Προς το περιεχόμενο

Power bank άνω των 10000mAh


papresa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας καλοί μου φίλοι. Όταν έμαθα για τα πολύ χρήσιμα και χρηστικά gadgets που ονομάζονται power banks, έσπευσα να παραγγείλω ένα Έλεγε ότι είχε χωρητικότητα 5-5500 mAh με κόστος γύρω στα 10€. Υπέθεσα ότι με κινητό των 2200 θα έκανα 3 γεμισιές. Μία δεν ολοκληρώνονταν, πήρα τηλ. στο κατάστημα που έκανα την παραγγελία (όχι γνωστό), είπα το και το, μου είπαν χωρίς καμία επιβάρυνση να το στείλω πίσω και θα μου έστελναν άλλο. Και με εκείνο το ίδιο. Επικοινωνώ πάλι και μου λέει υπάλληλος πως για να γίνει η δουλειά μου, να παραγγείλω 10-12 χιλιάδες για να έχω 5-6 διαθέσιμα. Ισχύει;

Μέχρι 20€ και απο10 μέχρι 12000 mAh, τι μου προτείνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα τα μελετήσω και θα αποφασίσω σε πιο θα καταλήξω. Αν έχετε να προτείνετε κάτι ακόμα από Ελλάδα δεκτό.

Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω, πάρα πολλά είδη προϊόντων, μεταξύ αυτών και power banks, γράφουν ως μάρκα να υποθέσω ΟΕΜ. Είναι αξιόπιστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας καλοί μου φίλοι. Όταν έμαθα για τα πολύ χρήσιμα και χρηστικά gadgets που ονομάζονται power banks, έσπευσα να παραγγείλω ένα Έλεγε ότι είχε χωρητικότητα 5-5500 mAh με κόστος γύρω στα 10€. Υπέθεσα ότι με κινητό των 2200 θα έκανα 3 γεμισιές. Μία δεν ολοκληρώνονταν, πήρα τηλ. στο κατάστημα που έκανα την παραγγελία (όχι γνωστό), είπα το και το, μου είπαν χωρίς καμία επιβάρυνση να το στείλω πίσω και θα μου έστελναν άλλο. Και με εκείνο το ίδιο. Επικοινωνώ πάλι και μου λέει υπάλληλος πως για να γίνει η δουλειά μου, να παραγγείλω 10-12 χιλιάδες για να έχω 5-6 διαθέσιμα. Ισχύει;

Μέχρι 20€ και απο10 μέχρι 12000 mAh, τι μου προτείνεται;

Οι χωρητικότητες είναι ονομαστικές. Στην πράξη να υπολογίζεις κάνα 10-15% απώλειες, δηλαδή στα 10.000mah πιάνεις γύρω στα 8.500. Επίσης, τα powerbanks επειδή είναι μπαταρίες θέλουν 2-3 κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης μέχρι να πιάσουν καλή απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι αρκετά μεγαλύτερες οι απώλειες, σχεδόν 30%.

Αυτό συμβαίνει διότι η χωρητικότητα που διαφημίζουν οι κατασκευαστές, υπολογίζεται σε συγκεκριμένη τάση (3,7V)

Όμως η έξοδος που δίνουν τα powerbank είναι στα 5V.

Οπότε η πραγματική τους απόδοση είναι : διαφημιζόμενη χωρητικότητα*3,7/5.

Δηλαδή ένα 10άρι powerbank έχει να δώσει, τελικά, περίπου 7400mah.

Αν τώρα συνυπολογίσει κάποιος και την αποδοτικότητα των κυκλωμάτων του (90% στην καλύτερη περίπτωση στις άριστες υλοποιήσεις), καταλήγουμε ότι ένα άριστο 10άρι powerbank θα γεμίσει τελείως μια μπαταρία 6660mah.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλά ηρεμίστε λιγάκι , δεν είναι και τόσο τραγικές οι απώλειες..

 

Στα κινέζικα προϊόντα ισχύει οτι είναι μεγάλες οι αποκλίσεις αλλά σε επώνυμα δεν έχει τόσο πολλές διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα κινέζικα προϊόντα ισχύει οτι είναι μεγάλες οι αποκλίσεις αλλά σε επώνυμα δεν έχει τόσο πολλές διαφορές.

Δεν έχει να κάνει αυτό.

Είτε είναι κινέζικο, είτε οτιδήποτε άλλο (εφόσον μιλάμε για ποιοτικές κατασκευές), υπακούει σε κάποιους απαράβατους φυσικούς κανόνες.

Στην καλύτερη των περιπτώσεων ισχύουν αυτά που προανέφερα.

Σε χειρότερες υλοποιήσεις τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχει να κάνει αυτό.

Είτε είναι κινέζικο, είτε οτιδήποτε άλλο (εφόσον μιλάμε για ποιοτικές κατασκευές), υπακούει σε κάποιους απαράβατους φυσικούς κανόνες.

Στην καλύτερη των περιπτώσεων ισχύουν αυτά που προανέφερα.

Σε χειρότερες υλοποιήσεις τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

 

 

Μαλλον δεν καταλαβες τον συλλογισμο μου και θα με βαλεις να στο πω απο τεχνικής αποψης...

 

Τα powerbankς αποθηκευουν ενεργεια (ηλεκτρικη) , το αν η χωρητικοτητα σε mah ειναι τοσο οσο λεει , αυτο οφειλεται στην ποιοτητα και το ειδος των πυκνοτων που εχει πανω η πλακετα τους.

 

Ναι , δεν αντιλεγω οτι μπορει να τυχει να ειναι κακοι οι πυκνωτες και στα επωνυμα , αλλα στα κινεζικα (οπως καταλαβαινεις και συ) ειναι πολυ περισσοτερες οι πιθανοτητες να χρησιμοποιησουν φθηνιαρικα εξαρτηματα (πυκνωτες , πλακετες κλπ) για την κατασκευη του powerbank απ'οτι σε μια εταιρεια επωνυμη (που ειναι και περισσοτερο επαγγελματιες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά μεγαλύτερες οι απώλειες, σχεδόν 30%.

Αυτό συμβαίνει διότι η χωρητικότητα που διαφημίζουν οι κατασκευαστές, υπολογίζεται σε συγκεκριμένη τάση (3,7V)

Όμως η έξοδος που δίνουν τα powerbank είναι στα 5V.

Οπότε η πραγματική τους απόδοση είναι : διαφημιζόμενη χωρητικότητα*3,7/5.

Δηλαδή ένα 10άρι powerbank έχει να δώσει, τελικά, περίπου 7400mah.

Αν τώρα συνυπολογίσει κάποιος και την αποδοτικότητα των κυκλωμάτων του (90% στην καλύτερη περίπτωση στις άριστες υλοποιήσεις), καταλήγουμε ότι ένα άριστο 10άρι powerbank θα γεμίσει τελείως μια μπαταρία 6660mah.

Σωστοτατος ο τουρμπατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα powerbankς αποθηκευουν ενεργεια (ηλεκτρικη) , το αν η χωρητικοτητα σε mah ειναι τοσο οσο λεει , αυτο οφειλεται στην ποιοτητα και το ειδος των πυκνοτων που εχει πανω η πλακετα τους.

 

Κατάλαβα απόλυτα το συλλογισμό σου και επιπλέον συμφωνώ με τα λεγόμενά σου περί ποιότητας των επωνύμων και των μη επωνύμων.

Ωστόσο θα διαφωνήσω με τον παρατιθέμενο ισχυρισμό, καθότι ποτέ η πραγματική χωρητικότητα δεν είναι "τόσο όσο λέει", ανεξαρτήτως ποιότητας κατασκευής.

Ένα ποιοτικό power bank έχει, από τη φύση του, 30 έως 35% απώλειες σε σχέση με τη διαφημιζόμενη χωρητικότητά του.

Σε ένα ανώνυμο, αναμένουμε λίγο έως πολύ μεγαλύτερο ποσοστό απωλειών.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κατάλαβα απόλυτα το συλλογισμό σου και επιπλέον συμφωνώ με τα λεγόμενά σου περί ποιότητας των επωνύμων και των μη επωνύμων.

Ωστόσο θα διαφωνήσω με τον παρατιθέμενο ισχυρισμό, καθότι ποτέ η πραγματική χωρητικότητα δεν είναι "τόσο όσο λέει", ανεξαρτήτως ποιότητας κατασκευής.

Ένα ποιοτικό power bank έχει, από τη φύση του, 30 έως 35% απώλειες σε σχέση με τη διαφημιζόμενη χωρητικότητά του.

Σε ένα ανώνυμο, αναμένουμε λίγο έως πολύ μεγαλύτερο ποσοστό απωλειών.

 

 

Συμφωνώ σχεδον σε ολα απ'οτι λες. με την ενσταση του 30/35 % (ειναι μικροτερη η απωλεια - τουλαχιστον αυτο εχω δει εμπειρικα / δεν καθισα να μετρησω τα ηλεκτρονικα του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάμεσα σε:

 

1. http://www.skroutz.gr/s/5536129/TP-LINK-Power-Bank-10400mAh-PB10400.html?keyphrase=tplink+10400 TP Link 10400

2. http://www.skroutz.gr/s/6272216/Intenso-Power-Bank-10400mAh.html?keyphrase=intenso+10400 Intenso 10400

3. http://www.skroutz.gr/s/7106450/Xiaomi-Mi-Power-Bank-10000mAh.html?from=most-popular&keyphrase=xiaomi+10000 Xiaomi 10000 

 

ποιο προτείνετε ;  Θα δω κάποια διαφορά ανάμεσα τους ;

 

Απ,ότι βλέπω όλα έχουν έξοδο 2.1Α και μόνη κύρια διαφοροποίηση είναι η 1 USB του Xiaomi έναντι των 2 στα άλλα 2 (έστω και μικρότερες 1.0Α)

 

Σας ευχαριστώ !! 

Επεξ/σία από Marchas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...