Προς το περιεχόμενο

Gaming Pc με 500-550€


FuglyMafaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum!Έχω σκοπό να φτιάξω ένα gaming pc γιατί το παλιό μου δεν τραβάει άλλο!Οπότε θα ήθελα μερικές γνώμες και μερικά builds για παραπάνω βοήθεια!

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε.500-550€ max είμαι καλυμένος με αυτό το ποσό πιστεύω.

ii) Tη χρήση του υπολογιστή.Gaming κυρίως αλλά με ενδιαφέρει να μην κολλάει κιόλας ο υπολογιστής σε ελαφριές εργασίες,κανένα παραπάνω tab σε chrome κλπ κλπ.Όχι τρελά πράγματα. 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν.Όχι κανένα βαρύ που θα πρέπει να δοθεί βάση σε αυτό.

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη?Από οθόνη είμαι οκ.

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?Τα έχω όλα

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? 'Οχι κάποιο συγκεκριμένο

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα.Όχι

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?Υπάρχει ήδη

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)?Υπάρχει περίπτωση να γίνει αναβάθμιση σε καλύτερο επεξεργαστή στο μέλλον αλλά από τώρα δεν μπορώ να απαντήσω με μεγάλη σιγουριά αλλά ας το έχουμε υπόψιν.Για sli/crossfire δεν προβλέπεται.

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τι μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο)Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο γιατί χάνονται εγγυήσεις και είναι δύσκολο να πουληθεί μετά.

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:Αγόρασα πρόσφατα το συγκεκριμένο τροφοδοτικό --->http://www.e-shop.gr/psu-corsair-cx430-80-plus-bronze-certified-430w-p-PER.549203 οπότε δεν νομίζω να χρειαστώ κάποιο καινούργιο.

 

 

Αυτά πάνω κάτω.Περιμένω τα σχόλια σας και πιστεύω να βγει κάτι καλό.Ευχαριστώ προκαταβολικά! :-D  :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια που παίζεις γράψε.

 

Edit: Τώρα το είδα έχεις ανοίξη ήδη ένα θέμα

 

http://www.insomnia.gr/topic/613413-%CE%AC%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-pc-build/

 

Ένα θέμα αρκεί δεν χρειάζεται 2ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-382068-0-73474400-1466718786_thumb.png

Και περισσευουν περιπου 220ευρω για καρτα γραφικων.
Με το τροφοδοτικο που εχεις πας για GTX960 η αν περιμενεις λιγο και ανεβασεις και ελαφρα το μπατζετ μπορεις να πας στην αναμενομενη 480 της ATI που μαλλον θα την σηκωνει (για τις τωρινες 380 ουτε λογος). 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο παιχνιδια παιζω κυριως moba, world of warcraft και παιχνιδια οπως assassins creed, witcher 3, dark souls 3 κλπ κλπ δεν καιγομαι να τα παιζω ντε και καλα ultra κατι που δεν γινεται στο budget που εχω θεσει.SpirosZ68 ευχαριστω για το build.Απλα δεν ξερω κατα ποσο συμφερει να γινει αγορα 1151 socket και οχι 1150 τελικα.πια ειναι τα + που δινουν οι skylake σε αντιθεση με τους hashwell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμησιμοτητα. Σε 2-3 χρονια που θα θες να αναβαθμισεις δεν θα υπαρχουν καινουριοι επεξεργαστες 1150 και οι DDR3 θα ειναι ακριβοτερες απο τις DDR4.
Εξ αλλου αν εξαιρεσεις τις πολυ φτηνες μητρικες που μπορεις να βρεις σε 1150 δεν εχουν διαφορα στην τιμη. Αντε να κερδισεις 20ευρω στο συνολο.

 

Με 960 μια χαρα θα παιζεις σε high και καποια σε ultra. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο πως το βλεπεις?θα μου βγαλει καποιο προβλημα αν τροφοδοτησει ολα αυτα που ειναι να μπουν?αν και το τσεκαρα πανω κατω με ενα παρομοιο build και δεν νομιζω να βγει καποιο θεμα πανω σε αυτο.Απο ψυκτρα με την stock θα ειμαι οκ ή θα χρειαστει καμια αλλη?Σχετικα με την gpu μου ειχαν προτινει αρκετοι την gtx 750 ti.Τι γνωμη εχεις γι αυτην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέ με τα 2 σημαντικά οφέλη είναι η χαμηλότερη κατανάλωσή τους και ότι είναι πιο δροσεροί. Όσοι δεν ασχολούνται με οτιδήποτε που ανεβάζει θερμοκρασίες όπως το gaming δεν χρειάζεται να αλλαχτεί η στοκ ψύκτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την gpu μου ειχαν προτινει αρκετοι την gtx 750 ti.Τι γνωμη εχεις γι αυτην?

Σε παιρνει το μπατζετ για πολυ καλυτερη καρτα γραφικων. 

Αν θες να γλυτωσεις χρηματα (με ανταλαγμα χαμηλοτερες επιδοσεις) μπορεις αντι για Link.png Site: GTX960 να πας σε Link.png Site: GTX950 η σε Link.png Site: R7_370

Δεν αξιζει να πας σε GTX750ti αυτη τη στιγμη με την τιμη της R7 370 στα 130ευρω.

To τροφοδοτικο σου σηκωνει ανετα της δυο φτηνοτερες και ισα ισα και την GTX960 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για σενα αυτες οι 3 ειναι που αξιζουν περισσοτερο.ωραια απλα να ενημερωσω οτι αν βρεθει και κατι σε μεταχειρισμενο που να αξιζει δεν θα ελεγα οχι.blueblood7 και εγω δεν πιστευα να εχω θεμα απλα το εκανα ωστε υπαρχει μια σιγουρια γιατι διαβασα ενα θεμα εδω στο forum για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη που ειχε θεμα με θερμοκρασιες και γι αυτο λιγο με εβαλε σε σκεψεις.α επισης ξεχασα να σημειωσω οτι εχω και σκληρο δισκο 1tb απο το παλιο pc αλλα σιγουρα θα χρειαστω στο μελλον κατι καλυτερο.αν μεινω με τον συγκεκριμενο ssd που προτεινες θα ειμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε παιρνει να δωσεις 90ευρω για Samsung EVO δωσε τα, αν οχι παρε εναν οποιονδηποτε απο τους φτηνους της κατηγοριας 60-70ευρω αρκει να εχει τουλαχιστον 3χρονια εγγυηση (ολοι αυτοι στο ιδιο καζανι βραζουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιο θέμα διάβασες αλλά δεν έχουν θέμα με θερμοκρασίες. Οι υψηλές θερμοκρασίες οφείλονται σε πολλές παραμέτρους όπως π.χ. να μην έκατσε καλά η ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ευχαριστω πολυ και τους 2 πραγματικα.Ηθελα να ρωτησω κατι τελευταιο σχετικα με τις ram.αυτες τις εχει προσφορα το eshop μεχρι 25 του μηνα http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx424c12sb2k2-16-16gb-2x8gb-2400mhz-ddr4-cl12-xmp-hyperx-savage-black-dual-kit-p-PER.557837

Ειναι συμβατες με την μητρικη και το cpu?αν οχι αυτες που προτινες ει αι καλυτερες απο αυτες εδω? http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx421c14fbk2-8-8gb-2x4gb-ddr4-2133mhz-ddr4-hyperx-fury-dual-channel-kit-p-PER.557305

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνημες σε μητρικη που εχει μονο δυο σλοτς δεν θα βαλεις 2Χ4GB, ειναι χαζομαρα, δεν κερδιζεις τιποτα και χανεις την δυναστοτητα αναβαθμισης.

Oι μνημες της προσφορας ειναι 2400 CL12, η μητρικη υποστηριζει μονο 2133, το πιθανοτερο ειναι οτι θα δουλεψουν αλλα υποχρονισμενες στα 2133 αν και δεν θα μου φανει παραξενο σε καποιες μητρικες να μην μπουταρουν καν.
Το καλο με το e-shop ειναι οτι αν τις παρεις και δεν σου δουλευουν μπορεις εντος 7 ημερων να τις γυρισεις πισω. Το κακο ειναι οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις τα υπολοιπα στα χερια σου σε 7 μερες ωστε να τις δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα στην ουσια μου προτινεις να αγορασω αρχικα ενα dimaki 8gb και στην συνεχεια να παρω αλλο ενα για να παει σε dual channel.Καμια αλλη επιλογη για ram σε hyperx εχετε να προτινεται κατι ή αυτη η corsair ειναι μια χαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα στην ουσια μου προτινεις να αγορασω αρχικα ενα dimaki 8gb και στην συνεχεια να παρω αλλο ενα για να παει σε dual channel.Καμια αλλη επιλογη για ram σε hyperx εχετε να προτινεται κατι ή αυτη η corsair ειναι μια χαρα?

http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx421c14fb-8-8gb-ddr4-2133mhz-hyperx-fury-p-PER.557304 με ελαφρα καλυτερο latency. Για το Dual Channel δεν μου καιγεται καρφι, σου προτεινα 8GB γιατι σου φτανουν για τωρα αλλα καποια στιγμη θα θες παραπανω και τοτε βαζοντας αλλο ενα ντιμμ 8GB θα εισαι καλυμενος. Η διαφορα επιδοσεων single channel/dual channel εναι αναξια λογου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...