η τραπεζα δεν ειχα χρηματα και στην 3η εχω τον ακατασχετο λογαριασμο. Σε μενα δηλ. εχει σταλει το σημα για δεσμευση καταθεσεων.

Ετσι δημιουργηθηκε η παραπανω απορια στην οποια δεν εχω ανακαλυψει καποιο περιστατικο να με διαφωτισει.

 

Eπισης υπαρχει το σεναριο οπου: καποιο καταστημα με pos να εχει συνδεσει τις πληρωμες των πελατων σε ακατασχετο λογαριασμο και να μπορει να τον αδειαζει (με αναληψεις και εμβασματα) πριν ξεπερασει το οριο των 1250€. Εννοω καταστημα με χρεη οπου του εχουν δεσμευσει τους υπολοιπους λογαριασμους και τα βγαζει περα μονο με τον ακατασχετο. Θα πρεπει να μπορει να τον αδειαζει για να λειτουργησει το μαγαζι του κανονικά.

Αν υπαρχει το οριο των 1250€ για 30 ημερες τοτε νομιζω θα γινει μεγαλη ληστεια σε ολους τους παθοντες.

Αν εχει καποιος καταστημα με το παραπανω σεναριο, ας μας διαφωτισει παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια βοηθεια. Εκει που δηλωνεται ο ακατασχετος μεσα απο το taxis, τι διαφορα εχουν οι 2 επιλογες που σου δινει να επιλεξεις?

 

 

 

Δηλώνω υπεύθυνα ότι ο ανωτέρω λογαριασμός μου αποτελεί λογαριασμό περιοδικής πίστωσης μισθών, συντάξεων και ασφαλιστικών βοηθημάτων και δεν έχω ορίσει ως ακατάσχετο άλλον ατομικό ή κοινό λογαριασμό στο ίδιο ή σε άλλο πιστωτικό ίδρυμα.      
Δηλώνω υπεύθυνα τον ανωτέρω λογαριασμό μου ως μοναδικό ακατάσχετο λογαριασμό, δεν έχω ορίσει ως ακατάσχετο άλλον ατομικό ή κοινό λογαριασμό στο ίδιο ή σε άλλο πιστωτικό ίδρυμα και δεν διαθέτω ατομικό ή κοινό λογαριασμό περιοδικής πίστωσης μισθών, συντάξεων και ασφαλιστικών βοηθημάτων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εισαι μισθωτος ή συνταξιουχος και η εταιρεια σου καταθετει το μισθο σε τραπεζικο λογαριασμο, θα δηλωσεις αυτον ως ακατασχετο και θα τσεκαρεις αυτο το κουτακι.

Αν δεν εισαι υπαλληλος ή συνταξιουχος, τοτε δηλωνεις ενα λογαριασμο ως ακατασχετο και τσεκαρεις το 2ο κουτακι.

 

 

*ΑΠΑΝΤΗΣΗ για το παλιο μου ποστ μετα απο δικες μου δοκιμες:

Τελικα σε ενα μηνα μπορει καποιος να διακινει ποσά πανω από 1250Ε αρκει να μην το υπερβαινει (κατηγορια φυσικων προσωπων). Δηλ. πληρωνομαι πχ 1200 ευρω απο πελατη, παω κανω αναληψη 840, και μενουν μεσα 360. Ως το επιπεδο των 1250 μενουν 890Ε. Μπορει καποιος αλλος πελατης να με πληρωσει (ως 890) χωρις κινδυνο κατασχεσης.

Η καλυτερη λυση ειναι η αμεση μεταφορα των χρηματων σε συζυγο, φιλο ή συγγενη που δεν εχει χρεη στην εφορια και εχει δηλωμενο και αυτος ακατασχετο λογαριασμο, ωστε να αδειασει ολο το πλαφον των 1250ε και να μπορειτε να ξαναδεχτειτε χρηματα αμεσα.

 

*Για μισθωτους και συνταξιουχους ενεργειτε αναλογα, με βαση αυτο που οριζει ο νομος για τα ορια:

[...μειώθηκε το όριο του ακατάσχετου ποσού μισθών, συντάξεων και ασφαλιστικών βοηθημάτων των οφειλετών του Δημοσίου από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ σε χίλια (1.000) ευρώ, ενώ για ποσά άνω των χιλίων (1.000) ευρώ έως χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ επιτρέπεται η κατάσχεση επί του ½ αυτών και τέλος για ποσά άνω των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ επιτρέπεται η κατάσχεση επί του συνόλου του υπερβάλλοντος των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ]

Επεξ/σία από nickmanak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι μισθωτος ή συνταξιουχος και η εταιρεια σου καταθετει το μισθο σε τραπεζικο λογαριασμο, θα δηλωσεις αυτον ως ακατασχετο και θα τσεκαρεις αυτο το κουτακι.

Αν δεν εισαι υπαλληλος ή συνταξιουχος, τοτε δηλωνεις ενα λογαριασμο ως ακατασχετο και τσεκαρεις το 2ο κουτακι.

 

Αν καποιος είμαι μισθωτος αλλα εχει και εισοδημα για παραδειγμα από ενοικια με καταθεση στον ιδιο λογαριασμο ή αν καποιος του μεταφερει σε αυτόν χρηματα για καποιο λογο θα εχει πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που το taxisnet ζηταει αυτη την επιλογη ειναι οτι στους μισθωτους και τους συνταξιουχους ισχυουν αλλοι παραμετροι κατασχεσης καταθεσεων απο τους υπολοιπους πολιτες. Δηλωνοντας οτι ανηκεις σε αυτη την κατηγορια, το συστημα ρυθμιζει αυτοματα τον μηχανισμο κατασχεσης.

 

 

09.10.2015
ΠΟΛ 1222 – Διευκρινίσεις για τη μείωση του ορίου του ακατάσχετου ποσού μισθών, συντάξεων και ασφαλιστικών βοηθημάτων των οφειλετών του Δημοσίου και καταθέσεων φυσικών προσώπων σε πιστωτικά ιδρύματα

Με την ΠΟΛ 1222, κοινοποιούνται οι διατάξεις των περιπτώσεων 8α και 8β της υποπαραγράφου Δ.1 (τροποποίηση διατάξεων του ν.δ. 356/1974-ΚΕΔΕ) της παραγράφου Δ (ρυθμίσεις θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Οικονομικών) του Μέρους Β’ του άρθρου 2 του ν. 4336/2015: «Συνταξιοδοτικές διατάξεις-Κύρωση του Σχεδίου Σύμβασης Οικονομικής Ενίσχυσης από τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας και ρυθμίσεις για την υλοποίηση της Συμφωνίας Χρηματοδότησης», με τις οποίες επήλθαν τροποποιήσεις στο άρθρο 31 του ΚΕΔΕ και συγκεκριμένα:

α) μειώθηκε το όριο του ακατάσχετου ποσού μισθών, συντάξεων και ασφαλιστικών βοηθημάτων των οφειλετών του Δημοσίου από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ σε χίλια (1.000) ευρώ, ενώ για ποσά άνω των χιλίων (1.000) ευρώ έως χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ επιτρέπεται η κατάσχεση επί του ½ αυτών και τέλος για ποσά άνω των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ επιτρέπεται η κατάσχεση επί του συνόλου του υπερβάλλοντος των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ ποσού και

β) μειώθηκε το ακατάσχετο ποσό στις καταθέσεις φυσικών προσώπων σε πιστωτικά ιδρύματα για έναν και μοναδικό ατομικό ή κοινό λογαριασμό και σε ένα μόνο πιστωτικό ίδρυμα από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ σε χίλια διακόσια πενήντα (1.250) ευρώ μηνιαίως, για ενημέρωσή σας και ενιαία εφαρμογή αυτών.

 

 

 

Αν καποιος είμαι μισθωτος αλλα εχει και εισοδημα για παραδειγμα από ενοικια με καταθεση στον ιδιο λογαριασμο ή αν καποιος του μεταφερει σε αυτόν χρηματα για καποιο λογο θα εχει πρόβλημα ?

Αν εισαι μισθωτος και δεν δηλωσεις το λογαριασμο που πληρωνεσαι, τοτε θα χανεις καθε μηνα το μισθο σου απο την κατασχεση. Σε αυτο το λογαριασμο αναγκαστικα, θα στελνεις οτι αλλες πληρωμες λαμβανεις (ενοικια που αναφερεις), χωρις προβλημα μην ανησυχεις. Το προβλημα σου ειναι η σταθμη των 1000 ευρω που οριζει ο νομος.

*Ολοι οι υπολοιποι λογαριασμοι σε αλλες τραπεζες δεσμευονται μονιμα (αν εχεις χρεη και σταλει το σήμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που το taxisnet ζηταει αυτη την επιλογη ειναι οτι στους μισθωτους και τους συνταξιουχους ισχυουν αλλοι παραμετροι κατασχεσης καταθεσεων απο τους υπολοιπους πολιτες. Δηλωνοντας οτι ανηκεις σε αυτη την κατηγορια, το συστημα ρυθμιζει αυτοματα τον μηχανισμο κατασχεσης.

 

 

 

 

09.10.2015

ΠΟΛ 1222 – Διευκρινίσεις για τη μείωση του ορίου του ακατάσχετου ποσού μισθών, συντάξεων και ασφαλιστικών βοηθημάτων των οφειλετών του Δημοσίου και καταθέσεων φυσικών προσώπων σε πιστωτικά ιδρύματα

 

Με την ΠΟΛ 1222, κοινοποιούνται οι διατάξεις των περιπτώσεων 8α και 8β της υποπαραγράφου Δ.1 (τροποποίηση διατάξεων του ν.δ. 356/1974-ΚΕΔΕ) της παραγράφου Δ (ρυθμίσεις θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Οικονομικών) του Μέρους Β’ του άρθρου 2 του ν. 4336/2015: «Συνταξιοδοτικές διατάξεις-Κύρωση του Σχεδίου Σύμβασης Οικονομικής Ενίσχυσης από τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας και ρυθμίσεις για την υλοποίηση της Συμφωνίας Χρηματοδότησης», με τις οποίες επήλθαν τροποποιήσεις στο άρθρο 31 του ΚΕΔΕ και συγκεκριμένα:

 

α) μειώθηκε το όριο του ακατάσχετου ποσού μισθών, συντάξεων και ασφαλιστικών βοηθημάτων των οφειλετών του Δημοσίου από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ σε χίλια (1.000) ευρώ, ενώ για ποσά άνω των χιλίων (1.000) ευρώ έως χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ επιτρέπεται η κατάσχεση επί του ½ αυτών και τέλος για ποσά άνω των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ επιτρέπεται η κατάσχεση επί του συνόλου του υπερβάλλοντος των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ ποσού και

 

β) μειώθηκε το ακατάσχετο ποσό στις καταθέσεις φυσικών προσώπων σε πιστωτικά ιδρύματα για έναν και μοναδικό ατομικό ή κοινό λογαριασμό και σε ένα μόνο πιστωτικό ίδρυμα από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ σε χίλια διακόσια πενήντα (1.250) ευρώ μηνιαίως, για ενημέρωσή σας και ενιαία εφαρμογή αυτών.

 

 

Εάν εκτος από μισθο εχεις και εισοδηματα από άλλη πηγη στον ιδιο λογαριασμο όπως ανεφερα εγω για παράδειγμα ενοικα σε ποια κατηγορια ανηκεις ?

 

Εκτος από τον μισθο μου κάθε 15 μερες κάθε 5- του επομρνου μηνα  μπαινουν  και 250 ευρω από ενοικιο .Βεβαια ποτε ο λογαριασμος αυτος δεν εχει πανω από 1250 ευρω διαθέσιμα αφου πληρωνομαι 2 φορες τον μηνα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που εισαι μισθωτος δεν ειναι λογικο να επιλεξεις αλλη κατηγορια, αυτη των φυσικων προσωπων δηλ, δεν στεκει. Δεν εχει σημασια οτι ειναι λογαριασμος μισθοδοσιας, μπορεις να κανεις οτι θελεις, να λαμβανεις οτι χρηματα θελεις. Στα 1100 σου κατασχουν το 50% του 1100-1000=100 δηλ. 50€.

 

*Στο προηγουμενο ποστ μου εκανα edit και εγραψα και αλλα για το θεμα. Για δες λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...