Προς το περιεχόμενο

Πιο γρηγορο hosting?


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.

 

Φτιαχνω ενα site με Wordpress και χρησιμοποιω καποια plugins που μου ειναι απαραιτητα.

 

Επειδη ομως ειναι αρκετα βαραινουν το site και αργει καπως. Οταν τα απενεργοποιω ολα, η ταχυτητα επανερχεται.

Δεν ειναι καποιο συγκεκριμενο που ειναι βαρυ, τα εχω τεσταρει ενα-ενα. Απλα ολα μαζι συμβαλουν στην πτωση της ταχυτητας.

 

Ειμαι σε απλο shared hosting.

 

Aν παω σε ακριβοτερο καλυτερο hosting οπως ειμαι, με αυτο το configuration και ολα αυτα τα plugins, πιστευετε πως θα δω ανοδο στην ταχυτητα η θα ειναι περιπου το ιδιο?

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τί μέθοδο μετράς την ταχύτητα του site σου;

 

Υπάρχει περίπτωση να πας σε «καλύτερο» hosting και να μη δεις διαφορά. Πρέπει να διερευνήσεις πρώτα αν το «βάρος» που προσθέτουν τα plugins σου είναι τέτοιας φύσης που θα ωφεληθείς από περισσότερους πόρους CPU και/ή ταχύτερο σύστημα αποθήκευσης/δίσκο.

 

Εμπειρικά: μέτρα το TTFB (time-to-first-byte) πριν και μετά. Μία καλή online υπηρεσία που δίνει τη δυνατότητα για πολλαπλά tests (έως 9 τη φορά και δείχνει μέσο όρο) είναι αυτή: http://www.webpagetest.org

Αν δεις σημαντική διαφορά στο TTFB χωρίς παράλληλα σημαντική διαφορά στο συνολικό αριθμό requests και στο συνολικό μέγεθος των assets που φορτώνει το site σου, τότε κατά πάσα πιθανότητα θα δεις βελτίωση σε έναν ταχύτερο host. Αν όχι, τότε πρέπει να κοιτάξεις να βελτιστοποιήσεις το site σου στα 2 σημεία που ανέφερα (αριθμός requests, σύνολο δεδομένων σε Megabytes).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Με το GTMetrix συνηθως κανω τα test. Το μεγεθος του homepage ειναι περιπου 1 MB και τα requests περιπου 40.

Page Load Time περιπου 5 δευτερολεπτα.

 

Το webpage μου βγαζει διαφορα αποτελεσματα. Με ολα τα plugins μου βγαζει περιπου το First Time Byte γυρω στα 2500ms.

 

Πως σου φαινονται αυτα τα αποτελεσματα?

 

Υπαρχει καποιο αλλο site που να τεσταρει πως θα συμπεριφερεται το site σε ταυτοχρονη επισκεψη πολλων επισκεπτων?

 

EDIT: Παιζει ρολο οτι εχω Cloudflare και οι DNS εχουν αλλαχτει για να υποστηριζεται το Cloudflare?

Ειμαι σε shared hosting στην Tophost, εχουν επιλογη για Amazon Cloud με ελαχιστα χρηματα παραπανω.

Αξιζει-θα δω διαφορα?

 

Να προσθεσω πως το site θα ειναι Ελληνικο οποτε με ενδιαφερει κυριως η ταχυτητα απο Ελληνες επισκεπτες και οχι εξωτερικου.

Επεξ/σία από Cyberdemon87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TTFB 2500msec είναι πάρα πολύ μεγάλο. Μήπως πρόσθεσες κατά λάθος ένα μηδενικό; Με τα plugins απενεργοποιημένα, πόσο έχεις δηλαδή;

 

Τα CDNs όπως το CloudFlare βοηθούν την κατάσταση, δεν την επιβαρύνουν. Εκτός και αν δεν έχεις κάνει σωστό configuration με αποτέλεσμα τα static assets να σερβίρονται πάλι από τον hosting server σου.

 

Η τοποθεσία του hosting server κάνει μικρή διαφορά, ιδίως όταν χρησιμοποιείς CDN. Εκτός αν μιλάμε για πολύ μεγάλο round-trip time (>100msec). Συγκεκριμένα, μέχρι κεντρική Ευρώπη (Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία κλπ) είσαι καλά. UK και ακόμη χειρότερα US, αποφεύγεις.

 

Χρησιμοποιείς τουλάχιστον κάποιο caching plugin για να βοηθήσει λίγο την κατάσταση; Για δες π.χ. αυτό:

https://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

 

Κι ένα ακόμη plugin που μπορεί να βοηθήσει αρκετά, μειώνοντας τον χρόνο του above-the-fold rendering:

https://wordpress.org/plugins/wp-deferred-javascripts/

Δοκίμασέ το διεξοδικά όμως, δεν αποκλείεται να προκαλέσει ασυμβατότητες ή περίεργη συμπεριφορά με ορισμένα Javascript scripts.

 

Αν από το 1MB που φορτώνει η σελίδα σου, έχεις μεγάλο ποσοστό σε images:

1. Τα βελτιστοποιείς από θέμα compression. Σχετικό plugin:

https://wordpress.org/plugins/wp-smushit/

2. Δες μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις sliders/plugins που να φορτώνουν images με "lazy loading"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω.

Δυστυχως δεν ξεχασα μηδενικο.

Μολις εκανα τα τεστ ξανα και εχω πολυ περιεργα αποτελεσματα.

 

Με Plugins

First Byte Time (back-end processing): 0/100
1850 ms First Byte Time
500 ms Target First Byte Time

 

Χωρις Plugins

(ενεργο μονο το CloudFlare Flexible SSL γιατι αλλιως χαλαει ολο το site καθως χρησιμοποιω το free SSL του Cloudflare)

First Byte Time (back-end processing): 0/100
4364 ms First Byte Time
ms Target First Byte Time   <--- για καποιον λογο δεν βγαζει τιποτα εδω.

 

Για caching χρησιμοποιω το Falcon Engine του Wordfence (Premium) και Autoptimize για minification κλπ.

Θα μπορουσες να μου πεις πως θα καταλαβω αν εχω κακο configuration στο Cloudflare γιατι οντως ισως να "σερβιρονται" απο το hosting μου οπως λες και εσυ.

 

Χρησιμοποιω το WP-Smush it και Bj Lazy Load για τις εικονες.

 

Επειδη παντως νομιζω πως φταιει και το hosting μολις εκανα ενα post και εδω, δες αν θελεις:

http://www.insomnia.gr/topic/599754-papaki-tophost-%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF/page-4

 

Σε ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Webpagetest στο report του θα πρέπει να σου δείχνει αν το CDN χρησιμοποιείται επιτυχώς ή όχι και για πόσα από τα static assets.

 

Ο hosting server σου φαίνεται να τραβάζει πολύ ζόρι πάντως. ΟΚ, είναι ένα απλό shared hosting πακέτο, αλλά το TTFB είναι τραγικό. Ίσως έχουν στριμώξει πολλούς πελάτες-sites στον ίδιο server. Παρεμπιπτόντως, το site σου έχει ταυτόχρονα πολλαπλούς επισκέπτες καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ή έστω τις ώρες που παίρνεις μετρήσεις; Για τί επίπεδα επισκεψιμότητας μιλάμε;

 

Μπορείς να κάνεις μία ακόμη δοκιμή, πριν αρχίσεις να εξετάζεις αλλαγή hosting κλπ: αν έχεις τη δυνατότητα για πολλαπλά sites στο ίδιο hosting πακέτο, ανέβασε ένα default WordPress installation σε ένα subdomain και πάρε μετρήσεις και από αυτό. Αν τα νούμερα είναι επίσης για κλάμματα (TTFB ας πούμε > 500msec), ξέρεις τί πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site εχει εναν επισκεπτη, εμενα, καθως ειναι υπο κατασκευη.

 

Το πακετο της TopHost που ειμαι (Linux Economy Unlimited), λεει:

1 δυναμικό site

αλλα μπορω να εχω απεριοριστα subdomains. Να το τεσταρω εκει?

 

 

Μολις ξαναεκανα το τεστ στο webpagetest με ολα τα plugins ενεργα, και πηρα αυτα τα αποτελεσματα:

 

First Byte Time (back-end processing): 100/100
255 ms First Byte Time
500 ms Target First Byte Time

 

Απο οτι φαινεται "σερβιρεται" απο το Cloudflare κιολας:

Use a CDN for all static assets: 96/100

 

Οποτε ετσι οντως καταληγουμε πως φταιει το hosting και επειδη η ωρα ειναι 5 το πρωι και δεν ειναι σχεδον κανενας μεσα η ταχυτητα ειναι καλη... σωστα?

 

Να και ενα screenshot με το βασικο summary:

https://s31.postimg.org/umv5bqb3v/Capture.jpg

Δεν ξερω τι να κανω. Να ενεργοποιησω μηπως το Amazon Cloud που πλασαρουν?
Τι θα με συμβουλευες?

 

Ασχετο, μηπως θα ηταν καλυτερο να μετακινησουμε το θεμα στο section του Web Design - Development?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα μπορω να εχω απεριοριστα subdomains. Να το τεσταρω εκει?

Ναι.

 

 

 

Οποτε ετσι οντως καταληγουμε πως φταιει το hosting και επειδη η ωρα ειναι 5 το πρωι και δεν ειναι σχεδον κανενας μεσα η ταχυτητα ειναι καλη... σωστα?

Αυτό είναι και το δικό μου συμπέρασμα.

 

 

 

Να και ενα screenshot με το βασικο summary:

https://s31.postimg.org/umv5bqb3v/Capture.jpg

Εδώ φαίνεται και άλλο πρόβλημα με το site σου, που δεν οφείλεται όμως στο hosting: δεν ξέρω τί plugins φορτώνεις, αλλά το χρονικό διάστημα μεταξύ της στιγμής που ο browser λαμβάνει το first byte και της στιγμής που αρχίζει να κάνει render τη σελίδα είναι πάρα πολύ μεγάλο. Βέβαια, σε αυτήν την φάση που είσαι, με τόσο μεγάλο TTFB τις ώρες αιχμής, είναι κάτι δευτερεύον αλλά θα πρέπει να το δεις κάποια στιγμή. Δοκίμασες το WP Deferred Javascript plugin που σου πρότεινα πιο πάνω;

 

 

 

Δεν ξερω τι να κανω. Να ενεργοποιησω μηπως το Amazon Cloud που πλασαρουν?

Τι θα με συμβουλευες?

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ hosting τύπου cloud, παίζω με κλασσικά VPS μικρών προδιαγραφών (1-2 CPU cores, 512-2GB RAM) στα οποία όμως ποτέ δεν είχα πρόβλημα αντίστοιχο με το δικό σου. Πιθανολογώ όμως πως αν μεταφερθείς σε υποδομή της Amazon, θα λυθεί το θέμα σου που κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε overselling.

 

 

 

Ασχετο, μηπως θα ηταν καλυτερο να μετακινησουμε το θεμα στο section του Web Design - Development?

Δεν το είχα προσέξει. Έχεις δίκιο, το μετέφερα. Ελπίζω να συμμετάσχουν κι άλλοι συμφορουμίτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και τις συμβουλες σου.

 

Μιας που ειναι απογευμα και σκεφτηκα πως θα ειναι πιο φορτωμενος ο hosting server, ξανα εκανα το τεστ χωρις να εχω πειραξει τιποτα απολυτως απο χθες και εδω ειναι τα αποτελεσματα:

 

https://s31.postimg.org/ld2bu0uej/domain.jpg

 

 

Επισης εφτιαξα ενα νεο subdomain οπως προτεινες, του εβαλα απλα το Wordpress και το τεσταρα και αυτο:

 

https://s31.postimg.org/z5e1531i3/subdomain.jpg

 

 

Αρα φαινεται οτι ειναι αργο το hosting, ετσι δεν ειναι? Φταιει που ειναι μηπως subdomain στο ιδιο site η δεν παιζει ρολο?

 

Και πως γινεται παλι εφοσον δεν τρεχει κανενα plugin (παρα μονο τα default - Akismet, Hello Dolly) απο το TTFB ως render παλι να αργει λιγο?

 

Δοκιμασα και το plugin που μου ειπες (WP Deferred Javascript) αλλα δεν εχει σχεδον καμια διαφορα.

Επισης να σημειωσω πως το site μου το εχω κανει optimize οσο μπορω και το GTMetrix στο Defer parsing of JavaScript το βγαζει πανω απο 85% συνηθως εκτος απο ~120KB που δεν εχω καταφερει να τα φτιαξω (118.6KiB of JavaScript is parsed during initial page load), οποτε μαλλον δεν βρισκεται εκει το προβλημα.

 

Δυσκολα τα πραγματα και με εχει κουρασει αυτο το θεμα τοσο καιρο.

Δηλαδη αν αρχισει και μπαινει ταυτοχρονα κοσμος σε ωρες αιχμης τι θα γινει, θα κανει 10 δευτερολεπτα να ανοιξει η μεχρι και θα πεσει?

 

Τι πιστευεις?

 

Να πω στην TopHost να με βαλουν στο Amazon Cloud για να δω πως θα πηγαινει?

 

Διαβασα ομως στο αλλο thread πως θελει configuration και γνωσεις προγραμματισμου, Linux, κ.λ.π. οτιδηποτε αλλο επιλεξει καποιος εκτος απο Shared Hosting, ειτε ειναι Cloud, ειτε VPS, ειτε Dedicated και με φοβιζει αυτο, εκτος αν καταλαβα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που ειναι απογευμα και σκεφτηκα πως θα ειναι πιο φορτωμενος ο hosting server, ξανα εκανα το τεστ χωρις να εχω πειραξει τιποτα απολυτως απο χθες και εδω ειναι τα αποτελεσματα:

 

https://s31.postimg.org/ld2bu0uej/domain.jpg

 

 

Επισης εφτιαξα ενα νεο subdomain οπως προτεινες, του εβαλα απλα το Wordpress και το τεσταρα και αυτο:

 

https://s31.postimg.org/z5e1531i3/subdomain.jpg

 

 

Αρα φαινεται οτι ειναι αργο το hosting, ετσι δεν ειναι? Φταιει που ειναι μηπως subdomain στο ιδιο site η δεν παιζει ρολο?

 

Και πως γινεται παλι εφοσον δεν τρεχει κανενα plugin (παρα μονο τα default - Akismet, Hello Dolly) απο το TTFB ως render παλι να αργει λιγο?

Από τα παραπάνω, το συμπέρασμα που εγώ βγάζω είναι πως ο host σου εκτός από «μπουκωμένος» σε υπολογιστικούς πόρους, έχει κορεσμένο ΚΑΙ το network connection του με το public internet.

 

 

 

Δυσκολα τα πραγματα και με εχει κουρασει αυτο το θεμα τοσο καιρο.

Δηλαδη αν αρχισει και μπαινει ταυτοχρονα κοσμος σε ωρες αιχμης τι θα γινει, θα κανει 10 δευτερολεπτα να ανοιξει η μεχρι και θα πεσει?

Αν είσαι σε τέτοια νούμερα με μηδενική επισκεψιμότητα, αν και όταν αρχίσεις να έχεις επισκέπτες τα πράγματα θα πάνε σίγουρα προς το πολύ χειρότερο μένοντας στον ίδιο host.

 

 

Τι πιστευεις?

 

Να πω στην TopHost να με βαλουν στο Amazon Cloud για να δω πως θα πηγαινει?

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο. Ή θα μπορούσες να δοκιμάσεις να νοικιάσεις ένα μικρό VPS και να δεις πώς θα είσαι εκεί.

 

 

Διαβασα ομως στο αλλο thread πως θελει configuration και γνωσεις προγραμματισμου, Linux, κ.λ.π. οτιδηποτε αλλο επιλεξει καποιος εκτος απο Shared Hosting, ειτε ειναι Cloud, ειτε VPS, ειτε Dedicated και με φοβιζει αυτο, εκτος αν καταλαβα λαθος.

Αυτό είναι αλήθεια. Χρειάζεσαι αρκετό διάβασμα και ενασχόληση για το αρχικό στήσιμο του server, γιατί ουσιαστικά αναλαμβάνεις και ρόλο sysadmin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ολα τα αλλα πακετα hosting που πουλανε οι εταιρες προϋποθετουν την γνωση του πελατη στο να δουλευει σωστα ο server?

Δεν υπαρχει καποια αλλη λυση που να μην χρειαζεται να ασχοληθω καθολου εγω με το hosting? Ετσι και αλλιως αυτο δεν πληρωνω?

 

Τα εχω καταλαβει καλα?

 

Μου φαινεται περιεργο να ειναι η μονη επιλογη που υπαρχει το shared hosting και να μην υπαρχει καποια γρηγοροτερη λυση χωρις να χρειαζεται να εμπλακω εγω.

 

Σε ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μη μπλέξεις καθόλου με system administration, OS setup, OS updates κλπ, οι μόνες λύσεις που γνωρίζω είναι:

1. Shared hosting

2. Reseller hosting

3. Managed VPS

4. Managed dedicated server

5. Ειδικά managed πακέτα για συγκεκριμένα webapps, π.χ. υπάρχουν υπηρεσίες managed WordPress hosting

 

Τα κοστολόγια ποικίλλουν, αλλά συνήθως το 1 είναι πολύ φθηνότερο κατά μέσο όρο από τα 2-5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η λύση του unmanaged VPS (μικρό κόστος, πιο δυνατό μηχάνημα συγκριτικά με shared) και EasyEngine για να μη μπλέξεις με sysadminιλίκια.

 

Σίγουρα θα χρειαστείς κάποιο Α διάβασμα, αλλά θα έχεις πολύ γρήγορα (πολύ καλά) αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...